آنچه گذشت
گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۱۴ روز تا انتخابات

به روز شده:  17:39 گرينويچ - جمعه 31 مه 2013 - 10 خرداد 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. حسن روحانی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران، گفته است که روابط آمریکا باید از تخاصم به تنش تبدیل شود.

  آقای روحانی افزوده است که ٨ یا ١٠ سال پیش امکان تنش زدایی با آمریکا وجود داشت اما امروزه نمی توان از این موضوع سخن گفت.

  این نامزد انتخابات، تحریم های بین المللی علیه ایران را حاصل اجماع قدرت های بزرگ علیه جمهوری اسلامی دانسته و گفته است که در صورت پیروزی در انتخابات، از روش "دشمن" استفاده می کند و این اجماع را می شکند و تحریم ها را لغو می کند.

  او در عین حال تاکید کرده که "این کار یک شبه امکانپذیر نیست."

 2. محسن رضایی در سخنانی رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی را به سانسور سخنانش متهم کرد و گفت که بخشی از اظهارات او از تلویزیون پخش نشده و "رئیس صدا و سیما می گوید این مساله امنیتی بوده است."

  وی در عین حال گفت که "آقایان بر اساس قاعده و قانون گفتند که مصلحت نیست و سانسور شد و من هم گفتم تابع قانون هستم."

  آقای رضایی بخشی از گفتگوی تلویزیونی خود را به رابطه با آمریکا اختصاص داد و گفت که در کنار مذاکره با ١+٥ می توان با آمریکا هم صحبت کرد و افزود "رهبری اجازه داده اند هر چند گفته اند چندان خوشبین نیستند."

  این نامزد انتخابات گفت که باید در دو مورد دیگر هم از رهبر جمهوری اسلامی اجازه بگیرد و با آمریکا مذاکره کند.

  وی توضیح داد که "یکی بحث محیط زیست و غبار ایجاد شده در کشورهای همسایه، یعنی اردن، عراق، عربستان و ایران است که باید در این زمینه با آمریکا مذاکره کنیم، و دیگری نیز مواد مخدر که در چارچوبی که رهبری موافقت کنند، دیالوگی را با آمریکا شروع می کنیم اما ا ین به معنای آن نیست که از چالش ها کوتاه بیاییم."

   

 3. حزب موتلفه اسلامی اعلام کرده است که در میان نامزدهای انتخابات علی اکبر ولایتی اصلح است و این حزب از وی حمایت می کند.

  حزب موتلفه اسلامی، آقای ولایتی "فردی متدین، متخصص و دارای تجربه مفید برای کشور" دانسته و تاکید کرده که "برنامه های دولت متمم دکتر ولایتی می تواند بسیاری از مشکلات کشور را حل کند."

  حزب موتلفه سعی داشت تا یحیی آل اسحاق رئیس اتاق بازرگانی تهران را نامزد ریاست جمهوری کند اما در اطلاعیه حزب تاکید شده "ر راستای وحدت اصولگرایان و حرکت در خط روحانیت و در جهت همبستگی نیروهای ارزشی و اصولگرا از ثبت‌نام دکتر یحیی آل اسحاق، نامزد این حزب در انتخابات منصرف شد تا به کاهش نامزدهای اصولگرا در انتخابات منجر شود."

 4. سرتیپ پاسدار رمضان شریف مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران گفته که انتخابات "هم برای ما و هم برای دشمن فرصت است، مهم این است که این فرآیند توسط چه کسی و چگونه مدیریت شود."

  آقای شریف گفته که "دشمن" قصد دارد تا فضای دو قطبی ایران و جامعه را القا کند و "با القای این تضاد و دوگانگی قصد بهره‌برداری و سوءاستفاده از فضای انتخاباتی و در نهایت ضربه به نظام و گفتمان انقلاب اسلامی را دارد."

  به گفته این عضو ارشد سپاه پاسداران "تمام دستاوردهای ملت ایران دستاوردهای ناشی از مقاومت، انقلابی‌گری و پیروی از ولایت است، هرگاه در مقابل دشمن یک قدم عقب نشستیم، آن‌ها چند قدم جلو آمده و مطالبات خود را مطرح کرد‌ند، اما هرگاه قاطع عمل کردیم دشمن مجبور به عقب‌نشینی شده است."

 5.  

  اولین دور از مناظره‌ هشت نامزد انتخابات ریاست جمهوری به اقتصاد اختصاص دارد. این مناظره از ساعت 16 به وقت تهران و ساعت یازده و نیم به وقت گرینویچ آغاز می شود.

  این مناظره بر عکس دوره قبل دو به دو نخواهد بود و بنابر نوشته خبرگزاری مهر، هشت نامزد به مدت 30 دقیقه پاسخ سئوالات کارشناسان را در زمینه اقتصادی خواهند داد.

  این مناظره سه ساعت و نیم طول می کشد و قرار است بعد از آن دو مناظره دیگر در روزهای چهارشنبه پانزده خرداد و جمعه هفده خرداد برگزار شود.

 6. اجرای مناظره اقتصادی هشت نامزد انتخابات را "مرتضی حیدری" بر عهده دارد و دو مناظره بعدی یعنی مناظره فرهنگی را "محمد‌جعفر خسروی" و مناظره سیاسی را "حسن سلطانی" اجرا می کنند.

 7. مناظره انتخاباتی با سئوال از محمد غرضی آغاز شد

 8. از آقای غرضی در باره اشتغال سئوال شده بود اما وی در باره تاریخچه تورم صحبت کرد.

   

   

 9. آقای قالیباف در باره سئوال در باره نحوه ایجاد اشتتغال صحبت کرد

 10. برای هر نفر 90 ثانیه در نظر گرفته شده است و نامزدها می توانند حرف های همدیگر را نقد کنند یا نظر خود را در باره نحوه اشتغال بگویند

 11. فرصت نامزدها بسیار محدود است هر کدام بیشتر به شرح کوتاه از موضوع می پردازند به جای این که بتوانند برنامه خود را در باره حل مشکل مطرح کنند

   

   

 12. بحث نامزدها بیشتر در زمینه کلیات اشتغال است و بیشتر به تعریف اشتغال اختصاص دارد

 13. محمدرضا عارف گفت که یک میلیون شغل در سال باید ایجاد شود و با تولید رونق پیدا کند، سرمایه ها به این سمت هدایت شود.

 14. حسن روحانی گفت که سه میلیون بیکار داریم و 800 هزار نفر فارغ التحصیل بیکارند و اینها بیکاری را به مسئله مهم کشور تبدیل کرده است.

 15. شکل مناظره به صورت چرخشی است و در نوبت به هر نامزد دو دقیقه فرصت داده می شود که بحث خود را جمع کند. موضوع اشتغال است.

   

 16. آقای عارف به انتقاد از فعالیت نهاد نظامی در بخش اقتصاد پرداخت و گفت که بخشی از شرکت های دولتی به نهادهای غیر دولتی واگذار شده است و در واقع خصوصی سازی نشده است

 17. آقای عارف گفت که در هشت سال گذشته تمام ارکان قدرت در اختیار یک جناح بوده است

 18. آقای حداد عادل به پاسخ سخنان عارف گفت که ایشان موضوع را سیاسی کردند. او گفت مشکل فقط مربوط به اصولگرایان نیست که کشور را از نیروهای منتقد خالی کردند، او گفت که این مشکل در دوره اصلاحات هم وجود داشت و اگر من به ریاست جمهوری برسم از همه نیروها استفاده خواهم کرد

 19. آقای روحانی گفت کشور باید به صورت فراجناحی اداره بشود. ما باید آزادی بیان داشته باشیم و اگر آزادی بیان نباشد نظام اداره کشور تصحیح نمی شود.

 20. علی اکبر ولایتی گفت که حتما باید از نیروهای متخصص با سلایق مختلف سیاسی استفاده بشود اما جریان های سیاسی باید به نظام اعتقاد داشته باشند.

 21. هر دولتی باید از وزرای مطمئن و باسابقه استفاده کند

 22. محسن رضایی گفت که من جز هیچکدام از دو جناح نبودم. نه خاتمی که اصولگرایان را بیرون انداختند نه دوره احمدی نژاد که اصلاح طلبان را بیرون انداختند.

 23. سعید جلیلی مبانی نظری برنامه پنج ساله چهارم توسعه را زیر سئوال برد که در دوره خاتمی تصویب شده بود.

 24. آقای قالیباف گفت که موضوع اقتصادی است در حالی که در سئوال دوم سیاسی شد. انتقاد آقای قالیباف این بود که وقتی موضوع سیاسی می شود حق مردم ضایع می شود. آقای قالیباف به نوعی از حضور نهادهای نظامی در اقتصاد دفاع کرد.

 25. آقای غرضی گفت که کشور 1200 میلیارد دلار درآمد داشته است ولی بدهی ها هم تا حد 500 هزار میلیارد تومان است.

 26. آقای عارف در پاسخ به سعید جلیلی گفت که مجلس اصولگرا این برنامه چهارم را تصویب کرد و بعد هم چرا دولت اگر این برنامه اشکال داشت باید آن را اصلاح می کرد

 27. سئوال سوم: برنامه دولت شما در باره تامین مسکن و مهار قیمت ها

  محسن رضایی به شیوه برنامه مناظره انتقاد کرد. آقای رضایی گفت که مردم در اقتصاد نیستند. مسکن مهر خوب بود اما به دلیل پول بدون پشتوانه به شکل بدی اجرا شد. با اصلاحات در مسکن مهر، این طرح را ادامه خواهم داد. باید در معمار کشور معماری اسلامی رعایت شود. الان معماری اسلامی نیست. مسئله بعد وام است. مسکن به کالای اقتصادی در کشور تبدیل شده است، تسهیلات کم است و باید وام ها بیشتر شود.

 28. قالیباف در باره مسکن گفت که مسکن مهر خوب است اول باید کیفیتش درست شود. او گفت که به جای ساخت مسکن مهر اطراف شهرها باید در بافت فرسوده مسکن مهر ساخته شود که همه زیر ساختها اطراف آن وجود دارد.

 29. آقای غرضی گفت که بخش اصلی کسانی که مسکن ندارند این است که شغل نداشتند و چون پس انداز نداشتند، نتوانستند خانه دار شوند. دولت در دو کلمه خلاصه می شود تورم و اشتغال

   

 30. آقای جلیلی گفت که سالی 850 هزار اردواج صورت می گیرد و باید برای آنها مسکن ساخته شود. بخش دیگر در مسکن سوداگرانه است. و برای کنترل بورس بازی باید نقدینگی و تورم را کنترل کنیم

 31. آقای عارف گفت که حدود 45 هزار میلیارد تومان بدهی مسکن مهر است و من طرح مسکن ماندگار را دنبال می کنم

 32. حدادعادل: مسکن مهر خوب بود اما مسکن غیر از سر پناه چیز دیگری هم لازم دارد. به زیر ساخت ها توجه نشده. از معماری ایرانی و اسلامی نشانی دیده نمی شود. سهم بودجه ای که به مسکن مهر اختصاص داده شد تناسبی با اقتصاد کشور نداشت.

 33. روحانی: مسکن مهر بدون مکان یابی صحیح و بدون رعایت اصول مهندسی ساخته شد. بانک مسکن مبالغی زیادی برای ساخت مسکن از بانک مرکزی استقراض کرده است

 34. ولایتی: کار ساخت مسکن مهر از اساس درست بوده است اما نحوه اجرا درست نبود. عمر متوسط مسکن در ایران 50 سال است در کشورهای اروپایی 150 سال است. باید مقاوم ساخته شود.

 35. رضایی: توسعه شهر و روستا بدون محاسبه زندگی مردم با مشکل مواجه می شود. باید اول مشخص کنیم که شهر چقدر باید جمعیت داشته باشد، اشتغال چگونه شکل خواهد گرفت. در معماری نوین ایرانی - اسلامی این کار را کردیم. و بر اساس این طرح، دولت 70 درصد وام را می دهد و مردم 30 درصد پول مورد نیاز را می آورند. طرح مسکن مهر را ادامه می دهیم با تغییر شیوه اجرا

 36. سئوال: نگاه، برنامه، شاخص برنامه شما در عدالت اقتصادی

 37. روحانی: عدالت این است که ما بتوانیم در شرایط فشار دشمن تولید داخلی را افزایش بدهیم و از واردات کم کنیم. ما باید سیاست اقتصادی و سیاسی ما منطبق باشد. فعلا این دو مسیر از هم جداست. در بخش اقتصاد بخش نیاز می کنیم ولی در بخش سیاست اعلام بی نیازی می کنیم. کارخانه کفش ملی که یک روز از افتخارات ما بود به انبار سایپا تبدیل شود. پارس الکتریک تبدیل به لانه کبوتر ها شده است.

 38. جلیلی: اگر ما فرصت را برای همه فراهم کردیم، این یعنی عدالت. عدالت در تخصیص منابع در اقتصاد مهم است.

 39. غرضی: اولین بخش عدالت این است که دولت دستش را از جیب ملت در بیاورد. وقتی دولت ارز را این هم گران می کند. با این روش دولت فقرا را فقیر تر می کند و قدرت اغنیا شده است. صد سال است در ژاپن یک ین یک دلار است ما باید اول ارزش پول را تثبیت کنیم

 40. ولایتی: امکانات شغلی، مسکن، وام، مالی، اینها باید عدالت باشد. هر ایرانی باید به صورت یکسان از امکانات کشور استفاده کند. عدالت بدون پیشرفت به معنای تقسیم عادلانه فقر است.

 41. عارف: ما نیاز به رشد اقتصادی هشت درصد نیاز داریم اولویت باید به نقاط غیر برخوردار توجه کنیم. متاسفانه خط فقر بالا رفته است. باید تلاش شود که تعداد فقرا کم شود.

 42. قالیباف: عدالت چشیدنی است. عدالت جغرافیایی و عدالت اجتماعی باید حاکم باشد. من در نیروی انتظامی پلیس 110 را درست کردم تا عدالت در امنیت ایجاد شود.

 43. حداد عادل: این دهه پیشرفت و عدالت نامگذاری شده است. وقتی برنامه چهارم در مجلس ششم به تصویب رسید. عدالت فرودست بود ولی به پیشرفت اهمیت می داد. در حالی که باید تعادل برقرار باشد. هدفمندی یارانه ها به نوعی عدالت است.

 44. رضایی: من در شش ماه گذشته 250 شهر رفته ام. در سیستم کشور رشوه به شدت نفوذ کرده است. این سفرها نشان داد که از آرمان فاصله داریم. عدالت توزیعی و عدالت تولیدی داریم. ما در این زمینه مشکل داریم.

 45. روحانی: عدالت فرصت برابر برای همه است. ما باید در عدالت اجتماعی حمایت از محرومان را در اولویت قرار دهیم. بیکاری در میان زنان بسیار زیاد است. باید این فاصله کم شود.

 46. سئوال پنجم: برنامه دولت شما برای مواجهه با کاهش درآمدهای نفتی در سال 92 چیست؟

 47. حداد عادل: ما می توانیم با افزایش صادرات غیرنفتی، جای خالی صادرات نفت را پر کنیم. صادرات کشاورزی را اضافه کنیم، درآمد گردشگری را افزایش دهیم و... در کنار اینها دولت باید انضباط  مالی را بیشتر کند. ما می توانیم در کنار آن با اقتصاد مقاومتی، کشور را اداره کنیم. دولت من باید سبک زندگی اسلامی را در کشور حاکم کند. ما نمی توانیم به سبک زندگی غربی زندگی کنیم و طمعه غرب قرار بگیریم.

 48. روحانی: ما باید دست از خام فروشی برداریم. موانع صادرات را برداریم

 49. عارف: باید وابستگی بودجه به نفت را به صفر برسانیم. انضباط مالی دولت، خصوصی سازی و کوچک سازی دولت، از جمله مواردی است که کمک بزرگی به حساب می آید. افزایش بهره وی هم بسیار لازم است

 50. جلیلی: وابستگی ما هر چه به نفت کمتر شود، فرصتی است که باید از آن استفاده شود. ترانزیت برای ما می تواند بیش از نفت درآمدزایی داشته باشد. جلوگیری از خام فروشی هم می تواند درآمدهای ما را افزایش دهد. جلوگیری از واردات غیرضروری.

 51. ولایتی: ما باید از ویژگی جغرافیایی برای درآمد استفاده کنیم . ما باید روابط خود را با خارج اصلاح کنیم. نفت نمی خرند، انتقال دلار مشکل شده است.

 52. قالیباف: شهرداری تهران همیشه سی درصد درآمد را از دولت می گرفته است امروز این سهم به پنج درصد رسیده و شهرداری بدون نفت اداره می شود. در دولت اصلاحات وقتی نفت قیمتش کم شد رشد صنعت دو رقمی شد.

 53. رضایی : این تهدید است ولی ما باید این را تبدیل به فرصت کنیم. از چای گیلان گرفته تا مرکبات و موارد دیگر نشان می دهد که ما ظرفیت بزرگی داریم که مردم را در اقتصاد تقویت کنیم. صادرات غیرنفتی و انضباط مالی دولت لازم است ولی اکنون یک میلیون نفت اضافی داریم که به فروش نمی رسد.

   

 54. حداد عادل با یک محاسبه گفت که با حذف واردات کالاهای غیرضروری می توانیم جلوی کمبود منابع ارزی را بگیریم.

 55. سئوال ششم: گامهای عملی دولت شما برای تقویت تولید ملی و بهبود فضای کسب و کار

 56. قالیباف: نقدینگی را هدایت می کنیم. سفته بازی را جمع می کنیم. به درآمدهایی که بدون تولید هستند مالیات در نظر می گیریم. استقلال به بانک مرکزی می دهیم. یک بازبینی دقیق در توزیع کالا انجام می دهیم. دهک های پائین جامعه را مراحل جبران می گذاریم مانند بیمه و نظایر این. کیفیت را در کالاها بالا می بریم.

 57. حدادعادل: ما برای رونق بخشی وضعیت تولید باید بازار را آسیب شناسی بکنیم. فشار خارجی و تحریم در داخل اثر می گذارد. ما می توانیم با اصلاح ساختار به تولید کمک بکنیم. در مجلس هفتم که من رئیس مجلس بودم، طرح ایجاد سهمیه بندی در مصرف بنزین را انجام دادیم و نتیجه بخش بود.

 58. جلیلی: فرجام تولید اگر مشخص باشد، انگیزه در بین تولید کنندگان پیدا می شود.

 59. عارف: سهم 30 درصدی در حذف یارانه ها برای بخش تولید که پرداخت نشده باید پرداخت شود. قیمت خرید تضمینی کالاها باید واقعی باشد. بیمه محصولات کشاورزی، بیمه کارگران و بیمه بیکاری باید حل شود.

 60. روحانی: برای تقویت کشور باید تقویت تولید صورت بگیرد. خصوصی سازی فقط 13 درصدش واقعی بود و بقیه به شبه دولتی ها داده شد. فضای رقابت درست شود. امروز به احساس امنیت اقتصادی لطمه وارد شده است. امروز امنیت روانی در جامعه وجود ندارد با تهمت ها و برچسب ها.

 61. رضایی: نهادهای اقتصادی را در تصمیم گیری دخالت می دهیم، تا اقتصاد را به دست اقتصاددانان ندهیم هیچگاه این شعارها به جایی نمی رسد

 62. غرضی: تا وقتی هزینه سرمایه بالاست تولید به صرفه نیست. تولید وقتی شکل می گیرد که هزینه سرمایه بیاید پائین. تورم وقتی پائین می آید که شما تولید داشته باشید. باید سرمایه جای خودش را پیدا کند.

 63. ولایتی: تولید در دو بخش دید صنعت و کشاورزی. در بخش صنعت تا زمانی که صنایع به مردم واگذار نشود و خصوصی نشود. آنجا که صنایع دولتی ضرر می کند دولت از منابع ارزان در اختیارش قرار می دهد. در کشاورزی هم تا زمانی که ما نتوانیم قیمت خرید محصولات کشاورزی را تضمین شده بکنیم. مثلا گندم را اگر به همان قیمت واردات بخریم، کشاورزی گندم داخلی تولید خواهد کرد

 64. قالیباف: درکشور امنیت سرمایه گذ اری نیست. مبارزه با فساد نیست. به خاطر افزایش قیمت ارز، دیگر هیچکدام از فعالیت ها اقتصادی نیست. با چنین وضعی شرکت ها قادر به پرداخت هایشان نیستند. دولت در خصوصی سازی کار خصولتی کرده است.

 65. سئوال هفتم: گام دوم قانون هدفمندی یارانه هارا چگونه و با چه تدابیری اجرا خواهد کرد

 66. جلیلی: بخشی از شعارها مبارزه با تورم، فساد قبلا هم مطرح بود اما چرا نشد. اولین مرحله در هر سیاست خوبی این است که ساختار را درست بشناسیم. اگر قطار راه نیفتد و سرعت لازم را نداشته باشد بی فایده است. اگر ساختار دولت متناسب با طرحها تعریف نشود، کار درست پیش نمی رود. د

 67.  رضایی: ما حتما مرحله دوم طرح هدفمندی را اجرا می کنیم. نوسازی دولت متناسب با تولید ملی باید صورت بگیرد. به نظرم اگر نوسازی دولت در ساختار، کارکرد انجام ندهیم و گرنه هر دولتی غیر از آقای احمدی نژاد بیاید کاری نخواهد کرد

 68. غرضی: ما یارانه همیشه دادیم. برنامه هدفمندی به جای این که گرفتاری مردم را کم کند، زیادتر کرده است.

 69. قالیباف: هدفمندی را ادامه می هیم. حق تولید را هم می پردازیم. سیاست های جبرانی برای دهک های پائین می گذاریم. قدرت خرید خانوارها را حفظ می کنیم. در یارانه قیمت ها را واقعی نکردیم.

 70. حدادعادل: با افزایش یارانه تورم را افزایش می دهیم. ما باید نگاه کنیم اشکالها را برطرف کنیم. قرار بود یارانه به تناسب درآمدها تقسیم شود. این باید اصلاح شود. سهم تولید را باید پرداخت کنیم.

 71. عارف: جهت گیری این بود که منابع آزاد شده جهت کاهش فاصله فقیر و غنی باشد. بیمه فراگیر برای هم ایجاد کند. با تورم بالای 30 درصدی یک خانواده پنج نفره، در ماه 225 هزار تومان دریافت می کنند، در حالی که برای خرید کالاها 275 هزار تومان پرداخت کنند. این خانوارها بدهکار می شوند.

 72. روحانی: رقم پرداختی به مردم جبران آن تورم را نکرد. چون مردم روی این 45 هزار تومان حساب کردند باید این مرحله ادامه پیدا کند. یارانه افرادی که دارای حقوق ثابتی هستند باید تقویت شود. پیشنهاد دولت من این است که یارانه کالایی باید اضافه شود.

 73. ولایتی: یارانه باید اجرا شود قانون مجلس است. وقتی مبلغ 40 هزار میلیارد تومان در بازار ریختید با توجه به تولید ناخالص ملی که 500 هزار میلیارد تومان است، و این می شود تورم. تورم کی ایجاد می شود یعنی به اندازه آن پول کالا ایجاد نشود.

 74. جلیلی: ما 70 هزار میلیارد تومان معوقات بانکی ماست. این ساختار غلط باید درست شود. نقدینگی های بسیار زیادی در بخش های مختلف است. منطق ما این بود که قبلا کالا را ارزانتر می دادیم. این حالت با حذف یارانه عادلانه شد. ولی درست اجرا نشد. ما اگر بتوانیم ساختار کشور با گفتمان انقلاب اسلامی هماهنگ بکنیم و تطبیق بدهیم

 75. سئوال هشتم: برنامه عملیاتی شما برای مهار تورم چیست

 76. ولایتی: اگر بر اساس تولید کالا و خدمات، نقدینگی ایجاد شود، تورم ایجاد می شود. اگر دولت از تولید حمایت نکند ظرف هشت سال گذشته تا کنون میزان نقدینگی از حدود 90 هزار میلیارد تومان به حدود 500 هزار میلیارد تومان رسیده اما میزان کالا و خدمات به اندازه آن نبوده است.

 77. جلیلی: ما باید به دنبال راه حل های ساختاری باشیم. مثال می زنم در افزایش نقدینگی اگر ما نقدینگی را مدیریت کنیم و این در مسیر تولید قرار بگیرد، مشکلی پیش نمی آید. وقتی یکی پروژه را با چند برابر پول انجام بدهیم می شود تورم.

 78. رضایی: 45 هزار تومان یارانه برابر 15 هزار تومان سال گذشته است. تورم و گرانی که در چهل سال حل نشده در حالی که فقط یک سر را حل شده و دیگر بخش های بی توجهی شده. موضوع مهم این است که نقدینگی کنترل شود. 1000 تومان الان برابر با 300 تومان سال گذشته است باید جلوی این روند را گرفت

 79. قالیباف: ثبات در بازار ارز بوجود بیاوریم. مهمترین موضوعی است که باید انجام شود. بازبینی توزیع و تولید کالا و خدمات. اصلاح سیاست های پولی و مالی در بازار پول. پول باید در بازار کنترل شود. در شش ماه کنترل می کنیم و بعد وضعیت را تغییر می دهیم

 80. غرضی: تورم نتیجه آن است که دولت بیشتر از درآمدش هزینه می کند. شبه پول کشور را تحت فشار قرار داده است. نقدینگی 500 هزار میلیارد تومان نیست بلکه 700 هزار میلیارد تومان است که این 200 هزار میلیارد تومان را بانکها با شبه پول و سفته بازی درست کرده اند

 81. عارف: 160 کشور دنیا تورم یک رقمی دارند. تورم یک مسئله حل شده در دنیا است. در دولت اصلاحات ما موفقیت داشتیم در این زمینه. در سال 1381 ارز را تک نرخی کردیم.  دولت بادی اول خودش را کنترل کند.  استقلال بانک مرکزی را دنبال کنیم. افزایش اختیارات شوراها

 82. روحانی: هزینه های دولت حتما باید کاهش پیدا کند. دولت مرتب از سرمایه های گذشته استفاده کرده برای اینکه بودجه جاری خود را تامین کند و حجم دولت هم مرتب افزایش پیدا کرده است.

 83. حداد عادل:  دولت کسری بودجه را از بانک مرکزی می گیرد. ما در مجلس هفتم به دولت تذکر دادیم و دولت گوش نکرد. او گفت برای رفع خستگی از سعدی شعری را نقل می کنم: چو دخلت نیست خرج آهسته تر کن.

 84. ولایتی: بازسازی اعتماد مجدد بین دولت و مردم در رابطه با مسائل اقتصادی یکی از مهم ترین کارهاست. باید یک تنفس شش ماهه به تولیدکنندگان بدهید. امروز یا کارخانه ها خوابیده اند یا کمتر از ظرفیت خود گاهی 50 درصد کمتر تولید می کنند. باید تنفسی به تولیدکننده داد تا تولید خود را افزایش بدهد. در این صورت تورم را در کوتاه مدت مهار کرده اید. مطلب دیگر گمرک است. مقدار زیادی کالا در گمرک است که برای ترخیص آن معادل ریالی به نرخ روز طلب می شود و به همین دلیل کالاهای زیادی مانده است. باید به باید کاری کنیم کالاهای اساسی ترخیص شود.

 85. در جمع بندی بخش اول، آقای غرضی گفت باید در شیوه مناظره تجدید نظر کنید تا بتوان 55 میلیون نفر را پای صندوق رای بیاورید. همه باید کمک کنند یک دولت ضد تورم به وجود بیاورند.

  قالیباف: برنامه دوساله داریم که گرانی و بالابردن قدرت خرید را بیشتر کنیم. در شش ماه اول در مدیریت و تثبیت نگاه دولت به ارز ایجاد می کنیم تا تورم کنترل شود. در یک سال و نیم بعدی مقطع به مقطع پیش می رویم تا ظرف دو سال مردم احساس آرامش کنند.

   

 86. آقای عارف: به رشد اقتصادی حداقل هشت درصد باید برسیم. تورم باید یک رقمی شود. نرخ بیکاری باید کاهش یابد. مشکل مسکن باید حل شود. خصوصی سازی باید دنبال شود بر اساس سیاست های اصل 44 قانون اساسی. باید مدیریت را به کسی بسپرند که توانایی های خود را در گذشته نشان دهد.

  آقای جلیلی: باید برای پیشرفت برنامه ریزی داشته باشیم. عزم جدی لازم است و برای اینکار باید ظرفیت های مختلف مردم ما آزاد شود، در پرتو دو موضوع: الگو باید ایرانی - اسلامی باشد. و دوم اینکه همه مردم نقش داشته باشند. ماشین دولت باید توانمندی داشته باشد که مانع مردم نشود و خودش هم کمک کند.

 87. آقای ولایتی: اگر با دنیا آشتی نکنیم و روابط را توسعه ندهیم، بخصوص با همسایگان، از بسیاری از فرصت ها نمی توانیم استفاده کنیم. همکاری با کشورهایی که با آنها نزدیکیم مثل سوریه و عراق و .. بی جهت عده ای از متخصصین خانه نشین شده اند. اقتصاد را بسپریم دست مردم و دولت نظارت کند.

 88. حسن روحانی: فرصت های بسیار زیادی را از دست دادیم. درآمد ارزی ما در طول هشت سال گذشته بیش از 750 میلیارد دلار داشتیم و تولید ناخالص منفی داشته ایم. در پارس جنوبی همسایه ما روزانه 450 هزار بشکه نفت استفاده می کند و کل فازهای فعال ما 8 فاز است و همسایه ما معادل 22 فاز و سه برابر ما استفاده می کند و فرصت های عظیمی را از دست می دهیم.

  محسن رضایی: این بحث ها اولین بار نیست. از مشروطه با ژاپن شروع کردیم. از زمان انقلاب با کره و چین شروع کردیم ولی الان عقب ماندگی داریم. همه این بحث ها را 60 سال است تکرار می کنیم. اقتصاد صاحب ندارد. چرا کار اساسی صورت نمی گیرد. هزینه هایی که تصمیم گیری های غلط ما به کشور تحمیل می کند از هزینه هایی که دشمن علیه ما بیشتر است.

 89. آقای حداد: باید به بخش خصوصی اعتماد کنیم. از مشورت و مدیریت بخش خصوصی باید کمک بگیریم. اجرای قانون هدفمندی یارانه ها مهم است. دولت من باید بر بازار ارز نظارت کند. با بلبشوی صادرات و واردات نمی شود کنترل کرد. معاونت تولید و اشتغال ایجاد خواهم کرد. آموزش معطوف به کار و پژوهش معطوف به صنعت خواهیم داشت.

 90. ادامه مناظره ساعت 19 به وقت تهران خواهد بود. حدود ده دقیقه استراحت برای مناظره کنندگان و مخاطبان.

 91. بخش دوم نخستین مناظره تلویزیونی بین هشت نامزد ریاست جمهوری آغاز شد با حدود 8 دقیقه تاخیر آغاز شد. بخش اول این مناظره دو ساعت و 45 دقیقه بود. به گفته مجری، مدت زمان این مناظره و دو مناظره بعدی 4 ساعت است. مناظره بعدی 15 خرداد و آخرین مناظره در روز 17 خرداد برگزار خواهد شد. این مناظره ها از جام جم 1 و 3 و رادیو سراسری ایران به صورت مستقیم پخش می شود.

 92. در بخش دوم مناظره ها قرار است سوالات کوتاهی مطرح شود. جواب سوالات تک کلمه ای خواهد بود وفرصتی برای توضیح نخواهد بود. آقای عارف گفت در شان نامزدها نیست و من سکوت می کنم. محسن رضایی گفت این حرفها به صورت جویده جویده مطرح شده. ما باید با هم مناظره کنیم.

   

 93. روحانی: باید با نمایندگان کاندیداها مشورت می کردید. مردم این را توهین آمیز خواهند دانست.

  مجری گفت بیش از 20 سناریو را بررسی کردیم. از همکاران و استادان باتجربه مشورت کردیم.

  آقای عارف گفت صدا و سیما با چه مجوزی برای ما تصمیم گیری کرده است؟

   

   

 94. آقای عارف پاسخی به این سوال های کوتاه نمی دهد. محسن رضایی گفت که به این شیوه معترض است و درباره تعدادی از سوال ها گفت که این سوال ها غلط است.

   

   

 95. در این مرحله سئوالهایی مطرح می شود که تقریبا به صورت گزینه ای است و مجری اصرار دارد که به صورت بله و خیر یا خلاصه جواب داده شود. محمدرضا عارف در پاسخ به چند پرسش گفت که نظری ندارم. آقای رضایی هم نسبت به نوع سئوالها اعتراض کرد.

   

 96. محسن رضایی همچنان به سوال ها معترض است و آنها را نادرست می داند.

 97. سوال: کدام اولویت را هنگام انتخاب مدیران مد نظر می دانید: پاکدستی، تجربه، تخصص و تدبیر؟

  آقایان قالیباف و روحانی و جلیلی این سوال را غلط دانستند.

  دکتر عارف سال ها پیش به سوالات تستی جواب داده ام.

   

 98. قالیباف گفت که تقوا را مبنا قرار می دهم که در گزینه ها نبود. عارف گفت که سئوالهای تستی جواب نمی دهم. نمیشود بین پاکدستی و تجربه را جدا کرد. 

 99. پرسش هایی که از طرف مجری سئوال می شود هیچکدام از نامزدها حاضر نیستند یکی از گزینه ها را انتخاب کنند. بعضی مواقع هم نامزدها پاسخ پرسش ها را غیر از چهار گزینه انتخاب می کنند.

  به دلیل پاسخ ندادن، این پرسش ها از طرف مجری قطع شد.

 100. سوالی درباره اولویت بین افزایش واردات یا کمک به باغدارها در شب عید؟

  روحانی: سوال غلط است.

  غرضی: با واردات میوه جز برای موز مخالفم.

  قالیباف: تعادل بازار

  جلیلی: تنظیم بازار

  حداد: سوال درستی نمی دانم

  رضایی: با دادن یارانه سبز مشکلی نخواهم داشت.

  مجری به احترام کاندیداهایی که مخالف این شیوه اند، سوالات را متوقف کرد. در حال حاضر تعدادی عکس نشان داده می شود و از کاندیداها خواسته می شود برداشت خود را بگویند.

 101. عکسی روی صفحه نشان داده می شود که در یک مزرعه تراکتور و وسایل دیگر نشان داده می شود و از نامزدها خواسته شده نظرشان را در باره آن بگویند

 102. تصویر دوم یک سری ساختمان نو ساز را نشان می دهد و برخی از نامزدها می گویند که این طرح مسکن مهر است و هویت ایرانی و اسلامی در آن نادیده گرفته شده است.

 103. عکس سوم خیابانی را نشان می دهد که پر از ماشین است و گرفتار ترافیک. برخی نامزدها آن را به آلودگی نسبت دادند، یکی محیط زیست و آن دیگری معضل تولید خودرو به شیوه فعلی را علت آن می کند. اتلاف وقت، اتلاف انرژی، شهر غیرقابل سکونت، آلودگی صوتی و آلودگی هوا از جمله شرح هایی است نامزدها در باره این عکس ارائه می کنند.

 104. عکس چهارم: کشتی کانتینربری در دریا نشان می دهد. نامزدها می گویند که امیدوارند که کالاهای صادراتی ایران را حمل کنند نه کالای وارداتی. محسن رضایی گفت که مشکل بیمه کشتی ها باعث شده که سه هزار شناور ایرانی به دلیل نداشتن بیمه گیر افتاده اند و استفاده ای از آنها نمی شود.

   

   

 105. روحانی: بهترین و ارزان ترین مسیر حمل و نقل است ولی چرا این همه مشکل ایجاد شده.

  غرضی: ساحل دریایی زیاد داریم. سی سال پیش هم می خواستم استفاده از مواهب دریایی زیاد استفاده کنیم. از فرانسه می آیند در اقیانوس هند ماهی می گیرند و روزی 500 تن یا 100 تن ماهی تولید می کنند. ما عقب مانده ایم.

  ولایتی: راحت ترین وسیله حمل و نقل است. حمل و نقل مسافر و بار به دلیل اینکه بنادر و اسکله سازی آن طور که باید و شاید، نداریم.

 106. عکس پنجم: یک مرکز درمانی که در آن یک پزشک و یک بیمار را روی تخت بیمارستان نشان می دهد.

 107. رضایی: در دولت آینده کاری می کنیم که جز بیماری، بیماران نگرانی چیز دیگری نداشته باشند. به توریسم سلامت اهمیت خواهم داد.

  روحانی: احترام و تواضع به پزشکان و پرستاران. همچنین حل مشکل بیماران. بیماران سهم بیمه ای کمتری پرداخت کنند.

  غرضی: به حال بیمار که باید گریست. در کشور 12 میلیون نفر اضافه وزن دارند. بیماری های ناشی از تغذیه. باید برویم به سمت پیشگیری.

  قالیباف: بهداشت، سلامت، درمان و بیمه. باید کاری کنیم که به جای 70 درصد، 30 درصد را مردم پرداخت کنند. از آن طرف هم به علم و تکنولوژی توجه کنیم.

  ولایتی: پیشرفت پزشکی را در ایران در مقایسه با اوایل انقلاب نشان می دهد. امیدوارم روزی درمان رایگان شود.

  جلیلی: مهمترین وظیفه دولت باید این باشد که هیچ بیماری جز بیماری مشکل دیگری نداشته باشد.

   

   

 108. عکس بعدی: تصویر معدنی را نشان می دهد که به عقیده محسن رضایی باید جلوی خام فروشی را گرفت

 109. روحانی: این معدنی ارزان است. شبیه معدن مس است.

  غرضی: معدن متروکه. صاحبش حتما زندان است.

  قالیباف: یک نمونه از تخریب محیط زیست است. رها شده. در آینده حتما مرکز انبوه زباله خواهد شد.

  ولایتی: یک کار عمرانی رها شده و غیرفنی و غیرمنصفانه. بسیار آموزنده است.

  حداد: به ما یادآوری می کند که اگر در شمال جنگل داریم در کویر معدن داریم.

 110. تصویر هفتم: بازاری را نشان می دهد جمعیتی انبوه در آن حضور دارند

 111. محسن رضایی: مردم پولی در جیبشان نیست و تماشاچی هستند. جمعیت های ما فضاهای مناسبی برای نمایشگاه ندارند و این طور در همدیگر می لولند.

  روحانی درباره ضرورت قدرت خرید مردم سخن گفت.

  قالیباف: حاکی از شور و نشاط به مناسبت یکی از ایام است. حاکی از نجابت و صبر و حوصله مردم ماست که باز هم با همه سختی ها سعی می کنند صورت خود را با سیلی سرخ نگه دارند.

  ولایتی: بازاری پررونق است. کاش این بازارها سبک سنتی خود را حفظ می کرد. تا یک میراث فرهنگی هم باشند.

  جلیلی: برشی از جمعیت کشور که جوان و بانشاط اند.

  حداد: به جهت بازاربودنش یک نمونه از شهرسازی اسلامی است که ما را به حفظ اصالتها دعوت می کند. این انبوه جمعیت به من یادآوری می کند که در دولت آینده سیاست های جمعیتی را دنبال می کنم که گرفتار رشد منفی جمعیت نشویم.

  عارف: امیدواریم بازاریان بتوانند کسب شرافتمندانه داشته باشند. قدرت خرید مردم کم شده.

   

 112. عکس هشتم: ساعت را نشان می دهد که عقربه هایش روی هفت و ربع متوقف شده است

 113. روحانی: فرصت ها زود از بین می رود.

  غرضی: باید آماده شویم.

  قالیباف: فرصت غیر قابل برگشت. و انضباط و پاسخگو بودن.

  ولایتی: سوره والعصر را قرائت کرد.

  جلیلی: واغتنم الفرص: فرصت ها را

  حداد: تک تک ساعت چه گوید گوش دار/ گویدت بیدار باش ای هوشیار

  عارف: بیانگر نظم در امور. صدا و سیما رعایت نکرد.

  رضایی: مهمترین مشکل ما عدم مدیریت زمان است.

  او گفت که به کل مناظره اعتراض دارد و باید تجدید نظر اساسی درباره اش صورت بگیرد.

   

 114. آقای غرضی گفت که می خواهیم تعداد بیشتری بیایند پای صندوق های رای تا آمریکایی ها عقب نشینی کنند. 

  آقای قالیباف از همه ملت تشکر کرد و خدا را شکر کرد و اظهار امیدواری کرد که اگر پیروز انتخابات شود، حماسه اقتصادی با دولتش شکل خواهد گرفت. یک برنامه مدون در 24 فصل آماده اجراست.

  علی اکبر ولایتی: امیدواریم که به سمتی برویم که موجب احیای تمدن فرهنگ ایرانی و اسلامی شویم تا دوباره منزلت خود را پیدا کند.

  سعید جلیلی: نقاط قوتی که ما را به اینجا رسانده بشناسیم و نقاط ضعف را بشناسیم و پرهیز کنیم. در عرصه اقتصاد ظرفیت های بزرگی داریم.

  حداد عادل: با مقاومت اقتصادی و اقتصاد مقاومتی خواهیم توانست تحریم تحمیلی را هم پشت سر بگذاریم.

  عارف: انتظار ما این است که مردم با بررسی سوابق اجرایی کاندیداها و برنامه های آنها به کاندیدای اصلح رای بدهند.

  رضایی: از تحریم ها یک فرصت تاریخی برای شکوفا کردن اقتصاد ایران می سازیم. ما با خیزش بزرگی که در جامعه ما به وجود می آید، عظمت قدرت مردم ایران را به نمایش خواهیم گذاشت.

  روحانی: دولت من دولت تدبیر و امید است. من خود را در برابر فقر و مشکلات مردم مسئول می بینم. مخصوصا کارمندان و کارگران و مخصوصا بیماران صعب العلاج. تلاش خواهم کرد همه را تحت پوشش بیمه قرار دهم و مردم بتوانند بیمه مورد نظر خود را انتخاب کنند.

 115. پرسش های محرمانه اولین مناظره و اعتراض برخی نامزدها

  برخی از نامزدها نسبت به پرسش های چند گزینه ای و تصویری اعتراض داشتند و مرتضی حیدری مجری برنامه گفت که سئوالات مناظره و نحوه برگزاری آن "محرمانه" بوده "به جز بنده، رئیس سازمان و 2 تن از مدیران ارشد این سازمان از محتوای سئوالات با خبر نبوده اند.‬"

  به گفته آقای حیدری ‫نظر سنجی ها نشان می دهد بیش از نیمی از ایرانیان هنوز نامزد مورد نظر خود را انتخاب نکرده اند و آن را موکول به بعد از مناظره ها کرده اند و آنهایی که انتخاب کرده اند هم گفته اند اگر بعد از مناظره ها فرد صالح تری باشد به او رای خواهند داد.‬

 116. مناظره اول کاندیداها به پایان رسید. به گفته مجری برنامه، مناظره بعدی روز چهارشنبه 15 خرداد، ساعت 16 به وقت تهران خواهد بود. موضوع این مناظره فرهنگ و هنر خواهد بود. 

 117. نظرسنجی از اولین مناظره تلویزیونی نامزدها، خبرگزاری دانشجویان ایران از مخاطبان پرسیده آيا شما از عملكرد صدا و سيما در نحوه برگزاري مناظره با 8 نامزد رياست جمهوري موافقيد، که در پایان اولین مناظره 94 درصد از مجموع 447 نفری که تا این لحظه در این نظرسنجی شرکت کرده اند عملکرد صدا و سیما را منفی ارزیابی کرده اند.

   

 118. وبسایت الف در واکنش به برگزاری اولین مناظره نامزدهای انتخابات نوشته " دور اول مناظره کاندیداها برگزار شد؛ صداوسیما راضی، مردم سردرگم، نامزدها معترض"

 119. در نظرسنجی سایت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) درباره اولین مناظره تلویزیونی، در پاسخ به سوال "شما با دیدگاه‌های اقتصادی مطرح شده کدام کاندیدا در مناظره تلویزیونی موافقید؟"، از میان 6370 شرکت کننده تا حدود ساعت 9:30 به وقت تهران، رای آقای عارف با 42.9 درصد از رای سایر نامزدها جلوتر بوده است.

  حسن روحانی با 17.5 درصد و محمد باقر قالیباف با 13.3 درصد، در رتبه های دوم و سوم قرار دارند.