مصرف مشروب تقلبی در رفسنجان دست‌کم شش نفر را کشت

Image caption پلیس ایران هر از گاه از کشف و انهدام محموله‌های مشروبات الکلی خبر می‌دهد

به گزارش رسانه‌های ایران از چهارشنبه گذشته تاکنون دست‌کم شش نفر "بر اثر مصرف الکل متانول" در شهر رفسنجان در استان کرمان ایران جان خود را از دست داده‌ و ۳۴۸ نفر مسموم شده‌اند.

حمید نجم‌الدین، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان امروز (شنبه، ۱۱ خرداد) به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت که تاکنون در مجموع ۳۴۸ نفر بر اثر مصرف الکل متانول مسموم شده‌اند که ۷۵ نفر از آنها در بیمارستان رفسنجان و ۱۰۹ نفر دیگر در شهرهای دیگر دیالیز شده‌اند.

او که دیروز گفته بود حال ۹ نفر از مسموم‌شدگان وخیم است و آنها به جز این که در کما هستند، دچار نابینایی هم شده‌اند، در توضیح بیشتر درباره آخرین وضعیت این افراد گفت: "در حال حاضر با عملیات پزشکی انجام شده، سه تن از مسموم‌شدگان با وخامت حال روبه‌رو بوده و در بخش آی‌سی‌یو بستری هستند."

او گفت که تمام مسموم‌شدگان مرد و در محدوده سنی زیر ۲۷ سال هستند.

آقای نجم‌الدین گفت که نمونه خون این افراد برای بررسی و آزمایش به بیمارستان علوم پزشکی کرمان و تهران ارسال شده است، ولی "براساس نظرات بالینی متخصصان، علت مسمومیت این افراد، مصرف متانول است."

از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران در بیش از سی سال گذشته، مصرف و خرید و فروش مشروبات الکلی در آن کشور ممنوع است و طبق قانون، افرادی که مشروبات الکلی بسازند، بخرند، بفروشند یا حمل و نگهداری کنند، با مجازات حبس، شلاق یا جزای نقدی روبه‌رو می‌شوند. از جمله، مجازات نوشیدن مشروبات الکلی در ایران "هشتاد ضربه شلاق" است.

اما با وجود این مجازات‌ها، گزارش‌ها نشان می‌دهد که ساخت مشروبات الکلی دست‌ساز و نیز واردات قاچاق مشروبات الکلی از کشورهای همسایه همچنان ادامه دارد و خوردن مشروبات الکلی به شکل پنهانی در ایران رایج است.

مشروبات الکلی دست‌ساز در ایران معمولا دارای ترکیبی از مواد سمی متانول و اتانول یا اصطلاحا الکل چوب هستند که موجب تخریب سلول‌های عصبی می‌شوند و هر ساله گزارش‌هایی در مورد مرگ عده‌ای به دلیل مصرف مشروبات الکلی تقلبی و غیراستاندارد منتشر می‌شود.

در تازه‌ترین مورد از این خبرها، رسانه های ایران دیروز از مسموم شدن بیش از ۶۰۰ نفر بر اثر مصرف الکل متانول خبر دادند، هرچند مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت که این رقم درست نیست.

آقای نجم‌الدین توضیح داد: "با اطلاع‌رسانی‌های انجام شده در سطح شهر، شمار زیادی از شهروندان به منظور پیشگیری و این که احتمال می‌دادند دچار مسمومیت شده باشند، به بیمارستان‌ها مراجعه کردند که البته مسمومیتی در کار نبود. اما باعث شد آمار مسمومیت‌ها بیش از میزان واقعی گزارش شود."

گفته شده است که از بامداد روز چهارشنبه، هشتم خرداد، روند مراجعه افرادی که ظن آن می‌رفت دچار مسمومیت الکلی شده باشند، به مراکز درمانی منطقه آغاز شد و در همان روز به اوج خود رسید.

کارکنان اورژانس رفسنجان نیز دیروز در حالت آماده‌باش کامل بودند و آقای نجم‌الدین گفته است که پس از مراجعه اولین موارد مشکوک به مسمومیت، "ستاد بحران" شهر رفسنجان تشکیل جلسه داده و برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شده "تا بتوان تلفات بحران احتمالی را به حداقل رساند." از جمله پیامک‌هایی برای هشدار به تلفن‌های همراه شهروندان رفسنجان ارسال شده است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گمانه‌زنی‌ها درباره این که تمام مسموم‌شدگان در یک مهمانی حضور داشتند را رد کرد و گفت: "حادثه‌دیدگان از تمام سطح شهر بوده‌اند، اما مواردی نیز در روز چهارشنبه به ما گزارش شد که مربوط به یک جشن عروسی و همچنین یک جشن تولد بود."

بازداشت سه مظنون

عباس رمضانی‌نژاد، امام جمعه رفسنجان به نقل از داده‌های مرکز فوریت‌های پزشکی و شورای تامین رفسنجان به ایسنا گفت که "این حادثه به علت مصرف نوشیدنی‌های نیروزا رخ داده است."

او اعلام کرد که سه نفر از توزیع‌کنندگان این نوشیدنی‌های مسموم دستگیر شده‌اند.

امام جمعه رفسنجان همچنین گفت: "علت این حادثه در دست بررسی است، اما احتمال می‌دهیم که برای کم‌فروغ کردن ارزش‌های والای انسانی این شهرستان و بحث انتخابات، عده‌ای نابخردانه دست به این حرکت زده‌اند."

آقای رمضانی‌نژاد اضافه کرد: "این گونه حرکت‌ها به نظر بنده، توطئه‌ای برای بدنام کردن رفسنجان است."

مطالب مرتبط