سعید جلیلی: اگر نامزدی قوی‌تر و جدی‌تر می‌آمد من نمی‌آمدم

سعید جلیلی
Image caption از آقای جلیلی به عنوان گزینه اصلی اصولگرایان در انتخابات امسال یاد می شود

سعید جلیلی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران با حضور در برنامه‌ای تلویزیونی از برنامه‌های خود برای ریاست جمهوری سخن گفت و علت نام نویسی در این دوره از انتخابات را "فقدان" کاندیداهای "قوی‌تر و جدی‌تر" خواند.

همزمان محمد غرضی و محسن رضایی، دو کاندیدای دیگر انتخابات ریاست جمهوری امسال در ایران، روز شنبه (چهارم خرداد) در شبکه‌های مختلف تلویزیون ایران ظاهر شدند و از سیاست‌های خود سخن گفتند.

آقای جلیلی که از او به عنوان کاندیدای اصلی جناح اصولگرا در انتخابات پیش رو یاد می شود در "گفتگوی ویژه خبری" شبکه دوم تلویزیون ایران حاضر شد و در تشریح علل ثبت نامش در لحظات آخر نام‌نویسی گفت: "به نظر من باید با یک نگاه تکلیف مدارانه وارد این عرصه [انتخابات] شد. طبیعی است اگر شما احساس کنید کسان دیگری هستند که قوی تر و جدی ترند و می توانند این وظیفه را به شکل بهتری انجام بدهند، این وظیفه از شما ساقط می شود. اما اگر این نباشد بر شما تکلیف منجز و قطعی می‌شود."

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران با اشاره به برنامه‌های خود برای "حل مشکلات" این کشور گفت که "قرار بود در پایان برنامه پنج ساله چهارم، وابستگی به نفت قطع شود. اگر چنین می شد امروز استفاده از تحریم‌های نفتی" علیه ایران منتفی می شد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در این گفتگوی ۴۵ دقیقه‌ای گفت: "اگر ما اقتصاد بدون نفت را رقم بزنیم یکی از مولفه‌های اقتصاد مقاومتی را جامه عمل پوشانده‌ایم؛ سال گذشته ۵۲ میلیارد دلار واردات داشتیم، در حالی که صادرات غیرنفتی ما ۴۱ میلیارد دلار بوده، یعنی ما فقط ۱۱ میلیارد دلار اختلاف داشتیم که این مسئله، با فروش نفت جبران شده است."

'ساماندهی دولت در حوزه اقتصاد؛ عدالت در حوزه فرهنگ نظیر گسترش رسانه‌ها در شهرستانها؛ ایجاد پورتال ارزی و تجاری؛ تاسیس سامانه اطلاعات اقتصادی و مقابله با مفاسد اقتصادی؛ مشاوره با مردم در مسائل کشور' از دیگر نکات مورد اشاره این نامزد اصولگرایان در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری ایران بود.

'مردم را به مدیریت کشور باز می‌گردانم'

Image caption پایگاه اطلاع رسانی اقای رضایی مدعی است بخشی از سخنان او از تلویزیون ایران پخش نشده است

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، یکی دیگر از نامزدهای انتخابات امسال روز شنبه در شبکه اول تلویزیون ایران از برنامه‌های خود سخن گفت.

آقای رضایی که در این برنامه بدون حضور مجری و مستقیما با مخاطبان صحبت می‌کرد گفت: "در ۹ ماه گذشته به ۲۳۰ شهرستان و ۴۰ دانشگاه رفته" و با بسیاری از مردم از اقشار مختلف جامعه ایران صحبت کرده است. وی با اشاره به صحبت یکی از پدران کشته شدگان جنگ ایران و عراق که از مشکلات معیشتی خود با این نامزد ریاست جمهوری صحبت کرده بود، گفت: "این سخنان برای من خیلی تکان دهنده بود. آیا باید زندگی مردم ما چنین باشد؛ فقر و گرانی و بیکاری؟"

آقای رضایی همچنین "فساد، رشوه و تبعیض" را مشکلات اساسی "اداره کشور" خواند و گفت "هم اکنون این مشکلات از حد معمول خود فراتر رفته‌اند".

این نامزد انتخابات سومین نگرانی مهم خود را کاهش ارزش پول ایران اعلام کرد.

آقای رضایی در تشریح نگاه سیاسی خود به اوضاع گفت: "من هم با سیاه نمایی‌ها مخالفم و هم با آنهایی که مردم را خواب می کنند و طوری حرف می زنند که گویی هیچ مشکلی در مملکت نیست."

وی با اشاره به جایگاه ایران در جهان و وضع داخلی این کشور گفت: "ما یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان هستیم. موشک های ما از چند هزار کیلومتر هم عبور می کند اما ما در [تامین]گوشت و مرغ می مانیم."

رئیس سابق سپاه پاسداران "ارتقای وضع زندگی مردم همزمان با حفظ اقتدار ملی" را کانون دکترین سیاسی خود اعلام کرد.

وبسایت آقای رضایی پس از پخش تلویزیونی سخنان او در خبری مدعی حذف و سانسور در دو بخش از گفته‌های این نامزد ریاست جمهوری شد. بنابر ادعای این وبسایت، تلویزیون ایران بخشی از گفته های آقای رضایی درباره دیدارش با پدری که سه فرزند خود را در جنگ عراق و ایران از دست داده بود، حذف کرده و همچنین بخشی از سخنان او در مورد "تبعیض قومیتی" در ایران هم پخش نشده است.

'۱+۵۵ شعار من است'

Image caption آقای غرضی از برنامه‌اش برای تشکیل دولت ضدتورم سخن گفت

دیگر نامزد ریاست جمهوری که روز شنبه در تلویزیون ایران ظاهر شد، محمد غرضی بود.

آقای غرضی که سابقه وزارت نفت و وزارت پست و تلگراف را در کارنامه خود دارد در این برنامه تلویزیونی با اشاره به سیر نزولی ارزش ریال ایران در برابر دلار آمریکا و سیر صعودی تورم در سال‌های گذشته، گفت که شعار او ۱+۵۵ است: "از ۷۵ میلیون جمعیت مردم ایران، ۵۵ میلیون آنها می توانند رای بدهند و بگویند که ما دولت تورم‌زا نمی خواهیم."

وی گفت که اگر مردم او را به عنوان رئیس جمهوری بعدی ایران انتخاب کنند "دولت ضد تورم" تشکیل خواهد داد.

آقای غرضی در ادامه این برنامه تلویزیونی که از شبکه جام جم پخش می شد گفت او "تعامل با آمریکا" را می پذیرد اما "هرگز مذاکره نخواهیم کرد چرا که زمانی که مصدق با آنها مذاکره کرد حکومتش را با کودتا ساقط کردند و آمریکا باید بداند این ملت تسلیم نمی‌شود."

نامزدهای یازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران در روزهای آینده با حضور در شبکه‌های تلویزیون و رادیوی این کشور به معرفی برنامه‌های خود می پردازند اما سازمان صدا و سیمای این کشور اعلام کرده که در این دوره از انتخابات "مناظره زنده تلویزیونی" میان کاندیداها برگزار نمی کند.

مطالب مرتبط