آنچه گذشت
گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۲۰ روز تا انتخابات

به روز شده:  20:33 گرينويچ - شنبه 25 مه 2013 - 04 خرداد 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. حسین طلا، رئیس هیات عالی نظارت بر چهارمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستای استان تهران گفته است از ۶۴۴ داوطلبی که توسط هیات های اجرایی استان تهران رد صلاحیت شده بودند، ۳۱۲ نفر در هیات نظارت عالی استان تایید صلاحیت شدند. آقای طلا به خبرگزاری مهر گفته است انتشار اسامی تایید و یا رد صلاحیت شدگان تا ۱۳ خرداد غیرقانونی است و اسامی نهایی تایید صلاحیت شدگان انتخابات شورای شهر از ۱۳ تا ۱۵ خردادماه توسط فرمانداری ها اعلام خواهد شد و تبلیغات آنان نیز از ۱۶ خرداد تا ۲۴ ساعت قبل از انتخابات ادامه خواهد داشت.

 2. سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام كرده است که نقص‌های جدی در انتخابات و موارد نقض حقوق بشر توسط حکومت ایران، باعث شده هر گونه چشم انداز برای یک انتخابات آزاد و عادلانه در روز ۲۴ خرداد از بین برود. مدیر خاور میانه این سازمان گفته است وقتی رهبران مخالفان در بند هستند و مردم نمی‌توانند آزادانه صحبت کنند، این انتخابات چطور می تواند آزاد باشد؟

 3. به گزارش خبرگزاری فارس، محسن رضایی، محمد غرضی و سعید جلیلی امشب (شنبه) تبلیغات تلویزیونی خود را آغاز می‌کنند. محسن رضایی در شبکه اول، سعید جلیلی در شبکه دو و محمد غرضی نیز در شبکه جام جم حاضر می شوند. 

 4. به گزارش خبرگزاری ایلنا، حسین نقوی حسینی، نماینده مردم ورامین به عنوان مسئول ستادهای انتخاباتی سعید جلیلی در شهرستان‌های استان تهران انتخاب شده است.

 5. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه در همایش بسیجیان تهران به بسیجیان توصیه کرده است که "با نفوذ بر قلب مومنین آنها را برای انتخاب رییس جمهور آماده کنند."

 6. شورای هماهنگی جبهه اصلاحات با انتشار بیانیه ای نسبت به بازگشت اکبر هاشمی رفسنجانی به رقابت های انتخاباتی اظهار امیدواری کرده است. به گزارش ایسنا، در بیانیه این شورا آمده: شورای هماهنگی جبهه اصلاحات "امیدوار است سازوکارهای موجود در نظام جمهوری اسلامی ایران با تایید صلاحیت ایشان موجبات بازگشت نگاه‌های امیدوار در جامعه برای بهبود شرایط کنونی را فراهم آورد."

 7. علی شمخانی وزیر دفاع در دولت محمد خاتمی با ابراز تاسف از وضعیت فعلی گفته که "ديواره حساسيت ما فروريخته است. البته اين ديوار يک طرفه فرونريخته و افرادی اين ديوار را کلنگ زده اند. ما دستگاه توليد کلام مختصرمان خيلي قوي است و مرتب براي انگ زني واژه جديد توليد مي کنيم. بيشتر از اينکه به فکر اين باشيم که وقتي شمخاني خطا کرد آن را له کنيم، بايد به او کمک کنيم و دستش را بگيريم و به او اجازه شروع مجدد دهيم."

  آقای شمخانی که اکنون رئیس مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی است، گفته که "نبايد اجازه دهيم افراد از قطار انقلاب پياده شوند. مگر ما چند نفريم؟ شما الان يک نفر را پيدا کنيد که در تقسيم بندي هايي که انجام شده، مثل فتنه گر، انحرافي، ساکت فتنه، بي بصيرت و... نباشد! ما در منطقه و دنيا در اقليت هستيم و ديگر خودمان نبايد بياييم به يک ديگر انگ بزنيم. ما همه سوار يک کشتي هستيم."

 8. حسین طلا، رئیس هیئت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستای استان تهران گفته که یک هزار و ۶۰۹ نفر برای ۳۱کرسی شورای شهر تهران تائید صلاحیت شده اند. خبرگزاری تسنیم به نقل از آقای طلا نوشته که ۴ هزار و ۵۳۹ نفر داوطلب کرسی‌های شورای شهرهای استان تهران شده بودند.

 9. نظام الدین موسوی مدیر عامل خبرگزاری فارس در یادداشتی با عنوان " شورای نگهبان چه کرد؟/ درنگی بر دروازه عصر سیاسی جدید" ضمن دفاع از عملکرد شورای نگهبان در رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی و اسفندیار رحیم مشایی نوشته "شاید بعضی‌ها هنوز در شوک خبر سه‌شنبه تاریخی باشند و ۸ نامی که آمدند و ۲ نامی که نبودند. اما آنچه شورای نگهبان کرد، پرده‌برداری از یک "راز همگانی" بود که همه می‌دانستند ولی تا لحظه خبر، همچنان سر به مهر ماند!"

  آقای موسوی در این یادداشت توضیح داده که اقدام شورای نگهبان "تبدیل روند سیاسی از سطح "رقابت با نظام" به "رقابت در نظام" است."

 10. روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به دفاع از عملکرد اکبر هاشمی رفسنجانی پرداخته و مسیح مهاجری مدیر مسئول این روزنامه توضیح داده که از ابتدا مخالف ورود آقای هاشمی به صحنه انتخابات بوده است.

  آقای مهاجری خطاب به منتقدان و مخالفان رئیس مجمع تشخص مصلحت می نویسد: "خدا انصاف بدهد به كساني كه با زبان و قلم خود اين واقعيت را منكر مي‌شوند و چنين وانمود مي‌كنند كه دشمنان ايران و نظام جمهوري اسلامي آقاي هاشمي رفسنجاني را براي ورود به انتخابات ترغيب نمودند. اگر اين افراد اعتقادي به مبدأ و معاد داشته باشند بايد از اين قبيل تبليغات دروغ پرهيز كنند و از گذشته خود نيز توبه نمايند."

  مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی تاکید می کند که "عده‌اي تلاش مي‌كنند چنين وانمود نمايند كه ورود آقاي هاشمي رفسنجاني به صحنه انتخابات رياست جمهوري با هدف مقابله با رهبري بوده است. اين سخن را اگر از كساني كه شناختي از آقاي هاشمي رفسنجاني ندارند باشد مي‌توان بر بي‌غرضي حمل كرد البته با اين تأكيد كه آنها سخت در اشتباه هستند، اما اگر افرادي كه آقاي هاشمي رفسنجاني را به درستي مي‌شناسند چنين سخني را بگويند قطعاً اهداف شومي را دنبال مي‌كنند و خود نيز مي‌دانند كه دروغ مي‌گويند. زيرا هر كس آقاي هاشمي را مي‌شناسد مي‌داند كه ايشان خيرخواه‌ترين فرد نسبت به رهبري است و هرگز حاضر نخواهد شد در برابر رهبري قرار بگيرد."

 11. سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی با دفاع از عملکرد شورای نگهبان در بررسی صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری گفته که "هوشیاری شورای نگهبان در تعیین صلاحیت‌ها بسیار خوب بود و این شورا به صلاحیت‌ها و نه به مصلحت‌ها اندیشید."

  آقای احمدی مقدم گفته که "افرادی می‌خواستند در عرصه انتخابات با معرفی کسانی که احتمال رد صلاحیت آنان و عدم عبور از فیلتر شورای نگهبان وجود داشت برجسته‌سازی کنند که اگر صلاحیت آنان تایید نشد، حاشیه‌هایی صورت گیرد."

  فرمانده نیروی انتظامی بدون آنکه نامی از هاشمی رفسنجانی ببرد، گفته که "نباید فراموش کنیم که در زمان برخی از آقایان تحریم‌ها شروع شد و اولین آن در زمان کلینتون بود در آن زمان آقایان‏، مظهری از سازش بودند و در مقابل کشورهای خارجی نیز با تبلیغ سعی می‌کردند نشان دهند که اگر این افراد بر سر کار آیند دلار ارزان شده و تمام مشکلات از پیش روی ملت برداشته می‌شود."

 12. ایمان شمسایی مسئول رسانه‌های مکتوب حدادعادل گفته است که فیلم تبلیغاتی حدادعادل را فارغ‌التحصیلان دبیرستان فرهنگ می‌سازند.

  دبیرستان فرهنگ را آقای حداد عادل تاسیس کرده است که در رشته علوم انسانی فعالیت می کند. آقای شمسایی گفته که 40 نفر از فارغ‌التحصیلان دبیرستان‌های دخترانه و پسرانه فرهنگ اعضای تیم رسانه‌ای حداد عادل هستند و فیلم انتخاباتی وی نیز به زودی آماده می شود.

 13. روز گذشته در تلویزیون دولتی ایران قرعه کشی تبلیغات هشت کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با حضور نمایندگان کاندیداها شد.

  در این قرعه کشی که عزت الله ضرغامی رئیس رادیو و تلویزیون دولتی ایران حضور داشت گفت که هر نامزد انتخابات ریاست جمهوری هفت ساعت و نیم از تلویزیون و سه ساعت و نیم از رادیو امکان گفتگو با مردم را دارند.

 14. عضو سابق شورای نگهبان: تعیین صلاحیت کاندیداهای مجلس و ریاست جمهوری نباید با شورای نگهبان باشد

  رسول جعفریان در وبلاگ خبر آنلاین بخشی از خاطرات رضا استادی عضو سابق فقهای شورای نگهبان را نقل کرده که در آن آقای استادی دلایل کناره گیری خود از این شورا را شرح داده است.

  آقای استادی برای کناره گیری از شورای نگهبان دو دلیل آورده "یکی این که هر فردی که عضویت شورای نگهبان را می پذیرد باید درس و بحث قم را به مقدار زیاد تعطیل کند."

  آقای استادی دلیل دومش را این طور شرح می دهد "به دوستان گفتم و الان هم همین عقیده را دارم ـ اگرچه خیلی ها مخالف آن هستند ـ این است که رد و قبول صلاحیت کاندیداهای مجلس و ریاست جمهوری نباید با شورای نگهبان باشد. مسأله انتخابات یک مسأله سیاسی و سخت است و به طور طبیعی تنش هایی به دنبال خود دارد و در نهایت به جایگاه رفیع این شورا لطمه وارد می کند."

 15. عباس عراقچی سخنگوی وزارت خارجه ایران نسبت به سخنان جان کری وزیر خارجه آمریکا واکنش نشان داده و گفته که "وزارت امور خارجه در صورت ادامه یافتن دخالت‌های مقامات آمریکایی در انتخابات ریاست‌جمهوری، این موضوع را پیگیری و با آن برخورد می‌کند."

  وزیر خارجه آمریکا روز گذشته نسبت به عملکرد شورای نگهبان انتقاد کرده و گفته بود اقدام این شورا " سد کردن مسیر تحقق دموکراسی به شیوه ای مشروع" است.

  آقای عراقچی به خبرگزاری تسنیم گفته که این اقدام وزیر خارجه آمریکا "دخالت آشکار در مسائل داخلی ایران است و ما این دخالت‌ها را محکوم می کنیم و به مقامات آمریکایی توصیه می کنیم قبل از اینکه براساس اطلاعات نادرست خود در مورد ایران و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اظهار نظر کنند، بهتر است به مشکلات داخلی خود و مسائل حقوق بشری در کشورشان رسیدگی کنند."

 16. محمد حسینی وزیر ارشاد(سمت راست) در کنار حمید رسایی و مهدی کوچک زاده نمایندگان مجلس در نشست انتخاباتی سعید جلیلی

  محمد حسینی وزیر ارشاد که روز گذشته در جمع حامیان سعید جلیلی حاضر شده بود گفته است که "دیروز جمعه و تعطیل بود رفتم در اجتماع یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری شرکت کردم. این چه ایرادی دارد؟

  آقای حسینی تاکید کرده "ما که نیروی نظامی و یا عضو وزارت امور خارجه نیستیم که ما را برحذر داشته‌اند از اعلام موضع در انتخابات. اینها باید مراقبت کنند که کسی از موقعیت سازمانی خودش سوء استفاده نکند."

  وزیر ارشاد در پاسخ به این سئوال که آیا برای حضور در همایش انتخاباتی سعید جلیلی، از محمود احمدی نژاد اجازه گرفته است؟ گفته "در این گونه مسائل جزئی که دیگر آدم از رئیس جمهور اجازه نمی‌گیرد!"

 17. سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی گفته که نامزدهای رد صلاحیت شده حق ندارند ستاد رسمی داشته باشند البته ممکن است افرادعلاقه مند به آنها به صورت گروهی دورهم جمع شوند اگر ستادهای این افراد به صورت علنی بخواهند فعالیت کنند پلیس با آنها برخوردمی کند.

  به گفته فرمانده نیروی انتظامی، نامزدهای رد صلاحیت شده سخنانی را برای امیدوار نگه داشتن هوادارانشان بیان می کنند در حالی که "بررسی دوباره صلاحیت کار درستی نیست و انجام نمی شود رای صادر شده قابل تجدید نظر نیست."

  به گفته فرمانده نیروی انتظامی، این افرادمی گویند از "رهبری حکم می گیریم و این در حالی است که ایشان فرمودند درامور صلاحیتها دخالت نمی کنند."

 18. وبسایت الف در گزارشی به وضعیت نامزدهای انتخابات پرداخته و گفته که "اعلام احراز صلاحیت ها از سوی شورای نگهبان تکلیف نامزدها و طرفدارانشان را مشخص کرد. یکی ماند و دیگری رفت. برخی با بهت و حیرت پا پس کشیدند و برخی دیگر خود نیز باور نمی کردند که مجوز وزن کشی بگیرند."

  گزارش وبسایت الف می نویسد که "هاشمی رفت و همه را هم دعوت به وحدت کرد. لنکرانی قبل از اعلام ردصلاحیت، خود را به ستاد جلیلی معرفی کرد. زاکانی از صدا و سیما شنید که صلاحیتش احراز نشده است و به حمایت جلیلی یا حدادعادل فکر می کند. ابوترابی هم قبل از اینکه ردصلاحیت شود با نامه و درخواست نمایندگان عبای رقابت از تن افکند. شریعتمداری و متکی و سعیدی کیا و باقی هم مجوز ورود به رختکن نگرفتند. اما غرضی آمد. می گوید نه ستاد دارم و نه پول."

 19. اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار با اعضای شورای مركزی جمعیت فدائیان اسلام گفته است که "بخشی از این بداخلاقی‌ها یا مخالفت‌ها، ناشی از تفاوت دیدگاه بنده در مورد نگاه اسلام به حقوق شهروندی با برخی از افرادی است كه تحمّل این دیدگاه را نداشته و این موضوع سابقه‌ای به طول عمر انقلاب اسلامی دارد."

  آقای هاشمی رفسنجانی در عین حال اضافه کرده که "در این خصوص مسائل و اسرار زیادی وجود دارد كه اسرار نظام است و باید حفظ شود."

  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بدون آنکه نامی از کسی به میان بیاورد گفته "كسانی كه در دوران مبارزه حضور نداشتند و رنج و مشكلات مردم را نچشیده‌اند، امروز هم حضور مردم در عرصه‌ها را جدی نگرفته و احساس می‌كنند هر آنچه كه آنها از اسلام می‌فهمند باید ملاك رفتار و منش كشورداری باشد."

  به نظر می رسد اشاره آقای هاشمی رفسنجانی به محمدتقی مصباح یزدی روحانی حامی رهبر ایران است که معتقد است انتخاب حاکم توسط مردم فاقد اعتبار است و رئیس جمهور بدون نصب ولی فقیه طاغوت است.

 20. سعید لیلاز: درآمدهای نفتی این هشت سال پذیرش بی کفایتی هیات حاکمه را برای مردم طول داد

  سعید لیلاز از اقتصاددانان نزدیک به جریان اصلاحات و اکبر هاشمی رفسنجانی گفته است که بدیهی است که محافظه‌کاران نتوانستند کشور را اداره کنند و ما اصلاح‌طلبان توانستیم و این برای مردم مهم است.

  آقای لیلاز در گفت و گو با روزنامه بهار گفته است: "اگر ما اصلاح‌طلبان با وجود تمام فشارهایی که در هشت سال گذشته به ما واردشد تعادلمان را حفظ نمی‌کردیم شرایط اصلاحات الان این‌گونه نبود که به‌عنوان تنها راه اداره کشور مطرح باشد."

  به گفته آقای لیلاز "افزایش شدید درآمد‌های نفتی هشت‌سال این مسئله را در ایران طول داد تا این بی‌کفایتی هیات حاکم و دولت به منصه ظهور برسد و مردم این را بپذیرند . . . شما به بیانیه‌های جامعه روحانیت مبارز و بیانیه‌های بنیان‌گذار جمهوری‌اسلامی در اواخر دهه ۴۰ تا اوایل دهه ۵۰ نگاه کنید. عنصر اقتصاد در آن مطلقا وجود ندارد تا سال ۵۲ و ۵۳. چرا؟ به‌دلیل این‌که‌ شاه خوب عمل می‌کرد. وقتی خوب عمل می‌کرد این طرف هم خلع سلاح می‌شد."

 21. ستاد جوانان اصلاح‌طلب با انتشار بیانیه‌ای گفته است که در انتخابات پیش رو از هیچ نامزدی حمایت نخواهد کرد.

  ستاد جوانان اصلاح‌طلب گفته: "با توجه به توقف فعالیت ستاد انتخاباتی آیت الله هاشمی رفسنجانی، از آنجا که ستاد ملی جوانان اصلاح طلب نیز نامزد دیگری در انتخابات پیش رو ندارد، فعالیت‌های ستادی خود را در حال حاضر متوقف می‌کنیم."

  جوانان اصلاح‌طلب در بیانیه‌شان از اعضای خود خواسته‌اند که "صبور" باشند و گفته‌اند که همچنان به حمایت از اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی ادامه خواهند داد.

 22. علی اکبر جوانفکر با اظهار امیدواری به تایید صلاحیت اسفندیار رحیم مشایی گفته است: "با صبوری منتظر ورود چهره اصلی به صحنه انتخابات هستیم."

 23. محمدرضا باهنر، از چهره‌های برجسته محافظه‌کاران و دبیر جامعه اسلامی مهندسین از عملکرد شورای نگهبان انتقاد کرده است.

  آقای باهنر گفته تایید صلاحیت سعید جلیلی، که سابقه اجرایی چندانی ندارد، در کنار رد صلاحیت کسی چون محمد سعیدی کیا که چهار دوره وزیر بوده، "خیلی سوال‌برانگیز" است.

  او همچنین تایید صلاحیت محمد غرضی را "غیر مترقبه" خوانده است.

  با این همه آقای باهنر گفته که مجلس ایران از تصمیم شورای نگهبان حمایت می‌کند.

  آقای باهنر با رد این که سعید جلیلی نامزد مورد حمایت رهبر ایران است گفته: "فردی باید رئیس جمهور شود که توانمندی داشته و مجرب باشد و هندوانه دربسته نباشد."

 24. محمد هاشمی عضو حزب کارگزاران و برادر اکبر هاشمی رفسنجانی در گفت وگو با سایت فرارو گفته است: «آنچه تاکنون از سوی اصلاح طلبان اعلام شده این است که این جریان در انتخابات آتی کاندیدایی ندارد. آقای مجید انصاری چند روز پیش اعلام کرد که اصلاح طلبان دو کاندیدا در انتخابات داشتند، یکی آقای خاتمی که ثبت نام نکردند و دیگری آقای هاشمی که اینگونه شد؛ لذا اصلاح طلبان دیگر کاندیدایی ندارند.»

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در یک نگاه

به روز شده: 25 مه 2013
 • محمد غرضی: ۷۲ ساله، متولد اصفهان، فوق لیسانس الکترونیک دانشگاه تهران. وزیر نفت در دولت میرحسین موسوی و وزیر پست و تلگراف و تلفن، در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی
 • علی اکبر ولایتی: ۶۸ ساله متولد تهران، متخصص کودکان و فوق تخصص بیماری های عفونی دانشگاه جان هاپکینز، شانزده سال وزیر خارجه در دولت میرحسین موسوی و اکبر هاشمی رفسنجانی و شانزده سال اخیر مشاور بین الملل رهبر ایران
 • غلامعلی حداد عادل: ۶۸ ساله، متولد تهران، دکترای فلسفه دانشگاه تهران، چهار دوره نماینده تهران در مجلس، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و مشاور عالی رهبر ایران
 • حسن روحانی: ۶۵ ساله متولد سمنان، دکترای حقوق اساسی دانشگاه گلاسگو، دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی، نماینده مجلس در دوره های چهارم و پنجم، نماینده مجلس خبرگان از سال ۱۳۷۸، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از سال ۱۳۷۰
 • محمدرضا عارف : ۶۲ ساله متولد یزد، دکترای برق دانشگاه استنفورد، رئیس سابق دانشگاه تهران، وزیر پست و تلگراف و تلفن در دولت اول خاتمی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، معاون اول رئیس جمهور در دولت دوم خاتمی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام
 • محسن رضایی: ۵۹ ساله متولد مسجد سلیمان، دکترای اقتصاد دانشگاه تهران، فرمانده سابق سپاه، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام
 • محمدباقر قالیباف: ۵۲ ساله، متولد مشهد، دکترای جغرافیای سیاسی دانشگاه تربیت مدرس، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء و فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران، فرمانده نیروی انتظامی، شهردار تهران
 • سعید جلیلی: ۴۸ ساله متولد مشهد، دکترای علوم سیاسی دانشگاه امام صادق، بسیجی در دوران جنگ، فعالیت در وزارت خارجه و دفتر آیت الله خامنه ای، دبیر شورای عالی امنیت ملی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.