آنچه گذشت
گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۲۳ روز تا انتخابات

به روز شده:  18:43 گرينويچ - چهارشنبه 22 مه 2013 - 01 خرداد 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. در پی رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی، اسحاق جهانگیری، رئیس ستاد انتخاباتی آقای هاشمی گفته است که او در واکنش به رد صلاحیت شورای نگهبان اقدامی نخواهد کرد.

  آقای جهانگیری گفت: "آقای هاشمی برای انجام وظیفه و بر اساس ضرورت هایی که وجود داشت به صحنه آمدند."

  او گفت: "آیت الله هاشمی رفسنجانی هیچ اعتراضی نخواهد کرد."

   

 2. در واکنش به رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی توسط شورای نگهبان، زهرا مصطفوی، دختر آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی در نامه ای به رهبر ایران از او خواسته است که با دخالت خود در تصمیم شورای نگهبان تجدید نظر کند.

  در این نامه آمده است: "خواهشمند است در این امر مهم دخالت فرمائید و نگذارید که یک حرکت همه تلاشها را خراب کند و نشان دهید که چرا امام می فرمود 'ولایت فقیه برای آن است که نگذارد هر کس هر کاری دلش می خواهد بکند و ولایت فقیه می خواهد جلوی دیکتاتوری را بگیرد'."

 3. محمدحسین صفار هرندی، وزیر ارشاد در دولت نهم گفته است که محمود احمدی نژاد باید از عدم احراز صلاحیت اسفندیار رحیم مشایی توسط شورای نگهبان تبعیت کند.

  او درباره آقای احمدی نژاد گفت: "رئیس جمهوری که برای استقبال از وی سه هزار نفر را به زور جمع می‌کنند، دیگر قدرت ایجاد جریان و کشاندن مردم به دنبال خود را ندارد و مردم ما نشان دادند که تحریک پذیر نیستند."

 4. محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران گفته است در مورد رد صلاحیت نامزد انتخاباتی مورد نظر خود به رهبر جمهوری اسلامی متوسل خواهد شد و یکی از دختران رهبر سابق جمهوری اسلامی نیز خواستار مداخله آیت‌الله خامنه‌ای در مورد رد صلاحیت‌ها شده است.

 5. محمد سعیدی کیا، وزیر سابق مسکن و شهرسازی پس از آنکه اعلام شد صلاحیتش از سوی شورای نگهبان تائید نشده در اطلاعیه ای اعلام کرد:"امروز با احترام به تشخیص شورای محترم نگهبان این تکلیف را از دوش خود برداشته می‌بینم و بر تربت پاک سید‌الشهداء سجده شکر به جا می‌آورم."

 6. روح الله حسینیان، نمانیده مردم تهران در مجلس گفته است که در بین گزینه‌های اصولگرایی که احراز صلاحیت شده اند سعید جلیلی، دبیر شورای امنیت ملی "اصلح" است.

  او گفت: "تمام تلاش خود را برای حمایت از جلیلی انجام خواهم داد."

  آقای حسینیان گفت: "اینکه آقای جلیلی در مذاکرات هسته‌ای از حقوق ملت ایران دفاع کرده و موجب عزت ملت ایران شده است موجب افتخار است و این دشمنان هستند که این نقطه مثبت آقای جلیلی را نقطه ضعف ایشان می‌دانند."

 7. پس از سفر سعید جلیلی به قم و دیدار با مراجع تقلید و چهره های شاخص روحانی، برخی از رسانه ها خبر از عدم دیدار با محمدتقی مصباح یزدی دادند و نوشتند که آقای جلیلی خود به دیدار آقای مصباح نرفته است.

  پایگاه خبری الف اما نوشته است که این آقای مصباح بوده که آقای جلیلی را نپذیرفته است.

  در این وبسایت نوشته شده: "شنیده های الف حاکی است پدرمعنوی جبهه پایداری (مصباح یزدی) درخواست جلیلی برای دیدار را رد کرده است. اگرچه در تمام طول سفر به قم، حمید رسایی از اعضای مهم پایداری حتی در دیدارهای محرمانه نیز او را همراهی می کرد"

  در پایان این مطلب آمده است: "با این همه، دوری «جلیلی و مصباح» از هر زاویه که به آن نگاه شود در شرایط موجود بسیار قابل تامل است. شاید جلیلی مانند لنکرانی حاضر نباشد پای منبر آیت الله زانو بزند اما به حمایتش نیاز دارد. آیت الله نیز این روزها با دیدن سرنوشت احمدی نژاد که 8 سال پیش بیشترین حمایت ها و آسمانی ترین تعابیر را برایش به کار برده بود محتاطانه تر رفتار می کند"

 8. غلامعلی حدادعادل، نماینده مجلس و از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفته است که از اعضای ائتلاف ۱+۲ فقط یک نفر در روز انتخابات حضور خواهد داشت.

  او گفت: "در ائتلاف پیشرفت (۱+۲) هنوز به فرد واحدی نرسیده‌ایم اما قرار نیست که هر سه نفر با یکدیگر رقابت کنیم."

  غلامعلی حداد عادل، محمدباقر قالیباف و علی اکبر ولایتی اعضای ائتلاف سه گانه اصولگرایان هستند که صلاحیت هر سه نفر توسط شورای نگهبان تائید شده است.

 9. علی مطهری، نماینده مجلس و رئیس ستاد اصولگرایان حامی اکبر هاشمی رفسنجانی، در خصوص رد صلاحیت آقای هاشمی گفت: "ببینید، درباره رد صلاحیت آقای هاشمی دو دلیل آورده اند که هر دو باطل است. یکی ناتوانی جسمی و دوم نقش داشتن در فتنه سال 88"

  او گفت: "بنده پیشنهاد می کنم برای ارزیابی توان جسمی آقای هاشمی، یک مسابقه دو صدمتر بین ایشان و آقای جلیلی و یک مسابقه کشتی بین آقای هاشمی و آقای حداد برگزار کنند."

 10. زهرا مصطفوی، دختر آیت‌الله روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی در نامه‌ای به آیت الله علی خامنه‌ای برای نخستین بار رسما اعلام کرده است که پدرش علاوه بر آقای خامنه‌ای، اکبر هاشمی رفسنجانی را هم مناسب جانشینی خود می‌دانست.

 11. سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفته است که روزی به خاویر سولانا، مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته: "من به ایشان گفتم شما بی‌خود دنبال بمباران نطنز و اصفهان و امثالهم هستید، این اندیشه مرکزش در قم است و شما باید قم را بزنید اگر می‌خواهید این اندیشه را بزنید زیرا این اندیشه در باورهای مردم به اسلام ریشه دارد."

 12. با حضور مجید آخوندی، رئیس ستاد انتخابات صدا و سیما و نمایندگان نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری زمان ضبط نخستین برنامه انتخاباتی نامزدها مشخص شد.

  به گزارش خبرگزاری فارس از روز جمعه سوم خرداد نامزدهای انتخابات در یک برنامه نیم ساعته تلویزیونی و یک برنامه نیم ساعته رادیویی به معرفی خود و برنامه‌های انتخاباتی خود بپردازند.

  همچنین مراسم قرعه کشی جدول پخش برنامه های نامزدها روز جمعه سوم خرداد با حضور نامزدها در محل صدا و سیما برگزار می‌شود.

  مقرر شد اولین مستند نیم ساعته نیز که تولیدی خود نامزدهاست تا ساعت 10 روز سه شنبه هفتم خرداد به دبیرخانه ستاد انتخابات رسانه ملی تحویل داده شود.

   

 13. اکبر اعلمی، یکی از نامزدهای رد صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری ایران در نامه ای سرگشاده به اعضای شورای نگهبان نوشته است: "اعضای این شورا را بخاطر تشخیص و تصمیم نادرستشان شماتت و ملامت کرده و حتی نسبت به قانونی که قوه تشخیص و سرنوشت یک ملت بزرگ را به تشخیص 12 نفر پیوند زده است که صلاحیت و درستی قوه تشخیص آنان بنابر تجربه و از دید بسیاری از مردم خود محل تردید است، معترضم و تاکید می کنم قانونی که با عدالت و حق حاکمیت مردم بر سرنوشت خود سرناسازکاری داشته و غیرقابل تغییر باشد و یا دستمایه و دستاویزی برای تضییع حقوق مردم شود، مطلقا محترم نیست. با این وصف اصلاح طلبی و اعتقاد به قانونمداری اقتضا می کند که بخاطر مصالح مردم و کشورم همچون گذشته به چنین قوانینی هم هرچند بد و ناخوشایند پایبند باشم و از آن تمکین نمایم."

 14. اردشیر امیرجمند، مشاور پیشین میرحسین موسوی و سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید اقدام شورای نگهبان در رد صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری ایران را "غیر قانونی"، "استمرار کودتای سال 88" و "شلیک به پیکر نیمه جان جمهوریت در ایران" توصیف کرد و گفت: "بدون آقای هاشمی فاقد حداقل های مورد نیاز برای یک انتخابات رقابتی است و در صورت ادامه ی این وضعیت انتخابات بی معنا خواهد بود."

 15. محمد غرضی، یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران، از قصد خود برای تشکیل "دولت ضد تورم" خبر داده و گفته است: "معتقدم که 55 میلیون نفر به من رأی می‌دهند. تمام مردم موافق این هستند که دولتی روی کار بیاید که تورم نداشته باشد."

 16. استاندار اردبیل از لغو سفر برنامه ریزی شده محمود احمدی نژاد به این استان خبر داده است.

 17. حسن خمینی، نوه آیت الله خمینی در نامه ای سرگشاده خطاب به اکبر هاشمی رفسنجانی، رد صلاحیت او توسط شورای نگهبان را "خبر غیرقابل باور" خوانده و گفته که انتشار این خبر "دل همه علاقه مندان به شما و بخشی عظیم از دلبستگان به امام عظیم الشأن و دوستداران رهبری معظم انقلاب را به درد آورد". او پس از برشمردن توانایی های آقای هاشمی رفسنجانی، نوشته است که از رد صلاحیت او چندان هم مکدر نیست: "بلکه تا حدودی هم، به عللی که بعدها معلوم خواهد شد، خوشبینم و در حقیقت به آینده مانند همیشه امیدوارم و اکنون امیدی بیشتر یافته ام."

 18. محمدرضا نقدی، فرمانده سازمان بسیج مستضعفان ایران گفته است: "اقدام شورای نگهبان اقدامی مقتدرانه، متقن و بر اساس معیارها و ضوابط قانونی در بررسی صلاحیت ها بوده و اقدام این شورا، خود یک حماسه سیاسی بود."

از میان گفته‌ها

به روز شده: 22 مه 2013

علی مطهری: بنده پیشنهاد می کنم برای ارزیابی توان جسمی آقای هاشمی، یک مسابقه دو صدمتر بین ایشان و آقای جلیلی و یک مسابقه کشتی بین آقای هاشمی و آقای حداد برگزار کنند.

دختر آیت الله خمینی: همان روزی که تأئید امام بر رهبری حضرتعالی (آیت‌الله خامنه‌ای) را از زبان ایشان شنیدم و همواره آن نظریه را در مواقع لازم بیان کرده ام تأئید صلاحیت برادر آقای هاشمی را هم شنیدم زیرا امام بعد از نام جنابعالی نام ایشان را هم ذکر کردند.

محمود احمدی نژاد: این موضوع (رد صلاحیت مشایی) را از طریق مقام معظم رهبری تا لحظه آخر تعقیب خواهم کرد و امیدوارم مشکل حل شود و البته مشکلی نخواهد بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.