دولت آمریکا 'ستاد اجرایی فرمان امام' را تحریم کرد

وزارت دارایی آمریکا نام ٣٧ شرکت مرتبط با "ستاد اجرایی فرمان امام" را که زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی کار می‌کنند منتشر کرده و می‌گوید که بسیاری از آنها صوری هستند و براى دور زدن تحریم‌ها تاسیس شده‌اند.

به گفته دولت آمریکا، این شرکت ها شبکه ای بزرگ را تشکیل می دهند که هدف آن ایجاد و اداره سرمایه گذاری های بزرگ و خارج از محاسبه، به دور از چشم مردم ایران و نهادهای ناظر بین المللی است.

به گفته وزارت دارایی آمریکا، این شبکه در بخش های مختلف اقتصاد ایران و در سراسر جهان فعال است و هر سال میلیاردها دلار برای حاکمان ایران درآمد ایجاد می کند.

دولت آمریکا دارایی های "ستاد اجرایی فرمان امام" و ۳۷ شرکت مرتبط با آن را مسدود کرده است.

نام شرکت های "توسعه اقتصاد آینده سازان"، "گروه توسعه اقتصادی تدبیر" و "شرکت سرمایه گذاری ری" در فهرست این شرکت ها دیده می شود.

چند شرکت مستقر در آلمان، کرواسی و آفریقای جنوبی هم در میان شرکت های مورد اشاره وزارت دارایی آمریکا هستند.

معاون وزارت خزانه داری آمریکا گفته در حالی که مردم ایران از وضعیت بد اقتصادی رنج می برند مقام های بلند پایه ایرانی از طریق این شرکت ها به ثروت های کلان دست یافته اند.

در همین حال، باراک اوباما روز دوشنبه (سوم ژوئن) یک دستور اجرایی صادر کرد که به موجب آن تحریمهای یکجانبه آمریکا علیه ایران افزایش یافت.

به موجب این دستور رییس جمهور آمریکا که از روز اول ژوئیه لازم الاجرا خواهد بود، هر شرکت خارجی که معاملات ریالی با ایران انجام دهد یا حسابهای ریالی خارج از قلمرو ایران نگهدارد مورد تحریم قرار خواهد گرفت.

سرمایه گذاران در صنایع خودروسازی ایران نیز به موجب این دستور اجرایی تحت تحریم قرار خواهند گرفت.

این تحریمها شامل معاملات برای تهیه کالاهای کشاورزی، مواد غذایی، دارو و وسایل پزشکی نخواهد شد.

مطالب مرتبط