رئیس بانک مرکزی: توانمان برای مهار تورم همین قدر بود

Image caption به گفته رئیس بانک مرکزی ۱۰۰درصد منابع قرض الحسنه به تسهیلات اختصاص یافته است

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی می‌گوید "در پایان سال گذشته تورم متناسب با رشد نقدینگی در رقم ۳۰.۵ درصد مهار شد اما این رقم بسیار بالاست. بانک مرکزی سعی کرد نرخ تورم را کاهش دهد اما توانمان تا این حد اجازه داد."

رئیس بانک مرکزی امروز (یکشنبه پنجم خرداد) در همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی گفت "تورم تنها ناشی از نقدینگی نیست و بخشی از آن ناشی از فشار تقاضا، فشار هزینه، افزایش هزینه‌های تولیدی، دستمزدها، کاهش تولید و تحریم‌ها است. براساس محاسبات بانک مرکزی انتظارات تورمی ۱۴.۵ درصد است."

انتظارات تورمی آن بخشی از تورم است که معمولا به نگرانی مردم از آینده ارتباط دارد و چون مردم نسبت به آینده خوش بین نیستند و انتظار دارند که قیمت ها روز به روز افزایش پیدا کند.

آقای بهمنی درباره تاثیر افزایش نرخ ارز بر تولید داخلی گفت "واحدهای تولیدی نقدینگی می‌طلبند تا بتوانند خط تولید خود را حفظ نمایند. اگر نقدینگی نتواند نیازهای بخش تولید را تامین کند منجر به کاهش تولید خواهد شد،" بنابراین بانک مرکزی سعی در "کنترل نقدینگی" کرده است.

میران نقدینگی در سالهای اخیر به شدت افزایش پیدا کرده است و گزارش‌ها نشان می‌دهد نقدینگی به مرز ۵۰۰ هزار میلیارد تومان نزدیک می‌شود.

این در حالی است که هشت سال پیش در آغاز دولت محمود احمدی نژاد نقدینگی کمتر از ۷۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

کارشناسان می گویند بخشی از رشد سریع تورم فعلی به افزایش نقدینگی بر می‌گردد که بخش عمده ای از آن را دولت با فروش نفت خام و تبدیل دلارهای نفتی به ریال ایجاد کرده است.

رشد نقدینگی در ماههای اخیر به مرز ۴۰ درصد رسیده، بنابراین بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی "۴۱ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت منتشر کرد" و " ۹۵ هزار میلیارد ریال از بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی را کاهش" داده است.

آقای بهمنی گرانی کالاهای اساسی را با افزایش نرخ ارز مرتبط ندانست و گفت "گرانی کالاهای اساسی که هم اکنون شاهد آن هستیم، ناشی از ارز مبادله ای نیست، چرا که هنوز کالاهایی که با ارز مبادله ای ثبت سفارش کرده اند وارد کشور نشده است و تمام کالاهای موجود با ارز مرجع وارد شده است."

اما به عقیده رئیس کل بانک مرکزی علت گرانی "فرصت‌طلبی عده‌ای است که با توجه به دو‌نرخی بودن ارز کالاهای خود را گرانتر می‌فروشند."

به گفته آقای بهمنی "سال گذشته ارز مرجع با منابع وزارت نفت و صندوق توسعه ملی عرضه شده بود" و بانک مرکزی امیدوار است امسال "پتروشیمی‌ها نیز ارز خود را به مرکز مبادلات ارزی ارایه دهند."

در پی افزایش قیمت ارز در سال گذشته و محدودیت انتقال درآمدهای نفتی از خارج به داخل، بانک مرکزی قیمت ارز را به بیشتر از دو برابر افزایش داد و آن را در اختیار مرکز مبادلات ارزی قرار داد تا به بخشهای مختلف تخصیص دهد.

قیمت ارز در این مرکز تقریبا دو و نیم برابر قیمت دولتی آن (ارز مرجع) است اما قیمت ارز در بازار آزاد بیشتر است؛ چنانکه دلار با نرخ مرجع حدود ۱۲۲۶ تومان است، در مرکز مبادلات ارزی حدود ۲۴۵۰ تومان عرضه می شود و در بازار آزاد حدود ۳۵۰۰ تومان است.

آقای بهمنی اضافه کرد که "بانک مرکزی ناچار است گاهی براساس شرایط روز تصمیماتی بگیرد. یکی از اقدامات بانک مرکزی تغییر سال پایه تعیین نرخ تورم به سال ۹۰ و تغییر شاخص های کالایی به ۳۸۱ قلم کالا بوده است."

مطالب مرتبط