محمد باقر قالیباف: نباید اجازه داد مدیریت فعلی ادامه پیدا کند

محمدباقر قالیباف
Image caption به گفته محمدباقر قالیباف، قانون در ایران اجازه نمی‌دهد رئیس جمهوری، به‌تنهایی برای سیاست خارجی تصمیم بگیرد

محمدباقر قالیباف، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران، در یک برنامه زنده تلویزیونی گفت وضع موجود ایران، کارنامه همان نامزدهای انتخاباتی است که "مسئول دیپلماسی" کشور بوده‌اند.

شهردار تهران هشدار داد: "نباید اجازه داد مدیریت فعلی ادامه پیدا کند".

شامگاه سه‌شنبه ۷ خرداد دو نامزد دیگر این انتخابات، حسن روحانی و سعید جلیلی، در دو برنامه تلویزیونی در شبکه‌های دیگر حاضر شدند و از سیاست‌های خود دفاع کردند.

آقای قالیباف که از نامزدهای اصول‌گرا در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری است، در برنامه زنده "گفت‌وگوی ویژه خبری" از شبکه دو تلویزیون ایران گفت: "در گذشته دیپلماسی ما را چه کسانی اداره می‌کردند؟ همان عزیزانی که امروز در مسئولیت قرار دارند و نامزد هم شده‌اند. همین‌ها مسئول دیپلماسی یا در حوزه شورای امنیت در دبیرخانه بوده‌اند. کارنامه آنها همین است که الان وجود دارد. من برای پایان دادن به همین‌ها آمده‌ام."

اشاره محمدباقر قالیباف، به سه نامزد دیگر این انتخابات، سعید جلیلی، حسن روحانی و علی‌اکبر ولایتی است که هر سه سابقه مدیریت دیپلماتیک دارند.

آقای جلیلی در حال حاضر دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و رئیس تیم ایران در مذاکرات هسته‌ای است. آقای روحانی برای ۱۳ سال مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری بوده، ۱۶ سال مسئولیت دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی را بر عهده داشته، و همچنان عضو این شوراست.

علی‌اکبر ولایتی هم در سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۶ وزیر امور خارجه ایران بود و هم اکنون مشاور بین‌الملل آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی است.

محمدباقر قالیباف و آقای ولایتی همراه با غلام‌علی حداد عادل، ائتلافی سه نفره برای این انتخابات شکل دادند و البته هر سه در این انتخابات ثبت‌نام کرده و نامزد شده‌اند.

آقای قالیباف ضمن انتقاد از مدیریت دیپلماسی کشور به دست رقبایش تصریح کرده است قانون در ایران اجازه نمی‌دهد رئیس جمهوری، به‌تنهایی برای سیاست خارجی تصمیم بگیرد.

این نامزد اصول‌گرا از اکبر هاشمی رفسنجانی به خاطر "پی‌ریزی زیرساخت‌های درست و بزرگ" در دولتش ستایش کرد و علاوه بر این گفت که "انتقاداتی نسبت به رویکرد فرهنگی آن دوره وارد است".

Image caption قالیباف بدون ذکر مستقیم نام خاتمی، "دو رقمی شدن رشد صنعتی" را در دولت او ستایش کرد

محمدباقر قالیباف همچنین بدون ذکر مستقیم نام محمد خاتمی گفت: "زمان اصلاحات، تنها مقطعی بود که رشد صنعت در کشور دو رقمی شد". او در عین حال از "وجود انتقادات جدی به رویکرد سیاسی" دولت آقای خاتمی سخن گفت.

او از دولت‌های نهم و دهم نیز بدون ذکر نام محمود احمدی‌نژاد بابت اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها، مسکن مهر و سفرهای استانی تقدیر کرد ولی افزود: "واقعیت این است که برآیند و خروجی کار، مشکلاتی به همراه داشته و امروز از همه این تلاش‌ها رضایت‌مندی وجود ندارد."

شهردار تهران با اشاره به اینکه برنامه "دیپلماسی اقتصادی" دارد در انتقاد از وضعیت اقتصادی کشور گفت: "خانواده‌ای پیدا نمی‌شود که مشکل بیکاری نداشته باشد و چه افراد تحصیل‌کرده و چه آن‌ها که تحصیلات عالیه ندارند، با این مشکل مواجه هستند."

آقای قالیباف از تورم در ایران انتقاد کرد و وعده داد اگر در انتخابات آینده پیروز شود، در نخستین اقدام قیمت ارز را تثبیت می‌کند، تلاش می‌کند هزینه‌های تولید را کاهش دهد، قیمت‌ها را مهار کند، و پس از آن به دنبال کاهش قیمت ها می رود.

او از نحوه اجرای هدمندسازی یارانه‌ها انتقاد کرد ولی گفت اگر به ریاست جمهوری برسد، این طرح را ادامه می‌دهد و دولتش "بر اساس قانونی که مجلس تصویب کرده" عمل می‌کند.

این نامزد انتخابات گفت: "رییس دولت هم اشتباه می‌کند. رییس دولت باید به خرد جمعی مراجعه کند و اگر اشتباه کرد حرفش را پس بگیرد و عذرخواهی کند."

'فرق قطعنامه و کاغذ معمولی'

Image caption روحانی گفت که "نزدیکی"اش با رهبر جمهوری اسلامی، در اداره کشور به او کمک خواهد کرد

حسن روحانی، دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری، در برنامه دیدگاه از شبکه یک تلویزیون ایران، گفت: "با تحصیل در رشته حقوق، توانستم متوجه شوم که فرق قطعنامه شورای حکام و نیز قطعنامه شورای امنیت با یک کاغذ معمولی چیست."

او یادآوری کرد که در حال حاضر نماینده رهبر جمهوری اسلامی در شورای عالی امنیت ملی ایران است و با اشاره به "نزدیکی" با آیت‌الله خامنه‌ای و "آشنایی و ارادت ۴۵ ساله" به او، گفت: "قطعا کسی که می‌خواهد اداره کشور را بر عهده بگیرد، این‌گونه روابط به او کمک خواهد کرد."

این دیپلمات سابق در معرفی خود، "آزادی اسیران جنگی ایران از عراق، محکومیت عراق به خاطر آن جنگ، امضای توافقنامه با عربستان و رابطه نزدیک با این کشور، موضع‌گیری ایران در حادثه ۱۱ سپتامبر، و موضع‌گیری در زمان اشغال افغانستان" را از جمله موارد حساسی بر شمرده است که در آنها "سهم به‌سزایی" داشته است.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به مذاکرات تهران با حضور وزرای خارجه سه کشور اروپایی، گفت: "ما توانستیم کشور را از تحریم دور کنیم و صلح‌آمیز بودن پرونده هسته‌ای را بعد از یک سال به اثبات برسانیم و نیز روابطمان با کشورها را توسعه دهیم."

او نیز با انتقاد از وضعیت فعلی ایران گفت: "با مشکلات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاست خارجی مواجه ایم."

آقای روحانی در انتقاد از دولت محمود احمدی‌نژاد گفت: "رشد اقتصادی ما به جای اینکه ۸ درصد باشد، منفی شده است. پیش‌بینی این است که در سال جاری نیز منفی باشد. سرمایه‌گذاری‌ها که قرار بود ۸.۷ درصد باشد، ۱.۲ درصد است. بیکاری از ۱۱ درصد به ۱۲.۲ درصد رسیده است. تورم از ۱۰.۳ به ۳۰.۵ ارتقا یافته است. بداخلاقی‌ها در جامعه ما اوج گرفت. قیمت دارو ۴۰ درصد افزایش یافت و شکاف‌ها بیشتر و بیشتر شد."

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت که "باید اداره کشور اداره علمی باشد".

او وعده داد که اگر به ریاست جمهوری برسد، "در دولت من از تمام شایستگان، متخصصان و صاحب‌نظران استفاده خواهد شد، شورای پول و اعتبار به قدرت خود بازخواهد گشت، سازمان برنامه و بودجه را برمی‌گردانم، بانک مرکزی به استقلال خود می‌رسد، و شورای اقتصاد که اخیرا بعد از ۵ سال تشکیل جلسه داد به قدرت قبلی خود برمی‌گردد."

این دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی ایران گفت که دولتش با کشورهای جهان "تعامل سازنده" می‌کند و "می‌توانیم روابط خارجی را با دنیا به صورت مناسبی برگردانیم".

'در مذاکرات هسته‌ای منطق جمهوری اسلامی را پذیرفتند'

Image caption جلیلی می‌گوید دولتش به "مبانی، ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی" نزدیک خواهد شد

سعید جلیلی، دیگر نامزد اصول‌گرا در انتخابات ۲۴ خرداد، در یک برنامه از شبکه ماهواره‌ای جام جم در تلویزیون ایران به سوالات گروهی از "ایرانیان خارج از کشور" پاسخ داد.

این دبیر شورای عالی امنیت ملی و رئیس فعلی تیم مذاکرات هسته‌ای ایران، گفت: "دشمن به دنبال وارونه نشان‌دادن نقاط ضعف و قدرت ماست."

او در این برنامه همچون سخنان قبلی‌اش بر "شکوفاکردن ظرفیت‌ها" تاکید کرد و گفت که ساختار اداری ایران را به همین خاطر تغییر خواهد داد.

آقای جلیلی وعده داد که دولتش به "مبانی، ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی" نزدیک خواهد شد.

این نامزد اصول‌گرا گفت: "یکی از وظایف مهم دولت دفاع از حقوق شهروندان در داخل و خارج کشور است و این موضوع در خارج از کشور اهمیت مضاعف دارد."

او به سابقه خود به عنوان مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای اشاره کرد و گفت که "دفاع از حق هسته‌ای، دفاع از تمام حقوق ملت ماست".

به گفته آقای جلیلی، در پرونده هسته‌ای "تمام جهان منطق جمهوری اسلامی را پذیرفته است".

نامزدهای یازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران در روزهای آینده با حضور در شبکه‌های تلویزیون و رادیویی کشور که در اختیار حکومت است و رئیس آن را رهبر جمهوری اسلامی می‌گمارد، به معرفی برنامه‌های خود می‌پردازند.

رادیو و تلویزیون ایران اعلام کرده که در این دوره از انتخابات "مناظره زنده تلویزیونی" به شکل دو به دو میان نامزدها برگزار نمی‌کند.

انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است روز ۲۴ خرداد برگزار شود. در این انتخابات جانشین محمود احمدی‌نژاد تعیین خواهد شد.

مطالب مرتبط