مادر اشکان ذهابیان: نه نهاد بازداشت کننده معلوم است نه اتهامش

اشکان ذهابیان

اشکان ذهابیان، فعال سابق دانشجویی روز گذشته (دوشنبه)در منزل مسکونی‌اش در بابل بازداشت شد، اما خانواده او اعلام کرده‌اند که از محل نگهداری فرزندشان هیچ اطلاعی ندارند، و با توجه به نحوه بازداشت، نگران وضعیت او هستند.

رقیه جعفریان، مادر این فعال سابق دانشجویی در گفت‌و‌گو با وبسایت جنبش راه سبز (جرس)، که اخبار مخالفان دولت ایران را منعکس می‌کند، با ابراز نگرانی از بی‌اطلاعی از وضعیت پسرش گفت: "ماموران صبح دوشنبه ( ۵ خرداد) با حالت بسیار تهاجمی و بدون خبر ریختند خانه، مثل اینکه می‌خواهند دزد و جانی دستگیر کنند.

خانم جعفریان گفته که چهار مامور برای بازداشت فرزندش آمده بودند و افزود: "همینطوری وارد خانه می‌شوند و حتی فرصت نمی‌دهند آدم حجابش را درست سرش کند. اشکان هم در رختخواب خوابیده بود و از رختخواب بیرون کشیدنش و حتی اجازه ندادند لباسش را عوض کند و به دستانش دستبند زدند تا او را ببرند."

اشکان ذهابیان، دانشجوی رشته شیمی محض دانشگاه فردوسی مشهد بود که در دوران تحصیل در دانشگاه، به‌عنوان یکی از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فردوسی و علوم پزشکی مشهد فعالیت می‌کرد. این چهارمین باری است که آقای ذهابیان بازداشت می‌شود. نخستین بار او در جریان اعتراض‌ به نتایج بحث برانگیز دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ بازداشت شد.

به گفته مادر آقای ذهابیان، ماموران بازداشت رفتار بسیار خشنی داشنند و اعلام کردند که دارای مجوز قضایی برای تفتیش تمامی خانه هستند.

خانم جعفریان با اشاره به نحوه بازداشت قبلی فرزندش گفته است: "البته دفعه پیش هم تمام وسایل خانه را بازرسی کردند و بهم ریختند. گفتم من نمی‌دانم خود اشکان را که دارید می‌برید پس چرا اینجوری همه چیز را بهم می‌ریزید؟ خلاصه بعد اشکان را با دستبند و لباس خواب بردند. اینقدر اصرار و مقاومت کردم تا گذاشتند لباس برایش پایین ببرم و با لباس خواب او را نبرند."

پیشتر اشکان ذهابیان در شعبه صد و یک دادگاه انقلاب شهرستان بابل به شش ماه حبس تعزیری محکوم و پس از گذراندن دوران محکومیتش آزاد شد.

مادر این فعال سابق دانشجویی با اشاره به اینکه هیچ احضاریه‌ای پیش از بازداشت دریافت نکرده‌بودند، گفت: "می‌گویند مامور برق و آب هستیم و این طور به خانه هجوم می‌آوردند. نه نهاد بازداشت کننده معلوم است نه اتهامش. حالا اگر این بازداشت مربوط به اجرای حکم باشد و اتهام جدیدی نباشد، الان باید در زندان متی کلا باشد اما باز از محل و شرایط نگهداری اشکان هیچ خبری نداریم. و با آن حالتی خشنی که اشکان را بردند خیلی نگرانش هستم و نمی دانم وضعیتش چطور است؟”"

به گفته مادر این زندانی، فرزندش در این مدت هیچ فعالیتی نداشته و در پی پیگیری‌های انجام شده، به پدر آقای ذهابیان گفته شده که برای اجرای باقیمانده حکمش او را بازداشت کرده‌اند، در صورتیکه اصلا احضاریه ای ارسال نکردند.