بررسی روزنامه های صبح دوشنبه تهران – سیزدهم خرداد

روزنامه‌های امروز صبح در آستانه ورود به سه روز تعطیلی به مناسبت سالگرد درگذشت بنیان‌گذار جمهوری اسلامی و پانزده خرداد که در تقویم جمهوری اسلامی آغاز انقلاب اسلامی خوانده می شود، از درگذشت آیت‌الله طاهری اولین امام جمعه منصوب آیت‌الله خمینی در اصفهان یاد کرده اند که ربع قرن نماینده ولی فقیه در آن استان بود اما وقتی با استعفای خود نامه ای سراسر انتقاد به رهبر فعلی کشور نوشت، عملا منزوی شد.

روزنامه های مستقل و هوادار اصلاحات این مقام روحانی را به جهت حمایتش از جنبش سبز و میرحسین موسوی "آیت‌الله اصلاح طلب" خوانده اند.

مقالاتی درباره انتخابات و نامزدها؛ انتقادهایی از وضعیت اقتصادی کشور و سکوت احمدی نژاد که سفرهای استانی را از سر گرفته از دیگر مطالب روزنامه های امروز تهران است.

Image caption عکس عاشور عاشورنیا در صفحه اول بهار

مجلس، ستاد انتخاباتی یک نامزد شده

قانون در گزارشی خبر داده خانه ملت که طبق قانون اساسی وظیفه قانون‌ نویسی و نظارت را برعهده دارد در جریان برگزاری انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری به ستاد انتخاباتی یکی از کاندیداها تبدیل‌شد. یکی از نمایندگان مجلس که سخنگویی ستاد این نامزد ریاست‌جمهوری را نیز بر عهده دارد در گفت‌وگویی از حمایت ۱۵۰ نفراز نمایندگان خبر داد.

این روزنامه یادآور شده در حال حاضر ۲۸۴ نماینده در مجلس وکالت مردم کشور را عهده‌دار شده‌اند. یعنی بیش از نیمی از مجلس پشت این کاندید ایستاده‌اند. با این حساب معلوم نیست مجلس، قوه مقننه است یا ستاد انتخاباتی نامزد ریاست‌جمهوری. خبر رسیده نمایندگان با امضای متنی ضمن ادای احترام به سایر نامزدهای حاضر در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، نامزد مذکور را به عنوان کاندیدای اصلح معرفی کرده‌اند.

گزارش قانون نشان می دهد این کاندیدا برای نمایندگان احکام و پست‌هایی نیز در ستاد انتخاباتی خود در نظر گرفته و سخنگوی ستادش اعلام کرده که تاکنون برای ۱۴۰ نفر از نمایندگان حامی این کاندیدا احکامی به عنوان مشاور و ناظر ستادهای انتخاباتی در استان‌ها و شهرستان‌ها صادر شده است. این افراد به عنوان مشاور رئیس ستاد مرکزی در جهت جلب همکاری نخبگان و نیروهای ارزش مدار و فعال در عرصه انتخابات فعالیت خواهند کرد.

نامزد‌ها وعده تغییر سیاست خارجی بدهند یا نه؟

مریم سالاری در مقاله ای درتهران امروزنوشته: در آستانه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری،‌ کاندیداهای حاضر در عرصه رقابت‌ها بر اساس حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، ‌برنامه‌ها و طرح‌های مختلفی را مطرح کرده که این مسئله در برخی از زمینه‌ها تناسبی با حدود و ثغور اختیارات ریاست‌جمهوری ندارد. یکی از این عرصه‌های مهم،‌ تصمیم‌گیری و اجرای چارچوب کلان نظام در حوزه سیاست خارجی است.

به نظر نویسنده، شناخت جایگاه ریاست‌جمهوری در سلسله مراتب تصمیم‌سازی برای کاندیداها از آنجا اهمیت ویژه دارد که موجب پرهیز از ارائه وعده‌های ناممکن می‌شود و مردم نیز بر اساس شناخت واقعی و دقیق از وعده‌ها پای صندوق می‌روند.

Image caption صفحه اول جهان صنعت

تهران امروز، روزنامه نزدیک به باقر قالیباف نامزد انتخابات ریاست جمهوری، تاکید کرده که درباره نقش و میزان تاثیرگذاری قوه مجریه و در رأس آن شخص رئیس‌جمهوردر حوزه سیاست خارجی نگاه‌های متفاوتی وجود دارد. این روزنامه می‌نویسد یک نگاه رایج در سطح جامعه که نحوه عملکرد و موضع‌گیری دولت فعلی به آن دامن زده، این است که رئیس قوه مجریه،‌ نقش اول را در تعیین استراتژی‌های کلان سیاست خارجی دارد. اما روایت رسمی نظام جمهوری اسلامی و مطابق با قانون این است که در تعیین مسائل سیاست خارجی رئیس‌جمهور تابع سیاست‌های کلان کشور در قانون اساسی است که توسط رهبر تعیین و سیاست‌گذاری می‌شود.

اما محمدحسین برخوردار در سرمقاله جهان‌صنعت نوشته مشکلات اقتصادی را باید از دریچه علم اقتصاد بازبینی و تحلیل کرد و برای هریک از مؤلفه‌های موثر بر شاخص‌های اقتصادی نیز وزن و ضریب مشخصی در نظر گرفت. طبیعتا در این میان نمی‌توان بدون در نظر گرفتن سیاست خارجی به بحث تجارت بین‌المللی و اقتصاد ملی پرداخت.

برپایه این باور نویسنده معتقد است توجه نامزدهای انتخاباتی باید بیش از پیش به موضوع بهبود سیاست خارجی متمرکز شود و طبیعتا افکار عمومی نیز از چنین رویکردی بیشتر استقبال خواهد کرد.

جهان صنعت در عین حال تاکید دارد که همه نامزدها به انحای مختلف بر موضوع تولید صادرات‌‌محور تاکید داشتند ولی مهم این است که صادرات و واردات دو بال تجارت بین‌المللی هستند و تحلیل کردن صادرات بدون توجه به مؤلفه واردات موضوعی ابتر و ناقص باقی می‌ماند. چه بخواهیم باور کنیم و چه نخواهیم، واقعیت آن است که کشور چین که همه ما از آن به‌عنوان یکی از صادرکنندگان بزرگ دنیا نام می‌بریم در عین حال جزء بزرگ‌ترین واردکنندگان دنیا نیز هست.

از احمدی نژاد چه خبر؟

بهارنوشته اگرچه دولت قول داده بود تا زمان برگزاری انتخابات به سفر نرود، اما انگار دلش طاقت نیاورد. الوعده الوفا برای نرفتن به سفر استانی برای محمود احمدی‌نژادی که بودجه کلان دولتی را برای سفر‌رفتن هزینه کرده کار سختی است. چند‌روزی هم بر عهدش پایبند ماند، اما نشد که نشد. دولت می‌خواهد تا ساعت ۹ صبح ۱۲‌مرداد تا ریال آخر را خرج سفرهایش کند.

این روزنامه اضافه کرده: دولت سفر می‌رود و پروژه افتتاح می‌کند. دولت با تیر سفر استانی چند‌نشان هم می‌زند. آمار افتتاح پروژه‌های نیمه‌تمام و تمام را به نام دولتش با بالاترین رتبه ثبت می‌کند و با حساب دولت و از جیب دولت به نفع نامزدش خرج می‌کند؛ البته محمود احمدی‌نژاد خودش می‌گوید که "پروژه‌های اجرا‌شده در دولت بریز‌و‌بپاش ندارد."

Image caption کارتون علی کاشی در روزنامه مردم سالاری

به نوشته بهار بستن کوله‌بار سفر از سوی محمود احمدی‌نژاد در حالی است که دور چهارم سفرهای او در سال آخری کاریش چندان با استقبال مردم روبه‌رو نشد؛ به‌طوری‌که بعضی خبرگزاری‌ها زمانی که عکس‌هایی با کادر بسته از موج جمعیت استقبال‌کننده محمود احمدی‌نژاد در شهر‌ها منتشر می‌کردند؛ این‌بار کادر‌ها را باز و تعداد کم مستقبلین را ثبت کردند.

محمدحسین جعفریان در مقاله ای درتهران امروز نوشته احمدی‌نژاد به‌تازگی و در افتتاح مجموعه‌ای دیگر از مسکن مهر گفته است: "مسکن مهر می‌خواهد التهاب ۵۰ ساله مسکن را در کشور برطرف کند! حیرتا! تو گویی ایشان در این سرزمین زندگی نمی‌کند."

به نوشته این مقاله: "تو گویی او نمی‌داند قیمت همان منزل نقلی‌اش در "نارمک تهران" طی هشت سال ریاست‌ وی بیش از ۱۰ برابر افزایش یافته و با این نجومی‌ شدن قیمت مسکن در عهد زمامداری خویش، هنوز نمی‌خواهد از خود بپرسد ایراد از کجا بود که با وجود این همه تزریق پول بیت‌المال به پروژه‌های دور و دراز مسکن مهر، مردم با چنین انفجار قیمتی در خرید و اجاره مسکن طی این سال‌ها روبه‌رو شدند."

مقاله تهران امروز چنین پایان می گیرد: "با تجربه این وضع و این شعارها خوب است مردم نامزدی را انتخاب کنند که جز حرف‌زدن کارنامه‌ای عملی برای مدیریت موفق خود داشته باشد و روی زمین قدم بزند، نه آنکه با وجود شکست آشکار مدیریتش و سیاست‌های خامش، در آخرین روزها نیز از سر صدق با مردم سخن نگوید!"

طنزنویسان با احمدی نژاد

محمد حسین روانبخش در ستون طنزمردم سالاری نوشته: "از زمانی که دولت محمود احمدی‌نژاد به وجود آمده‌، واژه «مردم» معنای جدیدی پیدا کرده است که هیچ ربطی با مردم سابق ندارد! مثلا یک ماه قبل احمدی‌نژاد گفت: 'مردم در عرض سه، چهار ماه دیگر سوء‌استفاده‌چی‌ها را یقه می‌کنند'، سال پیش هم در اوج گرانی‌ها محمد‌رضا رحیمی اعلام کرد: 'وضع اقتصادی مردم خوب است'، چند سال پیش هم اسفندیار رحیم مشایی گفته بود‌: 'ایران امروز با مردم آمریکا و اسرائیل دوست است؛' در هر کدام از این جمله ها مردم معنائی متفاوت دارد."

نویسنده سپس پرسیده بر این اساس معنای مردم در این سخن غلامحسین الهام چیست وقتی به جهانیان اعلام می کند "خیلی زود دل مردم برای احمدی‌نژاد تنگ خواهد شد:

الف- صندلی‌های کابینه (البته به شرط اینکه صندلی دل داشته باشد!)

ب- افراد روی صندلی‌های کابینه

ج- بعضی از افراد روی صندلی‌های کابینه که امیدی برای ادامه نشستن روی صندلی‌های مزبور ندارند!

د- برادر الهام و لاغیر!"

طنزنویس مردم سالاری وعده داده: به هر کسی که بتواند جواب این سوال را به درستی تشخیص بدهند چندین نسخه کتاب "معجزه هزاره سوم" به رسم یادبود اهدا خواهد شد.

ایمان پیربرناش در طنزانه قانون نوشته: "در روزهایی که حتی صفارهرندی هم از دولت انتقاد می‌کند، شنیدن صحبت‌های معاون اول دولت می‌تواند جالب باشد. محمدرضا رحیمی گفته: 'پیشرفت علمی ایران در دولت نهم و دهم، یازده برابر دنیا بوده'. فکر می‌کنیم آقای رحیمی به علت اینکه اعداد به ترتیب پشت هم قرار بگیرند این‌گونه پاسخ داده. یعنی اگر این عزیزان در دولت‌های سوم و چهارم بودند، رحیمی می‌گفت:'پیشرفت علمی دولت سوم و چهارم، پنج برابر دنیا بوده'. کلا آدم 'به‌ترتیبی' است این آقای رحیمی."

به نوشته این طنزنویس: "در فرودی دیگر از سخنانش همین مقام گفته 'احمدی‌نژاد را خداوند چون یوسف از دل چاه بیرون کشید و به ملت هدیه داد.' همین چند وقت پیش احمدی‌نژاد می‌گفت او را در حوضی فرو کرده‌اند و سرش را فلان کرده‌اند و وزنه بسته‌اند و چنان، حالا حوض شده چاه؟"

تاثیر هشت سال شعار

مهدی مال‌میر در سرمقاله مردم سالاری نوشته از اقبال بلند ماست شاید، که در سرزمینی زندگی می‌کنیم که سیاست‌پیشگانش این همه آشنا به مشکلات خرد و کلان کشور هستند و نسبت به حل‌و‌فصل عاجل آن‌ها اصرار می‌ورزند؛ این معنی را می‌توان به روشنی از لرزش صدای نامزدهای محترم انتخابات پیش‌ ِرو و پیشانی‌های پُر گِره ایشان هنگامی که در برابر دوربین رسانه‌ ملی از معضلات کوچک و بزرگ کشور می‌گویند، فهمید!‍

Image caption کارتون احمد عربانی در روزنامه بهار

یکی، از بیکاری‌ هول‌آور این روزها می‌گوید و از پدری که از رنج بطالت فرزندانش در آستانه خودکشی است، دیگری اما، از اصلاح ساختار اداری کشور دم می‌زند و از چوب‌بستنی‌هایی که قرار است رونقی به زندگی بی‌رنگ و جلای میلیون‌ها جوان ببخشند. آن یکی از احضار روح اخلاق به کالبد سیاست سخن می‌گوید و آن دیگری، ‌پیکر بیمار سیاست را به یادمان می‌آورد و مژده که طبیبانه آمده است و... با این همه اما همچنان پاسخ یک پرسش بزرگ در اظهارات و سخنرانی‌های نامزدهای محترم ناپیداست و آن این است که: به راستی نامزدهای کنونی با چه روشی و با مددگیری از چه ابزاری بر آنند تا کلاف پُر پیچ بیکاری، تورم، اخلاق‌گریزی و هزاران مشکل ریز و درشت دیگر از این دست را بگشایند!؟‌

مردم سالاری در نهایت نوشته: "هشت سال عبارت‌های کلی، شعارهای غیرواقع‌بینانه و جملات انشایی سیاستمداران این اندازه به کشور صدمه وارد کرد که هنوز پیدا نیست مبارزه با تورم، ‌گرانی، بیکاری و فساد که ترجیع‌بند شعارهای انتخاباتی است بدون اشاره به مطبوعات و رسانه‌های مستقل که نقش شفاف کردن پهنه اقتصاد را بر دوش دارند تا چه اندازه دستیاب است؟"

زخم‌هایی که با چسب درمان نمی‌شود

فریده عصاره در مقاله ای در بهار ضمن اشاره به حمله جوانی به یک صرافی که باعث مرگ یک دختر جوان شده به مساله بیکاری جوانان اشاره کرده و نوشته "این روزها، با نزدیک شدن به فصل تابستون و تعطیل شدن مدارس، شاهد حضور بیشتر زنان و کودکان کار در کوچه‌ها و خیابونا هستیم. افرادی که در سطح شهر اقدام به فروش همه‌جور کالایی می‌کنن! از انواع گل گرفته تا جوراب، شکلات، کبریت، سی‌دی و.... با لباس‌ها و چهره‌های گوناگون."

نویسنده اشاره کرده که یکی از دختران فروشنده خیابان که چهار سال پیش کوچک بود حالا ناخن هایش را لاک می زند و با چشمانی پر از غم و خشم همچنان جلو مردم رامی گیرد که خاله یک چیز از من بخر . در حالی که بر اساس مستند یکی از شبکه های خارجی پنجاه زن بی سرپرست در نامیبیا با هم جمع شدند، دولت هم کمکشان کرد و از طریق تسهیلات بی‌بهره و کم‌بهره، صندوقی درست‌کردند و اقدام به ساخت شهرک و خانه‌های ارزان کردند و بعد از دو سال، هم خانه و مدرسه دارند و هم بچه هایشان به مدرسه می روند.

مقاله بهار با این تذکر پایان می گیرد که: "چیزی دارد در دلم چنگ می‌زند. عباس و لیلا‌ها دارند بزرگ می‌شوند و دیگر خیابان ها جای امن و مناسبی برایشان نیست. فکری برایشان بکنید قبل از این‌که دیر شود."

اثر پروانه ای مناظرات

مسعود مرعشی در ستون طنز بهار نوشته این روزها فضای جامعه متأثر از مناظره های موفقی است که در هفته گذشته توسط صداوسیما برگزار شده. و به عنوان مثال خواسته یک صحنه را تجسم کند اما دبیر گروه طنز و کاریکاتور یادآور شده که "این اپیزود به دلیل استفاده از تکیه‌کلام یکی از کاندیداهای ریاست‌جمهوری به نقطه‌چین‌ دچار شده؛ و نویسنده از کاندیداهای محترم خواسته از لفظ‌‌هایی استفاده کنند که برای روزنامه ها قابل انتشار باشد، نه اینکه پس از استفاده، تذکر برسد که این ادبیات شایسته شما و این صفحه نیست."

Image caption کارتون روز کار بزرگمهر حسین پور، روزنامه قانون

طنزنویس قانون در دومین روایت از قول نامزدها نوشته:

- نچ نچ نچ نچ... گوشت چقدر گرون شده!

- چی گرون نشده آقا؟ همه چی گرونه...

- همش به خاطر این ضریب جینی و تورم نقطه به نقطه است.

- آقا این اصطلاحات برای چهارسال پیش بود. الان دیگه خز شده مثل تهدید... فرصت... تو رو خدا یه کم مناظره نگاه کنید اطلاعاتتون آپدیت شه.