بررسی روزنامه های صبح تهران - سه شنبه ٧ خرداد

روزنامه های امروز صبح تهران در صفحات اول خود اولین اظهار نظر آیت الله خامنه ای را بعد از رد صلاحیت هاشمی و مشایی منعکس کرده اند که از مردم خواسته که برای حل معضلات مردم ایستادگی داشته باشند و زمینه ساز عزت انقلاب و کشور شوند.

اظهار نظرهایی درباره هواداری مصباح یزدی از سعید جلیلی، نقد برنامه های تلویزیونی نامزدها، اعتراف رییس بانک مرکزی به اشتباهات خود، دور تازه گرانی زیر تاثیر انتخابات و نگرانی از گسترش اسلام هراسی در جهان از بخش های دیگر روزنامه های امروز است.

به دنبال سیاست خارجی معقول

ابوالقاسم قاسم زاده در مقاله ای دراطلاعات به اهمیت سیاست خارجی در مبارزات انتخاباتی اشاره کرده و نوشته سیاست خارجی در روزگار ما بزرگترین ماموریت برای بسترسازی منافع اقتصادی دولت‌ها و ملت‌ها را به عهده دارد. در کشور ما مردم بر این باورند که حل بخشی از مشکلات اقتصادی به چگونگی رویکرد سیاست خارجی گره خورده است. اکنون در روابط تجاری با اغلب کشورها، از تراز بازرگانی مثبت برخوردار نیستیم. سرمایه‌گذاری خارجی در کشور بسیار معدود و محدود شده است. شعار زدگی بر سیاست خارجی غلبه دارد.

برهمین مبنا، نامزدهای انتخاباتی بر هشت سال سیاست خارجی در دولت نهم و دهم نقد دارند. برای مردم شنیدن این نقدها آگاهی دهنده است اما اگر قرار است در روش سیاست خارجی تغییر صورت پذیرد، در کنار نقدها ارایه برنامه، آن‌هم در بسیاری از عناوینی که مردم ارتباط وثیق آنها را با سیاست خارجی می‌دانند، لازم است.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول تهران امروز

به عقیده نویسنده مقاله اطلاعات: حداقل تراز بازرگانی ما با چند کشور از جمله ترکیه، چین، هند، پاکستان، روسیه، مالزی و اتحادیه اروپا باید جهت‌گیری مثبت پیدا کند و بستر سرمایه‌گذاریهای خارجی فراهم آید. از تهدیدهای امنیتی کاسته و روابط سرد با همسایگان ترمیم شود و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در جامعه بین‌الملل ارتقاء یابد.

دوره شنیدن حرف‌های شیرین

سالار ایرانزاد درجهان صنعت نوشته: نامزدهای ریاست‌جمهوری، سعی در ربودن دل مردم می‌کنند. کلید واژگان اکثر قریب به اتفاق آنها تقریبا یکی خواهد بود یا حداقل به اهداف مشترکی ختم خواهد شد؛ مهار تورم، از بین بردن بیکاری، ریشه‌کنی اعتیاد، از بین بردن فقر، زدودن فساد اداری، مبارزه با رانت‌خواری، پر کردن شکاف طبقاتی و مواردی از این قبیل که چه زیبا و دلنشین‌ هستند.

به نوشته این مقاله آنچه کاندیداهای ریاست‌جمهوری تحت عنوان برنامه‌های خود بیان می‌کنند، همان‌‌هایی هستند که مردم تشنه آن هستند، غافل از آنکه حرف‌هایی از این دست و حتی بهتر از آن و شیرین‌تر و رویایی‌تر از آنها را قبلا بارها و بارها شنیده‌اند اما نتیجه چه شده و ماحصل آن برنامه‌ها و وعده‌ها به کجا ختم شده؟ این است که می‌بینیم. آنچه در دوره تبلیغات نامزدها از آنها شنیده می‌شود، بدیهی است که فقط حرف است و در این مرحله از فرآیند ریاست‌جمهوری از فرد منتخب غیر از این هم نمی‌توان دید و شنید.

سرمقاله جهان صنعت تاکید کرده: رییس‌جمهور آینده باید با ایجاد اشتغال پایا و پویا مجال استعمال مواد‌مخدر را به جوانان ندهد و مصلحت‌اندیشی، دوستی‌های دیرینه، ارتباطات فامیلی، مناسبات مالی و اقتصادی، نگه داشتن چراغ از بهر تاریکی‌های احتمالی آتی برای خود و خانواده، انتخاب اعضای کابینه، مشاوران و اصطلاحا دوروبری‌ها براساس سفارشات و توصیه‌های رابطه‌ای، عدم توجه به شایسته‌سالاری واقعی و هرگونه اندیشه و اقدامی که منافع مشروع ملت باشد تفاوت خود را در عمل نشان دهد.

توطئه ای در راه

پیمان مقدم در ستون طنز اعتماد مکالمه خود را با عموجان اصولگرایش نقل کرده:دو نامزد نزدیک به اصلاح‌طلبان به دیدار جناب هاشمی رفته‌اند. همین مساله مسبب خشم عموجان اصولگرای ما شده است. هر چه توضیح می‌دهیم که این دیدارها مجزا صورت گرفته و هیچ تداخلی در میان نبوده به خرج‌شان نمی‌رود عموجان می‌فرمایند: بدون تردید توطئه‌یی در کار است. مگر جناب هاشمی مریض رختخواب هستند که دم به دقیقه به عیادت‌شان می‌روند؟ خجالت هم خوب چیزی است!

Image caption تیتر و عکس صفحه اول رسالت

طنزویس نوشته: خب عموجان ایرادش چیست؟ البته درست است که جناب هاشمی توانایی جسمی زیادی ندارند اما به هر حال نفس دید و بازدید که جرم نیست. نمی‌شود که چون احراز نشده‌اند کلا از زندگی ساقط شوند.

عموجان غریدند: خودت را مسخره کن سیاه‌نمای مارمولک! استاد به روحانی توصیه هم کرده با قوت و قدرت به کارش ادامه دهد و خودش به موقع در این باره اقدام خواهد کرد. اینها چه معنی دارد؟ رییس مجمع تشخیص مصلحت برای چه باید در این باره اقدام فوری کند؟ اینها همه کلیدواژه است. بدین معنی که به زودی خبرهایی در راه است.

گرانی به بهانه انتخابات

در گزارش اصلی جهان صنعت آمده: انتخابات ریاست‌جمهوری برای سوءاستفاده‌چی‌ها بهانه‌ای شده تا به فکر افزایش قیمت‌ها و بالا بردن نرخ کالاها بیفتند.دراین بین از گوشه و کنار خبر می‌رسد ستاد تنظیم بازار هم برای قیمت جدید برخی کالاهای اساسی دست نگه داشته تا آب‌ها از آسیاب بیفتد و رییس‌جمهور جدید بیاید.

به نوشته این گزارش رییس اتحادیه بنکداران کشوری ادعا کرده انبارهای مواد غذایی مملو از کالاست، اما فعالان اقتصادی نظر دیگری دارند.

مسعود دانشمند، عضو اتاق بازرگانی ایران بابیان اینکه همه اقتصاد «نان» نیست به جهان صنعت گفته : افزایش تحریم‌ها تجارت ایران را با مشکل جدی مواجه می‌کند وقتی نتوانیم مواد اولیه برای تولید وکارخانه‌ها وارد کنیم تولیدی‌ها از پا می‌افتند و با معضل بیکاری کارگرها مواجه می‌شویم که این به نوبه خود باعث افزایش هزینه‌ها و گرانی می‌شود.

غرب، دور تازه اسلام هراسی

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته انتشار خبر حمله یک مهاجم ناشناس به یک نظامی فرانسوی، درحالی که افکار عمومی جامعه غرب تحت تأثیر حادثه تروریستی هفته گذشته لندن و کشته شدن یک سرباز انگلیسی قرار داشت، تردیدها درباره آغاز دور تازه‌ای از اسلام هراسی در غرب را به واقعیت نزدیک ساخته است. این دو حادثه وقتی در کنار حادثه تروریستی بوستون در آمریکا که ماه گذشته رخ داد قرار داده شوند، معنادار می شود.

در دنباله این مقاله آمده: دو حادثه لندن و بوستون آمریکا از آن حیث اهمیت دارند که مهاجمان آن دو حادثه رسماً مسلمانان معرفی شده‌اند. در بوستون، آنچنانکه منابع دولتی و رسانه‌های خبری مدعی شدند دو مسلمان چچنی بمب‌هایی را در یک منطقه پرازدحام بوستون آمریکا منفجر کردند که به مرگ ۳ نفر و زخمی شدن شمار زیادی منجر شد.

به نظر روزنامه جمهوری اسلامی: غرب پس از آنکه در پی پیروزی انقلاب ایران و فروپاشی شوروی، اسلام را به عنوان یگانه رقیب تفکر سرمایه‌داری و تنها سد مستحکم در مقابل طرح‌های استعماری خود یافت و به طرق گوناگون در صدد مقابله با آن برآمد که در این مسیر، به راه انداختن طرح "اسلام هراسی" و نشان دادن چهره‌ای خشن و ضدانسانی از مسلمانان، بخش مهمی از این استراتژی بوده است.

اعترافات و اشتباهات بانک مرکزی

نوشته: رییس کل بانک مرکزی از ناگفته هایی گفت که شاید شنیدن آن از زبان کسی که سکاندار بانک مرکزی کشور است تاحدودی بعید به نظر می رسید. رئیس کل بانک مرکزی در جمع خبرنگاران با اعلام این مساله که ۹۰ درصد کارهایی که مدنظرم بود را در مدت زمانی که در بانک مرکزی حضور داشتم، اجرایی کرده‌ام مدعی شد که اگر مسائل تحریم و اجرای هدفمندی یارانه‌ها نبود، تورم را به زیر ۵ درصد می‌رساندم،.

Image caption کارتون بهرام حمیدی، جام جم

این ادعای بهمنی در حالی مطرح می شود که کارشناسان و فعالان اقتصادی براین مساله متفق القول هستند که منشا تورم موجود در کشور به بحث تحریمهای اعمال شد ه و همچنین اجرای قانون هدفمندی یارانه ها باز نمی گردد و عمده این تورم ۳۰درصدی ماحصل نقدینگی های سرگردان جامعه است که هر روز به یک بازار سرازیر می شود و هریک اقتصاد را به یک سمت خاص می کشانند.

کارشناسان و منتقدان اقتصادی در واکاوی تورم ایجاد شده همواره به این نکته اشاره می کنند که بخش عمده ای از تورم ونقدینگی ایجاد شده در اقتصاد ایران نه به اجرای هدفمندی یارانه و نه تشدید تورم ها باز نمی گردد بلکه به افزایش هزینه های جاری دولت منتهی می شود.

از طرف دیگر اسماعیل جلیلی در مقاله ای در شرق نوشته هنوز ماجرای برداشت شبانه سه‌هزارمیلیاردتومانی بانک مرکزی از حساب بانک‌ها از خاطر نرفته که رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد: «تصور همکاران ما این بود که مابه‌التفاوت‌هایی از قیمت ارز که در آنها انحراف وجود داشت مربوط به بیت‌المال است که باید به خزانه برمی‌گشت. با توجه به این موضوع، پس از رسیدگی مراجع نظارتی به این موضوع و تشخیص اینکه اشتباه برداشت کرده‌ایم و بخشی از این برداشت باید بازگردانده شود، این کار را انجام خواهیم داد.»

به نوشته این مقاله: این اعتراف به اندازه قبول اشتباه تصمیم‏گیری بانک مرکزی برای کشور هزینه دارد. رییس بانک مرکزی به‌سادگی اعلام می‌کند که اشتباه کرده و فکر نمی‌کند که هزار اما و اگر پیش‌روی افکار عمومی و مسوولان همین بانک‌ها شکل می‏گیرد که مگر تصمیم‏های بانک مرکزی اینقدر سطحی است که برای برداشت سه‌هزارمیلیاردتومان به این سادگی تصمیم اشتباه اتخاذ می‌شود.

مقاله شرق نشان می دهد: اعتراف اخیر رییس بانک مرکزی ریشه در پیگیری دیوان محاسبات و اعلام رای این نهاد داشته که او هم در جریان تبعات آن قرار گرفته است. به‌عنوان عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس این سوال را مطرح می‌کنم که حضور انبوهی از کارشناسان خبره در بانک مرکزی در نهایت به چنین تصمیمی منجر شده است؟ آیا این اعتراف تایید‌کننده این فرضیه نیست که تصمیم برای برداشت سه‌هزارمیلیاردتومان یک‌باره و از سوی شخص آقای بهمنی راهبری شده؟ مردم می گویند بانک مرکزی با چنین تصمیم‌ها و سیاستگذاری‌هایی از مسببان اصلی به‌هم‌ریختگی وضعیت اقتصادی کنونی کشور است.

جعفر خیرخواهان در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته داده‌های منتشره سازمان تجارت جهانی برای سال ۲۰۱۲ نشان می‌دهد صادرات کالایی ایران با افتی ۲۷ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۱ به ۹۷ میلیارد دلار کاهش یافته است. در خلال همین یک سال کشور همسایه؛ عراق با رشد ۱۳ درصدی صادرات توانسته است خود را بالا کشیده و در کنار ایران جای گیرد. عربستان سعودی با ۳۸۶ میلیارد دلار صادرات، بزرگ‌ترین صادرکننده منطقه خاورمیانه است. کشورهای بعدی در منطقه امارات متحده عربی، ترکیه، قطر و کویت هستند.

به نوشته این مقاله: با توجه به اینکه ایران یک درصد جمعیت و مساحت کره زمین را در اختیار دارد، انتظار طبیعی این است که میزان صادرات ایران دست‌کم ۱ درصد از کل صادرات جهان باشد؛ یعنی دقیقا برابر

با مقدار صادرات ترکیه که جمعیتی به اندازه ایران دارد. ترکیه که با کسب ۴۲ میلیارد دلار درآمد ارزی از صادرات خدمات تجاری سهم یک درصدی خویش را حفظ کرده است.

سرمقاله نتیجه‌ گرفته: ایران نسبت به ترکیه از سه جهت نیاز به تقویت حضور خود در بازار جهانی دارد. یکی اینکه صادرات کالایی ایران با احتساب فروش نفت حدود ۶۰ درصد صادرات ترکیه است. دوم اینکه عمده این صادرات یعنی بیش از ۸۰ درصد صادرات ایران مواد خام و اولیه مثل نفت است در حالی که صادرات ترکیه چنین وابستگی به منابع خام ندارد. و سوم اینکه در زمینه گردشگری، حمل‌ونقل و خدمات فنی و مهندسی، یک‌چهارم این کشور درآمد دارد.

صف جلو وزارت خارجه و دفتر خاطرات نامزد یگانه

Image caption کارتون احسان گنجی، اعتماد

طنز نویس سیاست روز با توجه به این که یکی از نامزدهای انتخابات گفته: سال‌هایی که من در وزارت خارجه بودم ، کشورهای خارجی مختلفی در نوبت برای ورود به کشور ما می‌ایستادند، این صحنه را جلو ساختمان وزارت خارجه تجسم کرده است:

سفیر ایتالیا: آقا جان! هل نده! یک کم تمدن داشته باشید. هنوز یاد نگرفتید توی صف بایستید؟

سفیر آلمان: ببخشید واقعا معذرت می خواهم. تقصیر این سفیر انگلیس است که هی فشار می دهد.

سفیر انگلیس: باور بفرمایید جا خیلی تنگ است وگرنه من که دیوانه نیستم الکی فشار بدهم.

سفیر روسیه: برو عموجان! این کلک و حقه‌بازی سیاست فشار از پایین و چانه زنی از بالای شما انگلیسی‌ها خیلی قدیمی شده!

سفیر چین: آقایان سفیر! خواهران دیپلمات! لطفا بروید کنار! من اول صبح اینجا زنبیل گذاشته بودم.

سفیر هلند: اگر راست می گویی زنبیلت کو؟ [پیدا نمی شود]

سفیر دانمارک: احتمالا زنبیلش رو دزدیدن / دارن باهاش پز می‌دن!

سفیر روسیه: راستی رفقا این مردک کجاست؟ این مردک پر رو ... این ... این ... ای بابا اسمش نوک زبانم است ... منظورم سفیر آمریکاست.

سفیر اتیوپی: ایشان زودتر از همه ما آمده و الان در دفتر وزیر امور خارجه نشسته و دو تایی دارند کله پاچه میل می کنند.

سفیر ونزوئلا: (مشت هایش را گره می کند و فریاد می زند) مرگ بر آمریکا ....مرگ بر آمریکا ... همه با هم... مرگ بر آمریکا (هیچکس غیر از سفیر کوبا با او همصدایی نمی‌کند.)

آیدین سیارسریع در صفحه طنز قانون از متن دفتر خاطرات روزانه یگانه مرد ضد تورم جهان محمد غرضی، نقل کرده و نوشته: خواندنش به بیماران قلبی و عوامل ایجاد تورم توصیه نمی‌شود.

صبح زود از خواب بیدار شدم، رفتم از سر کوچه دو تا نان گرفتم و تورم را با گوشت و پوست خودم لمس کردم. گوشت و پوستم درد گرفت. لذا به خانه برگشتم. حاج خانم قلبش درد می‌کرد و ناله سر می‌داد. گفتم لابد قلبت دچار تورم شده است، نمی‌دانم چرا عصبانی شد و گفت: تو هم خفه کردی ما را با این تورم! از شما چه پنهان خودم هم کمی‌قلبم درد می‌کند ولی از ترس رد صلاحیت تا حالا صدایش را در نیاورده ام. بیماری قلبی من به‌خاطر تورمی‌‌است که در ناحیه قوزک پایم ایجاد شده، این نکته را همیشه به پزشکم می‌گویم ولی او به دلیل نداشتن درک مسائل اقتصادی فقط لبخند می‌زند.

به نوشته طنزنویس قانون، در ادامه دفترچه خاطرات یگانه مرد ضد تورم جهان آمده: جلوی تلویزیون نشستم تا اخبار را دنبال کنم، نوه‌ام جلوی تلویزیون مشغول بازی بود. این بچه اصلا بویی از ادب نبرده، نه تنها پایش را جلوی بزرگتر دراز می‌کند بلکه از عمد به تورم می‌گوید «ترنم»! شکلاتی در هوا تکان دادم و گفتم اگه گفتی مشکل اصلی جهان در حاضر چیست؟ به شوق گرفتن شکلات گفت تورم و دهانش را باز کرد اما من شکلات را گذاشتم توی دهان خودم تا ادب شود.

کارتون روز

Image caption کارتون بزرگمهر حسین پور، قانون