نامه دختر آیت‌الله خمینی به آیت الله‌خامنه‌ای در مورد رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی

زهرا مصطفوی، دختر آیت الله خمینی موسس جمهوری اسلامی در نامه ای خطاب به آیت الله علی خامنه ای، از رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی برای حضور در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری گلایه کرده است.

خانم مصطفوی در این نامه خطاب به آیت الله خامنه ای نوشته "خواهرانه تذکر می دهم که این کار هیچ معنایی جز فاصله انداختن بین دو یار امام و بی توجهی به شوق و اقبالی که مردم کوچه و خیابان به نظام و انتخابات پیدا کرده است، ندارد."

خانم مصطفوی این نامه را یک روز پس از رد صلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی نوشته و سایت جماران نزدیک به خانواده آیت الله خمینی آن را منتشر کرده است.

آیت الله خمینی و تایید صلاحیت هاشمی رفسنجانی برای رهبری

دختر آیت الله خمینی در این نامه نوشته که "همان روزی که تأئید امام بر رهبری حضرتعالی را از زبان ایشان شنیدم و همواره آن نظریه را در مواقع لازم بیان کرده ام تأئید صلاحیت برادر آقای هاشمی را هم شنیدم زیرا امام بعد از نام جنابعالی نام ایشان را هم ذکر کردند."

این برای اولین بار است که یکی از چهره های سرشناس در جمهوری اسلامی می گوید که آیت الله خمینی، به غیر از آیت الله خامنه ای، اکبر هاشمی رفسنجانی را هم برای رهبری جمهوری اسلامی مورد تایید قرار داده بوده است.

آقای هاشمی رفسنجانی در چهاردهم خرداد سال ۱۳۶۸ و در جلسه انتخاب رهبر در مجلس خبرگان نقل قول آیت الله خمینی در حمایت از رهبری آقای خامنه ای را برای اعضای بازگو کرد که تاثیر مهمی در انتخاب آیت الله خامنه ای گذاشت.

خانم مصطفوی نوشته که "خوشبختانه و به حق حضرتعالی مورد رأی خبرگان قرار گرفتید، لذا لزومی نمی دیدم تا ذکری در این مورد از ایشان به میان آورم. اما متاسفانه امروز که می بینم شورای نگهبان دست به رد صلاحیت ایشان برای ریاست جمهوری زده است، خواهرانه تذکر می دهم که این کار هیچ معنایی جز فاصله انداختن بین دو یار امام و بی توجهی به شوق و اقبالی که مردم کوچه و خیابان به نظام و انتخابات پیدا کرده است ندارد."

دختر آیت الله خمینی در نامه اش خطاب به رهبر ایران نوشته "من مدعی نیستم که آقای هاشمی امروزی همان فرد دیروزی است زیرا این تغییرات در تک تک مردم در گذر زمان رخ داده است . . . اما جدا شدن تدریجی شما از هم بزرگترین لطمه ای است که به انقلاب و نظام وارد می شود چنانچه امام همیشه می فرمودند: این دو وقتی با هم باشند خوبند."

خانم مصطفوی در نامه اش خطاب به آیت الله خامنه ای نوشته "خواهشمند است در این امر مهم دخالت فرمائید و نگذارید که یک حرکت همه تلاشها را خراب کند."

Image caption احمد خمینی در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی توسط آقای خامنه ای

دختر آیت الله خمینی نوشته "اطمینان دارم که این درخواست زبان حال بسیاری از دلسوزان نظام است که نگران وضع ایران اسلامی هستند و دلشان برای شنیدن طنین وحدت و همدلی در این کشور می تپد."

زهرا مصطفوی تنها فرزند آیت الله خمینی است که در سال های پس از درگذشت پدرش حضوری پررنگ در عرصه عمومی داشته.

او دبیرکل تشکلی با عنوان جمعیت زنان جمهوری اسلامی است که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۷۶ به جمع حامیان محمد خاتمی پیوست.

همسر وی، محمود بروجردی که اواخر سال ۱۳۸۹ درگذشت، در دوران نخست وزیری میرحسین موسوی در کابینه وی حضور داشت.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که وی - و تشکل متبوعش، جمعیت زنان - در انتخابات ریاست جمهوری دهم از نامزدی میرحسین موسوی حمایت کرده بودند.

مطالب مرتبط