آیت‌الله خامنه‌ای: نمی دانیم چه کسی رئیس جمهور می‌شود

آیت الله خامنه ای
Image caption آیت الله خامنه ای گفته"مردم باید کسی را ترجیح دهند که زمینه ساز عزت برای آینده انقلاب و کشور باشد"

آیت الله خامنه ای با ذکر اینکه "ما نمی دانیم که چه کسی رییس جمهور خواهد شد و نمی دانیم که خداوند متعال دل‌های مردم را به سوی چه کسی هدایت خواهد کرد" خواستار حضور گسترده رأی‌دهندگان در پای صندوق های رأی شد.

به نوشته پایگاه اطلاع رسانی رهبر ایران، وی امروز دوشنبه ۶ خرداد (۲۷ مه) در دانشگاه امام حسین، وابسته به سپاه پاسداران، گفت که شرکت گسترده مردم در انتخابات باعث "عزت، مصونیت و آبروی بین المللی" جمهوری اسلامی خواهد شد.

همزمان، خبرگزاری فارس اظهارات محمدرضا تویسرکانی نماینده آقای خامنه ای در سازمان بسیج را منتشر کرده که وظیفه این سازمان را "زمینه‌سازی برای حماسه سیاسی" دانسته است. آیت الله خامنه ای در آغاز سال ۱۳۹۲ خواستار تحقق یک "حماسه سیاسی" و شرکت گسترده مردم در انتخابات ریاست جمهوری شده بود.

آقای تویسرکانی گفته که بسیج در انتخابات دخالت نمی کند ولی این دیدگاه که "بسیج به هیچ عنوان وارد این میدان نشود و بیگانه و خنثی باشد و هیچ نقشی برای خود تعریف نکند" غلط است. وی افزوده که این سازمان "برای مقابله با هر گونه تحرک امنیتی"، به برگزاری "مانورهای خاص" پرداخته است.

تاکید بر 'سازوکار قانونی'

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

رهبر جمهوری اسلامی در بخش دیگری از سخنرانی امروز خود از "تبلیغات بدخواهان ملت ایران برای دلسرد کردن مردم از حضور در پای صندوق های رأی" انتقاد کرده و گفته "مردم باید کسی را ترجیح دهند که زمینه ساز عزت برای آینده انقلاب و کشور باشد و توانایی حل مشکلات و ایستادگی قدرتمندانه در مقابل جبهه معاندان و الگو کردن جمهوری اسلامی در چشم مستضعفان جهان را داشته باشد."

او با توصیه کاندیداها به "پرهیز از ریخت و پاش، تخریب و بداخلاقی در تبلیغات" اظهار داشته: "آنچه در تبلیغات و شعارهای داوطلبان اهمیت دارد، این است که مواضع عزت آفرین، صحیح، عاقلانه و حکیمانه انقلاب و نظام اسلامی تثبیت شود."

آیت الله خامنه ای به کاندیداها هشدار داده که در تبلیغات خود "به برخی افراد معاند در خارج و یا حتی در داخل" چراغ سبز نشان ندهند و افزوده: "دشمن در تلاش است تا مردم را مأیوس و ناامید کند و متأسفانه برخی حنجره ها و زبان ها و قلم های بی تقوا هم در داخل حرف آنها را تکرار می کنند."

رهبر جمهوری اسلامی در عین حال تاکید کرده که "برای انتخاب و گزینش عالی ترین مقام اجرایی کشور که بسیار حساس و مهم است، در کشور، ساز و کار قانونی وجود دارد و بر اساس آن عمل خواهد شد، بنابراین اختلاف نظرها نباید موجب بروز کدورت شود".

رهبر ایران در سخنرانی امروز خود اشاره ای به رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی و اسفندیار رحیم مشایی نکرد در حالی که برخی از حامیان این دو کاندیدا خواستار صدور "حکم حکومتی" رهبر ایران برای تایید صلاحیت آنها شده اند.

آقای خامنه ای در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۴ با صدور حکم حکومتی، تصمیم شورای نگهبان در مورد رد صلاحیت دو نفر از نامزدهای انتخابات را باطل کرده بود.