وزیر ارشاد خواستار نظارت امنیتی 'جدی‌تر' بر ورود گزارشگران خارجی انتخابات شد

حسینی
Image caption محمد حسینی خواستار نظارت بیشتر دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی بر ورود گزارشگران خارجی شده است

وزیر ارشاد ایران خواستار نظارت امنیتی بیشتر بر پوشش اخبار انتخابات ریاست جمهوری شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد حسینی، وزیر ارشاد و فرهنگ اسلامی، در گفتگو با خبرنگاران گفته است که تعداد زیادی از خبرگزاری‌ها، شبکه های خبری و نشریه‌های جهان خواسته‌اند که گزارشگرانی را برای پوشش اخبار انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری به ایران اعزام کنند.

آقای حسینی افزوده است که در جریان انتخابات دوره قبل ریاست جمهوری، یک خبرنگار اسرائیلی ظاهرا بدون آگاهی دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی، توانست برای گزارش اخبار انتخابات به ایران وارد شود.

وزیر ارشاد گفت: "با توجه به اینکه در دوره انتخابات ریاست جمهوری دوره قبل هم موردی داشتیم که یک خبرنگار صهیونیستی در پوشش یک کشور اروپایی وارد کشور شده بود، دستگاه‌های امنیتی و نظارتی دقت کنند و به ما اعلام کنند و ما هم به آنها مجوز ورود به ایران و فعالیت خبری می‌دهیم."

آقای حسینی در مورد نحوه خبررسانی این خبرنگار اسرائیلی اظهار نظری نکرد.

خبرنگاران خارجی برای ورود و فعالیت رسانه‌ای در جمهوری اسلامی نیازمند دریافت مجوز وزارت ارشاد هستند و ویزای ورود به آنان براساس این مجوز صادر می‌شود.

Image caption تظاهرات اعتراضی پس از انتخابات دوره گذشته ریاست جمهوری باعث محدودیت فعالیت گزارشگران خارجی شد

وزیر ارشاد گفته است که در حال حاضر، حدود یکصد و بیست دفتر رسانه‌های خارجی، شامل شبکه‌های تلویزیونی، خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها در ایران فعالیت دارند و شمار دیگری نیز درخواست کرده‌اند برای پوشش اخبار انتخابات، به ایران سفر کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، سرپرست اداره کل رسانه‌های خارجی وزارت ارشاد نیز گفته است که بیش از دویست خبرنگار از یکصد و پنج رسانه، شامل ده خبرگزاری، پنجاه شبکه رادیویی و تلویزیونی و چهل و پنج نشریه خارجی از ٢٦ کشور جهان خواستار سفر به ایران شده‌اند.

او گفته است که متقاضیان اعزام خبرنگار به ایران از کشورهای مختلف از جمله آذربایجان، آلمان، آمریکا، بریتانیا، ایتالیا، روسیه، کانادا، هلند و کشورهای دیگر هستند اما در مورد تعداد مجوزهای صادر شده و شرایط احتمالی صدور این مجوزها توضیحی نداده است.

در جریان انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، گزارشگران دفاتر خبری مستقر در ایران همراه با شمار قابل توجهی خبرنگار اعزامی رسانه‌های خبری خارجی، برای پوشش خبری انتخابات در ایران حضور داشتند اما با بروز اعتراض نسبت به نتیجه اعلام شده این انتخابات، فعالیت آنان محدود شد.

در آن زمان، شماری خبرنگار خارجی از ایران اخراج و برخی مراکز خبررسانی بسته شدند و به خبرنگاران باقی‌مانده نیز تنها اجازه داده شد در محدودهای تعیین شده، به تهیه و ارسال خبر مبادرت کنند.

در ماه‌های بعد، چند خبرنگار رسانه‌های خارجی بازداشت و زندانی شدند و با گسترش پدیده "شهروند خبرنگار" و خبررسانی اینترنتی، تعدادی از شبکه‌های تلویزیونی خارجی به دلیل منعکس کردن این گزارش‌ها، هدف پارازیت اندازی قرار گرفتند.

مطالب مرتبط