آنچه گذشت
گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۲۱ روز تا انتخابات

به روز شده:  17:10 گرينويچ - جمعه 24 مه 2013 - 03 خرداد 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. احمدی مقدم: خاستگاه تحرکات ضد امنیتی همان اقشار سال ۱۳۸۸ خواهند بود

  سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی گفته که این نیرو برای مقابله با تحرکات ضد امنیت ملی در روزهای پس از اعلام نامزدهای تایید صلاحیت شده آمادگی دارد و این کار "از فتنه ۸۸ براساس سیاست پیش بینی حداکثری برای احتمال حداقلی تنظیم می گردد."

  به گفته احمدی مقدم، "نیروی انتظامی با قدرت تمام آمادگی مهار هرگونه حاشیه سازی از سوی هر یک از جناحهای سیاسی و اشخاص در ایام انتخابات ریاست جمهوری یازدهم را خواهد داشت و منظور از حاشیه سازی طیفی از عملکرد شامل اردو کشی خیابانی طرفداران یک نامزد تایید صلاحیت شده تا اغتشاشات هوادارن یک نامزد رد صلاحیت شده است."

  فرمانده نیروی انتظامی گفته که "خواستگاه هرگونه تحرکات ضد امنیتی احتمالی جدید کماکان همان اقشار سال ۱۳۸۸ خواهند بود که تمهیدات کافی برای مهار سریع هر گونه اغتشاش از سوی نیروی انتظامی در نظر گرفته شده و هماهنگی های لازم با نهادهای اطلاعاتی ، سپاه و بسیج انجام شده است

 2. به گزارش خبرگزاری فارس، علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران گفته است که نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری "باید ملاحظات را داشته باشند و حواسشان جمع باشد مبادا این فرصت تبدیل به اختلافات درونی و مخدوش کردن حقوق مردم شود، چرا که کشورهای غربی همین را از آنها می‌خواهند و می‌خواهند که از این روزنه ورود پیدا کنند."

  او که در مراسم آغاز بهره‌برداری از یک بزرگراه در تهران سخن می گفت، با اشاره به حضور نداشتن محمدباقر قالیباف، شهردار تهران و از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری در آن مراسم گفت: "قطعا روح وی (آقای قالیباف) در این مراسم حاکم است و بنده از او سپاسگزاری می‌کنم، به طوری که در حال حاضر قالیباف به دنبال جمع‌آوری رأی حلال است."

 3. در ادامه واکنش‌ها به رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری، شورای مشاوران محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران در اطلاعیه‌ای ابراز امیدواری کرد که "بزرگان دلسوز کشور" از جمله رهبر جمهوری اسلامی "جلوی تصمیم نادرست اتخاذ شده را بگیرند."

 4. خبرگزاری فارس می‌گوید که امروز اولین همایش انتخاباتی سعید جلیلی در ورزشگاه شیرودی تهران برگزار می‌شود.

 5. احمد توکلی، نماینده مجلس در واکنش به تصمیم شورای نگهبان در بررسی صلاحیت کاندیداها گفت: "یکی از رفتارهایی که می‌تواند تفاهم را در جامعه بالا ببرد، این است که شورای نگهبان در مورد تصمیمات و اقدامتش توضیح دهد. از سوی دیگر اینکه فقط بگوییم باید نظر شورای نگهبان را تمکین کنیم، اشکال ندارد و باید هم تمکین کنیم. ولی این نوع تمکین کردن تا مردم را هم‌رأی نکند، همراه نخواهند کرد."

  او گفت: "توهین حتی به نهادی به غیر از شورای نگهبان نیز خوب نیست، ولی سوال و اعتراض و شنیدن پاسخ نیز حق مردم است و پاسخ دادن نیز وظیفه شورای نگهبان است."

 6. موسی الرضا ثروتی، نماینده مجلس گفته است که اگر محمود احمدی نژاد حتی حقی برای اسفندیار رحیم مشایی قائل است، نباید اعتراضی به نظر شورای نگهبان داشته باشد.

  او گفت: "رای شورای نگهبان باید پذیرفته شود و چه بسا امکان دارد در دوره های بعد آقای مشایی تایید صلاحیت شود اما نظر شورای نگهبان در این زمان، این بوده است که در شرایط حاضر آقای مشایی رجل سیاسی و مذهبی نیست و نمی توان وی را به عنوان مدیر و مدبر قلمداد کرد."

 7. محمدعلی موحدی کرمانی، امام جمعه موقت تهران گفته است که مردم به نامزدی رای دهند که تبلیغاتش از همه کمتر است که به گفته او این خود آزمایشی برای همه نامزدها محسوب می‌شود.

  آقای موحدی کرمانی در خطبه های امروز نماز جمعه تهران گفت: "به نظر من معرفی کاندیداها در این فرصت امکان‌پذیر است و دیگر نیازی به تبلیغات و پوستر و عکس وجود ندارد. من معتقدم که چنین انتخاباتی تحقیر مردم است. مردم به عکس رای نمی‌دهند. مردم بصیرت و عمل فرد را می‌بینند."

  او با اشاره به اینکه نامزدها به حداقل تبلیغات از طریق عکس و بنر قناعت کنند، گفت: "مردم ساده‌زیستی و برنامه‌های یک کاندیدا را می‌بینند. قدرتمند‌ترین کاندیدا کدام است؟ کاندیدایی که بیش از همه عکس داشته باشد؟"

 8. خبر فوری

  جان کری، وزیر خارجه آمریکا با انتقاد شدید از رد صلاحیت داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران گفته است که روند بررسی صلاحیت نامزدها "ناعادلانه" بوده و عده ای که خود منتحب مردم نیستند (اعضای شورای نگهبان) کسانی را انتخاب کرده اند که صرفا منافع حکومت را نمایندگی می کنند.

  جزئیات بیشتر را بخوانید

 9. وبسایت الف یادداشتی کوتاهی با عنوان ( هاشمی، توکلی و جنتی) منتشر کرده از فردی که می گوید جز ناظران شورای نگهبان در انتخابات سال 72 بوده که آقای هاشمی رفسنجانی و احمد توکلی از نامزدهای انتخابات بودند.

  نویسنده می گوید که به احمد توکلی رای داده اما دوستش به آقای هاشمی و در شرح ماجرا می گوید که در آن زمان "جلسه ناظران در مسجدی در شرق تهران برگزار می شد و ستونهای مسجد از پوسترهای آقای هاشمی آکنده بود. آقای جنتی (دبیر شورای نگهبان) با بنز سفیدی آمدند و در ستایش آقای هاشمی مطالب مبسوطی بیان کردند و رفتند."

 10. گروه خبری شورای هماهنگی ستادهای مردمی سعید جلیلی اعلام کرده است که فیلم تبلیغاتی این نامزد انتخابات را چند گروه از مستندسازان می سازند.

  ستاد آقای جلیلی اعلام کرده است که "در یک اقدام ابتکاری و کلیشه‌شکن به طور همزمان به چند گروه از مستندسازان جوان کشور سپرده شده است و فیلم نهایی از بین مجموعه آثار ارائه شده انتخاب خواهد شد."

  خبرگزاری فارس نوشته است که "این اقدام با توجه به پیشنهادات متعدد و مشتاقانه نسل جدید فیلمسازی انقلاب اسلامی به ستاد سعید جلیلی و با تاکید وی بر فرارفتن از کلیشه‌ها و کمک به معرفی استعدادهای جدید در فضای هنری و رسانه‌ای کشور صورت گرفته است."

 11. سرلشگر حسن فیروزآبادی، رئیس ستادکل نیروهای مسلح در واکنش به تصمیم شورای نگهبان در بررسی صلاحیت داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری از اقدام این شورا تشکر کرده است.

  آقای فیروزآبادی گفت: "ولایت فقیه و شورای نگهبان دو یادگار مهم امام برای حرکت در صراط مستقیم اسلام ناب و انقلاب است. درود بر شورای نگهبان با استقامت. ما از همه اعضای شورای نگهبان متشکریم که ملت ایران را شاد کردند."

 12. در قرعه کشی که امروز با حضور نمایندگان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد، جدول زمان پخش برنامه های تبلیغی نامزدها از صدا و سیما مشخص شد.

  این جدول شامل مناظره‌های مشترک، گفت‌وگوهای رادیویی و مستندهای تبلیغاتی آنها از شبکه های رادیویی و تلویزیونی است.

 13. شورای مشاوران محمد خاتمی رئیس جمهور سابق ایران با صدور اطلاعیه ای از رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی انتقاد کرده و در اطلاعیه نوشته: "ناباورانه، شورای نگهبان با تصمیمی شگفت انگیز و غیرقابل توجیه، نه تنها نسبت به خواست جامعه بی اعتنایی کرد، بلکه فرصت بسیار مهمی را از انقلاب و کشور گرفت."

  اطلاعیه شورای مشاوران آقای خاتمی که در سایت وی منتشر شده تاکید دارد که "بدون تردید تصمیم جناب آقای هاشمی علاوه بر اجر فراوانی که نزد حضرت پروردگار خواهد داشت، موجب شد تا علی رغم تخریب های موهن و بی انصافی هایی که از سوی بعضی محافل و افراد مغرض رخ داده و خواهد داد، نشان دهد که ملت شریف ما قدر سرمایه های خود را می داند و اینک نیز هنوز این امید هست که بزرگان دلسوز کشور و نظام از جمله مقام معظم رهبری جلوی تصمیم نادرست اتخاذ شده را بگیرند تا ان شاء الله کشور و جامعه در مسیری قرار گیرد که موجب تقویت اعتماد ملی و نیز تأمین مصالح بنیادین انقلاب و کشور قرار گیرد."

 14. اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نخستین بیانیه خود را پس از عدم احراز صلاحیتش در شورای نگهبان منتشر کرد.

  آقای هاشمی در بیانیه اش نوشته است: "توصیه می‌نمایم که فرصت تقویت وحدت و همدلی را که در ستادها، میان نیروهای معتدل اصلاح‌طلب و اصولگرا ایجاد شد، به عنوان حُسن آغازی برای تداوم این حرکت حفظ کنند."

  در پایان بیانیه آمده است: "اگر اعتلای کشور و عزت و رفاه ملت در سایه نظام اسلامی، هدف اعلا و آرزوی همه ماست، رواست در این راه مشکلات و تلخی‌ها، ما را از ادامه این راه مقدس باز ندارد. زیرا برای حفظ نظام مقدسمان و ملت و کشورمان تحمل سختی‌ها و بی‌حرمتی‌ها شیرین است."

  بیشتر بخوانید

 15. نخستین همایش انتخاباتی سعید جلیلی، نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در مجموعه ورزشی شهید شیرودی برگزار شد.

  محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد، حمید رسایی و مهدی کوچک زاده نمایندگان مردم تهران، یوسفعلی میرشکاک، شاعر، حسین الله کرم، استاد دانشگاه و آرش میر اسماعیلی، قهرمان جودو در مجلس از جمله چهره های سرشناس حاضر در این همایش بودند.

 16. در قرعه‌کشی امروز برای تعیین جدول زمان پخش برنامه‌های تبلیغی نامزدها از شبکه های رادیویی و تلویزیونی، افراد زیر به نمایندگی نامزدهای انتخابات در صدا و سیما حضور یافتند.

  علی باقری به نمایندگی از سعید جلیلی

  شاهین محمد صادقی به نمایندگی علی اکبر ولایتی

  حسین رحمانی نیا به نمایندگی غلامعلی حداد عادل

  محمدرضا نعمت زاده به نمایندگی حسن روحانی

  فرشید گلزار کرمانی به نمایندگی محمدرضا عارف

  شهرام گیل آبادی به نمایندگی محسن رضایی

  محمد زهیر غرضی به نمایندگی محمد غرضی

  مهدی ذاکری به نمایندگی محمدباقر قالیباف

 17. به گزارش ایسنا محمود احمدی‌نژاد با انتقاد از ردصلاحیت اسفندیار رحیم مشایی به هواداران او گفته که در این باره "حوصله کنید."

  آقای احمدی‌نژاد گفته است "کار ما تازه شروع شده است. اندیشه بهاری طعم شکست را نخواهد چشید."

 18. علی‌اکبر ولایتی، نامزد ریاست‌جمهوری که به گرگان سفر کرده، گفته: "بنده تا آخر هستم، محکم هم ایستاده‎ام و با حمایت مردم می‎توانیم یک دولت قوی تشکیل دهیم."

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران

به روز شده: 14 ژوئن 2013
 • محمد غرضی: ۷۲ ساله، متولد اصفهان، فوق لیسانس الکترونیک دانشگاه تهران. وزیر نفت در دولت میرحسین موسوی و وزیر پست و تلگراف و تلفن، در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی
 • علی اکبر ولایتی: ۶۸ ساله متولد تهران، متخصص کودکان و فوق تخصص بیماری های عفونی دانشگاه جان هاپکینز، شانزده سال وزیر خارجه در دولت میرحسین موسوی و اکبر هاشمی رفسنجانی و شانزده سال اخیر مشاور بین الملل رهبر ایران
 • حسن روحانی: ۶۵ ساله متولد سمنان، دکترای حقوق اساسی دانشگاه کلدونیان گلاسگو، دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی، نماینده مجلس در دوره های چهارم و پنجم، نماینده مجلس خبرگان از سال ۱۳۷۸، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از سال ۱۳۷۰
 • محسن رضایی: ۵۹ ساله متولد مسجد سلیمان، دکترای اقتصاد دانشگاه تهران، فرمانده سابق سپاه، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام
 • محمدباقر قالیباف: ۵۲ ساله، متولد مشهد، دکترای جغرافیای سیاسی دانشگاه تربیت مدرس، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء و فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران، فرمانده نیروی انتظامی، شهردار تهران
 • سعید جلیلی: ۴۸ ساله متولد مشهد، دکترای علوم سیاسی دانشگاه امام صادق، بسیجی در دوران جنگ، فعالیت در وزارت خارجه و دفتر آیت الله خامنه ای، دبیر شورای عالی امنیت ملی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.