آنچه گذشت
گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۱۲ روز تا انتخابات

به روز شده:  22:28 گرينويچ - 02 ژوئن 2013 - 12 خرداد 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. محمدرضا عارف، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران در یکی از برنامه‌های تبلیغاتی خود که صبح امروز از رادیو ایران پخش شد، در مورد اعتراضات انتخاباتی سال ۱۳۸۸ گفت: "وقتی مردم خس و خاشاک تلقی شوند این مسئله پیش می آید. در انتخابات ۸۸ تخلف‌های آشکار اتفاق افتاد و حمایت‌های نابجایی شد. در چهار سال گذشته تریبون ها به صورت انحصاری در اختیار یک جریان خاص بود. با این حال نمی توان در گذشته باقی ماند. این همان چیزی است که رقبا می خواهند. نگاه ما به انتخابات باید برد برد باشد.

 2. آقای عارف در رادیو ایران  گفت که در این سالها سیاست های گزینشی به گونه ای اعمال می شد که مثلا وقتی یک استاد می خواست در دانشگاه استخدام شود متاسفانه از او می پرسیدند که در سال ۸۸ به چه کسی رای داده است؟ و یکی از اساتید به همین خاطر رد صلاحیت شد. مسئله دیگر ستاره دار کردن دانشجو است که نتیجه آن بی انگیزگی و رکودی بود که در سال ۹۱ با آن درگیر بودیم.

 3. محمدباقر قالیباف در شبکه جام جم که برای ایرانیان خارج از کشور برنامه پخش می شود گفته که در شهرداری و پلیس به دلیل ارتباطاتی که داشته است با "مشکلات ایرانیان آشنا هستم و می دانم که برخی هنوز برای بازگشت به ایران احساس نگرانی می کنند و فکر می کنند در کشور یک فضای امنیتی وجود دارد."

  آقای قالیباف گفته که "من با اطمینان بیان می کنم که ایرانیان می توانند به طور شفاف به کشور رفت و آمد داشته باشند و این را وظیفه دولت می دانم که به مشکلات ایرانیان خارج از کشور رسیدگی و از آنها حمایت کنم."

 4. سعید جلیلی در رشت گفته که اگر ایران اسلامی مقتدر نبود شش قدرت بزرگ دنیا پشت میز مذاکره با آن نمی نشستند و همین اقتدار باعث شده تا این قدرت ها اکنون بین خودشان دچار شکاف و اختلاف شوند.

  آقای جلیلی در واکنش به شعار "نه سازش نه تسلیم، یار جلیلی هستیم" گفت که "نه سازش و نه تسلیم" درست است اما باید بدانیم که همه ما یار رهبری هستیم و تنها نگاهمان به مقام معظم رهبری است."

  این نامزد انتخابات در مسیر سفر به رشت در لوشان گفته که "کسانی که کوچک‌ترین زاویه‌ای با نظام و رهبری دارند نمی‌توانند در گفتمان انقلاب اسلامی حضور پیدا کنند و در کنار ما باشند."

 5. صولت مرتضوی دبیر ستاد انتخابات کشور درباره انتقاد کاندیداهای ریاست‌ از مناظره گفت: "این کار، کار تازه‌ای است و هر کاری یکسری محاسن و یکسری معایب دارد که باید محاسنش را تقویت کنیم و معایبش را از بین ببریم."

  او گفت در باره کیفیت برنامه‌ها خود کارشناسان صداوسیما نظر می‌دهند و کمیسیون تبلیغات فقط در بحث تنظیم و ترتیب برنامه‌ها دخالت می‌کند.

  با این حال این ستاد "پیشنهادات خود را برای مناظره بعدی" به صداوسیما ارائه داده‌ است.

 6. سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی گفته که فضای مجازی در دوره انتخابات تحت کنترل و مراقبت است و افراد "آزاد به توهین، شایعه‌پراکنی و تخریب در فضای مجازی نیستند."

  به گفته آقای احمدی مقدم "این گونه نیست که افراد در این فضا آزاد باشند که بتوانند توهین، شایعه‌پراکنی و تخریب کنند."

  فرمانده نیروی انتظامی تاکید کرده که اگر جرمی در این فضا رخ دهد، نیروی انتظامی با دستور قضایی این مسئله را پیگیری می‌کند."

 7. ناصر سراج نماینده دادستان کل کشور در کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری گفته بعد از اولین مناظره، "با حضور معاون سیاسی صدا و سیما از کلیه نمایندگان ستاد کاندیداها در صدا و سیما دعوت به عمل آمد و نقطه نظرات همه نمایندگان کاندیدا‌ها اخذ شد، ولی هنوز به نتیجه نهایی در زمینه تغییر روند برگزاری مناظره‌ها نرسیده‌ایم."

  اما هر گونه تغییر احتمالی در روند برگزاری مناظره‌ها "به احتمال زیاد تا فردا اعلام خواهد شد."

 8. محمدباقر قالیباف کاندیدای ریاست جمهوری امروز در ارومیه گفت: "برای همه امورات، تهران می‌خواهد تصمیم بگیرد حتی برای یک کار جزئی. این اشکال دارد بنده خود را متعهد می‌دانم و به مردم این استان و اهل سنت، کرد، اهل تشیع و آذری زبان و ارامنه قول می‌دهم و همه بدانند که ما در دولت مبنای کارمان قانون اساسی است."

  آقای قالیباف همچنین گفت: "بیکاری و گرانی امروز کمر مردم را شکسته است. کسی که ثروت دارد برای سرمایه گذاری دچار تردید است و کسی هم که یارانه می‌گیرد با این یارانه قدرت خرید قبل از یارانه ها را هم ندارد پس این موضوع نشان می‌دهد مشکل ما پول نیست. چه ۲۰ میلیارد و چه ۱۰۰ میلیارد درآمد داشته باشیم مشکلات اقتصادی ما بیشتر می‌شود که کمتر نمی‌شود."

  "شما جای پای دولت را در تثبیت نرخ ارز که دولت باید ورود کند، نمی بینید، اما آنجا که بحث درآمد و تامین ریالی است، ارز وارد بازار می شود و قدرت خرید مردم را به حداقل می‌رساند، اینها نمونه حضور نابجای دولت است."

 9. علی‌اکبر ولایتی نامزد ریاست جمهوری امروز در گفتگو با رادیو ایران گفت: "کشور ما ماهاتیر محمد می خواهد که پزشک هم باشد(حالا ممکن است این را مطایبه بگیرید)، اغراق است اگر بگوئیم حتما باید پزشک باشد اما پزشک یاد گرفته مرض را تشخیص دهد و بعد هم آسیب شناسی کند."

 10. روزنامه اعتماد درباره اولین مناظره تلویزیونی نامزدهای ریاست جمهوری نوشته "دامنه اعتراض تنها به كانديداها و هوادارانشان محدود نبود و چهره‌هايی نظير احمد توكلی، عماد افروغ، محمدرضا باهنر و محمد خوش‌چهره نيز به شيوه برگزاری مناظره انتقاد كردند."

  دومین مناظره چهارشنبه برگزار می‌شود و گفته می‌شود تغییراتی در شیوه اجرای آن داده خواهد شد.

 11. بحث در باره اولین مناظره نامزدهای انتخابات که به مسائل اقتصادی اختصاص داشت همچنان ادامه دارد. روزنامه دنیای اقتصاد در سرمقاله خود علاوه بر انتقاد از شکل مناظره نوشته "سخت بتوان متقاعد شد که پرسش‌های مناظره اقتصادی، توسط متخصصان و اقتصاددانان طراحی شده باشد. البته بدون تردید برای مناظره ای که مخالطبانش عموم مردم هستند، باید پرسش ها ساده باشد، با این وجود می شد برخی از پرسش‌ها حداقل در سطحی که مثلا در برنامه های تخصصی خود سیما شاهدش هستیم، مطرح می شدند."

 12. داوود احمدی‌نژاد برادر رییس‌جمهور معتقد است "آقای جليلی همان راه [محمود] احمدی‌نژاد را می‌رود و همگی بايد مراقب باشند."

  داوود احمدی نژاد، چندی پیش نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم شد و سپس از ادامه رقابت کناره گیری کرد. در پی این کناره گیری، خبرهایی مبنی بر کناره گیری او به نفع سعید جلیلی انتشار یافت اما اواین خبرها را تکذیب کرد و گفت به نفع آقای جلیلی کناره گیری نکرده و حامی علی اکبر ولایتی است.

 13. محمدرضا رحيمی معاون اول رییس جمهور عقیده دارد "خداوند متعال احمدی‌نژاد را از دل چاه بيرون كشيد و به مانند يوسف در رأس امور قرار داد."

  "اين مرد خدايی منشا خير، توفيق عزت و خدمت بيشتر است." 

 14. حسن رسولی سخنگوی ستاد انتخاباتی محمدرضا عارف می‌گوید " آقای عارف نسبت به بخش‌های دوم و سوم مناظره اعتراض داشتند و طبق گفته‌های آقای ضرغامی قرار شده است اين دو بخش حذف و بيشتر روی بخش اول تمركز شود."

 15. علی باقری رییس ستاد انتخابات سعید جلیلی می گوید: "پیشنهاد شده مناظره‌ای درباره روند مذاکرات هسته‌‌ای بین نماینده آقای جلیلی و آقای روحانی در صداوسیما برگزار شود و به احتمال زیاد نماینده آقای جلیلی من باشم."

 16. هیئت نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر تهران می‌گوید تاکنون ۱۶۷۲ تایید صلاحیت شده‌اند و به ازای هر صندلی شورای شهر تهران ۵۳ نفر نامزد وجود دارد.

  روزنامه جوان می نویسد "تایید صلاحیتهای نامزدهای انتخابات شورای شهر امروز به پایان می رسد و نتیجه نهایی فردا از طریق فرمانداری‌ها اعلام خواهد شد."

 17. زهرا اشراقی نوه آیت‌الله خمینی در مصاحبه با روزنامه بهار گفته همه گروه‌های اصلاح‌طلب "چشم به آقایان خاتمی و هاشمی دوخته‌اند" و نتیجه [اجماع] تا "آخر هفته" از بین این دو نفر [آقایان عارف و روحانی] اعلام خواهد شد.

  "تمایل من به دکتر عارف است اما هرچه نظر جمع باشد باید همان را بپذیریم. دکتر عارف هم تابع نظر جمع است."

 18. سعید جلیلی نامزد زیاست جمهوری در کرمان باز هم بر استفاده از 'فرصت‌ها' و بکارگیری 'ظرفیتها' تاکید کرده و گفته گرانی همه‌جا هست؛ بنابراین دولت باید از تمام ظرفیت‌ها استفاده کند، زیرا هنگامی که ما به مردم اعتماد کرده و از توانایی‌های آنها استفاده کنیم، تورم نیز با کمک خود مردم برطرف می‌شود.

  "سودی که دلالان کسب می‌کنند، چند برابر سود کشاورزان است. این نشان می‌دهد که نظام اقتصادی ما نظام سالمی نیست و این وظیفه دولت است که این مشکلات را رفع کند."

 19. محمدعلی نجفی، گفته است که شنبه هفته آینده نتیجه ائتلاف محمدرضا عارف و حسن روحانی اعلام می‌شود.

  آقای نجفی گفته او سخنگوی این ائتلاف است و هر خبر دیگری که درباره کناره‌گیری یکی از این دو نامزد به نفع دیگری منتشر شود کذب است.

  "هیئتی هفت نفره برای ائتلاف آقای روحانی و عارف، دو کاندیدای اصلاح طلب انتخابات ریاست جمهوری، تشکیل شده که بنده رئیس این هیئت هستم."

  محمدرضا عارف و حسن روحانی تنها نامزدهایی هستند که بخش‌‌هایی از گروه‌های اصلاح‌طلب از آنان حمایت می‌کنند.

  آقای نجفی فضای انتخاباتی را سرد توصیف کرده و گفته است: "عملکرد نادرست صدا و سیما نیز در سرد شدن این فضا تاثیرگذار بوده است."

 20. احمد شیرزاد در روزنامه آرمان می‌نویسد "جليلی برای ورود به انتخابات رياست‌جمهوری يازدهم کم و بيش از همان مسير و شيوه‌ای استفاده کرده که محمود احمدی‌نژاد ۸ سال پيش از آن استفاده کرد. هم‌اکنون شباهت‌های متعدد جليلی سال ۹۲ با احمدی‌نژاد ۸۴ باعث شده تا برخی به اين باور برسند که ظاهرا مجموعه دولت و سعيد جليلی در مسير انتخابات يازدهم رياست‌جمهوری با يکديگر همراه
  شده‌اند."

 21. اما علی باقری رییس ستاد انتخاباتی سعید جلیلی هر گونه شباهت او با آقای احمدی‌نژاد را رد می‌کند: "بارها گفته‌ام که آقای جلیلی در عرصه انتخابات نه بدیلی دارد و نه بدلی."

  "ایشان به عنوان شخصیت مستقل وارد عرصه شدند و نامزد هیچ دسته و گروهی نبودند."

  "آقای جلیلی هنگامی که دیدند از نگاه ایشان کسی به عنوان پرچمدار گفتمان انقلاب اسلامی در بین کاندیداهای ثبت‌نام‌کننده وجود ندارد، وارد این عرصه شدند و تا آخر نیز در صحنه حضور خواهند داشت."

   

 22. مهدی طائب مسئول قرارگاه فرهنگی عمار می‌گوید "سن و سال برخی کاندیداها[ی رد صلاحیت شده] به ریاست جمهوری نمی‌خورد."

  او معتقد است "اصولگرایان هنوز برنامه‌ای برای ائتلاف ندارند."

  "در نظرسنجی‌ها مشاهده شده اصولگرایان رای می‌آورند و اصلاح طلبان رای نمی‌آورند، اما انتخابات دو مرحله‌ای می‌شود."

  آقای طائب به رای‌دهندگان توصیه کرد که"ملاک انتخاب ما باید همان توصیه رهبری باشد که با حضور حماسی و حداکثری رییس جمهوری با نقاط قوت رییس جمهور فعلی و نداشتن نقاط ضعف آن انتخاب شود."

 23. روزنامه آرمان می نویسد "مناظره ۸ نفره نامزدهای رياست جمهوری بازار لطيفه را ميان مردم داغ کرد." این روزنامه در مطلبی با امضای حسین افخمی نوشته "صداوسيما نتوانسته در دو دوره اخير انتخابات  نمره مناسبی در برگزاری برنامه‌های تبليغاتی نامزدها يا تست زنی داشته باشد."

 24. حسین الله‌کرم رئیس شورای هماهنگی حزب‌الله امروز گفت: "در سال‌های اخیر شاهد برخی حوادث چون ورود و بروز جریان انحرافی و عبارت‌هایی چون مشایی یعنی من و من یعنی مشایی از سوی احمدی‌نژاد بودیم و به صراحت می‌توان اعلام کرد که هیچ ارتباطی میان جلیلی و احمدی‌نژاد وجود ندارد."

  "اقشار ضعیف جامعه به شدت طرفدار جلیلی هستند و زمانی نیز همین اقشار که ما خود نیز در زمره آنها هستیم طرفدار احمدی‌نژاد بودیم؛ ولی هم اکنون به خاطر عملکرد سال‌های اخیر احمدی‌نژاد و همنشینی وی با مشایی حاضر به دفاع از احمدی‌نژاد نیستیم."

  بعلاوه "عدالت احمدی‌نژاد تحت تأثیر عدالت لیبرالی و مدل چاوز بوده و این مدل در نظام اسلامی کارآمد نیست."

  اما "تفاوت جلیلی با احمدی‌نژاد تفاوتی فرهنگی است و جلیلی چون دارای فرهنگ قرآنی است هیچگاه دچار فرهنگ لیبرالی نمی‌شود."


 25. ستاد انتخاباتی حسن روحانی در واکنش به " آنچه (شنبه ۱۱خرداد) در حاشیه سخنرانی او در حسینیۀ جماران رخ داد "بیانیه‌ای صادر و "افراط و تفریط و خودسری" و هرگونه رفتار "هنجارشکنانه و خیابانی" را محکوم کرد.

  گفته می‌شود در مراسم سخنرانی حسن روحانی در حسینیه جماران عده‌ای از حامیان ستاد او بازداشت شدند.

 26. وبسایت الف در مطلبی با عنوان "قهر حزب الله با کارآمدی را پایانی هست؟" نوشته "گویا انقلابی‌های نوپا نذر کرده‌اند در هر انتخاب بگردند و ناکارآمدترین گزینه را برگزینند."

  "جریان حزب الله به انتخابات ریاست جمهوری به چشم برگزیدن رهبر جنبش نگاه می‌کند." بنابراین به محمدباقر قالیباف یا علی اکبر ولایتی رای نمی دهد چون " قابلیت تقدس‌بخشی" ندارند و "به تعبیر غلط برخی اصولگرایان، مدیر بروکرات" هستند.

  به محسن رضایی و غلامعلی حداد عادل هم رای نمی دهند چون "مردمی و به اصطلاح ساده و خاکی" نیستند.
  "به همین دلیل رای جریانی حزب الله (نه رای آحاد آنها) خودبه‌خود به سوی سعید جلیلی خواهد رفت که می‌تواند تا حدی تصویر رهبر یک جنبش مردمی و مقدس را یادآور شود."

 27. محمدرضا نعمت‌زاده رییس ستاد انتخاباتی حسن روحانی می‌گوید: "بر اساس نظرسنجی‌های انجام شده بعد از مناظره‌ها " آقای روحانی در ردیف اول بودند و بعد از ایشان آقای قالیباف هستند.

 28. ایسنا درباره نتیجه دو نظر سنجی که درباره‌ برگزاری مناظره کاندیداها انجام داده توضیح داده که "بیش از ۲۸ هزار نفر در این نظر سنجی شرکت و از این میان ۹۱/۳ درصد از نحوه برگزاری مناظره اعلام نارضایتی نموده و اقدام صداوسیما را محک مناسبی برای بیان دیدگاه‌های اقتصادی کاندیداها ارزیابی ننمودند."

 29. سایت خبری روزنامه جوان می‌نویسد هواپيمای مسافربری حامل محسن رضايی كه برای سفر تبليغاتی عازم گرگان بود نقص فنی پیدا کرد اما این حادثه تلفات جانی نداشته و مسافران در سالن فرودگاه مهرآباد منتظر رفع مشكل هستند.

 30. آیت‌الله احمد علم‌الهدی درباره مناظره تلویزیونی کاندیداهای ریاست جمهوری گفت: "در مجموع صدا و سیما مدیریت خوبی در مناظره داشت" اما "بهتر از این می‌توان برگزار کرد."

  امام جمعه مشهد توصیه کرد کاندیداها "نباید سیاه‌نمایی کرده و در رسانه ملی حرف‌هایی بزنند که از کشور تصویر بدی نمایش داده شود."

  "نامزدهای انتخاباتی بدانند مردم بابصیرت ایران فتنه ۸۸ را فراموش نکردند و همواره فتنه و فتنه‌گران را می‌شناسند پس نباید نامزدها برای جلب رأی برخی از افراد لائیک و ضد انقلاب از این فتنه‌گران تعریف کنند."

 31. محمدرضا عارف کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری امروز در بازار تهران گفت: "دیروز ضرغامی به من زنگ زد و با او صحبت کردم و ایشان پذیرفتند که قسمت های دوم و سوم مناظره حذف شود."

 32. در ادامه تبلیغات تلویزیونی کاندیداهای ریاست جمهوری، اعضای خانواده‌های آنها نیز در برنامه "عصر خانواده" حضور پیدا کرده‌اند و این برنامه به گفته مهر " آماده پخش شده است"؛ اما پس از بازتاب‌های نخستین مناظره انتخاباتی، حساسیت شورای تبلیغات افزایش پیدا کرده و هنوز پخش آن قطعی نشده است.

  مهر می‌گوید خانواده سه تن از نامزدها، جلیلی، روحانی و ولایتی در این برنامه غایب هستند.

  محمدباقر قالیباف و غلامعلی حداد عادل همسرشان را به این برنامه فرستاده‌اند، محسن رضایی سه دخترش را و محمد غرضی دو پسرش را.

  همسر و پسر ارشد محمدرضا عارف هم در این برنامه شرکت کرده‌اند.

 33. مرتضی تمدن استاندار تهران از صدا و سيما خواسته "بر اساس قانون تبليغات به دولت وقت بدهد تا برويم در مورد آمار و اطلاعات غلطی كه برخی كانديداها مطرح كردند از خودمان دفاع كنيم."

 34. تقی سهرابی مدیر کل روابط عمومی سازمان صدا و سیما عذرخواهی ضرغامی از محمدرضا عارف را کذب خواند.

   

 35. شورای مشاوران سید محمدخاتمی در اطلاعیه‌ای، از حذف آقای هاشمی رفسنجانی "افسوس" خورده و از آقایان روحانی و عارف، دو نامزد اصلاح‌طلب خواسته با "پای نهادن در مسیر همکاری و ائتلاف برای ایجاد جبهه‌ای متحد و هماهنگ از دلسوزان ایران کمک کنند."

 36. وبسایت کلمه در مطلبی با عنوان "انتخابات ریاست جمهوری یا آزمون استخدامی معاون اجرایی رهبری" نوشته: "مواجهه جامعه با مناظره انتخاباتی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، بیش از خود مناظره
  و مسائل مطرح شده در آن توجه برانگیز است؛ مواجهه ای از جنس شوخی، جوک و البته نگرانی."

  این وبسایت مناظره کاندیداها را "مراسم ختم نهاد ریاست جمهوری در ساختار جدید نظامی" خوانده است.

 37. علیرضا احمدی قائم‌ مقام دبیرکل و سخنگوی ائتلاف بزرگ اصولگرایان گفت:‌ اسامی ۱۵ نفر از لیست ائتلاف بزرگ اصولگرایان برای انتخابات شورای شهر تهران اعلام شده و مرتضی طلائی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران به عنوان سر لیست مجموعه ائتلاف بزرگ اصولگرایان انتخاب شده است.

 38. پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور خبر از تشکیل جلسه فوق‌العاده هیأت اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری داده است. این جلسه امروز به ریاست وزیر کشور و با حضور رئیس سازمان صدا و سیما برگزار و در آن روند تبلیغات و نحوه و کیفیت مناظره‌ها در صداوسیما بررسی شده است.

 39. علی مطهری نماینده مجلس و موسس جبهه صدای ملت می‌گوید این جبهه "فعلا آقایان روحانی و ولایتی را برتر از سایر کاندیداها" می‌داند.

  او گفت این جبهه شنبه یا یکشنبه هفته آینده در بیانیه‌ای "کاندیدای نهایی مد نظر جبهه" و دلیل این انتخاب را اعلام خواهد کرد.

 40. شبکه ایران، وبسایت وابسته به روزنامه ایران مدعی شده واژه "احمدی نژاد" در تلفن های همراه اول فیلتر شده و پیامک‌هایی که حاوی نام احمدی نژاد باشد، به دست مخاطب نمی رسد. این وبسایت می‌نویسد "مشخص نیست که این اقدام با دستور چه شخص یا نهادی انجام شده و آیا یک عمل سهوی بوده یا عمدی."

 41. امروز روز پر حادثه‌ای در مبارزات انتخاباتی بوده است، از نقص فنی هلی‌کوپتر آقای احمدی‌نژاد که بگذریم هواپیمای حامل آقای رضایی که برای تبلیغات انتخاباتی عازم گرگان بود بعلت نقص فنی به فرودگاه مهرآباد برگشته و پس از رفع نقص دوباره به سمت گرگان پرواز کرده است.

   

 42. ماشین همراهان آقای جلیلی بعد از تصادف

  شب گذشته هم یکی از ماشین‌های همراهان سعید جلیلی در مسیر برگشت از قزوین تصادف کرد که حال سه نفر از سرنشینان خوب است و یکی از آنها در بیمارستان بستری شده است اما برای ماشین آقای جلیلی هیچ اتفاقی نیفتاده است.

 43. روزنامه قانون در مطلبی با عنوان "جوک هایی که پس از مناظره دست به دست شد" به تعدادی از این جوکها اشاره کرده:

  "الان دیگه وقتشه نامزدهای عزیز کاغذها رو در بیارن و اسم فامیل بازی کنن"

  "با توجه به اینکه مناظره بعدی فرهنگی است از کاندیداهای عزیز درخواست می شود که با خود مداد رنگی بیاورند."

 44. حسین ابراهیمی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز گفته جلسه عصر امروز این تشکل برای انتخاب نامزد اصلح بدون نتیجه به پایان رسیده است. نشست بعدی جامعه روحانیت مبارز شنبه هفته آینده برگزار می شود.

 45. محمدرضا باهنر، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، رییس شورای هماهنگی ستادهای چهارگانه علی‌اکبر ولایتی شد. این ستاد چهارگانه از ترکیب حزب موتلفه اسلامی، جبهه پیروان خط امام و رهبری، ستاد مصطفی پورمحمدی و ستادهای خود آقای ولایتی تشکیل شده است.

 46. حمید رسایی نماینده مجلس می‌گوید: "برای اولین‌بار و آخرین‌بار در دولت آقای هاشمی شاهد اغتشاشات اقتصادی بودیم که بدون زمینه‌سازی سیاسی به وجود آمد. اغتشاشات دوره سازندگی مثل فتنه ۸۸ نبود که زیرساخت سیاسی داشته باشد."

  "دولت خاتمی بیشتر مشغول دعوا و بازی سیاسی بود."

  "دولت احمدی‌نژاد نسبت به دولت‌های قبل خدمت‌رسانی بیشتری از خود نشان داد."

  اما درحالیکه "در چهار سال اول دولت نهم نماز جماعت در نهاد ریاست جمهوری برگزار می‌شد، وقتی آقای مشایی در دولت مسئولیت گرفت کم کم نماز جماعت هم جمع شد."

 47. وبسایت حیات طبیه، وبسایت انتخاباتی سعید جلیلی " نماهنگی" منتشرکرده که گزیده‌ای از سخنرانی علی باقری، معاون آقای جلیلی در شورای امنیت ملی است با عنوان "از پرتگاه سازش تا تردید در مقاومت." این سخنرانی در دانشکده حقوق دانشگاه تهران ایراد شده است.

  "در آن مقطع [قبل از آقای جلیلی بعنوان مذاکره کننده هسته‌ای] هرچه آنها می‌گفتند می‌پذیرفتیم اما باز هم فشارشان بیشتر می‌شد اما در این مقطع گفتیم نمی‌پذیریم."

 48. وبسایت اکبر هاشمی رفسنجانی فیلمی از کوهنوردی وی با عنوان " یک روز کوهنوردی متفاوت با هاشمی"منتشرکرده و در ابتدای این فیلم نوشته که مخاطبین این گزارش می دانند چه کسانی هستند.

 49. محمدرضا عارف از سیاست حکومت ایران در حمایت از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، دفاع کرده است. او در متروی تهران در پاسخ به سوال یک شهروند گفت: برخورد با سوریه، مقدمه برخورد با حزب الله (لبنان) و بعد با ایرانه. اگر (پایدار) نباشیم نمی توانیم حکومت کنیم.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.