بررسی روزنامه‌های صبح تهران – سه‌شنبه ٣١ اردیبهشت

روز قبل از اعلام نظر شورای نگهبان در رد یا تائید صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، اخبار و گمانه زنی در همین باره تیتر اول بیشتر روزنامه هاست که در مقالات خود نیز موضوع انتخابات را تکرار کرده و در مقالاتی هم با توجه به اهمیت امروز از مردم خواسته اند رای شورای نگهبان هر چه بود آرامش خود را از دست ندهند و حوادث خرداد ۸۸ تکرار نشود.

شوک بزرگ دادگاه جنایت کهریزک که دیروز هم ادامه یافت و رضایت پدر یکی از قربانیان بعد از ملاقاتی با سعید مرتضوی متهم اصلی، خبر مهم دیگری بود که تحت الشعاع اخبار انتخابات قرار گرفت.

دعوت به آرامش

روزنامه های مختلف امروز در مقالات با یک مضمون در شروع روزی که قرارست شورای نگهبان فهرست نامزدهای تائید شده برای انتخابات ریاست جمهوری را اعلام دارد مردم را دعوت کرده اند که به قانون احترام بگذارند و آرامش خود را حفظ کنند.

الیاس حضرتی مدیر اعتماد در سرمقاله این روزنامه نوشته شرایط کشور حکم می‌کند همه نیروهای سیاسی با شکیبایی و عزت نفس در انتظار نتیجه بررسی صلاحیت‌ها بمانند و برای نهاد بررسی‌کننده پیشنهاد و حکم صادر نکنند. قوانین جاری کشور درباره انتخابات و همچنین نقش افراد در فضای انتخاباتی مشخص است و انتظار می‌رود مسوولان امر با برهم زنندگان فضای آرام برخورد جدی داشته باشند.

نویسنده این مقاله معتقد است: اگر کاندیدایی رد صلاحیت شد بر اساس قانون فرصت اعتراض دارد و مکانیسم‌های قانونی دیگر نیز همیشه در کشور وجود داشته است. پس باید ضمن رد همه شایعات فضا را دراختیار رادیکال‌های شایعه‌پرداز که از داخل و خارج حضور مردم را در انتخابات هدف قرار داده‌اند و به دنبال منویات خود هستند قرار ندهیم و با تمسک به قانون در مراحل مختلف انتخابات شرکت داشته باشیم.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول قانون

روح الله سپندارند در سرمقاله قانون نوشته در شرایطی که شاید برخی از جریان‌ها از مدت‌ها پیش انتخاباتی با مشارکت پایین را پیش‌بینی کرده بودند اما بسترهایی فراهم شد تا دوباره روح جمعی حضور در این ساحت سیاسی دمیده شود تا یکی از مولفه‌های تحقق مردمسالاری –آن‌گونه که در اهداف کلان انقلاب ۵۷ نیز مشهود بود- دوباره پا به میدان بگذارد. در این میان ضرورت پایبندی به قانون در هر مقطعی، در راستای آنچه منافع ملی نام دارد، بیش از پیش احساس می‌شود.

به تاکید این مقاله در آستانه رویدادی دیگر، برخی اظهارنظرها از سوی برخی افراد که نفی‌کننده قانون مصوب کشور باشد، می‌تواند ثبات، آرامش و شور انتخاباتی را از بین ببرد. حوادث تلخ سال ۸۸ بدون شک می تواند برای هر یک از نیروهای سیاسی تجربه‌ای باشد که تحلیل واقع‌بینانه از آن راهگشای بسیاری از چالش ها خواهد بود.

حمله به هاشمی و دلسوزی کیهان

حسین شریعتمداری مدیر کیهان در یادداشت روز امروز خود بعد از حملات شدید چند روزه این روزنامه به هاشمی رفسنجانی و نامزدی وی برای انتخابات آینده، با لحنی دلسوزانه خواستار آن شده است که شورای نگهبان این چهره انقلابی بزرگ را از دست کسانی که از وی سوء استفاده می کنند نجات دهد.

نماینده ولی فقیه در موسسه کیهان بعد از نقل واکنش رسانه های غربی به احتمال بازگشت هاشمی رفسنجانی به ریاست دولت نوشته مجموعه هماهنگ اصحاب فتنه در داخل کشور و مدیران بیرونی آنها در ماجرای پیش روی به آقای هاشمی فقط «نقش یک قربانی» را داده‌اند، چرا که علی‌رغم هیاهوی این روزها به خوبی می‌دانند آقای هاشمی در صورت تایید صلاحیت هم شانسی برای پیروزی ندارد .

کیهان پیش بینی کرده این بار هم توده‌های مردم وفادار به اسلام و انقلاب در بزنگاه‌ها با بصیرتی مثال‌زدنی به صحنه می‌آیند و حماسه‌های به‌یاد ماندنی می‌آفرینند و بر همین اساس نوشته برای هاشمی یک بازی دو سر باخت تدارک دیده‌اند. اول؛‌اعلام نامزدی با توجه به آن که پیش از این به صراحت از کاندیداتوری خود با عنوان «اقدام خلاف‌شرع و زیان به نظام» یاد کرده بود و دوم؛ باخت ایشان در وزن‌کشی انتخابات و اگر رد صلاحیت احتمالی نیز به آن اضافه شود می‌توان این بازی را «سه سر باخت» تلقی کرد.

با این مقدمات سرمقاله کیهان از شورای نگهبان خواسته آیت الله هاشمی را از دام خطرناکی که دشمنان بیرونی و درونی پیش پای ایشان پهن کرده اند نجات بدهد و وی را رد صلاحیت کند چرا که آیت‌الله هاشمی در صورت احراز صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان حق دارد فردای قیامت از اعضای محترم این شورا شکایت کند که چرا ایشان را از دامی که پیش روی او گسترده بودند، نجات نداده‌اند؟!

امیرعباس نخعی در سرمقاله روزنامه بهار نوشته سیاست هم مانند مسابقات ورزشی است و اگر برای مثال گاهی شنیده‌اید که مربیان یک تیم برای نباختن دست به تبانی با تیم رقیب می‌زنند باید بدانید که این موضوع و «بازی کثیف» قابل تکرار در هر بازی حتی بازی سیاست است. در کشوری که برای پذیرش «دیدگاه توهم توطئه» بعضی مردمانش آمادگی بالایی دارند چه بهتر که برای کنار زدن حریف از عرصه رقابت از «توطئه‌های دایی جان ناپلئونی» بهره برد.

نویسنده این مقاله سپس به خبری شبهه‌انگیز از حمایت جان کری از آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی اشاره کرده که نوشته شده وزیر خارجه آمریکا از طریق عربستان و سفارت این کشور در تهران حمایت خود را از هاشمی اعلام کرده است و پس از انتشار این خبر در سایت رادیو فرانسه بود که دم‌خروس بیرون افتاده و دو خبرگزاری وابسته به تندروهای اصولگرا اقدام به انتشار خبر و نامه‌ای کردند که جان کری در حمایت از هاشمی نوشته است.

خبری که به نظر مقاله بهار پرواضح است در شرایطی که هنوز نتیجه «احراز صلاحیت‌ها» توسط شورای نگهبان مشخص نیست و با توجه به حساسیت‌های موجود بین دو کشور و با توجه به اطلاعی که سیاستمداران آمریکایی از وضعیت ایران دارند نامه حمایت‌آمیز جان کری (به فرض صحت) نه تنها حمایت‌آمیز نیست بلکه تخریب انتخاباتی محسوب می‌شود. نه هاشمی در این شرایط نیازی به حمایت وزیر خارجه آمریکا دارد و نه جان کری تا به این اندازه بی‌تاب است که هنوز نتیجه انتخابات نه به‌دار‌است نه به بار و نه حتی نتیجه برای هاشمی، «نامه فدایت» شود بفرستد.

شیوه جدید آیت الله و بنیه وی

Image caption کارتون جمال رحمتی، اعتماد

بهروز گرانپایه در روزنامه بهار نوشته: هاشمی پس از مدتی حاشیه‌نشینی، با نامزد شدن برای نمایندگی مجلس ششم کوشید تا دوباره برای ایفای نقشی موثرتر در ساختار مدیریتی-سیاسی کشور وزن خویش را بیازماید و بعد... در انتخابات ریاست‌جمهوری ۸۴ این آزمون را تکرار کرد. اما آنچه مانع بازگشت موفقیت‌آمیز هاشمی در آن دو تجربه انتخاباتی شد، بارز و آشکار نشدن بازنگری‌های هاشمی و بروز ‌نیافتن دریافت‌های تازه وی از شیوه‌ها و رفتارهای مردمداری و حکمرانی بود.

به نوشته این مقاله وی در آن مقطع یا هنوز دگرگون نشده بود یا به خوبی نشان نداد که در شیوه‌های پیشین خود تجدیدنظر کرده است. نه منتقدان و نه مردم باور نکردند که هاشمی عوض شده باشد و با تجدید‌نظر در منش‌ها و روش‌های گذشته خود، دوباره آمده است تا خدمتی بکند.

و سرانجام مقاله بهار این که: او اگر به هر دلیلی رییس‌جمهوری هم نشود، همین که محبوبیت و مقبولیت نخبگانی و مردمی پیدا کرده است، به عنوان چهره‌ای ملی در حافظه ملت ایران یادگار می‌ماند. به عبارت دیگر، هاشمی در هر ‌حال می‌تواند پیروز میدان تازه‌ای باشد که با همه توان و اعتبار خویش پای در آن گذاشته است.

مسعود مرعشی در ستون طنز بهار نوشته بعد از آن که اصولگرایان گفته اند هاشمی بنیه ندارد رییس جمهور شود باید پرسید: اصولگرایان دقیقا از کجا و چطور فهمیده‌اند آقای هاشمی بنیه ندارد؟ بخشی از مردم مایلند از تجربیات آنان درباره بنیه آقای هاشمی بیشتر بدانند. دیگر این که بر فرض که آقای هاشمی بنیه هم نداشته باشد. اصلا بخشی از مردم که به آقای هاشمی گرایش دارند دقیقا دلیلشان همین بنیه نداشتن ایشان است. چرا؟ چون آن‌ها هشت سال با آقای احمدی‌نژاد که جوان بود و بنیه‌اش زده بود بالا و قطار دولتش از حرکت باز نمی‌ایستاد، مواجه بودند. ایشان آن‌قدر بنیه و نیروی جوانی داشت که به گفته خودش ۲۴ ساعته مشغول کار بود و هرچه مردم اصرار می‌کردند، دست از خدمت نمی‌کشید. مردم فرصتی می‌خواهند که کمی استراحت کنند و نفس بگیرند.

نویسنده بعد پرسیده: مگر رییس‌جمهور چه کاری انجام می‌دهد که نیاز به بنیه و سن پایین دارد؟ شاید رییس‌جمهور باید برای تحکیم روابط بین‌الملل، به بازماندگان مقامات خارجی تسلای خاطر دهد. اگر پیر باشد، این تسلی منجر به قطع روابط فی‌مابین می‌گردد. یا شاید خوب است رییس‌دولت فعلی که بارها اعلام کرده ما که ۲۴ساعته تو مردمیم.

طنزنویس بهار احتمال داده: رییس دولت باید یک پایش اینجا باشد یک پایش ونزوئلا و اگر امکانات بود، نیویورک. حق بدهید که با این شرایط باید تین‌ایجر باشد. چهارم: رییس‌جمهور باید توان سفر رفتن داشته باشد. مثلا باید بدود برود بنین، بگوید «ملت بنین ملت بانشاطیست»، بعد بدود برود گابون، بگوید «ملت گابون ملت بانشاطیست»، بعد بدود برود نیویورک، بگوید «ملت بنین و گابون ملت بانشاطی بودند»، همین‌طور الی آخر...

آنچه روزنامه‌نگاران می خواهند

اعتماد در دنباله گزارش های خود درباره مطالبات اصناف به روزنامه‌نگاران رسیده و از قول فریدون صدیقی نوشته: من با سر انگشت امید روی پوست زمین می‌نویسم؛ کاغذ گران است ولی روزنامه ارزان است و روزنامه‌نویس هنوز روی پوست زندگی می‌‌نویسد. لطفا روزنامه بخرید، مجله بخرید، کتاب بخرید، سواد بنویسید، خرد بنویسید .

بهروز بهزادی در همین باره گفته مطالبات من روزنامه‌نگار از هر رییس‌جمهوری، بسیار ساده است. اجرای بدون تنازل قانون اساسی در حوزه‌هایی که به ژورنالیزم مربوط است. شرح کوتاه این خواست شامل کوشش در راه نهادینه کردن آزادی بیان در جامعه و حمایت از آن است که حقوق مسلم مطبوعات نیز به شمار می‌روند.

وماشاءالله شمس‌الواعظین به اعتماد گفته روزنامه‌نگاران ایران مطالبات کلاسیکی دارند که ۱۰۰ سال است از دولتی به دولت دیگر و از حکومتی به حکومت دیگر، به تعویق می‌افتد. حق انتشار آزاد مطبوعات، برخورداری از امنیت شغلی و حرفه‌یی و حق دادرسی عادلانه در دعاوی حقوقی از جمله این مطالبات قدیمی است. اما مطالبه حیاتی و فوری‌ای که می‌توان از رییس‌جمهور آینده داشت، در مرحله اول بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران است که خارج از روال قانونی پلمب شده است. مطالبه فوری دیگر، امنیت شغلی روزنامه‌نگاران.

گزارشی میدانی از وسط و پائین شهر

شرق در گزارشی از وضعیت قیمت ها به تحقیقات میدانی پرداخته. بسیم لاله گزارشگر این روزنامه نوشته : مشاور املاک بهار که در خیابان بهار شمالی قرار دارد می‌گوید در چند ماه گذشته قیمت‌ها به‌طور خیره‌کننده‌ای جهش داشته است به طوری‌که این جهش قیمت ملک و اجاره با درآمد مردم محله همخوانی ندارد. اکثر اهالی محل برای پیدا کردن خانه جدید از این محل می‌روند و افراد جدیدی در حال جایگزین‌شدن آنها هستند و کم‌کم قشر جمعیتی این محل رو به افراد قوی از لحاظ مالی می‌رود. در حال حاضر در آپارتمان نوساز از متری پنج‌میلیون‌و‌۷۰۰‌هزار‌تومان تا شش‌میلیون‌و‌۳۰۰‌هزار‌تومان متغیر است و اجاره نیز متری یک‌میلیون‌تومان به بالا‌ست.

Image caption کارتون علی درخشی، شرق

بهناز جلالی‌پور در همین گزارش از شهر ری نوشته: ابتدای خیابان منتهی به حرم، مغازه ساعت‌فروشی، سوت و کور و خلوت است. حسن تلفنی در حال قیمت‌دادن و گرفتن است. مقصر خلوتی مغازه‌اش را قیمت‌هایی می‌داند که امسال بیش از همیشه بالا رفته است. برای اینکه تفاوت قیمت‌های سال گذشته و امسال را ملموس بیان کند، می‌گوید: «ساعتی که عید سال گذشته ۱۰۵‌هزار‌تومان فروختم، امسال همان را ۲۸۰‌هزار‌تومان خریدم و جایگزین کردم.» اکنون «دو کیلو گوشت ۹۰‌هزار‌تومان» دیگر پولی برای خرید ساعت نمی‌گذارد.

به گزارش شرق: مغازه دار فاش کرده که همین مغازه در سال ۸۹ اجاره‌اش دو‌میلیون و ۲۰۰‌هزار‌تومان بود و سال ۹۰ شد سه‌میلیون‌تومان، در فروردین ۹۱ با یک‌میلیون‌تومان افزایش، ماهی چهار‌میلیون‌تومان قرارداد بسته شد، اما امسال صاحب مغازه پیشنهاد ۱۱‌میلیون‌تومانی برای تمدید قرارداد داد.

شایعات رد صلاحیت

پیمان مقدم در ستون طنزاعتمادنوشته: دیروز شهر پر بود از شایعه رد صلاحیت فلانی یا بهمانی. بعد از نهضت احساس تکلیف و نهضت ثبت‌نام، تا این لحظه از نهضت انصراف خبری نیست و نامزدها به غیر از جناب ابوترابی هنوز در حال شیش و بش هستند که بمانند یا نمانند.

عموجان اصولگرای ما فورا غریدند که: «نامزد‌ها نه! نامزدهای شما در شیش و بش هستند. البته طفلی‌ها حق هم دارند. وقتی به خاطر یک نامزد پایکوبی می‌کنید همین می‌شود. به قول جناب حدادعادل رییس‌جمهور باید زانوی دویدن و چشم بینا برای تشخیص درست مسیر داشته باشد. اگر درست تشخیص می‌داد که مورد حمایت شما هرزه‌نگارها نبود. امروز تایید نشد بیخود قال و مقال راه نیندازید.»

طنز نویس اعتماد جواب می دهد: ما چه کاره باشیم که قال و مقال راه بیندازیم؟ از هر سه اصولگرایی که این روزها افتخار مصاحبه با رسانه‌ها را می‌دهند، چهار نفرشان در باب فلان نامزد و تورم ۵۰ درصدی صحبت می‌کنند. واقعا یک نامزد این همه دلهره‌آور است؟به ویژه وقتی جناب صفارهرندی فرموده‌اند: در ابتدا تصور این بود که رقابت در انتخابات آتی میان اصولگرایان است و گزینه‌های اصلاح‌طلبان در این میان جایی برای پیروزی ندارند. اما با ورود فلانی قضیه فرق کرده.

کارتون روز

Image caption کارتون جواد تکجو، اعتماد

مطالب مرتبط