انتقاد تند حسن روحانی از عملکرد هسته‌ای تیم جلیلی

Image caption حسن روحانی دبیر اسبق شورای عالی امنیت ملی ایران است

حسن روحانی، دبیر اسبق شورای عالی امنیت ملی ایران و از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری این کشور از عملکرد تیم مذاکره کنندگان هسته ای ایران انتقاد کرده و گفته است که در گذشته، طرف مذاکره ایران وزیران امور خارجه و روسای جمهوری بوده اند.

او گفته است که مذاکرات فعلی ایران با گروه پنج بعلاوه یک در سطحی بسیار پایین تر و بر سر تحریم هایی در حال برگزاری است که در گذشته اصلا وجود نداشتند.

مذاکرات ایران با گروه پنج بعلاوه یک به سرپرستی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و معاونان سیاسی وزارت خارجه پنج کشور عضو دائم شورای امنیت به همراه آلمان برگزار می شود.

آقای روحانی همچنین گفته است که دولت آقای احمدی نژاد "به نام سیاست خارجی دست به اقدامات بی هدفی در سطح بین المللی زده که بیشتر به بحران آفرینی شباهت دارد... مجموعه ای از اقدامات ناهماهنگ، نامتجانس و بعضا متضاد که حتی اطلاق عنوان سیاست خارجی بر آنها دشوار به نظر می رسد."

آقای روحانی با سایت دیپلماسی ایرانی که به طور تخصصی به موضوع روابط خارجی می پردازد، گفت و گو کرده است.

نفی هولوکاست (کشتار یهودیان به دست آلمان نازی) و ضرورت محو اسرائیل که از شعارهای آقای احمدی نژاد بوده، به گفته آقای روحانی "دشمنان جمهوری اسلامی را در دشمنی خود علیه ایران متحدتر و مصمم تر کرد" و "پس از مدتی رها شده و به فراموشی سپرده شده و تنها در نهایت پیامدهای ناگوار آن برای کشور باقی ماند."

آقای روحانی در این گفت و گو ضمن انتقاد از وضعیت روابط ایران با همسایگانش، گفته که در "تاریخ چند سده اخیر ایران، برهه ای، را نمی توان یافت که روابط ایران با کشورهای اروپایی به سردی، نامطلوبی و تنش آلودی امروز باشد."

به گفته آقای روحانی "آفریقایی ها علیرغم برخورداری از حمایت های بی دریغ مادی و معنوی ایران پس از انقلاب، در سالهای اخیر روی از ما گردانده اند. کار به جایی رسیده که سنگال، سیرالئون و کنیا هم به ما روی خوش نشان نمی دهند. قطعنامه های سازمان ملل علیه ما در زمینه حقوق بشر با آرای بی سابقه و بالا به تصویب می رسد. هیچ موقعیت ارزشمندی در عرصه بین المللی نمی توانیم کسب کنیم."

'طرف ما در مذاکرات اتمی وزیر و رئیس جمهور بود'

دبیر اسبق شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است که در حال حاضر تعداد دوستان ایران در صحنه بین المللی شاید از انگشتان یک دست تجاوز نکند که به گفته او این کشورها هم "عموما فاقد اعتبار بین المللی هستند."

حسن روحانی در این گفت و گو به دوره دو ساله ای اشاره کرده که سرپرست مذاکرات اتمی ایران با کشورهای اروپایی بود.

او گفته که مذاکرات در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی و سرپرستی او "صرفا وزاری خارجه و روسای جمهوری کشورهای اروپایی بودند حال آنکه طرف مذاکره دبیر فعلی شورای عالی امنیت ملی در قالب پنج بعلاوه یک مدیران سیاسی وزارتخانه کشورهای غربی هستند."

Image caption علی باقری معاون سعید جلیلی در شورای عالی امنیت ملی ایران است

آقای روحانی گفته که دامنه اختیارات و تصمیم گیری اعضای گروه پنج بعلاوه یک محدودتر از وزاری خارجه و روسای جمهوری است.

او انتقاد کرده که در مذاکرات فعلی اتمی ایران با گروه پنج بعلاوه یک، موضوع هر دوره مذاکره، لغو و یا کاستن از تحریم هایی است که در دوره قبل وجود نداشت.

'چرا روحانی چیزی را که بیش از اجازه رهبری بوده امضا کرد'

سعید جلیلی، دبیر فعلی شورای امنیت ملی ایران هم نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است.

آقای جلیلی در تبلیغات انتخاباتی خود تاکنون تمرکزی بر برنامه های احتمالی اش در سیاست خارجی و گفت و گوهای اتمی نداشته است، اما علی باقری، معاون او در شورای عالی امنیت ملی در سخنرانی‎ های تبلیغاتی برای آقای جلیلی، به طور مداوم از سیاست های دوره حسن روحانی انتقاد می کند.

در تازه ترین سخنرانی آقای باقری در جمع دانشجویان در دانشگاه تربیت مدرس تهران گفته که حسن روحانی در جریان مذاکرات سعدآباد امتیازاتی به سه کشور اروپایی داد که با اجازه آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران نبود.

آقای باقری گفته که آیت الله خامنه ای اجازه تعلیق در حد گازدهی به سانترفیوژها را داده بود، اما در فهرست ذکر شده در توافق سعدآباد مواردی فراتر ذکر شد.

معاون سعید جلیلی در شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است: "بنابراین باید پرسید چرا وی [حسن روحانی] چیزی را که بیش از اجازه رهبری بوده است امضا کرد و بعد می‌گوید که اجازه رهبری است؟ اتفاقا این نشان می‌دهد که آنها کار خود را چون درست نمی‌دانند می‌گویند که با نظر رهبری بوده است و اگرنه مسئولیت آن را خودشان برعهده می‌گرفتند چرا که خطوط قرمز رهبری را رعایت نکرده‌اند."

انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است ۲۴ خرداد برگزار و طی آن جانشین محمود احمدی نژاد تعیین شود.

مطالب مرتبط