محمدرضا عارف: وضعیت فعلی حاصل حاکمیت یکپارچه اصول‌گرایان است

محمدرضا عارف
Image caption محمدرضا عارف گفت نگران "یکپارچگی" ایران است

محمدرضا عارف، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران، در یک برنامه زنده تلویزیونی گفته است که وضع موجود کشور "به دلیل حاکمیت یکپارچه اصولگرایان در طول هشت سال گذشته" است.

آقای عارف از "فضای امنیتی" در ایران انتقاد کرده و گفته است در دولت خود "جلوی توهین به اکبر هاشمی رفسنجانی، میرحسین موسوی، محمد خاتمی و محمود احمدی‌نژاد را می‌گیرم".

شامگاه چهارشنبه ۸ خرداد (۲۹ مه) دو نامزد دیگر این انتخابات، محمدباقر قالیباف و علی‌اکبر ولایتی، در دو برنامه تلویزیونی در شبکه‌های دیگر حاضر شدند و از سیاست‌های خود گفتند.

محمدرضا عارف گفت به این خاطر در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده است که "نگران آرمان‌هایی هستم که برای آن انقلاب کرده‌ام، من نگران یک‌پارچگی کشور و گسست نسل اول و سوم هستم".

او برنامه خود را با سلام‌گفتن به "همه هموطنان زرتشتی، یهودی، مسلمانان شیعه و سنی، همه اقوام ایرانی" آغاز کرد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت در دولت خود حقوق اقوام و اقلیت‌های ایرانی را "به طور کامل" رعایت می‌کند و به همین خاطر در دولت خود "معاونت اقوام" را ایجاد می‌کند.

Image caption همسر محمدرضا عارف او را در برخی از مراسم تبلیغاتی‌اش همراهی کرده است

آقای عارف که در دولت محمد خاتمی معاون اول ریاست‌جمهوری بود ابراز خوش‌وقتی کرد که بعد از چهار سال، یکی از اعضای کابینه آقای خاتمی فرصت پیدا کرده در تلویزیون ایران سخن بگوید.

این نامزد ریاست جمهوری گفت: "در هر انتخاباتی نگرانی از تخلف و تقلب پیش می‌آید، باید تلاش کنیم انتخابات با حداقل نقص برگزار شود."

او از محدودیت‌ها در فضای دانشگاهی ایران انتقاد کرد و گفت که در سال‌های اخیر "دانشجو به دلیل پرسشگری، ستاره‌دار و استاد، بازخرید شده است. تشکل‌های صنفی و دانشجویی و انجمن‌های اسلامی نیز منحل شده‌اند."

محمدرضا عارف گفت که اصول‌گرایان "مطمئنا به این نتیجه رسیده‌اند که بدون اصلاح‌طلبان نمی‌توانند کشور را اداره کنند."

او وعده داد که در دولت خود "۳۰ سال تجربه مدیریت کلان در بخش‌های مختلف کشور و هشت سال در کابینه دولت اصلاحات را در اختیار کشور و مردم قرار دهم."

آقای عارف وعده داد که اگر به ریاست‌جمهوری برسد، "استقراض از بانک مرکزی را قطع خواهیم کرد و تلاش خواهیم کرد تورم را به زیر ۱۰ درصد برسانیم".

او همچنین گفت که دولتش هر سال یک میلیون فرصت شغلی ایجاد می‌کند و طرح مسکن مهر را که "مشکلات و ایرادهایی دارد"، در قالب "طرح مسکن ماندگار" اجرا خواهد کرد.

محمدرضا عارف وعده داد رشد اقتصادی ایران را به ۸ درصد برساند، ارز را تک‌نرخی کند، و سیاست‌های کلی اصل ۴۴ را به عنوان "راه نجات کشور" اجرا کند.

او تجربه دولت محمد خاتمی را در اشتغال‌زایی موفق بر شمرد و گفت: "بالاترین رشد جمعیت در دهه ۵۵ تا ۶۵ بود و متولدین این دهه در دوران اصلاحات به سنین بالای ۱۵ رسیدند اما با وجود همه مشکلات درآمدی و با نفت بشکه‌ای زیر ۱۰ دلار، ۷۰۰ هزار فرصت شغلی در سال ایجاد کردیم."

او وعده داد که سرمایه‌گذاری خارجی را افزایش دهد.

آقای عارف گفت پرونده هسته‌ای، یک "پرونده سیاسی" و راه‌حل آن هم سیاسی است.

Image caption محمدرضا عارف تاکید کرد به نفع هیچ نامزد دیگری کنار نخواهد رفت. در روزهای گذشته از احتمال کناره‌گیری حسن روحانی یا محمدرضا عارف به نفع یکدیگر سخن به میان آمده بود

او گفت که ایران باید با تقویت وزارت خارجه، آن را تنها پل ارتباطی با دنیا کند تا بتواند برای حل پرونده هسته‌ای "اجماع جهانی" را جلب کند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره "میزان انتقادپذیری" خود گفت: "در زمانی که من رییس دانشگاه تهران بودم، دانشجویانی را که اعتراض داشتند یا حتی اعتصاب می‌کردند، هیچ‌گاه به کمیته انضباطی معرفی نکرده‌ام."

او گفت بنا دارد در کنار شورای مشاوران عالی، یک "شورای منتقدین" تشکیل دهد و "به منتقدان حقوق می‌دهم تا از من انتقاد کنند".

محمدرضا عارف در این برنامه تاکید کرد که به نفع هیچ نامزد دیگری کنار نخواهد رفت.

'صدایم را ضبط کنید'

محمدباقر قالیباف، دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری، شامگاه چهارشنبه در شبکه یک تلویزیون ایران گفت: "حرف زدن برای من کار سختی است، زیرا من این‌گونه تربیت شده‌ام که عمل کنم."

Image caption محمدباقر قالیباف می‌گوید مردم ایران "آینده روشنی پیش روی خود نمی‌بینند

این شهردار تهران از مردم ایران خواست: "با هر امکانی که در اختیار دارید صدای من را ضبط کنید، زیرا دوست دارم حرف‌هایم به عنوان امانت نزد شما بماند چون من و شما با یکدیگر کار داریم و این حق شماست که حق خود را از من مطالبه کنید."

فرمانده سابق نیروی انتظامی ایران گفت: "زمانی که رییس پلیس کشور بودم، وضعیت پلیس وضعیت خوبی نبود. در آن زمان فاصله میان پلیس و مردم زیاد بود اما من این فاصله را کم کردم."

او گفت: "شاید امروز نوع صحبت کردن پلیس ۱۱۰، نوع صحبت کردن من باشد."

این نامزد اصول‌گرا گفت: "رییس‌جمهور لازم نیست نظریه‌پرداز باشد. امروز توقع مردم از رییس قوه مجریه این است که با کار و خدمتش با مردم صحبت کند".

او ضمن تشکر از همه رئیس‌جمهوران سابق ایران، گفت: "اقداماتی که انجام شد با توجه به بضاعت دولت، کافی نبوده است".

به گفته این نامزد انتخابات "اختلاف طبقاتی موجود نسبت به دوران جنگ بسیار زیادتر شده است. افرادی شب‌ها گرسنه سر به بالین می‌گذارند و جای خواب ندارند."

آقای قالیباف گفت که مردم ایران "آینده روشنی پیش روی‌ خود نمی‌بینند".

به گفته او، "مردم وقتی می‌بینند قیمت نفت از ۲۰ دلار به ۱۲۰ دلار می‌رسد ولی وضع اقتصادی آنها نه تنها بهتر نمی‌شود بلکه بدتر هم می‌شود، نگران می‌شوند".

شهردار پایتخت ایران اشاره کرد که در حال حاضر شورای شهر تهران هم شامل افراد اصول‌گراست و هم افراد اصلاح‌طلب ولی "در طول این هشت سال دعوا و تنشی مشاهده نکردید زیرا هدف ما اجرای صددرصد برنامه‌ها بود."

او گفت: "رییس دولت آینده باید کارنامه روشنی داشته باشد و از توان جسمی لازم برخوردار باشد."

به گفته آقای قالیباف موفقیت در سیاست خارجی مشروط به "همبستگی و همدلی" در داخل ایران است.

او در عین حال گفت: "سوءمدیریت و سوءتدبیر، بیش از تحریم‌ها به ما آسیب زده است."

محمدباقر قالیباف از مخاطبان خود خواست به او رای دهند تا "به روند بسته و محدود مدیریتی در کشور پایان دهیم".

'لغو روادید با ۴۰ کشور'

Image caption علی اکبر ولایتی می‌گوید تحریم‌های امروز ایران سخت‌تر از تحریم‌های زمان جنگ با عراق نیست

علی‌اکبر ولایتی، یکی دیگر از نامزدهای اصول‌گرا در انتخابات ریاست جمهوری ایران گفت: "حفظ عزت ایران، به معنای خشکی و خشونت در روابط خارجی نیست و دولت باید با الفبای روابط بین الملل آشنا باشد."

این وزیر خارجه سابق ایران در سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۶، در یک برنامه از شبکه ماهواره‌ای جام‌جم در تلویزیون ایران به سوالات گروهی از "ایرانیان خارج از کشور" پاسخ داد.

او وعده داد که برنامه‌اش را به‌زودی به صورت مکتوب در اختیار مردم ایران قرار دهد.

این مشاور عالی رهبر جمهوری اسلامی در حوزه روابط بین‌الملل گفت که توسعه روابط با کشورهای جهان را در دستور کار دولت خود قرار می‌دهد.

آقای ولایتی درباره موضع دولتش در قبال فعالیت هسته‌ای ایران گفت: "موضع ایران در انرژی هسته‌ای همچنان باید بر همین اساس باقی بماند اما این بدین معنا نیست که ما قصد تعامل با دنیا را نداشته باشیم."

او با اشاره به سوابق کاری‌اش در وزارت امور خارجه گفت: "ما مذاکرات سخت‌تری از جمله حفظ مرزهای ایران در ۸ سال دفاع مقدس، حفظ حق ایران در اروندرود، حفظ قطعنامه ۱۹۷۵ را پشت سر گذاشته‌ایم و پرونده هسته‌ای ایران سخت‌تر از آن مذاکرات نیست."

علی‌اکبر ولایتی گفت که اقتصاد دولتش "تولیدمحور و مردم‌محور" است.

او گفت: "تمام کارهایی که دولت در حوزه اقتصاد دارد، باید به مردم واگذار کند به جز بعضی کارها. بنا بر این اولین اقدامی که انجام می‌دهم، تعدیل وظایف دولت در حوزه اقتصادی است."

این نامزد ریاست جمهوری گفت: "متأسفانه در سال‌های اخیر قانون به‌درستی اجرا نشده و دولت دست از تصدی‌گری در امور اقتصادی بر نداشته است."

آقای ولایتی درباره هدفمندسازی یارانه‌ها گفت: "هدفمندسازی یارانه‌ها حتماً باید اجرا شود اما بر اساس قانونی که مجلس تصویب کرده است. اگر تاکنون نیز بر اساس این قانون اداره می‌شد، شاهد خیلی از مشکلات امروز اقتصادی نبودیم."

او از افزایش نقدینگی، کمبود کالا و فقدان نظارت دولت بر تصمیم بازار انتقاد کرد و آنها را موجب "آشفتگی بازار اقتصادی" دانست.

آقای ولایتی گفت که اگر به ریاست جمهوری برسد، بودجه دولت را صرف هزینه‌های جاری نمی‌کند و بیشتر در زمینه‌های عمرانی و سازندگی صرف می‌کند.

او وعده داد در دولتش "تورم تک رقمی، بیکاری تک رقمی، و رشد ۸ درصدی شود، و وابسته‌نبودن به نفت و یک اقتصاد تولید‌محور را شاهد خواهیم بود."

وزیر امور خارجه سابق ایران گفت: "زمانی که من وزیر شدم ما تنها ۹ سفیر داشتیم و با چنین وزارتخانه‌ای من کار را شروع کردم اما زمانی که از این سمت کنار رفتم، ۱۳۶ نمایندگی با سفرا و سرکنسول‌ها و دیپلمات کارکشته داشتیم."

این مشاور امور بین‌الملل آیت‌الله علی خامنه‌ای گفت: "با بازسازی روابط خارجی می‌توانیم تحریم‌ها را برداریم و این امر، شدنی است."

او گفت: "نباید همه مشکلات را گردن تحریم ها بیندازیم. این کار یعنی سلب مسئولیت. ما با تدبیرها می‌توانیم تحریم را دور بزنیم و در برابر آنها مقاومت کنیم."

Image caption علی اکبر ولایتی در دوره وزارت امور خارجه؛ "زمانی که من وزیر شدم، تنها ۹ سفیر در کشورهای جهان داشتیم"‏

آقای ولایتی به تحریم‌های زمان جنگ هشت‌ساله ایران و عراق اشاره کرد و گفت که تحریم‌های فعلی سخت‌تر از تحریم‌های زمان جنگ نیست.

این نامزد ریاست جمهوری گفت دموکراسی در ایران "در مقایسه با کشورهای اسلامی، جهان سوم و اروپای شرقی و مرکزی در سطح کیفی بالاتری قرار دارد".

او همچنین گفت: "آزادی‌ای که روزنامه ها و احزاب ما دارند، کمتر از آزادی کشورهای غربی نیست".

این وزیر سابق امور خارجه ایران گفت که "گذرنامه ایرانی باید ارزش و اعتبار خودش را داشته باشد" و وعده داد "برای حفظ عزت ایرانی و تسهیل در رفت و آمد ایرانیان با توسعه روابط با دیگر کشورها" بنا دارد در دولت خود با "بیش از چهل کشور جهان" لغو روادید کند.

مطالب مرتبط