بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ شنبه چهارم خرداد

بیست روز مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری همچنان واکنش‌ها درباره رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی در صفحات آنها ادامه دارد.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

طنزنویسان روزنامه‌های مستقل همچنان نامزدهای انتخابات و گفته‌هایشان را سوژه خود قرار داده و با فضای انتخابات شوخی‌ها کرده‌اند.

بهترین انتخابات منطقه

در حالی که در لابه‌لای صفحات امروز روزنامه‌ها هم انتقادهائی از شورای نگهبان و به خصوص رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی به چشم می‌آید و تهدید و هشدار مقامات نظامی و امام جمعه‌ها نتوانسته باعث آرام‌شدن فضایی شود که بعد از اعلام رد صلاحیت رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با سردی و سکونی همراه است، روزنامه‌های کیهان و جوان نزدیک به منابع نظامی و امنیتی تنها نشریاتی هستند که از شورای نگهبان دفاع کرده‌اند.

کیهان در سرمقاله خود انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران را‌در سطح منطقه از نظر فرم برگزاری و نسبت دقیق آن با توده‌های مردم- و غیر حزبی بودن- و از نظر نظم انتخاباتی- برگزاری در وقت خود- و از نظر میزان مشارکت بی‌بدیل دانسته و برای اثبات مدعای خود از انتخابات در ترکیه و پاکستان هم‌مرزهای ایران یاد کرده که از نظر سابقه انتخاباتی‌۳۲ و ۵۵ سال از ایران بیشتر‌ولی باز این در جمهوری اسلامی است که انتخابات موضوعیت پیدا کرده و دمکراتیک‌ برگزار می‌شود.

به نظر این روزنامه: در ایران شخصیت‌های مختلف‌ مردمی بدون داشتن حزب و گروه هم می‌توانند در انتخابات شرکت نموده و برنده انتخابات هم باشند ولی در این دو کشور امکان ندارد خارج از گروه‌ها و ائتلاف‌های رسمی کسی به قدرت برسد. انتخابات در این دو کشور گاه و بی‌گاه با تأخیر و عدم توافق مواجه می‌گردد و در بسیاری از موارد دوره‌های نخست‌وزیری و ریاست‌جمهوری افراد تمدید می‌شود در حالی که در ایران همیشه به‌موقع برگزار شده است.

کیهان پیش‌بینی کرده که انتخابات ریاست جمهوری در ایران‌در فضایی امن و با رای بالای مردم برگزار شود به طور قطع یک سنجه قوی در ارزیابی شکست برنامه‌های ضد ایرانی غرب هم به حساب می‌آید چرا که وقتی بعد از چندین سال تحریم فشرده و تهدید فزاینده، ملت ایران با رای بالا انتخابات ریاست جمهوری را به نتیجه رسانده و فردی را با رای قاطع در این جایگاه بنشانند، نشان می‌دهد که تحریم‌ها به‌هیچ‌وجه توده‌های مردم و نیز مسئولان و نخبگان‌را در ادامه راه خود دچار تردید نکرده است.

هاشمی در مقابله با رهبر یا در قلوب مردم

Image caption تیتر و عکس صفحه اول بهار

مسیح مهاجری مدیر روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله این روزنامه‌ نوشته عده‌ای تلاش می‌کنند چنین وانمود نمایند که ورود آقای هاشمی رفسنجانی به صحنه انتخابات ریاست جمهوری با هدف مقابله با رهبری بوده است. این سخن اگر از کسانی که شناختی از آقای هاشمی رفسنجانی ندارند باشد می‌توان بر بی‌غرضی حمل کرد البته با این تأکید که آنها سخت در اشتباه هستند، اما اگر افرادی که آقای هاشمی را‌می‌شناسند چنین سخنی را بگویند قطعاً اهداف شومی را دنبال می‌کنند و خود نیز می‌دانند که دروغ می‌گویند. زیرا هر کس آقای هاشمی را می‌شناسد می‌داند که ایشان خیرخواه‌ترین فرد نسبت به رهبری است و هرگز حاضر نخواهد شد در برابر رهبری قرار بگیرد."

"در طول ۸ سال گذشته، تلاش‌های زیادی برای فاصله انداختن میان رهبری و آقای هاشمی صورت گرفت و بدخواهان با توسل به انواع توطئه‌ها و تبلیغات و دسیسه‌ها اقدامات زیادی برای وادار ساختن آقای هاشمی رفسنجانی به مقابله با رهبری به عمل آوردند ولی ایشان با درک دقیق موقعیت و شناخت توطئه‌ها و با نگاه عمیقی که به ضرورت وحدت و همراهی با رهبری برای حفظ نظام و مصالح کشور دارند، رابطه خود با رهبری را حفظ کرده و دست اندرکاران این توطئه سنگین را ناکام نمودند."

حمید میرزاده معاون سابق آقای رفسنجانی در دوران ریاست جمهوری او هم در مقاله ای در شرق نوشته "هم آمدن و هم رفتن هاشمی نشان داد که این مرد از اقبال قابل‌توجهی میان مردم برخوردار است. اصلا انتخابات یعنی اقبال مردم به یک نفر از نامزد‌ها که روی یک برگه رای و فقط برای یک دوره زمانی معین نوشته می‌شود. اما نوع آمدن و رفتن هاشمی نام او را یک‌بار دیگر بر قلوب مردم ولی برای همیشه حک کرد. با این حساب، پیشاپیش هاشمی برنده انتخاب مردم است. برنده‌ای که قبل از پایان انتخابات، پیروزی‌اش رقم خورد."

به نوشته آقای میرزاده که رییس سازمان برنامه و بودجه دوران ریاست جمهوری آقای رفسنجانی نیز بوده "نظرسنجی‌ها نشان داده بود که او مثل یک هواپیمای بلندپرواز، هزاران پا از دیگران اوج گرفته و بالاتر است. جالب است که هم فرهیختگان، هاشمی را قبول دارند و هم مردم کوچه و بازار با دیدن سیمای صمیمی و امیدبخش او به وجد می‌آیند و گویی خود را در آیینه وجود او می‌بینند. به همین دلیل هاشمی دیگر یک نفر نیست. او نماد یک تفکر مقبول اجتماعی است. هاشمی حالا یک درخت سرسبز است که ریشه در جان مردم دارد."

جواب چیست و عکس فتوژنیک نامزدها

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته اگر در آینده از ما بپرسند ‌هاشمی مورد وثوق امام بود آن‌چنان که فرماندهی جنگ را به وی سپردند و بعد از شهید مطهری از همه بزرگان به امام نزدیک‌تر بود «و اگر بپرسند که مگر‌ هاشمی از ایشان حکم نخست‌وزیری مرحوم بازرگان را در برابر چشم میلیون‌ها بیننده در سراسر ایران و جهان، قرائت نکرد؟ و اگر بپرسند که مگر از اعضای نخستین و اصلی شورای انقلاب نبود؟ و اگر بپرسند که مگر دو دوره ریاست مجلس شورای اسلامی، دو دوره ریاست‌جمهوری، ریاست مجلس خبرگان و ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را بر عهده نداشت؟ چه خواهیم گفت؟»

Image caption جلد ضمیمه طنز قانون، بی قانونی، کار بزرگمهر حسین پور

به نوشته مردم‌سالاری اگر فرزندان و آیندگان سوال کنند مگر امام‌با سنی بیشتر از سن‌ هاشمی انقلاب را رهبری نکرد و آیا مرحوم آیت‌الله‌العظمی اراکی‌ در صد سالگی، مسوولیت سنگین مرجعیت شیعه را بر عهده نگرفت و آیا بسیاری از آنان که اکنون در مجلس خبرگان و شورای نگهبان حضور دارند مسن‌تر از ‌هاشمی نیستند‌؟ زعمای ما بهتر می‌دانند که این اندیشه و برنامه‌ریزی است که از کامل عقلان نشات می‌گیرد نه کهولت سن‌؛ و گرنه پهلوانان و دونده‌های قهرمان خود را بر مسند می‌نشاندیم؛ مهم، چیدن مهره‌های اهل، مشروع و مقبول بر مسند‌ها و صحیح مدیریت کردن آنهاست و گرنه خود بزرگواران می‌دانند عمل‌زدگی بی‌پشتوانه تعقل و تفکر، چه مصایب اندوه‌باری را می‌آفریند.

این روزنامه در نهایت نوشته آیا فردا روز، فرزندان و آیندگان از ما نمی‌پرسند که‌ هاشمی که بارها انقلاب را به کمک بزرگان معدود، از مراحل حساس و تنگناها به سلامت گذراند چه مرد ساده‌لوحی بوده است که اکنون سرمقاله‌نویس نظریه‌پرداز کیهان او را گرفتار بازی دو سر باختی می‌بیند و با دلسوزی خاص خود جهت تامین سعادت اخروی‌اش از فقها و حقوقدانان شورای نگهبان می‌خواهد تا با عدم احراز صلاحیتش، او را از دامی‌که پیش رویش، گسترده‌اند، نجات دهند.

عکس فتوژنیک نامزدها و مصافحه مورچه‌ها

محمدحسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری چند نمونه از اخبار انتخاباتی را نقل کرده: علی لاریجانی در مراسم بهره‌برداری از بزرگراه امام علی، به روح قالیباف شهردار تهران و توجه این روح به حرام و حلال اشاره کرد و گفت‌: «‌قطعاً روح وی در این مراسم حاکم است و بنده از او سپاسگزاری می‌کنم به طوری که در حال حاضر قالیباف به دنبال جمع‌آوری رأی حلال است.»

به نوشته این ستون: برادر جواد لاریجانی طی سخنانی پدرانه به کاندیداهایی که رجل سیاسی و مذهبی‌بودنشان تائید شده توصیه کرد: «نامزدها دنبال عکس فوتوژنیک و پوستر نباشند؛ مانکن که نمی‌خواهیم انتخاب کنیم». احتمالا این برادر بزرگ‌تر تصور کرده‌اند که رجال سیاسی و مذهبی احراز صلاحیت شده این را متوجه نیستند. شاید هم خواسته تا سنش بالا نرفته به همه اعلام کند که چقدر رجل سیاسی مذهبی‌تر از بقیه است!

خبر دیگر طنز مردم سالاری این است که: یکی از همین رجل سیاسی مذهبی هم که اصولا نمی‌تواند دنبال عکس فوتوژنیک باشد و از جهت ایشان خیال برادر جواد لاریجانی راحت است، اعلام کرده: «معتقدم که ۵۵ میلیون نفر به من رای می‌دهند». تعداد واجدین شرایط ۵۰ میلیون نفر است و به این ترتیب به اعتقاد ایشان، اگر همه واجدین رای در انتخابات شرکت کنند، ۷ نفر دیگر جمعا منفی ۵ میلیون رای خواهند آورد!

طنزنویس کیهان همچنان به احمدی‌نژاد و مشائی مشغول است که در ستون گفت و شنود نوشته: «شبکه ایران» وابسته به حلقه انحرافی سطح احمدی‌نژاد را بسیار پائین‌تر از مشایی معرفی کرده است! گفتم: از اول هم معلوم بود که این حلقه سعی داشت از احمدی‌نژاد به عنوان «پُل» استفاده کند. گفت: نوشته است خیلی‌ها به مشایی می‌گویند «تو، به این خوبی چرا همکار احمدی‌نژاد شده‌ای»؟! و نوشته است مشایی یک «سوپرگفتمان» است! گفتم: چه عرض کنم؟! یارو می‌گفت؛ ما که بالاخره نفهمیدیم این مورچه‌ها با اینکه هیچکس بهشون محل نمیذاره، چرا اینقدر با هم مصافحه و سلام‌علیک می‌کنند؟

جسد آتش‌نشانان در میان زباله‌ها

روزنامه جمهوری اسلامی در ستون جهت اطلاع خود نوشته: مسئولان صدا و سیما آنچنان سرگرم انتخابات و فراهم آوردن زمینه حضور نامزدها در برنامه‌های رادیو و تلویزیونی شده‌اند که حاضر نیستند هیچ اتفاق و حادثه دیگری حتی اگر برای هموطنانمان در چند صد کیلومتری تهران نیز اتفاق افتاده باشد، در فهرست اخبار صدا و سیما قرار داده شود!

این روزنامه اضافه کرده بیش از سه روز از حادثه تلخ دفن شدن ۱۱ آتش نشان و مأمور شهرداری در مرکز بازیافت زباله برمشور شیراز می‌گذرد و تا عصر جمعه جسد شش نفر از این هموطنان از زیر بیش از ۴۰ هزار تن زباله بیرون کشیده شده است اما صدا و سیما تنها در قالب یکی دو خبر آن هم در بخش‌های خبری دیرهنگام و کم‌بیننده خود، خبر این اتفاق تلخ را پخش کرده است.

روزنامه جمهوری اسلامی در نهایت پرسیده: چرا اخبار حوادثی مانند سیل و زلزله در سایر کشورها و عملکرد احیاناً ضعیف دولت‌های آنان برای کمک به آسیب‌دیدگان در سطح وسیعی در بخش‌های خبری ما پوشش داده می‌شود اما اتفاقی مانند حادثه شیراز سهمی در بخش‌های خبری صدا و سیما ندارد؟ شاید بد نباشد مسئولان رسانه ملی یک بار دیگر ارزش‌های خبری هفتگانه را مرور کنند.

بازگشت شورای عالی اقتصاد

علی دینی ترکمانی در سرمقاله جهان صنعت اشاره کرده که‌مطابق اخبار‌شورای عالی اقتصاد بعد هفت سال بار دیگر به ریاست رییس‌جمهور دوباره تشکیل جلسه داده، این همان‌شورایی است که‌به همراه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی سابق مهم‌ترین نهادهای برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارتی اقتصاد کشور، با تصمیمات شتابزده و غیرکارشناسی منحل شدند و به جای شورای عالی اقتصاد، شوراهای مختلفی شکل گرفت.

به نوشته این مقاله: مشکل پروژه‌های سرمایه‌گذاری ناتمام در سال‌های اخیر تشدید شده و این خود موجب تعمیق مشکلاتی چون مطالبات معوقه شبکه بانکی شده است. با وجود شورای عالی اقتصاد و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی سابق، احتمال تصویب طرح‌های زودبازده و اختصاص بودجه‌های کلان به طرح‌های زودبازده کاهش می‌یافت و در نتیجه مطالبات معوقه بانکی از این محل به میزان ۲۰ هزار میلیارد تومان افزایش نمی‌یافت.

جهان صنعت نوشته در اصل با وجود شورای‌عالی اقتصاد سیاست پولی و مالی کشور بهتر تنظیم می‌شد چراکه دارای پایه کارشناسی قوی‌تری بوده است. به هر سو احیای شورای عالی اقتصاد و احتمالا در آینده‌ای نه‌چندان دور بازگشت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را باید به فال نیک گرفت و آن را گامی به سوی کارآمدسازی نظام تصمیم‌سازی کلان کشور‌ارزیابی کرد.

ادعای دولت در مورد مسکن

اطلاعات در سرمقاله خود به ادعای دولت در مورد آماده شدن مسکن بیشتر از حد نیاز کشور اشاره کرده و یادآور شده که همزمان بااین ادعا قیمت مسکن به صورت انفجاری بالا رفته در حالی که چنانچه ادعای دولت درباره بیشتر شدن تعداد واحدهای مسکونی از شمار خانوارها، ادعای درستی باشد، طبق قاعده علم اقتصاد بازار مسکن «فوق اشباع» است. در بازار فوق اشباع، عقلاً و منطقاً و طبق رابطه عرضه‌تقاضا، باید قیمت‌های عرضه‌شده از قیمت‌های واقعی پایین‌تر بیاید.

علیرضا خانی در این مقاله چهار فرض را برای بیان تناقض موجود در نظر آورده: اول این که ادعای دولت درباره اشباع‌شدن بازار مسکن نادرست باشد. دوم این که تقاضای موجود در بازار، کاذب است. به عبارتی، تعداد واحدهای مسکونی بیشتر از نیاز جامعه است اما شمار بزرگی از صاحبان ثروت‌های کلان و نقدینگی‌های سرگردان، به دلیل رکود حاکم بر بازار سایر کالاها و با هدف بو‌رس‌بازی و سفته‌بازی، وارد بازار مسکن شده‌اند.

فرضیه سوم به نظر سرمقاله اطلاعات این است که: بخش تولید، به خاطر رکود اقتصادی ناشی از ضعف مدیریت و اتخاذ تصمیم‌های نادرست در حال زوال و ورشکستگی است.و بالاخره این که دولت همه تلاشش را کرده است که نرخ رشد تولید مسکن را بالا ببرد اما نرخ رشد جمعیت و نرخ رشد تشکیل خانوارهای جدید از نرخ رشد تولید مسکن بیشتر است بنابراین، همواره تقاضا از تولید بیشتر است و فشار به بازار مسکن ادامه دارد.

درسته پول ندارم اما خب دل که دارم

مسعود مرعشی در ستون طنز بهار سخنان محمد غرضی را نقل کرده که گفته‌"ستاد انتخاباتی ندارم. سخنگو ندارم. پول هم ندارم. اصلا بنا ندارم تبلیغات پرخرج داشته باشم. به صداوسیما می‌روم و با مردم صحبت می‌کنم، اگر حرف‌هایم کفایت نکرد به خانه مردم می‌روم و با آن‌ها صحبت می‌کنم. تصمیم با مردم است که به من رای بدهند یا ندهند" و بعد نوشته: اگر با همین فرمان پیش برویم، در دوره‌های بعدی مکالمات بین مردم و نامزدها به اشکال زیر خواهد بود: خاله سوسکه پرسید: «اگه دانشجو بشم منو با چی می‌زنی؟»/نامزد گفت: «اونی که قالی می‌بافه، نباید رو حصیر باشه.»/خاله سوسکه گفت: «چرا بحثو عوض می‌کنی؟ می‌گم اگه دانشجو بشم منو با چی می‌زنی؟»/نامزد گفت: «تو رو با چوب می‌زنم، سوار موتور ۱۰۰۰ می‌شم و می‌زنم»/خاله سوسکه گفت: «ای‌ول، من از اول می‌دونستم تو بهترین نامزد موجود توی بازاری.»

نامزد در دورهمی شبانه: نامزدا می‌خواند : من که خرج تبلیغ نمی‌کنم برات، یارانه خوب می‌دم به بابات، بهم رای می‌دی؟و‌مردم جواب می دهند: نه که نمی‌دیم، نه که نمی‌دیم! /نامزدا: من که برنامه ندارم برات، دولت ضدتورم می‌ارم برات، شغل و ازدواج می‌سازم برات، بهم رای می‌دی؟ /مردم: نه که نمی‌دیم، نه که نمی‌دیم! /نامزد در حالی که از کوره در رفته: من که سخنگو ندارم برات، پول واسه تبلیغ ندارم برات، رای به من می‌دی؟

و سرانجام تبلیغ خانه به خانه نامزد:زنگ خانه به صدا درمی‌آید. افرادی با شدت وارد منزل می‌شوند، چند تا از ملازمان گاز اشک‌آور می‌اندازند توی خانه. اهالی خانه چیزی نمی‌فهمند. چند دقیقه بعد که به هوش می‌آیند خود را در حالی می‌بینند که در اتاق خوابشان آن‌ها را به تخت بسته‌اند و یکی با سطل آب می‌پاشد روی صورت آن‌ها و‌مامور بالای سر اهل خانه فریاد می‌زند: «حالا قانع شدید؟! هان؟! حالا به اندازه کافی قانع شدید که باید به نامزد اصلح ما رای بدید؟»

کارتون روز

Image caption کارتون احسان گنجی، شرق

مطالب مرتبط