بوش و اوباما 'خواهان مذاکره با آیت‌الله خامنه‌ای بودند'

استیون هدلی، مشاور امنیت ملی جورج بوش، می گوید هم بوش و هم اوباما می خواستند با رهبر ایران مستقیما گفتگو کنند اما آیت الله خامنه ای به هر دوجواب منفی داده است.

آقای هدلی این سخنان را در مستند بی بی سی درباره احمدی نژاد بیان کرده است.

به گفته آقای هدلی، بوش بارها گفته بود نمی خواهد با رئیس جمهوری که دوره کوتاهی در مسند قدرت است مذاکره کند و تلاش کرد که با رهبر ایران گفتگوی مستقیم کند. اما به گفته آقای هدلی، آیت الله خامنه ای همواره خواسته که مذاکرات هسته ای را از طریق یک واسطه پیش ببرد، چون این کار به او امکان می دهد که در نهایت حرف آخر را بزند.

مستند «مردی با کاپشن بهاری» که روز پنجشنبه ۱۶ خرداد، ششم ژوئن از بی بی سی فارسی و شنبه هشتم ژوئن از بی بی سی جهانی پخش می شود به بررسی نقش احمدی نژاد در ساختار حاکمیت جمهوری اسلامی پرداخته و نشان می دهد که برخلاف آنچه به نظر می رسید، او نقش پررنگی در بسیاری از سیاست های کلان ایران ایفا نمی کرده است.

این مستند نشان می دهد که سیاست خارجی و برنامه هسته ای ایران بهترین نمونه ها برای نشان دادن کم اختیاری رئیس جمهور ایران است.

در این مستند گفته شده که علت بی توجهی رئیس جمهورهای آمریکا به نامه های احمدی نژاد هم این بوده که آنها او را در سیاست خارجی ایران بی اختیار می دیدند.

استیون هدلی نامه احمدی نژاد به جورج بوش را «بی سر و ته» توصیف می کند و می گوید که کاخ سفید نمی دانست که باید به چه چیزی پاسخ دهد، چون نامه در هم بر هم بود و فقط «توصیفی بود از افکار آشفته نگارنده آن.»

گفتگوهای مستقیم ایران و آمریکا

رایان کراکر، سفیر سابق ایالات متحده آمریکا در افغانستان و عراق، هم در این مستند می گوید مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا در عراق زیر نظر نیروی قدس سپاه پاسداران بوده و وزیر خارجه دولت احمدی نژاد و شخص او در آن نقشی نداشتند.

آقای کراکر در ماههای خرداد و مرداد ۱۳۸۶ دو بار با همتای ایرانی خود حسن کاظمی قمی در دفتر نوری المالکی، نخست وزیر عراق در مورد مسایل امنیتی عراق به صورت مستقیم به بحث و گفتگو پرداخته است.

آقای کراکر در این مستند اشاره می کند که همتای ایرانیش در این جلسات دائما تقاضای تنفس می کرد و با فردی تماس می گرفت. در جواب به سوال خبرنگار بی بی سی که چه کسی می توانست آن طرف خط باشد، آقای کراکر به صورت قاطع از سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران نام برد.

به گفته این دیپلمات آمریکایی، آقای سلیمانی و رهبر ایران آیت الله علی خامنه ای هدایتگر سیاستهای جمهوری اسلامی در عراق هستند، نه وزارت امور خارجه و رئیس جمهور.

احمدی نژاد و آیت الله خامنه ای

بخش دیگر این مستند به بررسی رابطه آقای احمدی نژاد و آیت الله خامنه ای می پردازد و نشان می دهد که آقای احمدی نژاد چگونه سعی کرد پایگاه سیاسی خود را از حاکمیت به بدنه مردم منتقل کند.

محمد تقی کروبی، فرزند مهدی کروبی از رهبران مخالفان که هم اکنون در حصر خانگی به سر می برد، در این مستند می گوید که بر اساس شنیده هایش، محمود احمدی نژاد به رهبر ایران نامه نوشته و از او خواسته که زندانیان سیاسی و رهبران جنبش سبز را از زندان و حصر خانگی آزاد کند.

آقای کروبی دلیل این حرکت رئیس جمهور را اعتقاد وی به مردمسالاری نمی داند و می گوید آقای احمدی نژاد اعتقاد داشت که اگر جریان اعتراضی سبز دوباره فعال شود، از فشار حاکمیت بر دولت کاسته خواهد شد و آنها راحت تر می توانند برنامه های خود را پیش ببرند.

مستند «مردی با کاپشن بهاری» را بزرگمهر شرف الدین تهیه و کارگردانی کرده است. مستند قبلی او، "خط و نشان رهبر" زندگی آیت الله خامنه ای را مورد بررسی قرار داده بود.