زندگینامه نامزدها: محمد غرضی

محمد غرضی، نامی غیرمنتظره در فهرست نهایی نامزدهای ریاست جمهوری است. آقای غرضی در ۱۶ سال اخیر در صحنه سیاسی ایران حضور نداشته است.

نام او پس از انقلاب با انتصاب به عنوان استاندار کردستان و خوزستان بر سر زبان ها افتاد. او که از جمله نخستین فرماندهان سازمان دهنده سپاه پاسداران بود، از سوی منتقدان حکومت ایران به عنوان یکی از عوامل اصلی سرکوب مخالفان حکومت در این دو استان به حساب می آمد. در آن زمان آقای غرضی به عنوان مخالف اصلی جنبش های حامی خواسته های قومی کردها در کردستان و عرب ها در خوزستان در دولت شناخته می شد.

در سال ۱۳۶۰ و پس از اسیر شدن محمد تندگویان، نخستین وزیر نفت ایران در منطقه جنگی خوزستان، آقای غرضی وزیر نفت شد.

با رئیس جمهوری شدن علی خامنه ای، محمد غرضی برای احراز سمت نخست وزیری از طرف آقای خامنه ای به مجلس معرفی شد که مجلس از پذیرش آن سر باز زد.

آقای غرضی در دوره ریاست جمهوری اکبر هاشمی وزیر پست و تلگراف و تلفن بود.

شعار انتخاباتی آقای غرضی «دولت ضد تورم» است. او در مورد برنامه‌هایش برای تحقق این شعار گفته «در موقع مقتضی در این باره صحبت می‌کنم و برنامه‌هایم را اعلام خواهم کرد.»

او همچنین درباره اینکه ستاد‌های انتخاباتی شما از چه زمانی فعال خواهند شد، گفته «ستاد انتخاباتی و سخنگو ندارم و بنا دارم از طریق رادیو و تلویزیون با مردم صحبت کرده و برنامه‌های انتخاباتی ام را اعلام نمایم.»

آقای غرضی گفته است که با هیچ یک از جریان‌های سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا نزدیکی سیاسی ندارد و جزو آنها نبوده است. او همچنین گفته است آقای هاشمی رفسنجانی طبق نظر شورای نگهبان رد صلاحیت شده و این نهاد هم یک مرجع قانونی است.

او به طور تلویحی از اعتراض های پس از انتخابات بحث انگیز ۱۳۸۸ انتقاد کرده و گفته است: «جریان سال ۷۸ و ۸۸ را به لحاظ بینش اجتماعی ای که دارند سیاسی نمی‌دانم و مسبب این جریان دولت‌ بود و یک عده‌ای در این میان به سوءاستفاده پرداختند و این فتنه گری‌ها به ملت ایران و انقلاب اسلامی ربطی ندارد.»

این نامزد در زمینه مسائل هسته ای و سیاست خارجی دیدگاه های مرسوم ابراز شده از طرف رهبر جمهوری اسلامی را تکرار کرده و گفته است: «در بحث مباحث هسته‌ای معتقدم که چیزی به عنوان مشکل اتمی مطرح نیست بلکه مشکل اصلی رابطه ایران و آمریکاست چرا که آمریکا چشم دیدن دولت مستقل در ایران را ندارد و ایران خلافی انجام نداده است که بخواهند قانونی عمل کند.»

آقای غرضی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا برنامه‌های خود را به شورای نگهبان ارائه کرده‌اید گفته من از شورای نگهبان درخواست ارائه برنامه به آن‌ها را داشتم اما آن‌ها گفتند که از شما برنامه نمی‌خواهیم. آقای غرضی گفته از پشتیبانی ۵۵ میلیون رای دهنده برخوردار است.