آنچه گذشت
گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۱۸ روز تا انتخابات

به روز شده:  19:02 گرينويچ - دوشنبه 27 مه 2013 - 06 خرداد 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1.  حسن رسولی سخنگوی ستاد انتخاباتی محمدرضا عارف درباره قطع ناگهانی برنامه تلویزیونی این کاندیدای ریاست جمهوری گفت: "برنامه پاسخ به سوالات ایرانیان خارج از کشور صبح یکشنبه ضبط شد و دیشب ساعت 11.30 این برنامه از شبکه جام جم پخش شد که در اواسط برنامه در یک اقدام غیر منتظره و بدون توضیح این برنامه قطع شد."

  "از صبح با مسئولان صداوسیما در تماس بودیم اما هنوز پاسخ قانع کننده ای دریافت نکردیم و همچنان منتظر پاسخ این اقدام هستیم."

 2. محمدرضا قالیباف نامزد ریاست جمهوری می‌گوید بیکاری "جوانان تحصیل کرده حدود 30 درصد" است.

 3. دیشب برنامه‌های تبلیغاتی سه نامزد ریاست جمهوری سعید جلیلی، علی‌اکبر ولایتی و محمدرضا عارف از تلویزیون پخش شد.

 4. خبرگزاری فارس گزارش داده است که محمدرضا عارف و حسن روحانی دیروز با آقای هاشمی رفسنجانی دیدار کرده‌اند. 

  حسن رسولی سخنگوی ستاد انتخاباتی آقای عارف گفت: "این دیدار در ادامه بحث‌های قبلی در خصوص کناره‌گیری آقای عارف در صورت حضور قطعی آقای هاشمی انجام شده و یک ملاقات شخصی بوده است."

  او اضافه کرد آقای عارف و محمد خاتمی هم به طور مستمر و هر دو روز یک‌بار دیدار دارند.

 5. محمدرضا عارف در برنامه‌ تبلیغاتی خود که از شبکه جام‌جم پخش شد گفت امیدوار است "به طور متوسط یک میلیون فرصت شغلی در سال" ایجاد کند.

  "امیدواریم با گسترش صنعت گردشگری بتوانیم ۲۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد کنیم و در عین حال طرح ارتقاء جایگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات را نیز داریم. متاسفانه سهم این موضوع از تولید ناخالص داخلی کشور ۱.۵ درصد است که باید آن را به سهم متوسط منطقه که ۷ درصد است برسانیم."

 6. محمد غرضی نامزد ریاست جمهوری می‌گوید "من نفعی در سایر کاندیداها نمی‌بینم که بخواهم به نفع‌شان کناره‌گیری کنم. من در نامه‌ای که به شورای نگهبان نوشتم به ایشان گفتم که به نفع هیچ کسی کناره‌گیری نخواهم کرد."

 7. امیرحسین قاضی‌پور سخنگوی جبهه پایداری می‌گوید "ذره‌ای تفکر انحرافی و یا شباهت گفتمانی بین آنچه که در اظهارات برخی افراد دولت دیده می‌شود با اظهارات سعید جلیلی نمی‌توان پیدا کرد."

 8. آیت الله خامنه‌ای در جمع دانشجویان و مسئولان دانشگاه امام حسین گفته است: "مردم نگاه كنند به اظهارات داوطلبی كه می تواند برای كشور، آینده، عزت ملی، ایستادگی مقابل دشمنان و الگو كردن جمهوری اسلامی در چشم مستضعفان جهان تلاش كند، به او رای دهند‬."

 9. اردشیر امیرارجمند، سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امیددر نامه‌ای به احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران نوشته: "اقتدارگرایان حاکم بر ایران بعد از کودتای انتخاباتی ۲۰۰۹ و سرکوب جنبش اعتراضی مردم ایران، در سال ۲۰۱۲ و با برگزاری انتخاباتی ناسالم، غیررقابتی، نمایشی و فرمایشی در فضایی کامل امنیتی یک بار دیگر حق تعیین سرنوشت مردم را در انتخابات مجلس، نقض کردند. اینک در آستانه برگزاری انتخابات مهم ریاست جمهوری و نیز انتخابات شوراها در گستره‌ کشوری، شاهد مهندسی انتخابات به شکل و گونه‌ای جدید و وقوع کودتایی دیگر هستیم."

 10. حسین نجابت رئیس ستاد انتخابات حداد عادل می‌گوید: "نتیجه نهایی برای معرفی کاندیدای ائتلاف سه گانه یک هفته پیش از انتخابات یعنی ۱۶ یا ۱۷ خرداد" خواهد بود.

 11. شبکه ایران، وبسایت خبری وابسته به روزنامه ایران خبر از فیلتر شدن سایت دولت بهار می‌دهد. دولت بهار بعنوان "پایگاه اطلاع رسانی دفتر هماهنگی ستادهای مردمی حامیان مهندس مشایی فعالیت کرده و صرفا اخبار رسمی مهندس مشایی را باز نشر می کند".

  به نوشته شبکه ایران کمیته فیلترینگ در این باره توضیحی نداده است.

 12. محمدتقی مصباح یزدی رهبر معنوی جبهه پایداری امروز گفت: "دوستان جبهه پایداری با تحقیقات و بررسی‌های خود، جوان‌ترین و موفق‌ترین وزیر دولت نهم [باقری لنکرانی] را اصلح دانستند."

  "از طرفی هم بنده بینی و بین الله از قریب به هفت سال پیش به این نکته رسیده بودم و به کسی اعلام نکرده بودم و حتی اظهار تمایل به آن هم نکردم. از آنجا که تصمیم آنها مغایر با شرع نبود، تصمیم آنها را تأیید کردم."

  "شرایط به گونه‌ای شد که آقای باقری لنکرانی علیرغم اصلح بودن، با توجه به شرایطی که پیش آمد، کنار رفت."

  "بنده و دوستان جبهه پایداری شناختی که نسبت به آقای لنکرانی داشتیم نسبت به آقای جلیلی نداشتیم، لذا اظهار نظر را تا بررسی‌های بیشتر به تعویق انداختیم."

  "با توجه به تحقیق‌ها، بررسی‌ها و مشورت‌ها، به نظر می‌رسد که ایشان در اصول و مبانی ضعف ندارد و در مواردی مانند پایبندی به دین، عشق به ولایت، جدیت در اجرای احکام و اهتمام به ارزشهای اسلامی، بیش از حد نصاب را دارد، هرچند ممکن است هرکسی در مسائل فرعی دارای ضعف‌هایی باشد."

  امروز همچنین اعلام شد جبهه پایداری در انتخابات ریاست جمهوری احتمالا از سعید جلیلی حمایت خواهد کرد. این تصمیم در جلسه شورای مرکزی این جبهه گرفته شد، اما باید به تایید شورای فقاهتی این جبهه نیز برسد.

  سعید جلیلی فردا با محمدتقی مصباح یزدی، عضو شورای فقاهتی و رهبر معنوی این جبهه دیدار می‌کند.

  آقای جلیلی امروز در پاسخ سوال خبرنگار فارس گفت حمایت شخصیت ارزنده‌ای مثل آقای مصباح موجب خوشحالی اوست.


 13. امیدوار رضایی معاون قوانین مجلس می‌گوید: "سرنوشت فردی مانند احمدی‌نژاد بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری روشن است چون دولت در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری برای ورود جلیلی برنامه‌ریزی کرد. حمایت وزرای دولت احمدی‌نژاد از جلیلی در مصاحبه‌های مختلف نشان‌دهنده این موضوع است."

  آقای رضایی همچنین معتقد است که "اجماع روحانی و عارف در شرایط کنونی دور از انتظار است."

 14. به گزارش ایسنا، سعید جلیلی، نامزد انتخابات گفته است که "سفرهای استانی" را ادامه خواهد داد.

  سفرهای استانی اقدامی بود که محمود احمدی‌نژاد آغاز کرده بود.

  آقای جلیلی گفته است که این سفرها را باید در سطح وزارتخانه‌ای هم پی گرفت.

  در روزهای اخیر برخی رسانه‌های محافظه‌کار مدعی شده‌اند که با حذف اسفندیار رحیم مشایی، سعید جلیلی نامزد مورد نظر آقای احمدی‌نژاد است.

 15. احمد منتظری، فرزند آيت الله منتظری در نامه‌ای به شورای نگهبان نوشته: "آن شورا با عدم احراز صلاحيت ايشان [هاشمی رفسنجانی] در واقع اقشار مختلف مردم را رد صلاحيت کرده و عملاً اعلام نموده است که مردم صلاحيت تشخيص کانديدای اصلح را ندارند."

 16. وبسایت روزنامه جوان در مطلبی با عنوان "خودزنی رسانه های اصولگرا؛ سو استفاده اصلاح طلبان"نوشته "در شرایطی که ۴ نامزد با برند اصولگرایی در صف کاندیداتوری انتخابات خودنمایی می کنند، ممکن است جناح اصلاحات با اجماع بین عارف و روحانی گوی سبقت را از رقبای خود بربایند و نهایت استفاده را از این جنگ درون حزبی ببرند.

  از سوی دیگر نباید طوفان بعد از آرامش هاشمی را در سکوت فعلیش نادیده گرفت چرا که هر لحظه احتمال حمایت وی از یکی از نامزدهای اصلاحات وجود دارد که این خود می تواند پیروزی در انتخابات ۹۲ را برای اصلاحات به ارمغان آورد."

 17. محمد طلوعی، مدیر شبکه‌ جهانی جام‌جم درباره قطع پخش فیلم تبلیغاتی محمدرضا عارف به ایسنا گفته است: "نوار ضبط‌شده‌ این برنامه در حین پخش دچار اشکال فنی شد و تلاش همکاران فنی شبکه جام‌جم برای برطرف کردن مشکل در کوتاه‌ مدت میسر نشد؛ لذا مسئولان صداوسیما تصمیم گرفتند برای محفوظ ماندن حق این نامزد محترم، برنامه‌ی کامل را مجددا شب جمعه (دهم خرداد ماه) پخش کنند."

 18. صفرعلی براتلو رئیس ستاد انتخابات استان تهران به ایسنا گفته: "کمیته‌های امنیتی و اطلاعاتی ما هفتگی جلسه دارند و در حال رصد آنچه که در مسیر منتهی به انتخابات پیش‌ می‌آید، هستند."

  در زمان برگزاری انتخابات هم "نزدیک به ۹۰ هزارنفر نیروی انسانی غیر از بازرسی و نظارت در روز انتخابات در شعب حضور خواهند داشت که این تعداد به علاوه کل عوامل نزدیک به ۱۶۰هزار نفر خواهند شد."

 19. روزنامه ایران در سرمقاله خود با عنوان "گفتمــان بهــار، گفتمــان امیــدواری" نوشته: "نظر آقای احمدی‌نژاد منحصر در آقای مشایی است نه شخص دیگر؛ یعنی شخص دیگری خودش را به احمدی‌نژاد متصل نکند. اشتباه نکنید گفتمان بهاری فقط در آقای اسفندیار رحیم مشایی منحصر است."

 20. خبرگزاری مهر از امام جمعه کرمان نقل کرده سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس از محمدباقر قالیباف حمایت می‌کند.

 21. آقای هاشمی رفسنجانی امروز درباره تصمیمش برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری گفت "از اقدام صحیح و صریحی که انجام دادم کاملاً راضی و خداوند را شاکرم."

  آقای هاشمی همچنین گفت "متأسفانه کسانی که در مبارزات دوران انقلاب سهمی نداشتند و حتی برخی از آنها مبارزه را حرام می‌دانستند که اسامی آنها نیز در تاریخ انقلاب محفوظ و شاخص‌ ها، حرف‌ها و مواضع آنها نیز مشخص است، امروز بعضی‌ مصادر را در دست گرفته‌اند."

 22. سعید جلیلی: یکی از مسائل این است که هر کس می گوید من برنامه ای دارم

  سعید جلیلی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفته است که "یکی از مسائلی که موجب بروز مشکل در کشور شده است این است که هر کس می گوید من برنامه ای دارم و آن برنامه باید مبنای کارها باشد."

  آقای جلیلی در جمع "نخبگان اقتصادی" سخنرانی کرده است.

  او گفته "شاید با توجه به وضعیت کنونی، عرصه اقتصاد بیشتر از سایر عرصه ها مانند فرهنگ و سیاست در مباحث محوری انتخاباتی ما مورد توجه قرار گرفته که این امر قابل لمس است و آن موضوع آزاد سازی ظرفیت ها است."

  آقای جلیلی در حال حاضر دبیر شورای عالی امنیت ملی است.

 23. خاطره محمد غرضی از مخالف با خاتمی در دولت هاشمی رفسنجانی

  محمد غرضی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گلایه کرده که مردم او را به عنوان چهره ای فرهنگی نمی شناسند.

  آقای غرضی در یک جلسه پرسش و پاسخ در خبرگزاری مهر گفته "متاسفانه همین‌گونه است و مردم مرا چهره فرهنگی نمی‌شناسند اما چنین نیست. یک روز در دولت هاشمی، محمد خاتمی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه هیات دولت مطرح کرد که که سوبسید برای چاپ روزنامه بدهید که من مخالفت کردم. بعد رفتم یک کبابی و یک بغل روزنامه جمهوری اسلامی جمع کردم و آوردم در هیات دولت به آقای هاشمی گفتم این سوبسید را می خواهید برای چه به محمد خاتمی بدهید که روزنامه چاپ کند تا از کبابی سردرآورد."

  این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفته که "چاپ روزنامه یعنی یک ارتباط یک طرفه. حال اینکه شما این سوبسید را به من بدهید تا تلفن به مردم دهم و یک ارتباط و رسانه دو طرفه برقرار کنم. رسانه یک طرفه مانند آب روانی است که به دریا می ریزد. بنابراین اگر می خواهیم کار فرهنگی انجام دهیم باید به سوی برقراری یک ارتباط دو طرفه گام برداریم."

  آقای غرضی در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی وزیر پست و تلگراف بود.

 24. حسن روحانی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران گفته است که مذاکره کنندگان هسته‌ای ایران به سرپرستی سعید جلیلی در سطحی پایین‌تر از گذشته و بر سر رفع تحریم‌هایی مذاکره می‌کنند که در زمان تصدی او اصلا وجود نداشت.

 25. علی اکبر ولایتی در یکی از برنامه های تبلیغاتی تلویزیونی اش گفت که "برای علاج مسائل حاد اقتصادی کشور فرصت 100 روزه می‌خواهم. به عنوان یک طبیب به اقتصاد به عنوان بیماری نگاه می‌کنم؛ باید گرانی و تورم روز‌افزون کنترل شود."

  او تأکید کرد که "با دیپلماسی فعال می‌توان ارزش پول ملی را کاهش نداد."

  آقای ولایتی افزود: "اگر اعتماد بین دولت و مردم افزایش یابد و هر روز بانک مرکزی یک بخشنامه صادر نکند، می‌توان مشکلات را حل کرد، در واقع باید ثبات در کار اقتصادی صورت گیرد."

 26. انتخاب اصلاح‌طلبان؛ ترک زمین یا بازی با "بازیکنان ذخیره"؟ گزارشی از آنچه که وبلاگ نویس ها درباره وضعیت اصلاح طلبان بعد از رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی نوشته اند. موضوع برنامه امروز نوبت شما هم در همین زمینه بوده است.

 27. مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج خنثی بودن بسیج در انتخابات را غلط خواند

  محمدرضا تویسرکانی (در عکس نفر دوم از راست) که مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج گفته است که این سازمان بسیجیان را برای مقابله با "هر گونه تحرک امنیتی علیه انقلاب" تمرین داده‌ است.

  آقای تویسرکانی در گفت و گو با خبرگزاری فارس خنثی بودن بسیج در حوزه انتخابات را رد کرده و گفته این تلقی غلط است.

  مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج امنیت انتخابات و"صیانت از بسیجیان" در دوره برگزاری انتخابات را از دیگر وظایف بسیج عنوان کرده است.

  آقای تویسرکانی درباره سازماندهی جدید رزمی در بسیج توضیح داده که "در سال ۹۱ گردان‌های واکنش سریع بیت‌المقدس را تاسیس کردیم که این گردان‌ها حوزه محور است و هر حوزه‌ای یک گردان واکنش سریع دارد و از منطقه ماموریتی خود دفاع بومی می‌کند و این گردان‌ها، گروهان‌هایی را نیز در اختیار حوزه‌ها قرار می‌دهند."

  بر اساس گفته های آقای تویسرکانی "حلقه‌های صالحین در گردان‌های واکنش سریع بیت‌المقدس نقش محوری دارد و به هم متصل هستند و تغییر رویکرد می‌دهند. یعنی حلقه‌های صالحین در وضعیت عادی حلقه آموزشی، معرفتی و تربیتی هستند و در بحث دفاعی همان‌ها تبدیل به گردان می‌شوند."

  به گفته آقای تویسرکانی وظیفه بسیج این است که "موضوع انتخابات و کاندیداها و طرفداری از کاندیداها در بسیج، عامل اختلاف، تفرقه و رقابت نباشد."

  مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج گفته "با توجه به فراهم بودن زمینه‌ها، قطعا شاهد خلق حماسه سیاسی توسط ملت ایران در انتخابات خواهیم بود."

  فرمانده سازمان بسیج محمدرضا نقدی (در عکس بالا نفر اول از سمت راست) است.

برنامه امروز نامزدها در تلویزیون ایران

به روز شده: 27 مه 2013
 • شبکه یک، ساعت ۲۰ : علی‌اکبر ولایتی
 • شبکه دو، ۲۲:۴۵ : حسن روحانی
 • شبکه ماهواره‌ای جام‌جم، ۲۲:۳۰ : غلامعلی حدادعادل

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.