بررسی روزنامه‌های صبح چهارشنبه تهران؛ ۸خرداد

روزنامه‌های اصول‌گرا و هوادار جناح تندرو در گزارش‌هائی بیش از همه به حسن روحانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاخته و نسبت به گفته‌های وی در برنامه انتخاباتی سیمای جمهوری اسلامی واکنش منفی نشان داده‌اند. در طرف مقابل نشریات نزدیک به جناح اصلاح‌طلب و مستقل، عکس‌هائی از همین نامزد را در صفحه اول خود آورده‌اند.

"چرا سفرهای استانی دولت لغو شد" سئوالی است که چند روزنامه مطرح کرده اند و مانند همه روزهای گذشته صفحات اجتماعی و اقتصادی روزنامه‌ها پر از گزارش‌ها و مقالاتی است در انتقاد از دولت احمدی‌نژاد و نحوه مدیریتش. ۸

جناح‌ها کجا هستند

Image caption تیتر و عکس صفحه آخر اعتماد

مازیار خسروی در مقاله‌ای در شرق درباره جناح اصول‌گرا نوشته "از یک سال پیش عرصه عمومی ایران شاهد ورود واژه‌ای تازه به ادبیات سیاسی بود: «ائتلاف در انتخابات ریاست‌جمهوری». اما در پایان ماجرا همه کوشش‌ها در مدار صفر درجه ماند. نه ۲+۳ مساوی یک شد، نه ۱+۲. این نشدن البته از ابتدا بی‌نیاز به چرتکه و ماشین حساب نیز قابل پیش‌بینی و محاسبه بود. تنها و تنها به یک دلیل ساده؛ ائتلاف در انتخابات ریاست‌جمهوری ناممکن است. چون انتخابات ریاست‌جمهوری رقابتی است برای دستیابی و نشستن بر کرسی‌ای که فقط به اندازه یک نفر جای نشستن دارد."

نویسنده بعد از اشاره به نمونه های دیگر در جهان نوشته "در هیچ کجای جهان حتی نمی‌توان یک مورد سراغ گرفت که چند نامزد ریاست‌جمهوری پیش از انتخابات، برای رسیدن به سمت ریاست‌جمهوری با یکدیگر اعلام ائتلاف کرده باشند. ناکامی ائتلاف‌های رنگارنگ اصولگرایان فقط به این دلیل رخ داد که از ابتدا نشدنی بود. درست مثل کندن قنات برای آبی که وجود ندارد."

اسماعیل آزادی در مقاله‌ای در بهار در تشریح وضعیت جناح اصول‌گرا نوشته "گویا آن ائتلاف ۱+۲ نیز به نقطه روشنی نرسیده و نمی‌رسد؛ ظاهرا هر سه نفر خود را بیش از دیگران محق جلوس بر کرسی ریاست‌جمهوری می‌دانند. جلیلی هم که با اقتدار رسانه‌ای و شهرتی که در جریان سفر به این پایتخت و آن پایتخت برای مذاکره با نمایندگان شش کشور غربی و شرقی، به‌هم زده است، در رویای کسب بیشترین آرا روز می‌گذراند."

به نوشته این روزنامه نگار "آن سه نفر اصول‌گرای به ظاهر مستقل، یعنی آقایان رضایی، غرضی و روحانی که بیشتر از رای جناح راست، چشم به راه دریافت آرای بخشی از اصلاح‌طلبان هستند، در حالت خوف و رجا و به امید پیروزی به تمنای از خدا و خلق خدا مشغول‌اند. حسن روحانی اما در بین آن سه نفر مستقل، همچنان گوش‌به‌زنگ خبری است که شاید از اردوگاه میانه‌روهای اصلاح‌طلب، بیرون بزند و صدای حمایت از وی را بشنود. او خود را فراتر از جناح‌بندی دوگانه موجود در کشور می‌داند و عزیزترین کلمه و لذت‌بخش‌ترین واژه برای او ترکیب «فراجناحی» است. اما هنوز امیدی نیست مگر این‌که از ناحیه‌هاشمی‌رفسنجانی، چشمکی به نفع یار دیرینه‌اش زده شود."

در دنباله مقاله بهار از محمدرضا عارف به عنوان تنها نامزد اصلاح‌طلبان نام برده که‌"با خوش‌شانسی تمام یا بهره‌مندی از سیاستی که در پس تصمیمات شورای نگهبان نهفته است، از کوچه تنگ نظارت استصوابی عبور کرد اما تا آن سید، یعنی محمد‌خاتمی‌لب نگشاید، یا‌سران مقبول اصلاحات، قلمی بر بیانیه‌ای نسایند، گره از معمای روز روشن سه جمعه دیگر بازنخواهد شد."

مناظره دیپلمات‌ها

Image caption کارتون حسین کشتکار، جوان

محمد علی وکیلی در سرمقاله ابتکار اشاره کرده که برنامه تلویزیونی دوشنبه شب نامزد‌ها علی اکبر ولایتی حسن روحانی باسابقه مسئولیت آنها، دوشنبه شب را به "شب دیپلمات‌ها" تبدیل کرد: " یکی حدود ۱۶ سال سابقه وزارت امور خارجه را با خود دارد و دیگری مسئولیت پرونده هسته‌ای را از سال ۸۱ لغایت سال ۸۴ در پرونده دارد. هر دو نامزد از ویژگی نزدیکی با هاشمی رفسنجانی بر خوردار هستند و به اعتدال شهرت دارند. هر دو نسبت به افراط اعلام انزجار داشتند و خود را فرا جناحی خواندند."

به نوشته این مقاله ولایتی نام دولتش را متمم گذاشت با هر میم هدفی منظور کرده بود میم اول متدینان، ت تجربه، میم دوم متخصص و میم سوم معتدل‌ها را به عنوان ترکیب دولتش معرفی کرد. جدول زمانی صد روزه برای مدیریت کشور و حل بحران‌های مختلف بخش دیگر برنامه‌اش بود. اما مهم‌ترین بخش صحبت‌ها و برنامه‌های آقای ولایتی بر سیاست خارجه متمرکز بود او با تمسک به عملکردش در پرونده ۵۹۸، حل پرونده هسته‌ای را آسان نشان داد و پروسه طی‌شده را به‌شدت موردانتقاد قرار داد. امتیاز ولایتی در بخش سیاست خارجی بود."

سرمقاله ابتکار مدعی شده "برنامه تلویزیونی حسن روحانی تاکنون موفق‌ترین بوده است. او بسیار پرانرژی و حساب‌شده و با بهره‌گیری از فنون و تکنیک سخن‌وری فصیح و به شکل موجز مطالب را ارئه داد. وارد حوزه‌هایی شد که برای بیننده غیرمنتظره بود. شیخ حسن در تحلیل مسایل داخلی بسیار خطابی و منبری ظاهر شد اما کلمات را چنان به‌جا و محکم ادا می‌کرد که بر بیننده تأثیر شگرف داشت.‌آمارهایش در توصیف وضعیت کنونی خیره‌کننده بود. اما اوج موفقیت برنامه او به چالش کشیدن اطلاعات مجری و تعریض به فرمان‌هایی بود که از اتاق فرمان به مجری داده می‌شد."

انتخابات و مردم محروم

میثم هاشم‌خانی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته: در شرایطی که بزرگ‌تر شدن لحظه به لحظه لکه «تورم سنگین» بر سر سفره‌های میلیون‌ها ایرانی واقعیتی انکارناپذیر بوده و ساکنان مناطق محروم کشور این فشار اقتصادی سنگین را بسیار بیشتر احساس می‌کنند، سهم ایرانیان ساکن مناطق محروم از انتخابات چیست؟

به نوشته این مقاله در زمانی‌که در مناطق محروم کشور با «انبوه کودکان ایرانی» مواجه هستیم که به دلیل فقر خانواده‌ها مجبور به ترک تحصیل شده یا مجبورند در مدارسی با استانداردهایی بسیار پایین درس بخوانند، آیا می‌توان انتظار داشت که قسمت بعدی رقابت‌های انتخاباتی، با ارائه برنامه‌های اقتصادی شفاف یا دست‌کم‌وعده‌های اقتصادی شفاف از سوی کاندیداها برای سه دهک درآمدی پایین همراه باشد؟ بر اساس جدیدترین گزارش صندوق بین‌المللی پول فقط ۲۳ کشور دنیا سال ۲۰۱۲ را با تورم بالای ۱۰ درصدی سپری کرده‌اند، کدام کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری حاضر است اولین کاندیدایی باشد که صریحا متعهد می‌شود «تورم» را در پایان دولت خود به زیر ۱۰ درصد می رساند؟

نویسنده سرمقاله دنیای اقتصاد در آخر سخن نوشته: اگر بپذیریم که هم‌اکنون بخش اصلی فشار ناشی از اوضاع نابسامان اقتصادی فعلی را سه دهک درآمدی پایین جامعه تحمل می‌کنند، بسیار تاسف‌بار است که تا این لحظه اکثریت کاندیداها نه «برنامه‌های دقیق» برای اقشار محروم مطرح کرده‌اند، نه «اقدام عملی» مشخصی را برای «توانمندسازی خانوارهای آسیب‌پذیر» وعده داده‌اند. آیا می‌توان در ۱۶ روز باقیمانده، امیدوار به تغییر وضعیت موجود بود؟

سفرهای استانی دولت تعطیل شد

Image caption عکس مردم‌سالاری در اشاره به سفرهای استانی احمدی‌نژاد

مردم‌سالاری با چاپ عکسی از آخرین سفرهای استانی محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری ایران، وی را در خیابانی در میان خیل محافظان و اتومبیل‌های دولتی نشان داده در حالی که هیچ‌کس جز چند اسب سوار در خیابان نیست و گویا کسی برای استقبال او نیامده است. در زیر این عکس آمده "سفرهای استانی دولت شد."

به نوشته گزارش اصلی روزنامه مردم‌سالاری "دبیر هیات دولت گفته فضای انتخاباتی فعلی کشور فضای مناسبی برای انجام این سفرها نیست و تا برگزاری انتخابات این سفرها انجام نمی‌شود. اما هم‌اکنون با وجود گذشت حدود ۱۵ روزی از آخرین سفر، احمدی‌نژاد ابتدا برای چند روز سفرهای استانی و غیراستانی داخلی‌ و‌ خارجی‌اش را لغو کرد و سپس تنها به سفرهای چند ساعته داخلی می‌رود و دیگر از سفرهای استانی رئیس‌جمهور و هیأت وزیران به استان‌ها و استقبال مردمی از محل فرودگاه تا جایگاه سخنرانی و... خبری نیست."

"گفتنی است حتی سفر به لرستان که قرار بود سه‌شنبه پیش برگزار شود دو مرتبه لغو شد و در نهایت احمدی‌نژاد نه در قالب سفر استانی و دیدار با مردم، بلکه تنها برای افتتاح چند طرح، سفری چند ساعته به این استان داشت تا عریضه خالی نباشد! وقتی سفر احمدی‌نژاد به لرستان لغو شد یکی از خبرگزاری‌ها خبر داد که برای تبلیغ سفر و تدارک استقبال، ارقام کلانی از بودجه این استان هزینه شده بود که همه بر باد رفت."

به نوشته ابتکار‌ "علت دیگر لغو سفرها به اقبال عمومی و استقبال مردم از احمدی‌نژاد در سفرهای استانی باز می‌گردد که به نظر می‌رسد به حداقل خود رسید و‌دولتی‌ها که در این دور، از پر کردن استادیوم محل سخنرانی رئیس‌جمهور عاجز مانده بودند، جایگاه نطق او به میدان‌های کوچک شهر کشاندند تا شاید میزان اندک محبوبیت دولت در میان مردم آشکار نشود اما هم اکنون پس از سلسله اتفاقات چند هفته اخیر از جمله همراهی بحث برانگیز احمدی‌نژاد با مشایی در هنگام ثبت‌نام کاندیداتوری، دیگر همان اندک استقبال مردمی و رسمی از احمدی‌نژاد نیز دیده نخواهد شد."

کاهش پنج برابری، شاید باور نکنید

مریم فکری در گزارشی در اعتماد نوشته "شاید جالب باشد و البته سوال‌برانگیز. در کمتر از یک روز مرکز آمار ایران سه گزارش از ۱۱ سال اقتصاد ایران منتشر کرد که هر یک از این گزارش‌ها به نوبه خود، بروز چالش‌های جدید و پیچیده اقتصاد ایران از ابتدای دولت نهم تا روزهای پایانی آن را آشکار می‌کند؛ چالش‌هایی در رابطه با توزیع ثروت و توانایی هزینه‌کرد دهک‌های مختلف جامعه، وضعیت اشتغال و بیکاری و در نهایت، شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری."

به نوشته این گزارشگر "نگاهی به گزارش مرکز آمار ایران از شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری براساس سال پایه ۸۱، از کاهش بیش از ۵ برابری ارزش پول ملی طی ۱۱ سال حکایت دارد. براساس این گزارش، در دولت هشتم، شاخص کل کشور از ۱۰۰ به ۱۳۰.۵ در سال ۸۳ رسید، اما در دولت نهم با رشد بالایی همراه بود که در نهایت در سال ۸۷ در مرز ۲۴۵ قرار گرفت."

براساس گزارش اعتماد "این شاخص در سال ۹۱ به ۵۰۷.۶ افزایش یافت. از سوی دیگر، شاخص گروه خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات در ۱۱ سال گذشته با رشد ۷ برابری روبه‌رو بود و اگر به فرض ارزش یک کالا در سال ۸۱ برای یک خانوار ۱۰۰ تومان بود، در پایان دولت هشتم برای همین کالای فرضی باید ۱۳۲ تومان خرج می‌کرد و در پایان سال ۹۱ – چند ماه قبل از پایان دولت‌– ارزش این کالای فرضی ۷۰۸ تومان شده بود. و‌قدرت خرید مردم بیش از پیش کاهش یافت."

Image caption کارتون سلمان طاهری، شرق

مریم نظری در ستون اجتماعی تهران امروز نوشته: "شاید بسیاری از آنهایی که امروز از آب و گل درآمده‌اند و صفت جوانی را به‌دنبال می‌کشند، کوچک که بودند آرزوی خرید خانه و ماشین برای والدین‌شان را در سر می‌پروراندند. کودکانی که با لحنی معصومانه از آرزوهایشان سخن می‌گفتند، امروز به جوانانی تحصیل‌کرده تبدیل شده‌اند که نتوانسته‌اند شغلی برای خود دست و پا کنند. آنها نه تنها آرزوهایشان را برباد رفته می‌انگارند بلکه برای گذران زندگی خود هنوز هم متکی به درآمد خانواده هستند و با شرمندگی و غروری که جریحه‌دار شده، دست خود را پیش والدین دراز می‌کنند."

به نوشته این مقاله "از سوی دیگر این روزها کم نیستند والدینی که همراه خانواده بر سر سفره‌هایی می‌نشینند که به جای آمدن پول نفت بر سر آن، «کوچک» شده‌اند و هر بار در برابر خواسته‌های فرزندان که قادر به برآوردن آن نیستند عرق شرم بر پیشانی‌هایشان می‌نشیند. روان‌شناسان می‌گویند همین شرمنده شدن‌های وقت و بی‌وقت می‌تواند منجر به اختلالات روانی در جامعه شود و اثری از خود به جا بگذارد که دود آن به چشم نسل‌های آینده برود."

و خلاصه مقاله تهران امروز این که: "در سال‌های گذشته اطلاعات تامل برانگیزی در رسانه‌ها منتشر شده که آمار ۲۱ درصدی اختلالات روانی در جامعه ایرانی از آن جمله است. شاید به همین دلیل است که دیگر نه از خبر شنیدن نزاع‌های خیابانی تعجب می‌کنیم و نه از دیدن تنش‌های خانوادگی."

شوخی با نامزدها

احسان پیربرناش در طنزانه قانون از قول دکتر ولایتی در برنامه تلویزیونی اش نوشته "یادم هست با وزیر امور خارجه یوگسلاوی (قبل از تجزیه) جلسه داشتم. بنده‌خدا یک‌مقداری پرحرفی کرد و بحث‌مان طول کشید. یکهو در باز شد و آقایی آمد داخل... زد پشت وزیر امورخارجه یوگسلاوی و گفت: پاشو، پاشو دیگه نوبت منه! وزیر امور خارجه هلند بود!"

طنزنویس اضافه کرده هی منتظر بودم بگوید: "به اینجا که رسیدم همسرم صدا زد اکبر بیدار شو، اکبر داری کابوس می‌بینی، اکبر پاشو دیگه لنگ ظهر شد" اما نگفت . پس در ذهن خود‌مرور ‌کردم روزگاری را که در این مملکت کوروش کبیر و امیرکبیر و علی‌اکبر ولایتی برای خودشان برو بیایی داشتند. کوروش و امیرکبیر اینا چون قدرت رسانه‌ای داشتند خیلی زود به چهره‌هایی ماندگار بدل شدند اما ولایتی مظلومانه با بی‌مهری‌های تاریخ سوخت و ساخت. فکرش را بکنید ولایتی وقتی به محل کارش می‌رسید با انبوه وزرای خارجه‌‌ای روبه‌رو می‌شد. یکی یک پس‌گردنی به آنها می‌زد و با چهره‌ای بشاش وارد دفترش می‌شد. دوران خیلی باشکوهی بود به‌طور کلی.

مسعود مرعشی در ستون طنز بهار با اشاره به این که محمد غرضی، شیوه‌های بی‌بدیل و غیرقابل انتظاری را برای تبلیغات انتخاباتی خود برگزیده از قول او نوشته «سخنگو ندارم، پول ندارم، برنامه هم بعدا ارائه می‌کنم، اما اعلام کرده‌که ۵۵‌میلیون رأی دارد. یعنی پنج‌میلیون نفر بیشتر از واجدان شرایط.

طنزنویس بعد پرسیده. چرا آقای غرضی این‌طوری می‌کند، و جواب ها را چنین مشخص کرده: الف) واقعا پول ندارد؛ چه کار کند خب؟ ب) مطمئن است که رییس‌جمهور نمی‌شود، بنابراین نمی‌خواهد خرج بی‌خود بکند ج) مطمئن است که رییس‌جمهور می‌شود، بنابراین نمی‌خواهد خرج بی‌خود بکند د) مطمئن نیست که رییس‌جمهور بشود، بنابراین نمی‌خواهد ریسک بی‌خود بکند

آیدین سیار سریع در ستون طنز قانون نسبت به چند تن از نامزد ها واکنش نشان داده و از جمله درباره حسن روحانی نوشته: آقای حسن روحانی! گیر نده جان عزیزت به این صداوسیما! این‌قدر پا رو دمش نذار مرد. فردا لج می‌کنه و همین چهار تا فوتبال زنده رو هم نشون نمیده، اون وقت ما باید تو این گرونی بلیت بخریم و بریم فوتبال‌های اروپایی رو از تو ورزشگاه نگاه کنیم، لابد بعدش هم اروپا به ما ویزا نمی‌ده و کلا باید بی‌خیال دیدن فوتبال خارجی بشیم و بشینیم به لزوم بازسازی روابط با غرب بیندیشیم، بعد به این فکر کنیم به کی رای بدیم که بتونیم بازم فوتبال خارجی ببینیم و در نهایت به خودت برسیم! عجب جک استراویی هستی ها، یه کاری کردی آخر برسیم به خودت!

کارتون روز

Image caption کارتون آروین، اعتماد

مطالب مرتبط