وزارت خارجه ایران: فراتر از تعهداتمان به آژانس انرژی اتمی، اقدامی نمی کنیم

عباس عراقچی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است که تا زمانی که چارچوب همکاری‌های ایران و آژانس فراتر از تعهدات مشخص نشود "مسلما ایران فراتر از تعهدات خود اقدامی انجام نمی‌دهد."

سخنگوی وزارت خارجه ایران در پاسخ به سئوالی درباره نظر ایران درباره درخواست بازرسان آژانس برای بازدید از سایت نظامی پارچین گفت که اگر آژانس فراتر از تعهدات خود براساس معاهده منع گسترش سلاح های اتمی و موافقتنامه پادمان تقاضایی دارد این درخواست‌های فراتر از تعهدات، باید چارچوبی داشته باشد.

آقای عراقچی روز سه شنبه سی و یکم اردیبهشت (بیست و یکم مه) در جلسه هفتگی سخنگوی وزارت خارجه، با خبرنگاران در تهران صحبت می کرد.

'مذاکرات سخت و پیچیده' با آژانس

آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهان بازرسی از سایت نظامی پارچین در جنوب شرقی تهران است تا مشخص شود که آیا در این سایت، فعالیت های هسته ای مرتب با کاربردهای نظامی صورت گرفته است یا نه.

در مقابل، ایران می گوید به دلیل اینکه این سایت نظامی است و ارتباطی با برنامه اتمی ایران ندارد، مشمول معاهده منع گسترش سلاح های اتمی نیست و آژانس بین‌المللی نمی تواند خواستار بازرسی از این محل شود.

ایران و آژانس هفته گذشته دور تازه ای از گفت و گوها را در وین انجام دادند که موضوع بازرسی از پارچین یکی از مهمترین آنها عنوان شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران این مذاکرات را "سخت و پیچیده" توصیف کرده است.

آقای عراقچی گفته است "دهمین دور مذاکرات به نتیجه نرسید، اما امیدواریم در دوره‌های بعدی نتیجه حاصل شود و از نظر ما این مذاکرات شکست‌ خورده نیست."

این مذاکرات هفته گذشته در دفتر نمایندگی ایران در وین انجام شد.

هرمان ناکارتس، معاون مدیر کل آژانس در امور پادمان ها، و علی اصغر سلطانیه نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی ریاست هیات های مذاکره کننده را برعهده داشتند.

آقای ناکارتس در پایان این جلسه گفت یکسال و نیم است که مذاکرات با ایران ادامه دارد ولی هنوز موفقیتی حاصل نشده است.

مطالب مرتبط