زندگینامه نامزدها: غلامعلی حداد عادل

غلامعلی حداد عادل، مشاور رهبر جمهوری اسلامی، از ۱۳۸۷ تاکنون به عنوان نماینده تهران در مجلس ایران حضور داشته است.

او یکی از نزدیک ترین چهره های فرهنگی و سیاسی به رهبر جمهوری اسلامی محسوب می شود.

یکی از دختران آقای حداد عادل همسر مجتبی خامنه ای، پسر رهبر جمهوری اسلامی است.

مجتبی خامنه ای از سوی ناظران به عنوان مرد پشت پرده در جریان انتخابات بحث انگیز ۱۳۸۸ شناخته شده و معترضان او را یکی از هدایت کنندگان اصلیسرکوب معترضان در جریان حوادث پس از اعلام نتایج و اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد می دانند.

آقای حداد عادل درست یک روز پس از اعتراضات علیه معترضان موضع گرفت و از آن زمان همواره یکی از سخنگویان رهبری در انتقاد از اصلاح طلبان و معترضان به انتخابات به حساب می آمده است.

دیدگاه ها و موضع گیری های سیاسی آقای حدادعادل تا پیش از حمایتش از سرکوب معترضان همواره موضعی محافظه کارانه و غیر صریح بوده است.

بدر مجموع او بیشتر به عنوان بازگو کننده خواست های سیاسی رهبر جمهوری اسلامی شناخته می شود تا سیاستمداری مستقل.

آقای حداد عادل گفته است که در سال ۱۳۵۸ خلاف خواست مهدی بازرگان نخست وزیر موقت جمهوری اسلامی و با فشار مرتضی مطهری به عنوان معاون وزارت ارشاد تعیین شده است.

او همچنین از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۷۲ معاون وزیر آموزش و پرورش بوده و در این مدت به عنوان یکی از موثرترین چهره ها در تغییر جهت نظام آموزش و پرورش ایران به سمت آموزش و پرورش مذهبی و ایدیولوژیک شناخته می شد.

او در حال حاضر رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای انقلاب فرهنگی است.

آقای حداد عادل یکی از سه عضو ائتلاف سه گانه ای است که به همراه علی اکبر ولایتی و محمد باقر قالیباف به عنوان چهره های مورد حمایت نزدیکان به رهبر جمهوری اسلامی شناخته می شوند اما در سخنان اخیر خود گفته است که از میان این سه نفر و سعید جلیلی یک نفر نامزد نهایی اصولگرایان خواهد بود.