هاشمی رفسنجانی: ناملایمات و تیرهای زهرآگین را به جان خواهم خرید

هاشمی رفسنجانی
Image caption آقای هاشمی نوشته که مشکلات و تلخی ها نباید ما را از ادامه این راه مقدس باز دارد

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در آخرین بیانیه خود با قدردانی از حامیانش، از همه خواسته است که "فرصت تقویت و همدلی را که در ستادها، میان نیروهای معتدل اصلاح طلب و اصولگرا ایجاد شد، به عنوان حسن آغازی برای تداوم این حرکت حفظ کنند."

این بیانیه بعد از اعلام رد صلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی منتشر شده و در آن رئیس مجمع تشخیص مصلحت دوباره تاکید کرده است که "با توجه به آشنایی کاملی که با موانع حضور و مشکلات پیش رو داشتم و علی‌رغم میل خود و بستگان، برای کمک به خلق حماسه سیاسی، که آن‌ را پیش شرط رسیدن به حماسه اقتصادی مورد تاکید رهبری می‌دانم در آخرین لحظات فرصت قانونی، ثبت‌نام کردم."

آقای هاشمی رفسنجانی که در این بیانیه گفته "سال ۱۳۳۷ که وارد مبارزه شدم در جهت ایجاد عدل و اعتدال و اعتلای ملی، نشر معارف اسلام به ویژه مکتب اهل بیت(ع) و خدمت برای تأمین رفاه و آرامش مردم در نظام اسلامی، به‌ کار گرفتم و تاکنون در این راه، ناملایمات و تیرهای زهرآگینی را به جان خریده و خواهم خرید."

آقای هاشمی رفسنجانی بعد از اعلام رد صلاحیتش در جمع اعضای ستاد انتخاباتی اش انتقادات تندی را علیه وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور مطرح کرده بود.

رئیس مجمع تشیخص مصلحت نظام بدون آنکه نامی از کسی ببرد، گفته بود که "اینها نمی‌فهمند دارند چه می‌کنند؟ حتی اگر دشمنی و رقابت هم داشته باشند عقل می‌گوید که بگذارید بیاید و بعد رسوا کنید. می‌گذاشتید مردم با امید پای صندوق می‌آمدند و بعد از ۶ ماه متوجه می‌شدند که همه چیز دارد گرانتر می شود. نمی‌دانند کسی بود که خود را قربانی کند و سپس راه را برای دیگران باز کند. همانطور که پس از جنگ خیلی از نمایندگان به من می‌گفتند از مقام مطالبه به مقام پاسخگویی نقل مکان نکن اما به خدا توکل کردم."

ظاهرا اشاره آقای رفسنجانی به کناره گیری از ریاست مجلس و ورود به انتخابات ریاست جمهوری در سال ١٣٦٨ است.

آقای هاشمی رفسنجانی تاکید کرده بود که "آنها که این کار را کردند نیازی به دشمن خارجی ندارند چرا که مشکلات از درون در حال وقوع است."

نگرانی از مشکلات اقتصادی

اکبر هاشمی رفسنجانی تنها فرد جمهوری اسلامی است که مسئولیت هایی فراوانی را در بخش های حساس بر عهده داشته است. وی از اعضای شورای انقلاب بود و بعد از انقلاب به سرپرستی وزارت کشور رسید. وی هنگام جنگ ایران و عراق فرماندهی جنگ را بر عهده داشت. نزدیک به سه دوره رئیس مجلس و دو دوره چهار ساله رئیس جمهور بود و بعد از آن به ریاست مجمع تشخص مصلحت رسید. وی مدتی نیز بعد از مرگ علی مشکینی رئیس مجلس خبرگان بود.

با وجود حضور وی در حساس ترین سمت های جمهوری اسلامی، شورای نگهبان صلاحیتش را برای ریاست جمهوری تائید نکرد و او بعد از آن گفت که "من خود می‌دانم نباید می‌آمدم و در جلسات خصوصی هم گفتم که اینها را از هرکس بهتر می‌شناسم."

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام وضعیت دشوار اقتصادی را یکی از دلایل حضورش اعلام کرده و گفته بود که با این مشکلات "هرکس که راضی به پذیرفتن مسوولیت باشد باید ابتدا قصدش را پرسید که با این بودجه بدون منابع چگونه می‌خواهد ۲۵ درصد حقوق کارمندان را افزایش دهد؟ دولتی که بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان به بانک‌ها و پیمانکاران بدهکار است را چگونه می خواهد اداره کند؟"

آقای هاشمی رفسنجانی با اشاره به گزارش وزیر بازرگانی و رئیس کل بانک مرکزی در نشست مجمع تشخیص مصلحت، که از آن به عنوان یکی از "جلسات تلخ مجمع" یاد می‌کند، گفته بود که "پولی نمانده و اگر هم باشد قابل انتقال به داخل نیست. پول‌های خارجی را خوشبینانه به چین دادیم و آنها با دریافت هزینه‌ای آن را به یوآن تبدیل کردند و بعد هم گفتند به جای پول کالا می‌دهیم و بعد از آن هم گفتند نه هر کالایی، بلکه آنچه خودمان تعیین می‌کنیم می‌دهیم. هند هم آمده نفت ما را با قیمتی خیلی ارزان می‌خرد اما حاضر نیست حتی روپیه بپردازد."

بعد از تحریم‌های گسترده اروپا و آمریکا، ایران هم در فروش نفت و هم در انتقال ارز حاصل از صادرات آن به داخل کشور با مشکلات جدی مواجه بوده و ناچار شده برای تامین کالاهای مورد نیاز، بخشی از کالاها را به صورت پایاپای با نفت معامله کند. براساس اظهارات آقای رفسنجانی، حتی در این زمینه نیز مشکلاتی عمده بروز کرده است.

در آخرین بیانیه آقای هاشمی رفسنجانی تاکید کرده "اگر اعتلای کشور و عزت و رفاه ملت در سایه نظام اسلامی، هدف اعلا و آرزوی همه ماست، رواست در این راه مشکلات و تلخی‌ها، ما را از ادامه این راه مقدس باز ندارد؛ زیرا برای حفظ نظام مقدسمان و ملت و کشورمان تحمل سختی‌ها و بی‌حرمتی‌ها شیرین است."

مطالب مرتبط