آنچه گذشت
گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۲۲ روز تا انتخابات

به روز شده:  17:59 گرينويچ - پنج شنبه 23 مه 2013 - 02 خرداد 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. سرتیپ پاسدار محمدرضا نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین وابسته به سپاه پاسداران در باره احتمال استفاده از حکم حکومتی برای تائید صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی گفته که "قرار نیست در هر موردی از اختیارات خاص ولایت استفاده کنیم کشور قانون و مقررات خاص خود را دارد و باید بر همین اساس اداره شود در حال حاضر زمینه و بستری برای ورود حکم حکومتی وجود ندارد."

  آقای نقدی در عین حال اضافه کرده که "البته ولایت اختیارشان در دست خودشان است و هرچه بگویند ما تابع ولایت هستیم."

   به گفته این فرمانده ارشد سپاه پاسداران "در بحث احراز صلاحیت‌ها دشمن به دنبال این بود که حوادثی را به وجود آورد اما مردم اجابت نکردند و با متانت و با ابراز تحسین‌‌شان نسبت به عملکرد شورای نگهبان، برخورد کردند."

   آقای نقدی گفته برای این که اتفاقی در انتخابات نیفتد باید نامزد "قانون و اخلاق را رعایت کند و سیاه‌نمایی نکند اگر این سه اصل رعایت شود هیچ حادثه و اتفاق ناگواری رخ نخواهد داد."

 2. محمد محمدیان نماینده رهبر ایران در دانشگاهها و عضو هیئت اجرایی مرکزی انتخابات گفته که "مسئولیت مجمع تشخیص مصلحت نظام از طریق رهبری به هاشمی سپرده شده است و صلاحیت وی برای این سمت کاملاً احراز شده که این مسئولیت به وی سپرده شده است، اما برای ریاست‌جمهوری توان بیشتری لازم است."

  به‌گزارش خبرگزاری تسنیم، آقای محمدیان در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود با رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی اصل نظام و انقلاب زیر سؤال رفته است، گفته "اولا کسی رد صلاحیت نشده و تنها بحث احراز صلاحیت مطرح است."

  به گفته نماینده رهبر ایران در دانشگاهها، "فردی که می‌خواهد در سطح کلان کشور مدیریت کند، باید از توان جسمی متعارفی برخوردار باشد. اما این موضوع به‌معنی این نیست که هاشمی رفسنجانی صلاحیت حضور در مجمع تشخیص مصلحت نظام را ندارد."

 3. من غرضی ۷۲ سال دارم

  محمد غرضی نامزد ریاست جمهوری در باره احتمال کناره گیری به نفع حسن روحانی و محمدرضا عارف گفته که " من ۷۲ سالم است و ۶۰ سال است که به نفع هیچ کسی کنار نرفته ام و نمی روم."

  این نامزد انتخابات در یک نشست خبری گفته: دولت من دولت ضد تورم است در حالی که بقیه نامزدها "شعار ضد تورم نمی دهند من می گویم تورم باید به صفر برسد."

 4. محمدباقر قالیباف نامزد انتخابات ریاست جمهوری در دیدار با گروهی از معلمان گفته که که نگاه سیاست‌زده در حوزه فرهنگ و آموزش فاجعه است

  روزنامه تهران امروز به نقل از آقای قالیباف نوشته "مثال مشخص سیاست‌زدگی این است که وقتی یک رئیس‌جمهور اصلاح‌طلب یا اصولگرا بر سرکار می‌آید در سازمان‌های زیر مجموعه دولت از وزیر تا فراش را جابه‌جا می‌کند. این یعنی اینکه انتصاب‌ها و جابجایی‌ها نه بر اساس شایستگی‌ها و لیاقت‌ها بلکه بر اساس ملاحظات باندی و گروهی است."

  آقای قالیباف، نگاه سیاست‌زده را مخرب توصیف کرده و گفته که "روند معقول و اصولی در انتصاب این است که فرد مسئول باید به نظام اسلامی و ولایت فقیه عشق بورزد و همچنین مدیر لایق و کارآمدی باشد. با احراز این دو شرط، دیگر اینکه فردی مخالف من یا موافق من است مهم نیست و من اگر او را بر اساس اینکه جزیی از گروه من نیست کنار بگذارم کاری غیرانقلابی و خلاف مصالح نظام انجام داده‌ام."

 5. علی اکبر ولایتی نامزد انتخابات ریاست جمهوری به خبرنگاران گفته که "ما هر سه نفر تا آخر ادامه می‌دهیم و در نهایت تصمیم خواهیم گرفت چه کسی باید به عنوان کاندیدای نهایی وارد صحنه شود."

  آقای ولایتی عضو ائتلاف سه نفره ای است که در آن محمدباقر قالیباف شهردار تهران و غلامعلی حداد عادل نماینده تهران در آن عضو هستند.

  آقای ولایتی گفته که  "بدون تردید نظر جامعتین در تعیین کاندیدای نهایی تاثیر اساسی دارد."

  از دو تشکل جامعه روحانیت مبارز تهران و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با نام جامعتین یاد می شود.

 6. عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان گفته است که اسامی نامزدهای تائید صلاحیت شده در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس در چهار حوزه دماوند فیروزکوه، تویسرکان، تنکابن و ایلام به وزارت کشور اعلام شده است.

  انتخابات میاندوره ای مجلس شورای اسلامی در ۴ حوزه یاد شده و همزمان با انتخابات ریاست جمهوری و شوارها در ۲۴ خرداد برگزار خواهد شد.

 7. اسماعیل کوثری، نماینده مجلس گفته است که اصولگرایان نهایتا بر سر یک تا دو نامزد به توافق می رسند.

  او گفت: "در حال حاضر افرادی چون باقری لنکرانی و زاکانی از جلیلی حمایت کرده اند، اما برای اینکه نتیجه نهایی در خصوص وحدت اصولگرایان مشخص شود باید صبر کنیم."

 8. اکبر هاشمی رفسنجانی در اولین واکنش به رد صلاحیت خود توسط شورای نگهبان، گفته قصد نامزدی نداشته اما به دلیل مراجعات فراوان به رغم آگاهی از مشکلات و موانع موجود و افزایش حجم تهمت‌ها و تخریب‌ها "پس از ارسال پیام به خدمت رهبری خود را برای خدمت عرضه کردم."

 9. محمدرضا عارف، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ضمن اظهار تاسف در خصوص رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی گفت که در جایگاهی نیست که در مورد این اتفاق نظر بدهد.

  آقای عارف در پاسخ به این پرسش که آیا حاضر است با حسن روحانی به اجماع برسد گفت: "ما علاقمند به اجماع هستیم."

  آقای عارف در خصوص رخدادهای پس از انتخابات دوره پیش و اینکه آیا این رخدادهای را همانند بسیاری از اصولگرایان "فتنه" می داند، گفت: "فتنه حتما اتفاق افتاده ولی باید سهم گروه های داخلی و خارجی را در یک شرایطی که کارشناسان اظهار نظر کنند پیدا کنیم."

 10. وبسایت الف در یادداشتی با عنوان " تاریخ انقلاب را بی نام هاشمی نمی توان مطالعه کرد" به بررسی وضعیت اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت پرداخته و نوشته "از هر زاویه ای می خواهید به وقایع انقلاب اسلامی نگاه کنید فرقی نمی کند؛ مبارزه و زندان، دفاع مقدس(جنگ و صلح)، مجلس، ریاست جمهوری، مجمع تشخیص مصلحت، مجلس خبرگان، انتخاب رهبری، نماز جمعه، انتخابات مختلف کشور و ..."

  نویسنده یادداشت با شمردن سوابق آقای هاشمی ابراز امیدواری کرده که "بیانیه های آنچنانی" صادر نشود و "آیت الله هاشمی تا پایان در کنار نظام و رهبری باشد تا کشور بتواند از آنچه که هنوز هاشمی برای مصالح نظام دارد به نحو احسن استفاده کند."
 11. پرویز کاظمی، وزیر رفاه در نخستین دولت محمود احمدی نژاد، در نامه ای به آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران خواهان تجدید نظر در رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی شده است.

  آقای کاظمی در نامه اش از آقای خامنه ای نقل کرده که هنگام به ریاست جمهوری رسیدن آقای هاشمی گفته بود: "امروز رئيس جمهور ما، از نظر من كه ساليان متمادى است ايشان را مى‌شناسم، يك مجتهد قطعى است. اين هم از بركات خدا بر ماست. ما رئيس جمهورى داريم كه از لحاظ درسهاى حوزه‌اى، يك مجتهد و از لحاظ تفكرات اسلامى، يك متفكر سطح بالا با سوابق فراوان است."

  آقای کاظمی با اشاره به سخنان آقای خامنه ای در نامه اش نوشته: " این کلمات فرمايشات حضرتعالی درخصوص آيت الله هاشمي رفسنجانی می باشد كه اين ايام به ياد روزهای ايثار و شهادت قصد عبور از ميدان مين را داشته تا حماسه سياسی مورد نظرمقام معظم رهبری تحقق يابد."

  پرویز کاظمی خود از رد صلاحیت شدگان این دوره انتخابات ریاست جمهوری بوده است.

 12. صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه گفت: "ما باید با هماهنگی دستگاه‌های نظارتی و اجرایی تلاش کنیم تا تنشی در برگزاری انتخابات پیش نیاید و اگر کسی می‌خواهد تنش ایجاد کند، جلوی آن را بگیریم."

  آقای لاریجانی تاکید کرده که ستادهای پیشگیری از وقوع جرایم انتخاباتی در استان‌ها تشکیل شده است.

  او گفت: "اما از روسای دادگستری‌ها می‌خواهیم تا برحسب وضعیت هر استان اقدامات لازم در این زمینه را انجام دهیم."

  به گفته رئیس قوه قضائیه "سهمی که قوه قضاییه در انتخابات دارد، عمدتا در رابطه با موضوع پیشگیری از وقوع جرایم انتخاباتی است؛ هرچند که وظیفه برخورد با این جرایم نیز برعهده قوه قضاییه گذاشته شده است."

 13. حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران و از نزدیکان اکبر هاشمی رفسنجانی گفته است که آقای هاشمی نسبت به رد صلاحیت خود اعتراض نخواهد کرد، اما به گفته او این بدان معنی نیست که آقای هاشمی شکایتی ندارد.

  آقای مرعشی در گفت و گویی با وبسایت خبری روز آنلاین گفت: "شورای نگهبان در بررسی صلاحیت ها یک مرحله ای اقدام می کند و در قانون هم محلی برای اعتراض پیش بینی نشده است. اما اعتراض نکردن آقای هاشمی به این مفهوم نیست که او اعتراض ندارد یا دوستان دیگر اعتراض ندارند. بلکه از نظر قانونی کار خاصی نمی توان انجام داد."

  "از سوی دیگر شورای نگهبان هیچ وقت به افکار عمومی پاسخگو نیست و شکایت از عملکرد شورایی که به مردم و افکار عمومی پاسخگو نیست مفهومی ندارد. این بدین معنی نیست که آقای هاشمی شکایتی ندارد، او مطالبات و حرف خود را با مردم در میان خواهد گذاشت."

 14. ببینید: با آنکه تبلیغات نامزدهای ریاست جمهوری در ایران دو روز است رسماً شروع شده، واکنشها به رد صلاحیت بعضی چهره های شاخص نامزدی هنوز ادامه دارد.

 15. محمدتقی مصباح یزدی، از روحانیون بانفوذ حوزه علمیه قم، بار دیگر بر تکلیف مردم برای انتخاب و رای آوردن شخص اصلح تاکید کرده است.

  آقای مصباح یزدی که از نظریه‌پردازان شیعه مورد اعتماد رهبر ایران است، پیش از اعلام نظر شورای نگهبان درباره صلاحیت نامزدها، کامران باقری لنکرانی را نامزد اصلح معرفی کرده بود.

 16. احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد و نماینده مجلس خبرگان در خصوص رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی گفت: "عدم احراز صلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی به خاطر مسایل اخلاقی و سیاسی نبوده است بلکه به خاطر عدم توانایی جسمی وی بوده است."

  آقای علم الهدی پیشتر از شورای نگهبان خواسته بود در بررسی صلاحیت داوطلبان، شرایط سنی آنها را در نظر بگیرد.

  او درباره احتمال صدور حکم حکومتی از سوی آیت علی خامنه ای برای تجدید نظر در تصمیم شورای نگهبان گفته است که رهبر ایران تا زمانی که "اساس نظام" در خطر نباشد، در مدیریت کشور دخالت نمی کند.

  آقای علم الهدی گفت: "حکم حکومتی که برای اراده و رای افراد صادر نمی‌شود که بعضی‌ها توقع دارند مقام معظم رهبری حکم حکومتی صادر نماید، این خواسته در حقیقت توقع بی‌جا و زیاده‌خواهی است."

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران

به روز شده: 14 ژوئن 2013
 • محمد غرضی: ۷۲ ساله، متولد اصفهان، فوق لیسانس الکترونیک دانشگاه تهران. وزیر نفت در دولت میرحسین موسوی و وزیر پست و تلگراف و تلفن، در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی
 • علی اکبر ولایتی: ۶۸ ساله متولد تهران، متخصص کودکان و فوق تخصص بیماری های عفونی دانشگاه جان هاپکینز، شانزده سال وزیر خارجه در دولت میرحسین موسوی و اکبر هاشمی رفسنجانی و شانزده سال اخیر مشاور بین الملل رهبر ایران
 • حسن روحانی: ۶۵ ساله متولد سمنان، دکترای حقوق اساسی دانشگاه کلدونیان گلاسگو، دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی، نماینده مجلس در دوره های چهارم و پنجم، نماینده مجلس خبرگان از سال ۱۳۷۸، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از سال ۱۳۷۰
 • محسن رضایی: ۵۹ ساله متولد مسجد سلیمان، دکترای اقتصاد دانشگاه تهران، فرمانده سابق سپاه، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام
 • محمدباقر قالیباف: ۵۲ ساله، متولد مشهد، دکترای جغرافیای سیاسی دانشگاه تربیت مدرس، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء و فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران، فرمانده نیروی انتظامی، شهردار تهران
 • سعید جلیلی: ۴۸ ساله متولد مشهد، دکترای علوم سیاسی دانشگاه امام صادق، بسیجی در دوران جنگ، فعالیت در وزارت خارجه و دفتر آیت الله خامنه ای، دبیر شورای عالی امنیت ملی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.