آنچه گذشت
گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۱۹ روز تا انتخابات

به روز شده:  15:24 گرينويچ - 26 مه 2013 - 05 خرداد 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. حبیب برومند عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت در مجلس گفته است که در نشست آخر این فراکسیون، علی لاریجانی نظر آیت الله خامنه ای رهبر ایران را در مورد کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری مطرح کرده است.

  به گفته آقای برومند، رئیس مجلس به سئوال اعضای فراکسیون که می خواستند نظر آیت الله خامنه ای را در باره کاندیداها بدانند و این که وی به چه کسی "متمایل" است، پاسخ داده است.

  آقای لاریجانی در پاسخ به این گروه از نمایندگان عضو فراکسیون گفته که خودش از "رهبری در این رابطه" سوال کرده و آیت الله خامنه ای گفته که نه تنها از کسی حمایت نمی‌کند بلکه کسی را نیز منع نمی‌کند و حتی در پیش خود فعلا به کسی تمایل ندارد.

 2. تلویزیون ایران دیشب دو بخش از نخستین فیلم تبلیغاتی محسن رضایی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران را سانسور کرد.

  به گزارش وبسایت محسن رضایی، یکی از این دو مورد زمانی بود که او از "غم و رنج پدر سه شهیدی می‌گفت که اینک پنج پسر تحصیلکرده وی بیکار هستند." به نوشته وبسایت آقای رضایی، این پدر گفته بود که اگر مشکلاتش رفع نشود، خودکشی خواهد کرد که این بخش، از فیلم آقای رضایی حذف شده است.

  بنابراین گزارش، بخشی از سخنان آقای رضایی که در آن به "تبعیض بین قومیت‌ها" می پرداخت هم سانسور شده است.

 3. محمدجواد کولیوند، رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا گفته است "افرادی که تا قبل از سخنرانی رهبر معظم انقلاب در ستادهای موسوی و کروبی فعالیت کرده اند و رأی دادند به گفته رهبری عبادت کردند ولی پس از آن اگر همچنان بر مواضع سران فتنه پافشاری کرده و حمایت کرده اند رد صلاحیت می شوند."

 4. محمد غرضی نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفته که اگر مردم به دولتی رای ندادند که این تورم را متوقف کند مسئول خود مردم هستند.

  این نامزد می گوید که دولت ضد تورم تشکیل خواهد داد و "وقتی دولتی بیش از درآمد هزینه کند تورم ایجاد می‌شود لذا اگر مردم به دولتی رای ندادند که این تورم را متوقف کند مسئول خود مردم هستند. اگر ملت آمدند 55 میلیون رای دادند به اینکه دولت ضد تورم می‌خواهیم می‌توانند متوقع باشند."

  آقای غرضی می گوید که شانزده سال وزیر بوده و مشکلات را می شناسد و الان هم "شعار من 55 میلیون به اضافه 1 است و فکر نمی‌کنم از 55 میلیون نفری که می‌توانند رای بدهند کسی مخالف دولت ضد تورم باشد، لذا روش من ایجاد اشتغال برای مهار تورم است."

 5. آقای هاشمی رفسنجانی در دیدار با اعضای شورای مرکزی جمعیت فدائیان اسلام گفت: "بخشي از  بداخلاقي‌ها يا مخالفت‌ها، ناشي از تفاوت ديدگاه بنده در مورد نگاه اسلام به حقوق شهروندي با برخي از افرادي است كه تحمّل اين ديدگاه را نداشته و اين موضوع سابقه‌اي به طول عمر انقلاب اسلامي دارد. در اين خصوص مسائل و اسرار زيادي وجود دارد كه اسرار نظام است و بايد حفظ شود."

 6. محمد هاشمی برادر اکبر هاشمی رفسنجانی گفته است: "آقای هاشمی تاکنون هیچ اظهارنظری در مورد حمایت از هیچ فردی نداشتند و نقل قول هایی که از سوی ایشان درباره حمایت از فردی خاص بیان می شود صحت ندارد."

  "آنچه که تاکنون از سوی اصلاح طلبان اعلام شده این است که این جریان در انتخابات آتی کاندیدایی ندارد. آقای مجید انصاری چند روز پیش اعلام کرد که اصلاح طلبان دو کاندیدا در انتخابات داشتند، یکی آقای خاتمی که ثبت نام نکردند و دیگری آقای هاشمی که اینگونه شد؛ لذا اصلاح طلبان دیگر کاندیدایی ندارند."

 7. علی شکوری راد از چهره های اصلاح طلب و عضو شورای مشورتی محمد خاتمی رئیس جمهور سابق به روزنامه بهار گفته که اصلاح طلبان با انتخابات قهر نمی کنند.

  آقای شکوری راد تاکید دارد که "د‌ر شرایط کنونی ما قبل از این‌که تصمیمات پراکند‌ه بگیریم باید‌ به مکانیسم واحد‌ی برسیم تا موجی که برای هاشمی ایجاد‌ شد‌ فروکش نکند‌؛ البته فرمان حرکت باید‌ د‌ر اختیار آقای هاشمی و با مشورت آقای خاتمی باشد‌."

 8. تعدادی از نمایندگان مجلس در نامه‌ای از شورای نگهبان تشکر کردند. گفته می‌شود این نامه حدود ۲۰۰ امضا دارد و در آن آمده شورای نگهبان "دغدغه‌های بزرگ ملت را برای جلوگیری از تکرار حوادث ناشی از فتنه ۸۸ و حلقه انحرافی که در منطقه با آن مردم و نظام اسلامی هزینه‌های سنگینی را پرداخته بود، برطرف نمود."

 9. روزنامه کیهان چاپ تهران در ستون کیهان و خوانندگان نوشته: شوراي نگهبان الحق والانصاف خدمت بزرگي به ملت ايران کرد. طي دوره‌هاي مختلف ديده‌ايم که با جوان‌گرايي به اهدافي رسيده‌ايم که عالم را شگفت‌زده کرده است. در واقع اراده ملت در اين تصميم شوراي عظيم نگهبان متبلور شد.

 10. به گزارش فارس علی باقری، رئیس ستاد انتخاباتی سعید جلیلی، در سخنرانی خود در دانشگاه تربیت مدرس بر "مقاومت و پیشرفت" در چالش هسته‌ای ایران تاکید کرده است.

  آقای باقری که معاون سعید جلیلی در تیم مذاکره‌کننده ایران در امور هسته‌ای است می‌گوید برای فعالیت در کارزار انتخاباتی آقای جلیلی "یک ماه مرخصی" گرفته است.

 11. مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران، گفته است که محمدباقر قالیباف برای کارزار انتخاباتی خود بیست روز "مرخصی" گرفته است.

 12. حسین مظفر، رئیس ستاد ائتلاف سه نفره محافظه‌کاران، با اعتراض به "بلاتکلیفی و به تاخیر انداختن" نامزد مورد حمایت این ائتلاف از مقام خود استعفا داده است.

  آقای مظفر همچنین رسما رییس ستاد محمدباقر قالیباف شده است.

  آقای مظفر گفته "با ملاحظه نتایج حاصل از ده‌ها نظرسنجی از نهادهای رسمی و معتبر" دیگر تاخیر در معرفی نامزد مورد نظر به امید تغییر در ترکیب آرا موجه نیست.

  ائتلاف سه نفره متشکل از محمدباقر قالیباف، غلامعلی حداد عادل و علی اکبر ولایتی است که بنا بوده دو نفر از آنها به نفع یک نفر کنار بروند، اما در روزهای اخیر نشانه‌هایی از انحلال این ائتلاف به چشم می‌خورد.

 13. حسین نجابت، نماینده مجلس و رئیس ستاد انتخاباتی غلامعلی حدادعادل گفته است که آقای حداد به نفع کسی کناره نخواهد گرفت.

  آقای نجابت گفت: "در حال حاضر هیچ نوع تفاهمی برای اینکه آقای حداد به نفع کسی کنار برود، صورت نگرفته و وی به صورت جدی در صحنه حاضر خواهد بود."

  آقای حدادعادل عضو ائتلاف سه گانه اصولگرایان است که اعضای آن گفته بودند نهایتا یک نفر از آنان باقی خواهد ماند.

 14. وبسایت تحلیلی- خبری الف: "جبهه پیروان خط امام و رهبری با ۱۶ تشکل باسابقه که سبقه یکی از آنها یعنی موتلفه به نیم قرن می‌رسد، به قول آقای پورمحمدی سامانه وحدتی ترتیب می‌دهند و نام آن را ائتلاف پنجگانه اصولگرایان می‌گذارند که در آن ۵ چهره شاخص این جریان به عنوان کاندیداها مطرح هستند. این ۵ نفر در یک فرآیند پیچیده به یک کاندیدای واحد یعنی آقای ابوترابی می‌رسند. دبه کردن آقای وزیر سابق امورخارجه (منوچهر متکی) هم حدیث دیگری است که بماند، اما پس از چند روز مشخص می‌شود که جناب ابوترابی با اقبال اعضای شورای نگهبان مواجه نیست و باید محترمانه انصراف دهد. یعنی حاصل تصمیم جمعی ۱۶ حزب و جامعه روحانیت مبارز تهران به همین سادگی حتی به خط آغاز ماراتن انتخابات نمی‌رسد."

 15. غلامعلی حدادعادل کاندید ریاست جمهوری می‌گوید قصد ندارد به نفع سعید جلیلی کناره‌گیری کند. آقای حداد "قصد کاندیداتوری در هیئت رئیسه مجلس" را هم ندارد. او معتقد است "فراکسیون اصولگرایان هم کاندیدایی برای ریاست مجلس نخواهد داشت."

 16. دفتر محمد خاتمی اعلام کرد آقای خاتمی هیچ توصیه‌ای به محمدرضا عارف برای کناره‌گیری از انتخابات نکرده است.

 17. صادق زیباکلام تحلیلگر سیاسی درباره سعید جلیلی می‌گوید: "خیلی جالب و حیرت‌آور است، وقتی ایشان راجع به انتخابات و آینده کشور صحبت می‌کند مطلقاً حرفی از مسائل عینی و حقیقی جامعه نمی‌زند، بلکه راجع به مسائل انتزاعی و در خلأ سخن می‌گوید."

  "آقای جلیلی طوری صحبت می‌کند که انگار قرار است رئیس‌جمهور کشور دیگری شود نه ایران."

  "اگر عنوان سخنان جلیلی را بردارید همان نطق‌های احمدی‌نژاد در سال ۸۴ است."

 18. تحلیل سعید برزین را در مورد راه‌های پیش روی ائتلاف اصلاح‌طلبان و میانه‌روها بخوانید

 19. محمد غرضی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: "۳۳ سال گذشته بیش از ۳۳۰ استاندار عوض شده است، یعنی سالی ۱۰ استاندار تغییر کرده‌اند و می‌توان گفت متوسط عمر هر استاندار دو و نیم سال بوده است و این در حالی است که حتی یک مغازه را نمی‌توان در طول یک و نیم سال اداره کرد."

  او گفت: "برای این‌که عمر استاندارها زیاد شود و با رای مردم انتخاب شوند من معتقدم که باید در هر استان یک انتخابات انجام گیرد و اگر فردی توانست رای و نظر مردم را جلب کند من به عنوان رییس‌جمهور او را به عنوان استاندار معرفی خواهم کرد."

  "ان‌شاءالله ظرف ۱۰۰ سال آینده ۳۰ الی ۴۰ تهران داشته باشیم، اظهار کرد: من معتقدم یک تهران به درد نمی‌خورد؛ چرا که بقیه کشور نیز باید توسعه پیدا کنند و مانند تهران شوند."

 20. علی اکبر ولایتی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری و از اعضای ائتلاف سه گانه گفته است که برای تحقق حماسه اقتصادی برنامه‌ای "جامع" دارد و "به هیچ وجه" کنار نمی‌کشد.

  او گفت: "فساد اداری را با همه توان جراحی می‌کنم و همه آحاد ملت در سبد رای من هستند."

  پیشتر غلامعلی حدادعادل عضو دیگر این ائتلاف گفته بود که او نیز به نفع کسی کناره گیری نمی کند.

  با این حال حسین نجابت، رئیس ستاد آقای حداد عادل گفته است که در برخی نظرسنجی ها، محمدباقر قالیباف از دو عضو دیگر این ائتلاف بالاتر است.

 21. محمد کریمی‌ اصفهانی، عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری، از تشکل های اصلی اصولگرایان گفته است که نامزد مورد حمایت این جبهه احتمالا یکی از اعضای ائتلاف سه گانه خواهد بود.

  آقای کریمی گفت: "نامزد جبهه پیروان هنوز نهایی نشده و تا آخر هفته به جمع‌بندی خواهیم رسید."

  آقای کریمی اصفهانی با موثر خواندن نظر جامعتین (جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علیمه) گفت: "به احتمال قوی از بین ولایتی، حداد عادل و قالیباف یک نفر نامزد نهایی جبهه پیروان خواهد بود."

 22. وبسایت محافظه‌کار خبرآنلاین در یادداشتی دیدگاه‌های اقتصادی سعید جلیلی را مشابه دیدگاه‌های محمود احمدی‌نژاد توصیف کرده است.

  در روزهای گذشته شایعاتی مبنی بر حمایت احتمالی آقای احمدی‌نژاد از آقای جلیلی منتشر شده است.

برنامه امروز نامزدها در تلویزیون ایران

به روز شده: 26 مه 2013
 • شبکه یک، ساعت ۲۰ : سعید جلیلی
 • شبکه دو، ۲۲:۴۵ : علی‌اکبر ولایتی
 • شبکه ماهواره‌ای جام‌جم، ۲۲:۳۰ : محمدرضا عارف

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.