زندگینامه نامزدها: محسن رضایی

محسن رضایی، که اکنون دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام است، در ۲۷ سالگی و در سال ۱۳۶۰ فرمانده سپاه پاسداران ایران شد. او در زمان جنگ میان بسیج و گروه های زیادی از مردم ایران که در جنگ ایران و عراق شرکت داشتند، چهره ای محبوب به حساب می آمد.

از ۱۳۷۶ که با حکم رهبری جمهوری اسلامی دبیر مجمع تشخیص مطلحت نظام شد به عنوان نمادی از ورود چهره های نظامی سپاه پاسداران به عرصه سیاست تلقی شد. اما ورود او به سیاست چندان موفقیت آمیز نبود.

در ۱۳۷۸ کاندیدای نمایندگی مجلس از تهران شد اما رای نیاورد. در ۱۳۸۴ کاندیدای ریاست جمهوری شد اما وقتی احساس کرد نیروهای نزدیک به سپاه و رهبری جمهوری اسلامی در انتخابات از او حمایت نخواهند کرد، دو روز پیش از رای گیری از ادامه رقابت کناره گرفت.

در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در انتقاد به سیاست اقتصادی و سیاست خارجی دولت محمود احمدی نژاد گفت که اگر این مسیر ادامه یابد کشور در لبه پرتگاه قرار خواهد گرفت. او در آن سال هم کاندیدای ریاست جمهوری شد اما پس از رای گیری، اعلام شد که نزدیک به ۷۰۰ هزار رای آورده و در مقام سوم، پس از محمود احمدی نژاد و میرحسین موسوی قرار دارد.

پس از اعلام نتایج انتخابات، آقای رضایی در اعتراض به تقلب در انتخابات بیانیه ای منتشر کرد و رای اعلام شده را نپذیرفت اما با بالا گرفتن اعتراض ها توسط هواداران آقای موسوی و مهدی کروبی و در پی مقاومت آیت الله خامنه ای در برابر اعتراض ها، اعتراض خود را پس گرفت و به روش دنبال شده از سوی آقایان موسوی و کروبی انتقاد کرد.

با وجود این در ۴ سال گذشته چند رسانه نزدیک به آقای محسن رضایی با انعکاس دیدگاه های نزدیک به اصولگرایان و میانه روها و انعکاس آزادانه تر اخبار، رفتار رسانه ای نسبتا مستقلی از خود نشان داده و همواره زیر فشار نیروهای امنیتی و دولت قرار داشته اند.

آقای رضایی در دوران حضور سیاسی خود کوشیده نقش نیروی میانه را در میان اصلاح طلبان از یک سو و جناح راست سنتی از سوی دیگر بازی کند. او این دیدگاه را مطرح کرد که رهبران سیاسی پس از جنگ نسبت به فرماندهان و نیروهایی که جنگ را پیش بردند توجه اندکی نشان دادند و کشور را در مسیر نادرستی پیش بردند.

آقای رضایی در سخنرانی های اخیر خود به انتقاد از اکبر هاشمی رفسنجانی که او را به عنوان رقیب اصلی خود دانسته، صراحت بیشتری بخشیده است.

او گفته است که همه دولت های پیشین چهره فرماندهان زمان جنگ و نیروهای انقلابی را تخریب کرده اند. همچنین گفته است که آقای هاشمی رفسنجانی حرف تازه ای در زمینه اقتصاد ندارد.

آقای رضایی در سخنان خود گفته: «آقای هاشمی آن زمان که دولت را در دست داشتند و تحریم های اقتصادی هم نبود در اداره کشور با مشکل مواجه بودند الان که ما تحریم اقتصادی هم داریم.»

او همچنین دلیل حضور خود در انتخابات را «ناتوانی اصولگرایان برای رسیدن به توافق بر سر فرد واحد» اعلام کرده است.

پلیس بین‌الملل در نوامبر ۲۰۰۷ به درخواست دادگستری آرژانتین، به اتهام مشارکت در انفجار مرکز یهودیان در آرژانتین حکم بازداشت آقای رضایی را به عنوان فرمانده وقت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صادر کرد. مقام های ایرانی گفته اند آقای رضایی در بهمن ۱۳۹۱ از لیست تعقیب پلیس بین الملل خارج شده است.