آنچه گذشت
گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۱۱ روز تا انتخابات

به روز شده:  18:39 گرينويچ - دوشنبه 03 ژوئن 2013 - 13 خرداد 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری خواست که به طرفداران خود توصیه کنند در چارچوب قانون تبلیغات را انجام دهند و برای مردم "دردسر درست نکنند".

  او گفت که قوه قضائیه "در جاهایی که لازم است تذکرات لازم را ارائه می‌دهد. اگر جرم انتخاباتی واقع شود بر حسب وظیفه قانونی رسیدگی می‌شود."

 2. ناصر سراج، نماینده دادستان کل کشور در کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری، گفته است که سوالات "تستی و تصویری" از دو مناظره باقی‌مانده نامزدهای انتخاباتی حذف می‌شود.

  در مناظره پیشین مجری تلویزیون دولتی ایران سوالاتی چند گزینه‌ای و همچنین به صورت بله و خیر مطرح کرده بود و با نشان دادن تصاویری از نامزدها خواسته بود که نظر خود را درباره آن تصاویر بگویند.

  این شکل از برگزاری مناظره انتقادات شدید و وسیعی را برانگیخت.

 3. محمدرضا عارف کاندیدای ریاست جمهوری گفته [با حسن روحانی] ائتلاف نمی کنم و تا آخر در انتخابات باقی می‌مانم.

  آقای عارف همچنین گفت: "ثبت نام هاشمی تمام فعالیت‌های ستاد انتخاباتی مرا خواباند و بعد از ۱۱ روز دوباره فعالیتمان را آغاز کردیم. با این شرایط چطور انتظار دارید که در مورد کابینه‌مان و فعالیت‌های در دست اقدام صحبت کنیم."

 4. محمدحسین صفار هرندی از این که رئیس‌جمهور سعی کند جایگاهی هم‌تراز با رهبر ایران داشته باشد انتقاد کرده است.

  آقای صفار هرندی گفته: "اگر رئیس‌جمهور بخواهد صندلیش را کنار صندلی رهبر بگذارد مشکل ایجاد می‌شود."

  او همچنین درباره نامزدهای انتخابات گفته: "اگر کسی رفته پیش رهبری و گفته من به خودم نمی‌بینم که توانایی اداره کشور در این شرایط سنی و کهولت سن داشته باشم و رهبری هم تائید می‌کند و می‌گویند من هم همین برداشت را راجع به شما دارم، این می‌شود حجت چرا باید کار متفاوت انجام شود."

  اکبر هاشمی رفسنجانی، نامزد رد صلاحیت‌شده انتخابات، گفته بود که پس از مشورت با رهبر ایران نامزد خواهد شد. هرچند دلیلی رسمی برای ردصلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی ارائه نشده، اما بسیاری سن بالای او را بهانه‌ای برای ردصلاحیتش می‌دانند.

 5. ستاد انتخاباتی حسن روحانی دومین اطلاعیه خود را درباره دستگیری بعضی از حامیان این ستاد منتشر کرد و ضمن درخواست از جوانان برای "دوری از افراط و تفریط"، از نیروی انتظامی خواست "با رعایت مصالح ملی، نسبت به آزادی جوانانی که در خلق حماسه سیاسی، پیشگام بوده‌اند، اقدامی عاجل به‌عمل آورند تا از خبرسازی و سوء‌ استفاده رسانه‌های خارجی جلوگیری گردد."

 6. محمدرضا باهنر، نماینده مجلس و دبیر جامعه اسلامی مهندسین، از تشکل‌های راست سنتی در ایران، با اعلام حمایت از علی‌اکبر ولایتی، گفته است وقتی آیت‌الله خامنه‌ای رئیس‌جمهور ایران بود قصد داشت از علی‌اکبر ولایتی به عنوان نخست‌وزیر حمایت کند.

  آقای باهنر گفته است: "حضرت آقا در زمان رهبری‌شان از روسای جمهور شانس نیاوردند و ان‌شاءالله چهارمین رییس جمهور خوب باشد، نمی‌خواهم با صدر اسلام مقایسه کنم که چهارمین آن خوب بود."

 7. محمود رضا جمشیدی عضو شورای مرکزی جامعه مدرسین می‌‌گوید: "اکثر اعضای جامعه مدرسین تصمیم گرفتند به طور مصداقی از آقای ولایتی حمایت داشته باشند."
  البته "حمایت مصداقی از آقای ولایتی نظر اکثر اعضای جامعه مدرسین است نه نهاد."
  احمد خاتمی هم به ایسنا گفته حمایت اعضا از آقای ولایتی "به معنای تصمیم نهاد جامعه مدرسین به حمایت از یک کاندیدای خاص نیست."

 8. ستاد انتخاباتی حسن روحانی، با انتشار بیانیه‌ای از گفته‌های علی باقری، رئیس ستاد انتخاباتی سعید جلیلی و عضو تیم مذاکره‌کننده ایران در پرونده‌ هسته‌ای، انتقاد کرده است.

  در این بیانیه اظهارات آقای باقری "ابهام آفرینی‌هایی" توصیف شده که "مثابه ورود امیال سیاسی و جناحی در موضوعات کلان و راهبردی نظام در ایام انتخابات" است.

  ستاد انتخاباتی آقای روحانی از آقای باقری پرسیده: "مگر شما، به عنوان مذاکره کنندگان فعلی پرونده هسته‌ای ایران، اجازه دارید بدون هماهنگی و تایید رهبری نظام، تصمیم مهمی اتخاذ کنید که مذاکره کنندگان قبلی اینکار را انجام داده باشند؟"

 9. سعید جلیلی امروز در همایش انتخاباتی خود در دانشگاه تهران گفت: "آنچه ما تحت عنوان الگوی جهان ناب مطرح می کنیم در یک کلام ولایت مطلقه فقیه است. باور داریم که این یک مبنای عمیق دینی دارد و الگوی بسیار مترقی است. این تجربه را داریم که در سی و چهار سال گذشته هر قدر پیشرفت و موفقیت داشتیم، این موفقیت مرهون پیروی از نگاه ولی فقیه بوده است و هرجا کاستی داشتیم در نتیجه زاویه و انحرافی بوده که از این مسیر پیدا کردیم و در همان جا متوقف شدیم."

 10. حبیب‌الله عسکر اولادی از اعضای ارشد حزب مؤتلفه اسلامی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره اینکه صادق زیبا کلام تحلیلگر سیاسی گفته آقای هاشمی رفسنجانی در حال تبدیل به اپوزیسیون است، گفت: "متاسفم از این دست اظهارات، آن هم در آستانه ۱۵ خرداد. متهم کردن یکی از فرزندان انقلاب و پدیدآورندگان ۱۵ خرداد به اپوزیسیون... زیبا کلام که نامش صادق و کلامش باید زیبا باشد، نباید تنش آفرین و موهن موضع بگیرد. آقای زیبا کلام به دلیل این اهانت به آقای هاشمی باید از وی عذرخواهی کند."

 11. علی اکبر ولایتی امروز در نشست خبری خود با رسانه‌های داخلی و خارجی تاکید کرد که تا پایان به مبارزه انتخاباتی ادامه خواهد داد. آقای ولایتی گفت: "من در حوزه سیاست خارجی و روابط خارجی سابقه طولانی دارم." او درباره مذاکرات هسته‌ای گفت: "مصمم هستیم که گفت‌وگوهایمان را ادامه دهیم و تا جایی که مطلع هستم، دولت فعلی نیز بنایش ادامه مذاکرات با ۱+۵ است."

 12. شبکه ایران وبسایت وابسته به روزنامه ایران نوشت که برخلاف روال ۲۳ سال گذشته، امسال برای اولین بار، نام رییس جمهور از فهرست سخنرانان مراسم سالگرد درگذشت آیت‌الله خمینی حذف شده است.

 13. حسن روحانی امروز در اولین سفر انتخاباتی خود به اهواز گفت: "من حقوق شهروندی را تدوین و تبدیل به سند و قانون در مجلس شورای اسلامی خواهم کرد که در آن تمام مردم ایران دارای حقوق شهروندی برابر و مساوی خواهند بود."

 14. محسن رضایی نامزد ریاست جمهوری در پرسش و پاسخ با ایرانیان خارج از کشور که از شبکه جام‌جم پخش شد گفت که "اقتصاد ایران طی ده سال اخیر صاحب نداشته است." آقای رضایی درباره مذاکرات هسته‌ای گفت: "من مذاکرات تا الان را وقت‌کشی می‌دانم که باعث می‌شود تحریم‌ها اثر کامل خود را بگذارند."

 15. غلامعلی حداد عادل معتقد است "اگر چهار سال پیش دانشگاه به اتاق طراحی تظاهرات خیابانی تبدیل نمی‌شد امروز وضعیت دانشگاه اینگونه نبود."

  نامزد ریاست جمهوری گفت که امیدوار است دانشگاه به وضعیت عادی برگردد چون به آزادی بیان در دانشگاه اعتقاد دارد.

  آقای حداد همچنین گفت اگر آقایان روحانی و عارف ائتلاف کنند "ما تصمیم مناسبی با توجه به شرایط جدید می‌گیریم اما تاکنون چنین اتفاقی رخ نداده است."

 16. عباس سلیمی نمین مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران در نامه‌ای سرگشاده به آقای هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشته "تمایل غیر قابل درک شما به تصدی‌گری امور اجرایی و ورود مستقیم و غیر مستقیم به عرصه رقابت جریانات سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری چند دوره لطمات جبران ناپذیری به جایگاه ملی مجمع تشخیص مصحلت نظام وارد ساخت."

 17. بخشی از مستند تبلیغاتی سعید جلیلی که در آن به عملکرد حسن روحانی در دوره تصدی پرونده اتمی ایران انتقاد شده بود، از این برنامه تلویزیونی حذف شده است. محسن اخوان، یکی از عوامل ساخت این مستند به خبرگزاری فارس گفت: "ما در بخشی از این مستند عملکرد یکی از نامزدهای انتخابات در زمینه پرونده هسته‌ای را به صورت روشنگرانه مطرح کرده بودیم، که حذف شد چراکه نباید به سایر کاندیداها در مستند اشاره می‌شد."

 18. به گزارش ایسنا، علی اکبر ولایتی گفته است که با تک‌تک اعضای گروه پنج بعلاوه یک باید مذاکره دوجانبه کنیم. آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه (پنج عضو دایم شورای امنیت) به همراه آلمان اعضای گروه پنج بعلاوه یک هستند که سرگرم مذاکرات اتمی با جمهوری اسلامی ایران اند.

 19. شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز آغاز می شد اما به نظر می رسد آژانس تا پایان انتخابات ریاست جمهوری ایران از صدور قطعنامه در محکومیت ایران خودداری کند. گزارشی خبری در وب سایت بی بی سی فارسی در همین زمینه است.

 20. در روزها و هفته های بعد از رد صلاحیت اسفندیار رحیم مشایی، یکی از سوالات بزرگ عرصه سیاست ایران آن بوده که آینده سیاسی تیم آقای احمدی نژاد چه خواهد شد؟ تحلیلی در همین زمینه در سایت فارسی بی بی سی

 21. بازداشت چند ساعته حامیان محمدرضا عارف در بازار تهران

  روزنامه بهار نزدیک به طیف سیاسی اصلاح طلبان در ایران در شماره امروز خود خبر داده که در پی حضور محمدرضا عارف در بازار تهران، سه نفر به دلیل شعار حمایت از خاتمی و عارف بازداشت شدند.

  این روزنامه در گزارش خود نوشته که "محمدرضا عارف در جمع مردم و بازاریان در بازار تهران حضور یافت و حامیانش با شعار«سلام بر عارف، درود بر خاتمی»، از وی اعلام حمایت کردند. در جریان این شعارها سه نفر از جمله یکی از بازاریان تهران از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند."

  روزنامه بهار نوشته است که بازداشت حامیان عارف "به نظر می‌رسد براساس برخورد سلیقه‌ای یکی از نهادهای امنیتی انجام شده باشد."

  به نوشته این روزنامه در آخرين ساعات روز یکشنبه حاميان بازداشت‌شده محمد‌رضا عارف آزاد شدند.

  این روزنامه در شماره امروز خود از حمایت محسن مهرعلیزاده، یکی از معاونان رئیس جمهور ایران در دوره محمد خاتمی از محمدرضا عارف خبر داده است. آقای عارف معاون اول دولت دوم آقای خاتمی بود.

 22. خاتمی: جای میرحسین موسوی و رهنورد این روزها خیلی خالی است

  محمد خاتمی رئیس جمهوری پیشین ایران گفته "میرحسین موسوی و زهرا رهنورد دلسوزان کشور و مردم هستند و جای آنها این روزها خیلی خالی است، ای کاش می شد از نظرات ایشان استفاده کرد."

  آقای خاتمی گفته امیدوار است، بعد از انتخابات، حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی رفع شود.

  به نوشته وب سایت کلمه آقای خاتمی در دیدار با دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد درباره برخوردهای اخیر صورت‌گرفته با آنان، اظهار تاسف کرده‌. دختران آقای موسوی گفته اند ماموران امنیتی آنها را بازجویی کرده اند.

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در یک نگاه

به روز شده: 25 مه 2013
 • محمد غرضی: ۷۲ ساله، متولد اصفهان، فوق لیسانس الکترونیک دانشگاه تهران. وزیر نفت در دولت میرحسین موسوی و وزیر پست و تلگراف و تلفن، در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی
 • علی اکبر ولایتی: ۶۸ ساله متولد تهران، متخصص کودکان و فوق تخصص بیماری های عفونی دانشگاه جان هاپکینز، شانزده سال وزیر خارجه در دولت میرحسین موسوی و اکبر هاشمی رفسنجانی و شانزده سال اخیر مشاور بین الملل رهبر ایران
 • غلامعلی حداد عادل: ۶۸ ساله، متولد تهران، دکترای فلسفه دانشگاه تهران، چهار دوره نماینده تهران در مجلس، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و مشاور عالی رهبر ایران
 • حسن روحانی: ۶۵ ساله متولد سمنان، دکترای حقوق اساسی دانشگاه گلاسگو، دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی، نماینده مجلس در دوره های چهارم و پنجم، نماینده مجلس خبرگان از سال ۱۳۷۸، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از سال ۱۳۷۰
 • محمدرضا عارف : ۶۲ ساله متولد یزد، دکترای برق دانشگاه استنفورد، رئیس سابق دانشگاه تهران، وزیر پست و تلگراف و تلفن در دولت اول خاتمی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، معاون اول رئیس جمهور در دولت دوم خاتمی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام
 • محسن رضایی: ۵۹ ساله متولد مسجد سلیمان، دکترای اقتصاد دانشگاه تهران، فرمانده سابق سپاه، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام
 • محمدباقر قالیباف: ۵۲ ساله، متولد مشهد، دکترای جغرافیای سیاسی دانشگاه تربیت مدرس، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء و فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران، فرمانده نیروی انتظامی، شهردار تهران
 • سعید جلیلی: ۴۸ ساله متولد مشهد، دکترای علوم سیاسی دانشگاه امام صادق، بسیجی در دوران جنگ، فعالیت در وزارت خارجه و دفتر آیت الله خامنه ای، دبیر شورای عالی امنیت ملی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.