آیت‌الله خامنه‌ای: به هیچ نامزدی نظر ندارم

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در یک سخنرانی در سالگرد درگذشت آیت‌الله خمینی و در آرامگاه او گفته است که به هیچ یک از هشت نامزد انتخابات نظر ندارد.

آقای خامنه‌ای گفته است که رسانه‌های خارجی می‌گویند او به کسی نظر دارد "اما من به هیچ‌کس نظر ندارم."

سخنرانی آیت‌الله خامنه ای در بیست و چهارمین سالگرد درگذشت آیت‌الله خمینی و به فاصله ۱۰ روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری انجام شده است.

بخش عمده این سخنرانی به موضوع انتخابات ریاست جمهوری پیش رو اختصاص داشته که قرار است ۲۴ خرداد برگزار و طی آن جانشین محمود احمدی نژاد تعیین شود.

آیت الله خامنه ای و 'اکثریت خاموش و مخالف نظام'

رهبر جمهوری اسلامی ایران گفته "آن کسانی که فکر می‌کند در این کشور اکثریتی خاموش و مخالف با نظام جمهوری اسلامی ایران هستند، یادشان رفته که ۳۴ سال است که هر سال در ۲۲ بهمن در همه شهرهای این کشور جمعیت‌های عظیم به دفاع از نظام جمهوری اسلامی ایران بیرون آمده و مرگ بر آمریکا می‌گویند."

آقای خامنه ای از منتقدان وضعیت جاری سیاسی ایران هم انتقاد کرده و گفته "یک روز می‌گویند انتخابات مهندسی شده است، یک روز می‌گویند انتخابات آزاد نیست، یک روز می‌گویند انتخابات از نظر مردم مشروع نیست، در حالی که نه مردم و نه انتخابات و نه نظام جمهوری اسلامی ایران را نمی‌شناسند و آنجایی را هم که می‌شناسند بی‌انصافی می‌کنند و ابایی از این بی‌انصافی ندارند."

از ماه ها پیش از انتخابات، اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران خواستار برگزاری "انتخابات آزاد" شده بودند.

استفاده از این اصطلاح با واکنش منفی آیت الله خامنه ای رو به رو شد، اما از آن به بعد آقای هاشمی رفسنجانی خواستار "انتخابات سالم" شد و محمد خاتمی هم گفت منظور او از انتخابات آزاد، انتخابات غیر مهندسی شده است.

آقای هاشمی رفسنجانی امسال برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری داوطلب شد، اما شورای نگهبان قانون اساسی صلاحیت او را برای نامزدی رد کرد.

Image caption شماری از مقام های جمهوری اسلامی ایران در مراسم امروز حضور داشتند

آقای هاشمی رفسنجانی در جریان سخنرانی امروز آقای خامنه ای، در آرامگاه موسس جمهوری اسلامی در گورستان بهشت زهرا در جنوب تهران حضور داشته است.

رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی امرورش گفت که رئیس جمهوری طبق قانون اساسی امکانات وسیعی از جمله بودجه و ارکان اجرایی و توانایی استفاده از افراد صاحبنظر در کشور را در اختیار دارد.

وی افزود "تنها محدودیت رئیس جمهوری، محدودیت قانون است هر چند قانون محدود کننده نیست، بلکه هدایت کننده است."

در جریان انتخابات اخیر برخی از منتقدان می گویند که به دلیل قدرت متمرکزی که آیت الله خامنه ای در سال های اخیر به دست آورده، اختیار رئیس جمهور نسبت به دوره های پیش کاهش یافته و رئیس جمهور بدون موافقت آقای خامنه ای عملا قادر به حل مشکلات نیست.

از جمله آقایان هاشمی رفسنجانی و خاتمی گفته بودند که حل مشکلات اساسی که ایران در سال های اخیر به آن دچار شده، بدون همراهی آیت الله خامنه ای ممکن نیست.

آیت الله خامنه ای در سخنرانی امروز گفت که اگر دولت آینده بتواند مشکلات اقتصادی را حل کند، "دشمن" را ناکام خواهد ساخت و با توصیف انتخابات به عنوان "امتحان بزرگ برای مردم" خواستار شرکت آنان در رای گیری شد.

او همچنین "به نامزدهای گوناگون" توصیه کرد که وعده های غیرعملی ندهند بلکه وعده هایی بدهند که بتوانند عملی کنند و بعدا مجبور نشوند انجام نشدن آن را به گردن دیگران بیاندازند.

ستاد برگزاری مراسم سالگرد درگذشت آیت الله خمینی، برای اولین بار طی ۲۳ سال گذشته، سخنرانی رئیس جمهور در این مراسم را حذف کرد و به این ترتیب آقای احمدی نژاد نتوانست در واپسین هفته های ریاست اش در مراسم امروز سخنرانی کند.

مقام های برگزار کننده این مراسم گفته اند که لغو سخنرانی رئیس جمهور به دلیل محدودیت زمان مراسم است که به دلیل عملیات ساختمانی از سه روز به یک روز کاهش یافته است.

رسانه های ایران می گوید که آقای احمدی نژاد در زمان سخنرانی آقای خامنه ای در محل حاضر بوده است.

در مراسم امروز شماری از نامزدهای انتخابات هم حضور داشتند.

مطالب مرتبط