زندگینامه نامزدها: محمدرضا عارف

Image caption محمدرضا عارف و همسرش در یک همایش انتخاباتی

محمدرضا عارف معاون اول محمد خاتمی در دوره دوم ریاست جمهوری در فاصله ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴ بوده است.

با آن که آقای عارف پیش از آن ۳ سال در دوره اول ریاست جمهوری آقای خاتمی، وزیر پست و تلگراف و تلفن بود و یک سال هم رئیس سازمان برنامه و بودجه، هنگامی که به مقام معاون اولی رسید ناظران آن را به نشانه فاصله گرفتن آقای خاتمی از نیروهای سیاسی همراه خود تلقی کردند.

آقای عارف ریاضی دانی برجسته است که در سال ۱۳۴۸ رتبه اول کشور را در آزمون ورود به دانشگاه در رشته ریاضی به دست آورد و در ۱۳۵۹ دانشگاه استانفورد را با دکترای برق و مخابرات ترک کرد.

با وجود فعالیت در انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی در آمریکا در سال های پیش از پیروزی انقلاب، آقای عارف در میان نیروهای سیاسی پس از انقلاب ناشناخته بود و بیشتر به عنوان یک استاد دانشگاه برجسته در دانشگاه صنعتی اصفهان از او نام برده می شد.

حضور او در صحنه سیاسی و علمی در تهران از سال ۱۳۷۳ بود که به ریاست دانشگاه تهران منصوب شد مسئولیتی که تا زمان وزیر شدن او در سال ۱۳۷۶ ادامه یافت. او اکنون عضو مجمع تشخیص مصلحت و فرهنگستان علوم ایران است.

ورود زود هنگام او به عنوان یک اصلاح طلب در حالی که هنوز از شرکت خاتمی یا هاشمی رفسنجانی خبری نبود اعتراض گروه هایی از اصلاح طلبان را بر انگیخت؛ به ویژه هنگامی که آقای عارف گفت که «نباید در گذشته متوقف شد و باید حوادث ۸۸ را پشت‌سر گذاشت.» او همچنین درباره ادعای تقلب در انتخابات سال ۱۳۸۸ هم موضعی متفاوت از عموم اصلاح طلبان گرفت و گفت «در انتخابات سال ۸۸ تخلف‌های فراوانی انجام شد، اما تا سند در دست نداشته باشیم نمی‌توانیم از تقلب سخن بگوییم.»

شاید انتقاد های گروه های اصلاح طلب سبب شد تا به تدریج و با نزدیک شدن به انتخابات لحن آقای عارف هم در انتقاد از روحانیون حاکم تند تر شود.

او در پاسخ به حملات محمدتقی مصباح یزدی روحانی حامی آیت الله خامنه ای که گفته بود اصلاح طلبان پایگاه اجتماعی ندارند گفت: «اگر اصلاح طلبان پایگاه اجتماعی ندارند چرا از حضورشان می‌ترسند.»

او همچنین در اشاره ای به ادامه بازداشت خانگی آقایان میر حسین موسوی و مهدی کروبی گفت: «افرادی که در حال حاضر به خاطر حوادث ۸۸ در زندان به سر می‌برند به انقلاب خدمات ارزنده‌ای داشتند و از یاران امام بودند و از همین حیث باید نسبت به آزادی و حل مشکل آنها در انتخابات پیش رو سازوکاری ارائه شود. انتظار داریم که این مساله با حفظ حرمت‌ها و رفاقت حل شود. و امیدوارم با ساز و کار داخل نظام راه حل مناسب و منطقی پیدا شود. دوستان ما هم این مساله را پی گیری می‌کنند.» البته او تاکید کرد که آزادی این دو رهبر اعتراضات را شرط لازم برای شرکت در انتخابات نمی داند.

آقای عارف از روند مذاکرات هسته ای ایران انتقاد کرده و گفته است: «مذاکرات هسته‌ای به بن بست رسیده ولی چون پرونده هسته‌ای سیاسی شده است باید راه حل سیاسی پیدا کنیم و به نفع ماست که هر چه سریع‌تر این مساله را حل کنیم.»

در واکنشی پس از انتشار اخباری مبنی بر رد صلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی، دفتر آقای عارف اخبار مبنی بر ملاقات او با هاشمی رفسنجانی را رد کرد.

نخستین حضور آقای عارف با ابراز توجه در افکار عمومی نسبت به نوع حجاب همسر آقای عارف همراه بود که به نوع حجاب رایج در میان سران اسلامگرای ترکیه شباهت داشت.