منابع دیپلماتیک: نیروگاه بوشهر آسیب دیده است

Image caption این منابع گفته‌اند ترک‌های وارد شده در نزدیکی قلب رآکتور که سوخت رادیواکتیو در آن است نبوده‌اند

خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول منابع دیپلماتیک گزارش داده که بعد از زلزله‌های اخیر، نیروگاه هسته‌ای بوشهر آسیب دیده است. یک منبع از شرکت روسی حاضر در این نیروگاه، این اظهارات را رد کرده است.

دو دیپلمات به آسوشیتدپرس گفته‌اند اطلاعاتی در اختیار چند کشور پیگیر برنامه هسته‌ای ایران قرار داده شده که نشان می‌دهد نیروگاه اتمی بوشهر در زلزله‌های اخیر در جنوب ایران آسیب دیده است.

این دو دیپلمات هر دو از کشورهای عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هستند ولی نامی از آنان برده نشده است.

آنان گفته‌اند که ترک‌هایی به طول چند متر در یک بخش بتونی این نیروگاه ایجاد شده است اما این ترک‌ها در نزدیکی هسته مرکزی رآکتور که سوخت رادیواکتیو در آن است نبوده‌اند.

در سال جاری چند زلزله در جنوب ایران و از جمله دو زلزله قوی در استان بوشهر رخ داده است.

با این حال یکی از دیپلمات‌ها تاکید کرده که این اطلاعات، محدود است و احتمال آسیب‌‌دیدن بخش‌های دیگر این نیروگاه را رد نمی‌کند.

جزئیات بیشتری درباره آسیب‌های مورد ادعا مطرح نشده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در‌ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در پاسخ به سوالی درباره این گزارش اظهار بی‌اطلاعی کرده است.

یک منبع آگاه در شرکت روسی حاضر در نیروگاه بوشهر، بلافاصله پس از انتشار این گزارش آن را تکذیب کرده است و گفته که زلزله‌های ایران هیچ آسیبی به نیروگاه اتمی بوشهر وارد نکرده است.

این منبع در شرکت روس‌اتم به ریانووستی، خبرگزاری دولتی روسیه، گفته است: "این اظهارات کاملا بی‌ارزش است. همه چیز در نیروگاه، مرتب است و برای ادامه فعالیت، آماده می‌شود."

او افزوده است که در حال حاضر عملیات از پیش برنامه‌ریزی‌شده برای آزمایش این تجهیزات، در دست اجراست.

گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه‌های فوریه و مه می‌گوید ایران به این سازمان اطلاع داده است که این نیروگاه خاموش بوده اما مشخص نکرده که علت این اقدام چه بوده است.

نگرانی کشورهای حاشیه خلیج فارس

Image caption بزرگی زلزله ۲۰ فروردین در استان بوشهر، شش و یک دهم ریشتر بود و تلفات و خرابی‌های گسترده‌ای بر جا گذاشت

روز ۲۰ فروردین زلزله‌ای به بزرگی شش و یک دهم درجه در مقیاس ریشتر استان بوشهر را لرزاند. مرکز این زمین‌لرزه شهر کاکی گزارش شد.

به دنبال این زلزله که تلفات و خرابی‌های گسترده‌ای بر جا گذاشت، مقامات نیروگاه بوشهر و همین‌طور شرکت روسی دست‌اندرکار، اعلام کردند که این نیروگاه آسیبی ندیده و فعالیت آن به صورت عادی ادامه دارد.

با این حال شورای همکاری خلیج‌ فارس در ۲۵ فروردین‌ از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست هیاتی از برای بازرسی نیروگاه بوشهر اعزام کند.

در واکنش، محمد احمدیان، معاون سازمان انرژی اتمی ایران، نگرانی کشورهای حاشیه خلیج فارس را در این باره بی‌اساس خواند و گفت نیروگاه اتمی بوشهر "در برابر زلزله‌ای به قدرت حداقل ۸ ریشتر مقاوم است."

این مقام اتمی ایران گفت: "نیروگاه اتمی بوشهر براساس پیشرفته ترین و سختگیرانه ترین استانداردهای بین المللی طراحی شده و مرکز نظام ایمنی جمهوری اسلامی ایران که تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دارد، بر ایمنی این نیروگاه نظارت داشته است."

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز ۲۱ اردیبهشت گفت: «به نظر من بهتر است کارشناسانی به ایران فرستاده شوند تا امنیت رآکتور اتمی بوشهر را بررسی کنند».

با این حال یک مقام در این سازمان که به خاطر محرمانه‌بودن این اطلاعات خواسته است نامش ذکر نشود، گفته که نهایتا چنین بازدیدی صورت نگرفته است.

مطالب مرتبط