زندگینامه نامزدها: محمد باقر قالیباف

محمدباقر قالیباف
Image caption برخی ناظران از آقای قالیباف به عنوان یکی از کاندیدا های احتمالی مورد حمایت محافظه کاران میانه رو نام برده اند. تصوری که در هفته های اخیر و با ابراز سخنان تازه او علیه اکبر هاشمی رفسنجانی و اصلاح طلبان تغییر کرده است

محمدباقر قالیباف، در کنار علی اکبر ولایتی و غلامعی حداد عادل و از اعضای "ائتلاف برای پیشرفت" یا "ائتلاف ۲+۱" است. آقای قالیباف زاده طرقبه در نزدیکی مشهد است.

او در زمان جنگ ایران و عراق و در حالی که ۲۲ سال داشت، فرماندهی یکی از لشکرهای استان خراسان را بر عهده داشت. پس از پایان جنگ، در سال ۱۳۷۳ آقای قالیباف به فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیا انتخاب شد که اجرای پروژه های عمرانی و لجستیکی را بر عهده داشت. نخستین قرار دادهای میان دولت و سپاه پاسداران که سپاه را وارد فعالیت های اقتصادی کرد در این دوره بسته شد.

محمدباقر قالیباف در سال ۱۳۷۶ توسط رهبری جمهوری اسلامی به عنوان فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران منصوب شد.

در سال ۱۳۷۸ و در پی بالا گرفتن اعتراضات دانشجویی در تهران، روزنامه کیهان نامه محرمانه جمعی از فرماندهان سپاه به محمد خاتمی، رییس جمهور وقت، را منتشر کرد که نوشته بودند که "کاسه صبر" آنان لبریز شده و اگر دولت نا آرامی‌ها را کنترل نکند وارد عمل خواهند شد. نام محمد باقر قالیباف، فرمانده وقت نیروی هوایی سپاه پاسداران، نیز در میان امضا کنندگان دیده می‌شود.

محمدباقر قالیباف زمانی در سطح افکار عمومی مشهور شد که آقای خامنه ای او را به فرماندهی نیروی انتظامی ایران گمارد. نوسازی تجهیزات نیروی انتظامی و تجدید سازمان پلیس در تهران و شهرهای دیگر، که از طریق جذب بودجه و امکانات فراوان از دولت محمد خاتمی صورت گرفت، نام او را در محافل اجتماعی بر سر زبان ها انداخت. در همین دوران بود که اعتراضات دانشجویی که پیش از انتصاب فرمانده پلیس ایران شروع شده بود گسترش یافت و او نقش مهمی در کنترل اعتراضات بازی کرد.

این موضوع اخیرا با انتشار سخنان آقای قالیباف مبنی بر گرفتن اجازه مداخله نیروی انتظامی در دانشگاه ها در آن زمان، بار دیگر در سطح افکار عمومی مورد توجه قرار گرفته است. آقای قالیباف در این سخنرانی گفته است که اجازه تیراندازی در دانشگاه را خود از شورای امنیت کشور گرفته است.

اولین حضور او در انتخابات ریاست جمهوری در ۱۳۸۴ بود که در جریان آن به رقابت با محمود احمدی نژاد پرداخت و شکست خورد. در ماه های منتهی به انتخابات، گفته می شد که نیروهای سیاسی نزدیک به سپاه پاسداران و بسیج از آقای قالیباف حمایت می کنند. اما در آخرین روزهای قبل از رای گیری، بسیاری از حامیان قبلی او از محمود احمدی نژاد حمایت کردند.

محمد باقر قالیباف در ۱۳۸۴، همزمان با آغاز نخستین دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد توسط شورای شهر به عنوان شهردار تهران انتخاب شد. از آغاز دوره شهرداری وی تنش میان دولت و شهرداری بر سر چند پروژه بزرگ عمرانی، مانند پروژه مونو ریل و نحوه اداره متروی تهران بالا گرفت.

همچنین هواداران دولت مدعی بودند که بخشی از نیروهای مطبوعاتی و اجرایی نزدیک به اصلاح طلبان و هاشمی رفسنجانی پس از ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد با آقای قالیباف در شهرداری همکاری می کنند.

در دور دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، اختلافات میان شهرداری و دولت افزایش یافت و رسانه های نزدیک به آقای قالیباف به منتقد جدی دولت تبدیل شدند. از آن زمان رسانه های ایران توجه بیشتری به فعالیت ها و سخنان آقای قالیباف نشان دادند و این واکنش ها را نشانه هایی از زمینه سازی او برای حضور دوباره در انتخابات ریاست جمهوری دانستند.

در سال های اخیر، برخی ناظران از آقای قالیباف به عنوان یکی از کاندیدا های احتمالی مورد حمایت محافظه کاران میانه رو نام برده اند. تصوری که در هفته های اخیر و با ابراز سخنان تازه او علیه اکبر هاشمی رفسنجانی و اصلاح طلبان تغییر کرده است.