مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ پنجشنبه دوم خرداد ۱۳۹۲

اغلب مطبوعات ایران یک روز بعد از اعلام صلاحیت‌های کاندیداهای ریاست جمهوری همچنان با ناباوری رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی را محور اصلی یادداشت‌ و گزارش‌های خود در این اولین پنجشنبه خرداد ۱۳۹۲ کرده‌اند. از لحن بسیاری از نوشته‌ها می‌توان به خوبی دریافت که انگار این امید هنوز زنده است که با حکم حکومتی، در بسته به روی آنها باز شود.

آرامش در واکنش

Image caption صفحه اول روزنامه بهار

در اولین سطر گزارشی که تیتر یک روزنامه بهار است آمده که، آیت‌الله انصراف نداد و تا آخر ماند، آمد و ماند تا نگویند نیامد. ماند تا فهرست نهایی شورای نگهبان بدون نام او از رسانه ملی خوانده شود، پیغام و پسغام فرستادن نماینده هم برای انصراف پیش از موعد اعلام رسمی هیچ تاثیری در تصمیم نهایی آیت‌الله نداشت. آیت‌الله تصمیم‌اش را گرفته بود؛ همان ساعت پنج و پانزده دقیقه بعدازظهر روز شنبه ۲۱ اردیبهشت همان زمان که مردم پشت در وزارت کشور شعار صل علی محمد ناجی ملت آمد سر می‌دادند، آیت‌الله آمد.

این ۱۰ روز تجربه شیرین و تلخ بود، شیرین برای مردمی که با امید تا میدان فاطمی آمدند. آمدند تا از نزدیک لحظه ورود هاشمی به وزارت کشور را در حافظه تاریخیشان ثبت کنند.

به گزارش روزنامه بهار، رد صلاحیت آقای هاشمی خبرش پرسرو صداتر از خبر تایید شدگان در صدر اخبار ایران و دنیا قرار گرفت.

شورا نگذاشت گروگان بگیرند

Image caption روزنامه کیهان

محمد ایمانی در سرمقاله روزنامه کیهان نوشته است؛ پیام اقدام شورای نگهبان در باره نامزدی آقای هاشمی و نامزد رئیس جمهور این است که اصل نظام محترم‌تر از شخصیت‌هاست.

اکنون سوال این است که آیا امروز همان گروه‌های به تعبیر سرمقاله کیهان منافق و لیبرال پس از قربانی کردن برخی چهره‌های با سابقه نظیر آقای منتظری سراغ حیثیت آقای هاشمی نرفته‌اند و علنا با ذکر دلیل از عملکرد سالیان اخیر وی حمایت نمی‌کنند؟

بدین ترتیب ارزش اقدام شورای نگهبان بیشتر به چشم می‌آید چرا که با تدبیر قانون‌گرایانه خود، آقای هاشمی را که برای اجرای نقشه موذیانه منافقین به وسط میدان هل داده شده بود، حفظ کرد.

دفاع از ائتلاف مردم بعلاوه یک

حامد حاجی حیدری در سرمقاله روزنامه رسالت نوشته است؛ "دکتر" سعید جلیلی به سرعت، در حال تسخیر موقعیتی است که احزاب ناکارآمد، طی همهمه زرگری چند ماهه اخیر نتوانستند به دست آورند. حضور بسیار موثر در عین حال مستقل از جناح‌های ناکارآمد، این آن چیزی است که او را در موقعیت ممتاز کسب اعتماد مردم قرار می‌دهد و عنوان ائتلاف "مردم بعلاوه یک" را برازنده او می‌کند.

اصلاحات شاید...

Image caption روزنامه جهان صنعت

مهران کرمی، در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته است؛ اعلام صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری به بخشی از شور و هیجان و التهابات فضای سیاسی پایان داد و در واقع آنها را به لایه‌های زیرین اجتماع هدایت کرد. این کارکرد در نفس برآمده از فضای ذهنی ناشی از انتخابات ریاست جمهوری گذشته است. می‌توان شرایط پدیدآمده در جامعه را پس از اعلام صلاحیت کاندیداها، شبیه پایان یک مرحله از انتخابات دانست.

به نوشته آقای کرمی در این مرحله کسانی که ظرفیت تهییج افکار عمومی را داشتند کنار رفتند و تفاوت چندانی در سطح سیاسی و دیدگاه باقی‌ماندگان مشهود نیست. به نظر هم نمی‌رسد که چه از نظر شخصیتی و چه تکثر دیدگاه‌ها، هیجان خاصی در دو سه هفته آینده بروز کند. منتهی برگزارکنندگان انتخابات باید تلاش زیادی بکنند تا ضمن ایجاد رقابت کدخدامنشانه، مردم را هم به پای صندوق‌ها بکشانند.

در ادامه سرمقاله روزنامه جهان صنعت از جمله آمده است که با حضور شخصیتی چون هاشمی رفسنجانی با اعتبار منطقه‌ای و جهانی این امکان وجود داشت که کشور آهسته آهسته دوران بحران را پشت سر بگذارد و با بازتنظیم سیاست خارجی دست به تنش‌زدایی در مناسبات منطقه‌ای و جهانی ایران بزند.

فقدان حزب دلیل وعده‌های گوناگون کاندیداها

Image caption صفحه اول روزنامه اعتماد

ناصر ایمانی در روزنامه اعتماد نوشته است؛ اگر ریشه‌یابی کنیم که چرا وعده‌های انتخاباتی داده می‌شود و این وعده‌ها مورد انتقاد است و بعضا توسط کاندیداها عمل نمی‌شود، می‌رسیم به این نکته که متاسفانه در کشور کاندیداها پشتوانه حزبی ندارند، یعنی انتخابات ما حزبی نیست، کاندیداها یک فرد هستند و چون هیچ تعهدی از طرف حزب ندارند، وعده می‌دهند، اگر گرفت و رای آورد بعدش موضوع حل شد و توانست عمل می‌کند و اگر هم نتوانست عمل نمی‌کند و اگر هم رئیس جمهور نشد اتفاقی برایش نمی‌افتد.

به نوشته آقای ایمانی، رئیس جمهوری که وعده‌های بیش از حد قانون می‌دهد، اساسا به لحاظ انتخاباتی اخلاق را زیر پا گذاشته است و باید مردم را هوشیار کرد. یکی از فاکتورهای انتخاباتی وعده‌هاست که به معنای اشتیاق فرد برای کسب قدرت است.

ما و راه

Image caption روزنامه شرق

مقصود فراستخواه، استاد دانشگاه در سرمقاله روزنامه شرق نوشته است؛ گویا سری مکتوم در شوق زیستن هست که تحول‌خواهان این جامعه را باز به جسوری نجیبانه اخلاقی و معرفتی و معنوی فرا می‌خواند. از پای نمی‌افتند و فعالیت‌های متنوع فکری، گفتمانی و اجتماعی خود را برای بقا و توسعه و آینده ایران از سر می‌گیرند.

به نوشته آقای فراستخواه، حیطه حیات شهروندی بسی وسیع‌تر از این یا آن انتخابات است. بسته شدن یک راه به معنای پایان اصل طریق نیست. راه‌ها از ما پیدا می‌شوند. رهرو و راه یکی است. عزم رفتن، مهم‌تر است و آن آهنگ دگرگون شدن که در دل‌های بیقرار ماست. جامعه ما هنوز گرسنه عمل اجتماعی طولانی است.