آنچه گذشت
گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۱۳ روز تا انتخابات

به روز شده:  19:35 گرينويچ - شنبه 01 ژوئن 2013 - 11 خرداد 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. در وبسایت محسن رضایی، از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری، به نقل از وی گفته شده که اگر شیوه مناظره اصلاح نشود، در آن شرکت نخواهد کرد. آقای رضایی گفته است: شیوه اجرای مناظره جسارت به ساحت شریف مردم ایران بود. بنده با احترام به قانون اعتراض خود را نسبت به این شیوه اعلام کرده و در حال بررسی این موضوع برای شرکت یا عدم شرکت در مناظره‌های بعدی هستم. وی گفته است: ظاهرا آنها (صدا و سیما) در طراحی مناظره‌های امسال از ترس حوادث سال ۸۸ از سوی دیگر بام افتادند.

 2. به گزارش ایرنا، رییس ستاد انتخاباتی حسن روحانی در خراسان رضوی از نحوه برگزاری مناظره ها در صدا و سیما انتقاد كرده و آن را توهین به مردم خوانده است. غلامحسین دلاور با ابراز نگرانی از برگزاری مناظرات تلویزیونی به شیوه روز جمعه گفت: صدا و سیما با برگزاری این برنامه ها نشان داد كه هنوز در ۲۰ سال گذشته به سر می برد و شعور مخاطبانی را كه ۲۲ انتخابات را پشت سر نهاده اند، نادیده می‌گیرد.

 3. به گزارش خبرگزاری مهر، حسن میرعابدینی استاد علوم ارتباطات اجتماعی گفته است که مناظره دیروز نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، مناظره نبود مسابقه بود. وی گفته است: چیزی که با دیدن این برنامه به ذهن متبادر می‌شد، این بود که گویی شاهد یک مسابقه هیجان‌انگیز تلویزیونی هستیم.

 4. مدیر گروه خانواده شبکه دو سیما گفته است همسران و فرزندان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری برای اولین بار در برنامه ای در این شبکه درباره سبک زندگی و منش خانوادگی آنها صحبت می‌کنند. وی به خبرگزاری مهر گفته است در این برنامه که از فردا آغاز می‌شود، نامزدها در قامت یک همسر و فردی از اعضای خانواده سنجیده می‌شوند.

 5. خبرگزاری ایرنا در مطلبی با عنوان "آقای ضرغامی! به این می‌گویند مسابقه"، از شیوه برگزاری مناظره دیروز انتقاد کرده و نوشته است: نخستین دور مناظره میان نامزدهای ریاست جمهوری كه قرار بود برنامه ای جذاب برای به چالش كشیدن برنامه های اقتصادی آنها باشد، اكنون به محملی برای رد و بدل شدن پیامك های طنز و لطیفه های متنوع در میان مردم تبدیل شده است.

 6. ایرنا در ادامه نوشته است: فارغ از دكور و چینش برنامه كه در همان وهله نخست بیننده را به یاد «مسابقه هفته» با اجرای زنده یاد منوچهر نوذری می انداخت، پرسش هایی كه برای نامزدها طراحی شده بود آنقدر كلی گویی بود كه حداقل ۱۰ دقیقه باید زمان در اختیار فرد قرار می گرفت اما زمان چند دقیقه ای برای نامزدی كه از گوی قرعه كشی انتخاب می شد و زمان ۹۰ ثانیه ای برای هر نامزد دیگر برای نقد وی، موجب شد تا مطالب ابتر و ناقص بیان شوند.

 7. خبرگزاری ایلنا گزارش داده است که صلاحیت ابراهیم اصغرزاده برای انتخابات شورای شهر تهران تایید شده است. صلاحیت آقای اصغرزاده برای شورای شهر تهران رد شده بود اما در مرحله اعتراض به هیات نظارت استان تهران تایید شد. ابراهیم اصغرزاده، نماینده دوره سوم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو سابق شورای شهر تهران، این دوره برای نامزدی ریاست جمهوری و شورای شهر تهران همزمان ثبت نام کرده بود.

 8. بنا به گزارش ایرنا، حجت الله یگانه، رییس ستاد انتخاباتی محمدباقر قالیباف در لرستان، نیز گفته است: مناظره هشت كاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری در صدا و سیما تنها شبیه به یک مسابقه بود.

 9. روزنامه اعتماد در صفحه اول خود از اولین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرده و نوشته این مناظره "بيش از آنكه فضای یک مناظره بين هشت رقيب سياسی را تصوير كند، يادآور مسابقات تلويزيونی بود."

 10. روزنامه بهار مناظره دیروز را "کمدی" توصیف کرده است.

 11. غلامعلی حداد عادل در واکنش به انتقادهایی که از مناظره‌های دیروز شده، از نامزدهای انتخاباتی خواسته است "با مناظره‌ها قهر نکنند."

 12. رمضان شجاعی کیاسری، نماینده مجلس و از اعضای کمیسیون تبلیغات انتخاباتی، گفته است این کمیسیون از شکل برگزاری مناظره‌ها بی‌خبر بوده است.

  آقای کیاسری گفته است اعضای این کمیسیون تنها یک ساعت قبل از مناظره و از طریق پیامک از این که مناظره چگونه برگزار می‌شود باخبر شده‌اند.

  او گفته عزت‌الله ضرغامی ایرادات وارد شده به مناظره را پذیرفته است.

 13. حسن روحانی خبر داده که شاید اکبر هاشمی رفسنجانی در فیلم تبلیغاتی او حضور پیدا کند.

 14. حمیدرضا ترقی، از چهره‌های ارشد حزب موتلفه، به خبرگزاری ایلنا گفته که تفاوت میان سعید جلیلی و ائتلاف سه نفره به قدری "قابل ملاحظه" است که "با هم قابل جمع نیستند."

  آقای ترقی گفته است: "یک تفکر ائتلاف سه گانه است و تفکر دیگر شخص جلیلی است که این دو با یکدیگر در روش‌های اجرایی تفاوت‌های بسیاری دارند. البته مردم هر کدام از این‌ها را انتخاب کنند به جریان اصول گرایی رای داده‌اند اما تفاوت در مشی و روش بسیار قابل ملاحظه است."

  ائتلاف سه نفره از علی اکبر ولایتی، محمدباقر قالیباف و غلامعلی حداد عادل تشکیل شده و بنا بود یکی از آنها در رقابت انتخاباتی باقی بماند. اما به نظر می‌رسد این مساله منتفی شده است.

  حزب موتلفه به همراه دیگر گروه‌های راست سنتی از علی اکبر ولایتی حمایت می‌کنند.

 15. مصطفی محمد نجار، وزیر کشور ایران، گفته وزارت کشور سعی دارد نتیجه انتخابات را زودتر از قبل اعلام کند.

 16. حسن روحانی در کنفرانس مطبوعاتی خود گفته که محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی از حضور او در انتخابات حمایت می‌کنند.

 17. احمد توکلی، نماینده مجلس، درباره مناظره‌های دیروز به وبسایت خبرآنلاین گفته: "از اینکه نامزد‌های ریاست جمهوری این روش را تحمل کردند و جلسه را ترک نکردند تعجب می‌کنم."

 18. محمدرضا باهنر، احتمال می‌دهد که محمود احمدی‌نژاد از سعید جلیلی حمایت کند.

  آقای باهنر گفته است: "گروه خونی احمدی‌نژاد و جلیلی به یکدیگر می‌خورد" و همچنین گفته آقای احمدی‌نژاد از کسی پشتیبانی می‌کند "که برای او خطری نداشته باشد، براساس این تحلیل احمدی‌نژاد،‌ جلیلی را می‌پسندد."

  البته آقای باهنر تاکید کرده: "اینکه احمدی‌نژاد و جلیلی در نشستی با یکدیگر توافق کرده باشند که جلیلی نامزد دولت باشد، اینگونه نیست."

 19. داوود احمدی‌نژاد، برادر رئیس جمهور ایران که برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده بود، می‌گوید سعید جلیلی سیاست‌هایی مانند محمود احمدی‌نژاد را پی خواهد گرفت.

  آقای احمدی‌نژاد گفته: "به نظر من آقای جلیلی همان راه احمدی نژاد را می رود و همگی باید مراقب باشند."

 20. حسن روحانی، نامزد انتخابات، با انتقاد از مناظره‌ای که تلویزیون دولتی ایران برگزار کرد، گفته: "دیروز به یکی گفتم جای مرحوم نوذری خالی بود. امیدوارم از این ساعت به بعد رسانه میلی به رسانه ملی تبدیل شود."

  منوچهر نوذری مجری برنامه‌ سرگرم‌کننده‌ای با عنوان "مسابقه هفته" بود که بسیاری مناظره دیروز را به کنایه به آن تشبیه کرده‌اند.

 21. حسن رسولی، سخنگوی ستاد انتخاباتی محمدرضا عارف، گفته است که آقای عارف قصد ائتلاف با هیچ نامزد دیگری را ندارد.

  در روزهای اخیر برخی هواداران اصلاح‌طلبان از حسن روحانی و محمدرضا عارف خواسته‌اند با یکدیگر ائتلاف کنند.

 22. دبیرخانه جنبش عدم تعهد، که اسفندیار رحیم مشایی ریاست آن را به عهده دارد، با صدور بیانیه‌ای "افسردگی آقای مشایی به دلیل رد صلاحیت" را تکذیب کرده است.

 23. احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، گفته نباید به نامزدهای انتخاباتی اجازه داده شود که از میرحسین موسوی و مهدی کروبی در تبلیغات خود نام ببرند.

  آقای علم‌الهدی گفته: "کاندیداها نباید به راحتی از سران فتنه در تبلیغاتشان نام ببرند" و "نباید نامزدها برای جلب رأی برخی از افراد لائیک و ضد انقلاب از این فتنه‌گران تعریف کنند و یا اینکه به گونه‌ای حرف نزنند که انگار اتفاقی نیافتاده است چراکه قطعا این عمل سبب رای آوری آن‌ها نمی‌شود."

  محمدرضا عارف، حسن روحانی و محمدباقر قالیباف نامزدهایی هستند که به رهبران معترضان، که در بازداشت خانگی به سر می‌برند، اشاره‌هایی کرده‌اند.

 24. وبسایت مجمع تشخیص مصلحت نظام گزارش داده که اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس این مجمع در جلسه امروز گفته که "مسئولان به‌گونه‌ای عمل کنند که در روز ۲۴ خرداد ماه، حماسه سیاسی در کشور محقق شود تا زمینه حماسه اقتصادی که ضرورت همه‌جانبه برای رفع مشکلات کشور است، محقق شود."

 25. ناصر سراج نماینده دادستان کل کشور در کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری گفته که "مناظره انجام شده بررسی شود و پس از آن در مورد ادامه روند آن تصمیم‌گیری صورت گیرد."

  کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری دارای پنج عضو است. دادستان کل کشور، رئیس سازمان صدا و سیما، رئیس شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما، نماینده شورای نگهبان و دبیر هیات اجرایی مرکزی انتخابات عضو کمیسیون کمیسیون تبلیغات ریاست جمهوری هستند.

 26. شبکه دوم تلویزیون دولتی ایران از فردا در برنامه‌ای با خانواده نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری مصاحبه می‌کند.

 27. شورای هماهنگی راه سبز امید، گروه نزدیک به میرحسین موسوی و مهدی کروبی، با انتشار بیانیه‌ای گفته که "انتخابات پیش رو را فاقد حداقل لوازم و استانداردهای شناخته شده در مورد انتخابات آزاد، سالم و منصفانه می‌داند."

  این گروه معترض به نتیجه انتخابات پیشین ریاست جمهوری در بیانیه خود گفته: "انتخابات اگر انتخابات باشد در آن شرکت می کنیم, اما عدم شرکت در انتخابات به اندازه‌ی شرکت در انتخابات، حق شهروندان است و کسی نمی‌تواند این حق را از ایرانیان بستاند"

  "اگر حاکمان اقتدارگرا درهای صندوق‌های رای را بر فکر و ایده شهروندان ببندند، سبزها همچنان در کنش‌های جمعی خویش، مطالبات خود را مطرح، گفتمان و هویت خود را منتشر، و فضای سیاسی ـ اجتماعی کشور را به اشکال گوناگون از حضور سبز خویش متاثر می‌کنند."

 28. جعفر توفیقی، رئیس ستاد انتخاباتی محمدرضا عارف، گفته محبوبیت آقای عارف پس از مناظره دیروز بالا رفته است.

  آقای عارف در بخشی از مناظره در اعتراض به شکل برگزاری آن از پاسخگویی به سوالات خودداری کرد.

 29. علی باقری، رئیس ستاد انتخاباتی سعید جلیلی گفته است دولت محمود احمدی‌نژاد از آقای جلیلی حمایت نمی‌کند.

  در هفته گذشته شایعاتی مبنی بر احتمال حمایت آقای احمدی‌نژاد از آقای جلیلی منتشر شده بود.

 30. هم اکنون محمدرضا عارف در شبکه اول تلویزیون ایران در حال توضیح دیدگاه‌های خود است.

 31. حسین طلا، رئیس هیات نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا به خبرگزاری فارس گفته نتیجه نهایی تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراها فردا اعلام می‌شود.

 32. چرا مناظره انتخاباتی 'مسابقه هفته' شد؟

  شباهت مناظره به مسابقه‌های تلویزیونی و پرسیدن سوال‌های چهارگزینه‌ای باعث شده بسیاری بگویند این شکل مناظره با اهمیت جایگاه ریاست جمهوری همخوانی نداشته. شباهتی که تصادفی نیست؛ حسین فردرو، کارگردان این مناظره، پیش از این کارگردان مسابقه‌های تلویزیونی بوده.
 33. کمتر از دو ساعت دیگر محمد غرضی در شبکه دوم تلویزیون ایران دیدگاه‌های خود را توضیح خواهد داد.

 34. حسن روحانی، از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران در نشست خبری خود گفته است که عده‌ای می‌خواستند انتخابات را مهندسی کنند که رهبری و مردم ایستادند و تمام شد. او گفت "انشاء الله رسانه ملی چنان هوسی نداشته باشد."

 35. محمدرضا عارف، از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری ایران در برنامه تلویزیونی دوربین شبکه اول گفته است که مسکن یکی از دلایل بچه‌دار نشدن زوج‌ها در ایران به شمار می‌رود.

 36. آقای عارف گفته است که کاهش تورم و افزایش قدرت خرید از برنامه‌های دولت او در صورت پیروزی خواهد بود. او گفته است که فشار گرانی بر همه خانواده‌ها سنگینی می‌کند. آقای عارف افزوده که تورم در حال حاضر، وضعیت لجام گسیخته‌ای دارد.

 37. محسن رضایی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری ایران در یاسوج به خبرنگاران گفته است که از همه اقوام ایرانی در دولت خود استفاده کرده و به تبعیض‌ها در این زمینه پایان خواهد داد.

 38. سید محمد غرضی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در شبکه دوم تلویزیون ایران گفته است که در حال حاضر یأس در مجموعه اداری کشور به عده‌ای غلبه کرده و او با هدف رسیدگی به چنین مسایلی وارد انتخابات شده است.

 39. سایت‌های کلمه و سحام نیوز از پایگاه‌های خبری نزدیک به مخالفان دولت ایران گفته‌اند که همایش ستاد جوانان حامی حسن روحانی در حسینیه جماران به دلیل دخالت نیروهای امنیتی به تشنج کشیده شده و سعید الله بداشتی رئیس و مجتبی هاشمی از اعضای ستاد جوانان حامی حسن روحانی بازداشت شده‌اند.

 40. خبرگزاری مهر نیز در باره همایش انتخاباتی حسن روحانی در جماران گفته است که شرکت‌کنندگان شعارهایی در حمایت از میر حسین موسوی و مهدی کروبی که این خبرگزاری از آنها با عنوان سران فتنه یاد کرده، سر داده‌اند. این افراد همچنین تصاویر این دو رهبر مخالفان دولت ایران را که در حال حاضر در حبس خانگی به سر می‌برند، در دست داشتند.

 41. دفتر سید محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری سابق ایران در بیانیه‌ای خبر حمایت او از کاندیدایی خاص در انتخابات ریاست جمهوری را تکذیب کرد. این بیانیه خاطرنشان کرده که مواضع آقای خاتمی از طریق سایت او منتشر می‌شود.

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در یک نگاه

به روز شده: 25 مه 2013
 • محمد غرضی: ۷۲ ساله، متولد اصفهان، فوق لیسانس الکترونیک دانشگاه تهران. وزیر نفت در دولت میرحسین موسوی و وزیر پست و تلگراف و تلفن، در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی
 • علی اکبر ولایتی: ۶۸ ساله متولد تهران، متخصص کودکان و فوق تخصص بیماری های عفونی دانشگاه جان هاپکینز، شانزده سال وزیر خارجه در دولت میرحسین موسوی و اکبر هاشمی رفسنجانی و شانزده سال اخیر مشاور بین الملل رهبر ایران
 • غلامعلی حداد عادل: ۶۸ ساله، متولد تهران، دکترای فلسفه دانشگاه تهران، چهار دوره نماینده تهران در مجلس، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و مشاور عالی رهبر ایران
 • حسن روحانی: ۶۵ ساله متولد سمنان، دکترای حقوق اساسی دانشگاه گلاسگو، دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی، نماینده مجلس در دوره های چهارم و پنجم، نماینده مجلس خبرگان از سال ۱۳۷۸، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از سال ۱۳۷۰
 • محمدرضا عارف : ۶۲ ساله متولد یزد، دکترای برق دانشگاه استنفورد، رئیس سابق دانشگاه تهران، وزیر پست و تلگراف و تلفن در دولت اول خاتمی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، معاون اول رئیس جمهور در دولت دوم خاتمی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام
 • محسن رضایی: ۵۹ ساله متولد مسجد سلیمان، دکترای اقتصاد دانشگاه تهران، فرمانده سابق سپاه، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام
 • محمدباقر قالیباف: ۵۲ ساله، متولد مشهد، دکترای جغرافیای سیاسی دانشگاه تربیت مدرس، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء و فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران، فرمانده نیروی انتظامی، شهردار تهران
 • سعید جلیلی: ۴۸ ساله متولد مشهد، دکترای علوم سیاسی دانشگاه امام صادق، بسیجی در دوران جنگ، فعالیت در وزارت خارجه و دفتر آیت الله خامنه ای، دبیر شورای عالی امنیت ملی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.