آنچه گذشت
گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۱۷ روز تا انتخابات

به روز شده:  20:26 گرينويچ - سه شنبه 28 مه 2013 - 07 خرداد 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. حسن روحانی دیشب در تبلیغات انتخاباتی خود در تلویزیون دولتی ایران گفت: "فقط متهمین سه هزار میلیارد تومان نباید به دادگاه بروند، مسببین وضعیت کنونی اقتصاد کشور نیز باید در دادگاه حضور داشته باشند و بگویند چرا کاری نکرده‌اند که هرماه سه هزار میلیارد تومان براساس اشتغال سه میلیون نفر ایجاد شود."

  آقای روحانی به صدا و سیما هم انتقاد کرد: "صداوسیما رسانه ملی است و مال همه ماست و ای کاش اینجا هم عدالت بود."

  آقای روحانی در دفاع از عملکرد خود در زمانی که دبیر شورای عالی امنیت ملی بود گفت "صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای را ثابت کردیم و این به معنای شکست آمریکا بود."

 2. وبسایت الف می نویسد بعد از پخش صحبتهای آقای روحانی از تلویزیون "جلسه شبانه دولتی ها بلافاصله تشکیل شد. تصمیم دارند پاسخ دهند. برنامه ریزی شده است تا از سیما وقت بگیرند تا پاسخ دهند."

 3. علی صدوقی دبیر هیئت دولت می گوید: "فضای انتخاباتی فعلی کشور فضای مناسبی برای انجام سفرهای استانی نیست و تا برگزاری انتخابات این سفرها انجام نمی‌شود."

  "تا آن زمان رئیس‌جمهور به همراه تعدادی از وزرا برای افتتاح پروژه‌های عمرانی به برخی استان‌ها سفر خواهند کرد."

  آقای صدوقی لغو سفرهای استانی را با رد شدن صلاحیت آقای مشایی بی‌ارتباط دانست و گفت: "نباید به این حرف‌ها اعتنا کرد."

 4. اكبر اعلمی، نامزد رد صلاحیت شده ریاست جمهوری در نامه‌ای سرگشاده به علی‌اكبر هاشمی‌رفسنجانی، رد صلاحیت شدن را " عاقبت به‌خيري در دنيای سياست" دانسته و نوشته: "مطمئن باشيد كه منتقدين و حتی مخالفين سرسخت شما هم مانند نگارنده دچار همين دگرديسی و تحول در رويكرد خود نسبت به هاشمی كنونی شده و ابهامات و نكات تاريك گذشته را به تاريكخانه حافظه خود سپردند."

  او در پایان "تولد سیاسی دوباره" آقای هاشمی رفسنجانی را تبریک گفته است.

 5. روزنامه اعتماد می‌نویسد صدا و سیما رویه‌ تازه‌ای در پیش گرفته و قصد دارد نگذارد تجربه ۴ سال قبل دوباره تکرار شود: "تقطیع و حذف سخنان کاندیداها در برنامه‌های تولیدی و زنده تا امروز برای سه نفر رخ داده است: محسن رضایی، سعید جلیلی و محمدرضا عارف سه کاندیدایی بودند که وقتی از سیما فیلم صحبت‌هایشان را دیدند، شگفت‌زده شدند."

 6. به گزارش خبرگزاری مهر، حسین رحمانی‌نیا قائم مقام ستاد انتخاباتی غلامعلی حدادعادل از نامزدان ریاست جمهوری دور یازدهم اعلام کرد که با تصمیم شورای ستاد حداد عادل، الیاس نادران به عنوان سخنگوی اقتصادی، مجتبی شاکری به عنوان سخنگوی سیاسی و مجتبی توانگر به عنوان سخنگوی ستاد دکتر حداد عادل منصوب شدند.

 7. مصطفی محمد نجار، وزیر کشور امروز اعلام کرد که در یازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری بیش از 50 میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند. بیش از یک میلیون از این تعداد، رای اولی هستند.

 8. اعضای ائتلاف سه‌ نفره محافظه‌کاران، شامل علی‌اکبر ولایتی، محمدباقر قالیباف و غلامعلی حداد عادل،از انتخابات کنار نمی‌روند.

  این نامزدها دیروز با محمدرضا مهدوی کنی، رئیس مجلس خبرگان، ملاقات کرده‌اند.

  بنا بود از این سه نفر یکی به عنوان نامزد نهایی در انتخابات باقی بماند و دو نفر دیگر به نفع او کنار بروند، اما علی‌اکبر ولایتی امروز در کنفرانس مطبوعاتی خود در خبرگزاری فارس گفته که نامزدهای این ائتلاف " تا آخر در صحنه می‌مانند."

  مهدی خاموشی دبیر این ائتلاف هم گفته که اعضای این ائتلاف در جلسه دیروز با آقای مهدوی کنی و اعضای جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به این نتیجه رسیده‌اند که "پیروزی ائتلاف در گروی حضور اعضای آن در صحنه است."

 9. به گزارش ایسنا محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور، احتمال حمایت از سعید جلیلی را رد کرده است.

  آقای احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی در این زمینه گفته است: "چنین چیزی نشنیده‌ام. فراموش کنید."

 10. علی عبداللهی، معاون سیاسی و امنیتی وزارت کشور از احتمال بسته شدن مرزهای ایران در روزهای انتخابات خبر داده است.

  آقای عبداللهی گفته است که در اعتراضات به نتیجه انتخابات پیشین "هزینه‌های زیادی به کشور تحمیل شد و برخی موضع‌گیری‌ها این هزینه‌ها را بوجود آورد. بنا نیست این اتفاق تکرار شود."

  او همچنین گفته که فضای امنیتی شهر تهران در روز اعلام اسامی نامزدهای تایید صلاحیت‌شده توسط شورای نگهبان بخشی به خاطر احتمالات و بخشی به خاطر اطلاعاتی بوده که داشته‌اند و البته همان روز مانوری هم در جریان بوده است.

 11. وبسایت الف در یادداشتی از مواضع انخاباتی محمدتقی مصباح یزدی انتقاد کرده است.

  این یادداشت که لحن ملایمی دارد تلویحا آقای مصباح یزدی را به نداشتن اطلاعات کافی از فضای سیاسی ایران متهم کرده است.

  یادداشت الف با اشاره به حمایت‌های آقای مصباح‌یزدی از محمود احمدی‌نژاد، کامران باقری لنکرانی و سپس سعید جلیلی می‌گوید: "چرا بدون شناخت از جلیلی، لنکرانی را اصلح دانستند؟ چرا بدون تحقیق از اهل سیاست و تدبیر، اصلح انتخاب می کنند. هیچ بعید نیست اگر الان نسبت به غرضی هم تحقیق کنند بین آسمان و زمین وی را اصلح معرفی کنند؟ اول باید همه را شناخت بعد اصلح معرفی کرد.

  وقتی در کمتر از یک هفته می شود بین آسمان و زمین اصلح دیگری یافت چرا باید به اسم یک پروژه هفت ساله امر بر تکلیف نمود؟"

 12. محی‌الدین حائری شیرازی، نماینده مجلس خبرگان، با انتشار نامه‌ای از فضای سیاسی ایران انتقاد کرده است.

  آقای حائری شیرازی می‌گوید: "مشکل ما این است که فعلا اصولگرایان باورشان شده است امام حسین‌اند و طرف مقابل شمر است اصلاح طلبان هم خود را کمتر از حسین بن علی و اصولگرایان حاکم را کمتر یزید بن معاویه نمی‌دانند."

 13. محمدرضا باهنر، دبیر جامعه اسلامی مهندسین، از گروه‌های محافظه‌کاران سنتی، گفته است که این تشکل سیاسی از علی اکبر ولایتی حمایت می‌کند.

  رهبران هیات موتلفه، دیگر گروه راست سنتی ایران نیز گفته‌اند از آقای ولایتی حمایت می‌کنند.

 14. اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده پلیس ایران، گفته است که سیصد هزار نفر برای تامین امنیت انتخابات بسیج شده‌اند.

 15. محمدمهدی زاهدی وفا، مسئول کمیته اقتصادی سعید جلیلی، به خبرگزاری مهر گفته که هیچ شباهتی بین برنامه‌های اقتصادی آقای جلیلی و سیاست‌های اقتصادی محمود احمدی‌نژاد وجود ندارد.

  در روزهای گذشته برخی رسانه‌های محافظه‌کار این احتمال را مطرح کرده‌اند که آقای جلیلی نامزد مورد حمایت آقای احمدی‌نژاد باشد. همچنین برخی دیدگاه‌های آقای جلیلی را به نظرهای آقای احمدی‌نژاد تشبیه کرده‌اند.

 16. محمدرضا عارف، نامزد انتخابات برای بیان مواضع و تبلیغ برنامه‌های خود امروز به دانشگاه بهشتی تهران رفته است.

 17. علی مطهری، نماینده مجلس و از حامیان اکبر هاشمی رفسنجانی، نامزد رد صلاحیت‌شده انتخابات، به روزنامه قانون گفته است که "باید از پیروزی کاندیدای تندروها جلوگیری کرد."

  آقای مطهری سعید جلیلی را نامزد تندروها معرفی کرده است.

  او همچنین درخواست کرده که ترکیب شورای نگهبان تغییر کند.

 18. سرتیپ رمضان شریف، مسئول روابط عمومی سپاه، گفته است اخباری را که در روزهای گذشته مبنی بر حمایت یکی از فرماندهان ارشد سپاه از یکی از نامزدهای انتخابات منتشر شده، تایید نمی‌کند.

  آقای شریف می‌گوید: "سپاه هیچگاه از کاندیدا یا جناح خاصی در انتخابات‌های برگزار شده حمایت نکرده است."

  پیش از این امام جمعه کرمان گفته بود که سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، در انتخابات پیش رو از محمدباقر قالیباف، از فرماندهان پیشین سپاه حمایت می‌کند.

  سرلشکر سلیمانی میان هواداران آیت‌الله خامنه‌ای محبوب است.

 19. محمدباقر قالیباف، نامزد انتخابات، وعده داده است که در صورت پیروزی می‌تواند ظرف دو سال وضعیت اقتصادی را بهبود ببخشد.

  آقای قالیباف همچنین مدعی شده است که در نظرسنجی‌ها بیشترین رای را دارد.

   

 20. حسن عابدینی، مجری تلویزیون دولتی ایران به خبرگزاری ایسنا گفته: "کسی در گوشی چیزی به من نمی‌گوید."

  دیروز حسن روحانی در مصاحبه با آقای عابدینی به او گفت کسانی که با او در گوشی صحبت می‌کنند اطلاعات درستی ندارند.

 21. جوانان اصلاح‌طلب با انتشار نامه‌ای خطاب به اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی روشی را پیشنهاد کرده‌اند که با استفاده از آن اصلاح‌طلبان به حمایت از محمدرضا عارف یا حسن روحانی بپردازند و یا تصمیم بگیرند که رای ندهند.

  در این نامه پیشنهاد شد که انجمنی 385 نفره از اصلاح‌طلبان سراسر ایران تشکیل شود که این انجمن تصمیم نهایی را درباره حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات بگیرد.

 22. محمدباقر قالیباف و علی‌اکبر ولایتی امروز برای دیدار با نمایندگان عضو فراکسیون "رهروان ولایت" به مجلس ایران رفته‌اند.

 23. غلامعلی حدادعادل، نامزد انتخابات گفته است در صورت پیروزی در انتخابات اولین سفرش در مقام رئیس‌جمهور به سوریه خواهد بود.

 24. سعید جلیلی پس از ملاقات با محمدتقی مصباح یزدی به ستایش او پرداخته است.

  آقای جلیلی گفته: "از حضرت استاد متشکریم که به ما لطف کردند و ما امروز از نصایح ایشان استفاده کردیم."

 25. بهمن شریف‌زاده، روحانی نزدیک به اسفندیار رحیم مشایی و محمود احمدی‌نژاد گفته است که تقریبا صلاحیت همه طرفداران دولت در انتخابات شوراها رد شده است.

 26. حسن روحانی در برنامه ضبط شده انتخاباتی خود که از تلویزیون پخش شد، یکی از اهداف اصلیش را ایجاد ثبات در مدیرت سیاسی و اقتصادی کشور خواند. وی در انتقاد از تغییرات مدیران و سیاست ها در دوران محمود احمدی نژاد یادآوری کرد که در زمان این دولت، ۴ وزیر نفت، ۴ وزیر کشور و ۳ رئیس بانک مرکزی عوض شده است.

  وی همچنین به عنوان مثالی از تغییر سایت های اقتصادی، گفت که در طول ۵ ماه از دوره مسئولیت آقای احمدی نژاد، دولت ۶۰ بخشنامه مختلف راجع به مسائل ارزی و پولی منتشر کرده است.

 27.  محمدباقر قاليباف ساعاتی پیش در برنامه گفتگوی ویژه خبری تلویزیون به تشریح برنامه های خود پرداخت. 

  وی در بخشی از این برنامه گفت: "ما از امام یاد گرفتیم که حرف مرد یکی نیست. حرف مرد دو تا است. رئیس دولت نباید فکر کند که اشتباه نمی‌کند. اگر دید اشتباه کرده باید عذرخواهی کند و تصمیمش را عوض کند."

  آقای قالیباف همچنین در ارتباط با دولت اکبر هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: "استارت پروژه‌های بزرگ بعد از رکود در دوران جنگ که طبیعی بود، در دوره سازندگی زیرساخت‌های بزرگی در کشور ساخته شد. آقای هاشمی مسئولیت آن دوره را داشتند هرچند که انتقاداتی به رویکرد فرهنگی آن دوره وارد است."

  برخی از اصولگراین منتقد محمدباقر قالیباف، او را به همسویی به اکبر هاشمی رفسنجانی متهم کرده اند، هرچند او در هفته های گذشته، به بیان انتقاداتی در مورد عملکرد آقای رفسنجانی پرداخته است.

 28. رمضان شریف مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران، گفت که بر خلاف آنچه در برخی از سایت ها از او نقل شده، خبر حمایت قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس از آقای قالیباف را تکذیب نکرده است.

  اقای شریف در گفتگو با سایت "فردا"، حامی محمدباقر قالیباف، گفت که موضع گیری اخیر روابط عمومی سپاه در باره موضع گیری فرماندهان سپاه، "به صورت کلی بیان شده و ناظر به مصداق و شخص خاصی نبوده است."

   پیشتر برخی رسانه ها از قول سرتیپ شریف نوشته بودند که وی اخباری را که در روزهای گذشته مبنی بر حمایت یکی از فرماندهان ارشد سپاه از یکی از نامزدهای انتخابات منتشر شده، تایید نمی‌کند.

  این اظهارات، واکنشی به اظهارات امام جمعه کرمان تلقی شد که گفته بود که سرلشکر قاسم سلیمانی، در انتخابات پیش رو از محمدباقر قالیباف، از فرماندهان پیشین سپاه حمایت می‌کند.

برنامه امروز نامزدها در تلویزیون ایران

به روز شده: 28 مه 2013
 • شبکه یک، ساعت ۲۰ : حسن روحانی
 • شبکه دو، ۲۲:۴۵ : محمد باقر قالیباف
 • شبکه ماهواره‌ای جام‌جم، ۲۲:۳۰ : سعید ‌جلیلی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.