هشدار در مورد کمبود آنتی‌بیوتیک‌های بیمارستانی در ایران

مینو محرز
Image caption محرز: این موضوع کوچک و جزئی در نظام درمانی کشور نیست که بتوان با اغماض و مراعات از کنار آن گذشت

مینو محرز، دبیر انجمن بیماری‌های عفونی ایران، نسبت به کمبود آنتی بیوتیک‌های بیمارستانی در این کشور هشدار داده است.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، خانم محرز در سخنانی در روز سه شنبه، ٣١ اردیبهشت گفته است: "این موضوع کوچک و جزئی در نظام درمانی کشور نیست که بتوان با اغماض و مراعات از کنار آن گذشت. بلکه نیازمند حرکت جدی دست اندرکاران دارویی کشور است."

دکتر محرز با تاکید بر نیاز به تامین آنتی بیوتیک‌ها اعلام کرد "کاربرد داروهای آنتی بیوتیک ضد میکروبی، ضد ویروسی و ضد قارچی برای بسیاری از بیماران بستری در بیمارستان‌ها نقش حیاتی و ضروری دارد و نمی توان نسبت به آن بی‌توجهی كرد."

این متخصص بیماری‌های عفونی افزود که تیم جراحی هر چقدر هم در کار خود مهارت داشته باشد، ممکن است به علت عدم دسترسی به موقع به آنتی بیوتیک های مناسب، فرایند درمان اثر موثری نداشته باشد.

بازار داروی ایران در ماه‌های اخیر و به دنبال افزایش بی‌سابقه قیمت ارز با مشکلات جدی مواجه بوده است و بیماران در تهیه داروهای مورد نیاز خود با دشواری روبرو بوده اند.

برخی از کارشناسان ایرانی درباره احتمال بحرانی شدن وضعیت دارو هشدار داده‌اند.

نگرانی در مورد وضعیت بازار دارو در ایران از اواسط سال جاری شدت گرفته است.

مرضیه وحید دستجردی، وزیر پیشین بهداشت ایران که زمستان سال گذشته با حکم آقای احمدی نژاد از سمت خود برکنار شد در هفته‌های آخر تصدی‌ سمت وزارت بهداشت بارها از عدم اختصاص ارز لازم به واردات دارو انتقاد کرده بود.

ایران از شهریور ماه سال گذشته با جهش بی‌سابقه قیمت ارزهای خارجی و سقوط ارزش پول ملی روبه رو است و تحریم‌های نفتی و مالی ایالات متحده و اتحادیه اروپا باعث شده است که جمهوری اسلامی در تامین و انتقال ارز مورد نیاز با دشواری‌هایی مواجه شود.

مقامات بهداشتی ایران هم بانک مرکزی را متهم می‌کنند که ارز لازم را برای واردات دارو تامین نمی‌کند.

مسئولان انجمن‌های حمایت از بیماران و بعضی نمایندگان مجلس بارها درباره کمبود داروهای مورد نیاز بیماران مبتلا به سرطان، امراض قلبی، هموفیلی، تالاسمی و غیره هشدار داده‌اند.

مطالب مرتبط