رضایی: احمدی‌نژاد به هشدارم توجه نکرد

Image caption محسن رضایی: سیاست و امنیت در جمهوری اسلامی بزرگ شده اما زندگی و اقتصاد کوچک مانده است

محسن رضایی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران، در یک برنامه تلویزیونی با انتقاد از سیاست‌های محمود احمدی‌نژاد گفت که او به هشدارهایش توجه نکرده است.

آقای رضایی به مناظره زنده تلویزیونی خود با محمود احمدی‌نژاد در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری دوره قبل در سال ۸۸ اشاره کرد و گفت: "من آنجا از بیکاری صحبت کردم، از گرانی صحبت کردم، از شاخص فلاکت صحبت کردم اما متاسفانه به هشدارهای من توجه نشد."

شامگاه پنج‌شنبه ۹ خرداد (۳۰ مه) دو نامزد دیگر انتخابات امسال، حسن روحانی و غلام‌علی حداد عادل، در دو برنامه تلویزیونی در شبکه‌های دیگر حاضر شدند و از سیاست‌های خود گفتند.

محسن رضایی در برنامه زنده در شبکه دو تلویزیون ایران وعده داد دولتش به جای ۴۵ هزار تومان یارانه مستقیم که در حال حاضر به مردم پرداخت می‌شود، ماهانه ۱۱۰ هزار تومان بدهد. او گفت که این افزایش پرداخت، تورم‌زا نخواهد بود.

این نامزد اصول‌گرا گفت که با آمریکا بر سر پرونده هسته‌ای و اگر رهبر جمهوری اسلامی اجازه دهد درباره محیط زیست منطقه‌ای و مبارزه با مواد مخدر مذاکره خواهد کرد.

به گفته این فرمانده پیشین سپاه پاسداران، "ایران تبدیل به یک قدرت بسیار بزرگ در منطقه شده" و کشورهایی مثل سوریه، لبنان، فلسطین و عراق به ایران "تکیه می‌کنند اما ما در گوشت مرغش می‌مانیم، در کره می‌مانیم، در روغن می‌مانیم."

او گفت: "سیاست و امنیت در جمهوری اسلامی بزرگ شده اما زندگی و اقتصاد کوچک مانده است".

آقای رضایی به حضور خود در انتخابات قبلی در سال ۱۳۸۸ اشاره کرد و گفت هشدار داده بود "که اگر کاری نکنیم ممکن است کشور به سمت پرتگاه برود" و وضع فعلی در ایران به خاطر بی‌توجهی به آن هشدارهاست.

محسن رضایی وعده داد که در دولت خود "اقتصاد دولتی را از دست همه دولتی‌ها می‌گیرم و اگر نیروی مسلح وارد اقتصاد شده باشد از آن می گیرم".

او گفت که اگر پیروز شود یک "دولت فراگیر" شکل می‌دهد که شرط حضور در آن "قبول‌داشتن رهبر و نظام" و "باعرضه‌بودن" است.

این فرمانده پیشین سپاه پاسداران گفت که در دولت خود طرح "سربازی حرفه‌ای" به جای سربازی اجباری را به شورای امنیت ملی می‌دهد و در صورت موافقت رهبر جمهوری اسلامی، آن را به مجلس می‌رساند.

او گفت قصد دارد یک میلیون بشکه نفت که "الآن در چاه‌ها هست ولی نمی‌گذارند بفروشیم" را به فرآورده‌های نفتی تبدیل کند تا "۱۵۰ میلیارد دلار" درآمد برای ایران داشته باشند.

Image caption حسن روحانی: قیمت کالاها در طول ۸ سال دولت محمود احمدی‌نژاد، سه برابر شده است

'علامت به خارج'

حسن روحانی، دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری، در یک برنامه تلویزیونی گفت که مسئله تحریم‌ها علیه ایران "در میان‌‌مدت قابل حل است".

این دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی و سرپرست تیم مذاکرات هسته‌ای در دولت محمد خاتمی، شامگاه پنج‌شنبه در یک برنامه از شبکه جام‌جم در تلویزیون ایران به سوالات گروهی از "ایرانیان خارج از کشور" پاسخ داد.

به گفته او، این که چه کسی در انتخابات ۲۴ خرداد ایران، به ریاست‌جمهوری برسد با توجه به "سوابق و تفکرات و راهبردها و شعارهایش، اولین علامت را به داخل و خارج می‌دهد."

او گفت که این علامت می‌تواند "اعتدال و عقلانیت و منطق" باشد و یا "افراطی‌گری و تندروی".

آقای روحانی گفت که اساس برنامه‌ اقتصادی دولتش، «تولید ثروت ملی» و «توزیع عادلانه ثروت» است و وعده داد تورم و نقدینگی را در ایران کاهش دهد.

این نامزد منتقد دولت گفت که قیمت کالاها در طول ۸ سال دولت محمود احمدی‌نژاد، "سه برابر شده است".

آقای روحانی گفت در حال حاضر ۵ میلیون نفر در ایران بیمه خدمات درمانی ندارند و گفت که باید آنان را هم از بیمه درمانی برخوردار کرد.

این عضو شورای عالی امنیت ملی ایران گفت: "در پرونده هسته‌ای ما بین اروپا و آمریکا فاصله انداختیم و سفیر روسیه در اجلاس شورای حکام در آذرماه سال ۸۲ (نوامبر ۲۰۰۳) وقتی که سه کشور اروپایی با آمریکا در مشاجره بودند، گفته بود که در دهه‌های اخیر چنین منظره‌ای را ندیده بودم که در یک اجلاس بین‌المللی رسمی سه کشور مهم اروپایی در یک سو آمریکا در طرف دیگر باشد."

حسن روحانی افزود: "باید بتوانیم اجماع جهانی قدرت‌های بزرگ علیه ایران را بشکنیم و آن فاصله‌های لازم را بین آنها به وجود آوریم و فضای تنفس ایجاد کرده و گام‌به‌گام با تحریم‌های یکجانبه و تحریم‌های بین‌المللی مقابله کنیم."

این رئیس پیشین تیم مذاکرات هسته‌ای ایران گفت: "مذاکره به معنای اعلام مواضع نیست که ما با جمعی بنشینیم و مواضع خودمان را بگوییم و آنها هم اعلام موضع کنند و تا اجلاس بعد با هم خداحافظی کنیم."

او گفت در مذاکره باید "بین نظرات دو طرف پل زده شود و برسیم به نقطه مشترک و در آن نقطه مسئله را حل و فصل کنیم."

به گفته وی، برنامه‌هایش بعد از اقتصاد و معیشت مردم، "اصلاح روابط خارجی با دنیا" است و این که ایران نباید فکر کند در دنیا دوست و‌ دشمن‌های دائمی وجود دارد.

آقای روحانی گفت ارتباط بد ایران با برخی کشورها به دلیل نوع تخاصم ایران با آمریکاست.

او گفت: "باید با اتخاذ تدابیر رابطه با آمریکا را به حداقل تنش برسانیم.

وی گفت: "اصل فناوری هسته‌ای جز برنامه‌های توسعه کشوری ما بوده و در چارچوب مقررات بین‌المللی صورت گرفته است و تنها بخشی که کشور را دچار مشکل کرد بخش غنی‌سازی بود که آن هم به دلیل بهانه‌های غربی‌ها و آمریکایی‌ها صورت گرفت."

حسن روحانی افزود: "ما باید کاری کنیم تمام ایرانیان به راحتی به ایران بیایند و بازگردند. من به دنبال این هستم که ایرانی هایی که مشکل دارند نیز بتوانند برای مدت کوتاه به ایران بیایند و بازگشت آنها تضمین شده باشد."

حسن روحانی به ایرانیان قول داد "افتخارات بزرگان ایرانی که برخی کشورهای همسایه آن را تصاحب کردند، برگردانم و احترام پاسپورت ایرانی نیز برگردانده می‌شود."

Image caption حداد عادل "گسترش ازدواج آسان" را از برنامه‌های خود برای دولت یازدهم دانست

'تصمیم‌گیری‌های عقلانی'

غلام‌علی حداد عادل، دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری، شامگاه چهارشنبه در شبکه یک تلویزیون ایران گفت: "چالش بزرگ امروز جامعه مسئله اقتصادی است و دولت باید به مسائل واقعی مردم بپردازد."

این نامزد اصول‌گرا با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها گفت: "مشکلات مدیریتی و برخوردهای پرهزینه و کم‌فایده در عالم سیاست هم مردم را می‌رنجاند."

او از سابقه خود در وزارت آموزش پروش گفت که در سال‌های جنگ ایران و عراق "شاید مواد غذایی بر سر سفره‌های مردم غایب بود ولی کتاب‌های درسی کم نشد."

این رئیس دوره هفتم مجلس جمهوری اسلامی گفت: "در مدیریت کلان کشور باید با دیوان‌سالاری فجیعی که ما داریم مقابله کرد."

آقای حداد عادل وعده داد که اگر به ریاست جمهوری برسد، یکی از اقدامات اساسی او توجه به محیط زیست خواهد بود.

به گفته او، "در حال حاضر مهمترین مسئله مردم مسئله گرانی و تورم و مشکلات معیشتی و بیکاری است."

وی گفت: "باید با تحول در آموزش و پرورش به سمت سبک زندگی اسلامی حرکت کنیم چرا که همه گام‌های بزرگ باید از آموزش و پرورش آغاز شود."

غلام‌علی حداد عادل گفت: "مردم باید باور کنند که تصمیم‌گیری‌های دولت و رئیس دولت عقلانی است و بر پایه مبانی عقلانی صورت می‌گیرد."

مطالب مرتبط