بررسی روزنامه‌های صبح پنج‌شنبه تهران؛ ۹ خرداد

پیام تشکر آمیز آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران از نامزدهایی که رد صلاحیت شده‌اند، ضرورت اجماع نامزدها از جانب گروه‌های سیاسی رقیب در ایران از جمله مطالبی است که روزنامه‌های امروز صبح تهران به آن پرداخته‌اند.

اصلاح‌طلبان باید کاری بکنند

مهراوه خوارزمی در روزنامه بهار نوشته است که اصلاح‌طلبان هنوز موضع رسمی خودشان را در باره انتخابات ریاست جمهوری یازدهم اعلام نکرده‌اند، این که رسما از کدام نامزد حمایت خواهند کرد. از همین رو خانم خوارزمی با حمیدرضا جلایی‌پور گفتگو کرده است.

آقای جلایی‌پور که اکبر هاشمی رفسنجانی را یگانه نامزد اصلاح‌طلبان می‌داند، امیدوار است که بین محمدرضا عارف و حسن روحانی، نامزدهای تایید صلاحیت شده اصلاح‌طلبان، اجماعی صورت گیرد و از سرگردانی آرای مردم نگران جلوگیری شود.

در پایان این گفتگو خانم خوارزمی پرسیده که یعنی ممکن هست، اجماعی اتفاق بیفتد؟ و آقای جلایی‌پور جواب داده که به نظرم آقایان هاشمی و خاتمی رفتار این دو نامزد را زیر نظر دارند، اما امیدواریم که اجماع بر سر یک نفر اتفاق بیفتد و به نگرانی مردم پاسخ داده شود.

باطل‌السحر توطئه‌ها

حسام‌الدین برومند در سرمقاله روزنامه کیهان نوشته است که انتخابات ۲۴ خرداد از منظرهای مختلفی قابل تحلیل و واکاوی است. آنچه این روزها و در فاصله دو هفته مانده به انتخابات قابل اعتناست گفتار و رفتار طرف خارجی است که به تکاپو افتاده تا با عملیات‌های روانی و رسانه‌ای به نوعی خط نفوذ در میدان انتخابات را رهگیری کند.

نویسنده سرمقاله در ادامه سوالی را هم مطرح کرده و آن این که چرا در آستانه انتخابات، آمریکایی‌ها سیاست مهار ایران را پمپاژ می‌کنند و بر این نکته تاکید می‌ورزند که تهدید به حمله را باید برای ایران باورپذیر کنیم.

به اعتقاد سرمقاله نویس کیهان شواهد و قرائن نشان می‌دهد که طرح سیاست مهار ایران در شرایط کنونی یک عملیات روانی است.

تغییر موضع آیت‌الله مصباح

مطهره شفیعی در گزارشی که روزنامه آرمان آن را در صفحه اول خود به چاپ رسانده است، به تغییر موضع آیت‌الله مصباح یزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران پرداخته است.

به نوشته این گزارش حالا که مشخص شده سعید جلیلی گزینه نهایی جبهه پایداری است، برخی در تلاشند تا پاسخ سوالاتی که در اذهان شکل گرفته را به نوعی دیگر بدهند.

مثلا روز گذشته حجت الاسلام رجبی، قائم مقام موسسه پژوهشی امام خمینی گفت: آیت‌الله مصباح هیچ‌گاه نگفته‌اند که من بعد از آقای لنکرانی از فردی حمایت نمی‌کنم بلکه بارها فرموده‌اند که من در حال بررسی بودم که ببینم گزینه اصلح کیست.

علی قنبری، استاد دانشگاه هم در سرمقاله آرمان نوشته است که با نظر به اعلام موضع تازه آیت‌الله مصباح یزدی در حمایت از سعید جلیلی به نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین مسائلی که علت این تغییر رویکرد باشد، رد شدن گزینه اصلی جبهه پایداری است که بعد از آن از او خواسته شد تا انصراف داده و به نفع جلیلی کنار رود.

صعود دو برابری سطح قیمت‌ها در دو دولت گذشته

به نوشته روزنامه جهان صنعت، با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری برای تعیین دولت یازدهم، بررسی آمار و ارقام عملکردی دو دولت محمود احمدی‌نژاد بیش از پیش نگاه اقتصاددانان را به خود معطوف کرده است.

آنچه در دو دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد بر سر اقتصاد کشور آمده بدون شک کار دولت بعدی را دشوار کرده است.

این موضوع ضرورت وجود اقتصاددانان را در پست‌های مناسب تصمیم‌گیری پررنگ‌تر می‌کند، با تاملی در این آمار، بدون درنگ می‌توان اثرات پرهیز دو دولت گذشته از به کارگیری نظرات کارشناسی و اصولی در مقابل تصمیمات خلق‌الساعه و بدون تحلیل هشت سال گذشته را دید.

به نوشته جهان صنعت مهم‌ترین این آمار که معیشت جامعه را در تنگنا قرار داده، نرخ تورم است که به ویژه در یک سال گذشته روند صعودی چشمگیری داشته است و مردم آن را با پوست و گوشت و استخوان خود لمس کرده‌اند.

انتظارات تورمی و بختک تورم

احمدرضا روشن، عضو هیات علمی موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است که تورم همچنان کابوسی، آرام و قرار را از دل مردم می‌رباید. مردم از تورم بیزارند؛ چرا که قدرت خرید آنها را کاهش می‌دهد و برای جبران کاهش قدرت خرید مجبورند بیشتر و سخت‌تر کار کنند و این یعنی کاهش رفاه اقتصادی.

به نوشته آقای روشن، هیولای تورم همه را کنار می‌زند، شاغلان و نیروی کاری که حقوق ثابت و کم دارند بزرگ‌ترین بازندگان تورم هستند.

در ادامه این سرمقاله آمده است که در مجموع بسیاری از اقتصاددانان ایران معتقدند که تورم در آن کشور یک پدیده پولی است، یعنی رشد نقدینگی همواره یکی از مهم‌ترینم عوامل در افزایش سطح عمومی قیمت‌ها بوده است.

البته نویسنده ادامه داده است که عوامل مهم دیگر ایجاد تورم در ایران، افزایش نرخ ارز، کاهش درآمدهای نفتی، کاهش تولید و رشد اقتصادی و وجود انتظارات تورمی است.

بودجه و احکام قانونگذاری

هادی قوامی، نماینده مجلس در روزنامه شرق نوشته است که نظام بودجه‌ریزی در ایران به دنبال انحلال سازمان مدیریت تضعیف شد و به ویژه نظارت‌های بودجه‌ای در این ایام تقلیل یافت. از سوی دیگر ردیف‌هایی در بودجه درج شده تا تخصیص منابع، محدود و زیر نظارت مجلس نباشد.

به نوشته آقای قوامی بودجه نویسی طی سال‌های گذشته به گونه‌ای بوده که نیازی به متمم و اصلاحیه نداشته باشد و به همین دلیل هم نظارت مجلس در بودجه و تخصیص منابع با مشکل روبه‌رو شده است.

همچنین به اعتقاد این نماینده مجلس، ردیف‌های متفرقه، ۳۵ درصد بودجه عمومی را در هشت سال گذشته به خود اختصاص داده و همین امر نظارت بودجه‌ای را برای مجلس سخت کرده است.

در ادامه این یادداشت آمده است که متاسفانه در حالی که قوانین چهارم و پنجم توسعه به بودجه‌نویسی عملیاتی بر مبنای بهای تمام‌شده تاکید داشت، طی هشت سال گذشته این تاکیدات قانونی در دولت‌های نهم و دهم مورد توجه قرار نگرفت.

مطالب مرتبط