آمریکا: حمایت ایران از تروریسم در سال گذشته افزایش یافت

حزب‌الله
Image caption دولت آمریکا می‌گوید که ایران از جمله از طریق حزب‌الله لبنان از تروریسم بین‌المللی حمایت می‌کند

دولت آمریکا گفته است که ایران سال گذشته حمایتش از تروریسم را به قدری گسترش داده که در دو دهه گذشته سابقه نداشته است.

دولت آمریکا در گزارش سالانه‌اش در مورد خشونت ناشی از افراط‌گرایی در جهان گفت که عناصر اصلی القاعده در افغانستان و پاکستان به سمت شکست پیش می‌روند اما تاکید کرد که شاخه‌های مختلف این گروه همچنان تهدیدی جدی برای آمریکا هستند.

در گزارش تروریسم سال ۲۰۱۲ فهرست "کشورهای حامی تروریسم" تغییر نکرده است و کوبا، ایران و سوریه در آن باقی مانده‌اند.

در این میان نام ایران به عنوان "بدترین خاطی در زمینه حمایت از تروریسم" پررنگ شده و سوریه به خاطر سرکوب بی‌رحمانه مخالفان مورد سرزنش قرار گرفته است.

در این گزارش آمده است که حمایت ایران از تروریسم در این سال "شاهد افزایشی قابل‌توجه بود" که عمدتا از طریق نیروی قدس سپاه پاسداران ایران و گروه حزب‌الله لبنان که آن را متحد و نایب ایران در لبنان خوانده است، انجام شد.

در این بیانیه آمده است: "فعالیت تروریستی ایران و حزب‌الله به شدتی رسیده که از دهه ۱۹۹۰ مشاهده نشده بود و با توطئه برای حملاتی در آسیای جنوب شرقی، اروپا و آفریقا همراه بود."

این گزارش در حمایت از ادعای خود در ارتباط با ایران و حزب‌الله از جمله به حمله به یک اتوبوس حامل جهانگردان اسرائیلی در بلغارستان که باعث مرگ شش نفر شد، اشاره می‌کند و همچنین حملاتی که در هند، تایلند، گرجستان و کنیا ناکام ماند.

نماینده ایران در سازمان ملل در ماه ژوئیه گذشته دخالت کشورش در بمب‌گذاری بلغارستان را تکذیب و اسرائیل را متهم به انجام آن کرد.

ایران روز جمعه در واکنش به گزارش تازه دولت آمریکا گفت این آمریکاست که از تروریست‌ها در خاورمیانه حمایت می‌کند.

علیرضا میریوسفی سخنگوی دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد گفت: "ایران خود قربانی تروریسم دولتی بوده است که جان هزاران نفر از مردم بی‌گناه ایران را گرفته است."

او آمریکا را متهم کرد که سابقه‌ای طولانی در حمایت از گروه‌های تروریستی در منطقه و همچنین دولت اسرائیل دارد و بنابراین در جایگاهی نیست که دیگر کشورها را به حمایت از تروریسم متهم کند.

او به خروج سازمان مجاهدین خلق از فهرست سازمان‌های تروریستی توسط آمریکا اشاره کرد و آن را نشانه استاندارد دو گانه واشنگتن در برخورد با مساله تروریسم دانست.

مطالب مرتبط