واکنش‌ها به رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی برای نامزدی انتخابات ادامه دارد

Image caption آقای رفسنجانی رئیس کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام است، ولی صلاحیتش برای نامزدی ریاست‌جمهوری تایید نشده است

در ادامه واکنش‌ها به رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری، شورای مشاوران محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران در اطلاعیه‌ای ابراز امیدواری کرد که "بزرگان دلسوز کشور" از جمله رهبر جمهوری اسلامی "جلوی تصمیم نادرست اتخاذ شده را بگیرند."

این اطلاعیه در وبسایت بنیاد باران که تحت مدیریت محمد خاتمی است، منتشر شده و در آن آمده است که شورای نگهبان با "تصمیمی شگفت‌انگیز و غیرقابل توجیه (در رد صلاحیت آقای رفسنجانی) نه تنها نسبت به خواست جامعه بی‌اعتنایی کرد، بلکه فرصت بسیار مهمی را از انقلاب و کشور گرفت."

گفته شده که این اطلاعیه در جلسه‌ای با حضور محمد خاتمی صادر شده است.

وزارت کشور ایران فهرست نامزدهای تأیید صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری را روز سه‌شنبه، ۳۱ اردیبهشت منتشر کرد. اما نام اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام و اسفندیار رحیم مشایی، رئیس سابق دفتر رئیس‌جمهور ایران در جمع تأیید صلاحیت شدگان نبود.

آقای هاشمی رفسنجانی که رئیس کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام است، دیروز (پنجشنبه، دوم خرداد) در واکنش به رد صلاحیت خود از سوی شورای نگهبان گفت که قصد نامزدی (در انتخابات) را نداشت. او اضافه کرد: "اکنون نیز در شرایط به وجود آمده، وجدانم راحت و آسوده است."

از زمان ارائه فهرست نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، چهره‌های شناخته‌شده در عرصه سیاسی ایران خواهان مداخله آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی برای تغییر حکم شورای نگهبان در رد صلاحیت آقای رفسنجانی شده‌اند.

علی مطهری، از نمایندگان مجلس که رئیس ستاد اصولگرایان حامی اکبر هاشمی رفسنجانی نیز هست، در نامه‌ای به رهبر ایران پیشنهاد کرد که با حکم حکومتی در تایید صلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی "زمینه تحقق حماسه سیاسی" مورد نظر خود را فراهم کند.

زهرا مصطفوی، دختر آیت‌الله خمینی نیز در نامه‌ای به آقای خامنه‌ای از او خواست تا برای احراز صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی مداخله کند.

تشکر از شورای نگهبان

حکم حکومتی رهبر جمهوری اسلامی برای تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری پیش از این هم سابقه داشته است. در جریان نهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۱۳۸۴ شورای نگهبان پس از رد صلاحیت مصطفی معین و محسن مهرعلیزاده برای نامزدی در انتخابات، پس از مداخله رهبر جمهوری اسلامی، این حکم را پس گرفت.

هرچند دیروز به نقل از احمد علم‌الهدی، از اعضای مجلس خبرگان رهبری گزارش شد که رهبر ایران تا زمانی که "اساس نظام" در خطر نباشد، در مدیریت کشور دخالت نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، او گفت که افراد رد صلاحیت شده می‌توانند برای پیگیری قانونی به شورای نگهبان مراجعه کنند تا "اگر نیاز بود" در حکم رد صلاحیت تجدیدنظر شود.

او از دیدار خود با آیت‌الله خامنه‌ای در دو روز گذشته خبر داد و گفت که در این دیدارها رهبر جمهوری اسلامی گفته است که "قانون وظیفه احراز و تشخیص (صلاحیت نامزدهای انتخابات) را به عهده شورای نگهبان گذاشته است و بنا بر این احراز و تشخیص چیزی نیست که بنده بخواهم دستور بدهم و با دستور حل نمی‌شود."

آقای علم‌الهدی درخواست‌ها برای مداخله رهبر جمهوری اسلامی برای تایید صلاحیت یک نامزد مشخص را "زیاده‌خواهی نسبت به مقام معظم رهبری" خواند و گفت: "بنا نیست حضرت آقا در مدیریت کشور دخالت کنند و در واقع مقام معظم رهبری زمانی دخالت می‌کنند که اساس انقلاب در معرض خطر قرار گیرد. اما اینکه در جزئی‌ترین مسائل نیز دخالت کنند، قطعا سنگ روی سنگ نمی‌ایستد."

این عضو مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: "قطعا حداکثر دستور رهبری این است که دستور تجدیدنظر دهند."

به گزارش رسانه‌های ایران، حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران هم امروز (جمعه، سوم خرداد) از عملکرد شورای نگهبان در بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری تقدیر کرد و گفت: "ما از همه اعضای شورای نگهبان متشکریم که ملت ایران را شاد کردند."

خبرگزاری مهر هم امروز متن نامه ۱۶۵ نفر از حقوقدانان و استادان حقوق دانشگاه‌های ایران خطاب به شورای نگهبان را منتشر کرد که در آن از عملکرد آن شورا در بررسی صلاحیت کاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری حمایت شده و آمده است: "از تمام گروه‌ها و سیاسیون، انتظار احترام به اصل 'حاکمیت قانون' و نیز فصل‌الخطاب شورای نگهبان را داریم."

در این نامه آمده است: "شورای نگهبان از مهم‌ترین نهادهای همزاد انقلاب است که مردم‌سالاری دینی با عملکرد آن تضمین می‌شود."

مطالب مرتبط