معصومه ابتکار: برنج وارداتی آلوده به آرسنیک است، به کودکان ندهیم

Image caption سازمان بازرسی کل کشور دوسال پیش اعلام کرد که برنج‌های وارداتی آلوده به فلزات سنگین است

معصومه ابتکار، رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران امروز سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ماه در جلسه علنی این شورا با تاکید بر آلودگی برنج‌های وارداتی به آرسنیک گفت: "از آنجا که برنج آلوده به آرسنیک در ردیف اول علت‌های سرطان کودک قرار گرفته بهتر است به کودکان برنج ندهیم."

این در حالی است که براساس اعلام سازمان بازرسی کل کشور از آبان ماه سال ۱۳۹۰ آزمون فلزات سنگین برای برنجهای وارداتی اجباری اعلام شد.

این سازمان در همان زمان عنوان کرده بود که آلودگی برنج‌های وارداتی به ویژه برنج‌های هندی "به فلزات سنگین محرز است."

به گزارش خبرگزاری مهر، خانم ابتکار با اشاره به اینکه این گزارش‌ها علمی است، گفته باید در سیاست‌گذاری‌ها مخصوصا فراورده‌های مواد غذایی بر روی آنها تاکید شود.

خانم ابتکار با اشاره به گزارش تعاونی‌های مختلف در خصوص واردات گندم و چای آلوده، افزوده است: "تعاونی‌ها و صنوف بخش‌های مختلف اعلام کردند واردات گندم آلوده و چای تاریخ گذشته دیده شده است و ابراز نگرانی کرده اند."

همچنین علی‌اکبر یاسمی، معاون قرنطینه و کنترل آفات سازمان حفظ نباتات ، به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: ت"اکنون خبرهای بسیاری مبنی بر صادرات گندم از هند و پاکستان به ایران منتشر شده اما گندم این کشور‌ها از نظر سازمان حفظ نباتات مورد تایید قرار نگرفته و هیچ یک از شرایط قرنطینه‌ای برای واردات آن به کشور اعمال نشده است."

گندم، برنج، شکر در صدر فهرست کالاهای وارداتی ایران قرار دارد و کشورهای امارات متحده عربی، چین، هند، ترکیه و سوئیس به ترتیب در ردیف پنج کشور عمده صادرکنندگان اصلی کالا به ایران هستند.

گزارش گمرک ایران در اولین ماه بهار سال‌جاری نشان می‌دهد که در این مدت واردات کالاهای مصرفی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به شدت افزایش پیدا کرده است.

واردات گندم از ۲۸۸ هزار تن در اولین ماه سال گذشته به ۴۴۰ هزار تن در فروردین ماه امسال رسیده، و واردات برنج که در فروردین ماه سال گذشته ۷۲ هزار تن بوده است در فروردین امسال به ۱۱۳ هزار تن افزایش پیدا کرده است. همچنین، در این مدت، واردات شکر نسبت به سال گذشته نزدیک به دوبرابر شده و به ۸۸ هزار تن رسیده است.

مطالب مرتبط