قالیباف: بعد از هدفمندسازی یارانه‌ها قدرت خرید مردم کمتر شده است

Image caption آقای قالیباف می‌گوید اینترنت در ایران نباید به شکل "تنگ‌نظرانه و سلیقه‌ای" فیلتر شود

محمدباقر قالیباف، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران، در یک برنامه زنده تلویزیونی گفت نباید از شهروندانی که کمتر از یک میلیون تومان درآمد دارند، مالیات گرفته شود.

شامگاه سه‌شنبه ۱۴ خرداد دو نامزد اصول‌گرای دیگر این انتخابات، غلام‌علی حداد عادل و سعید جلیلی، در دو برنامه تلویزیونی در شبکه‌های دیگر حاضر شدند و از سیاست‌های خود گفتند.

صحبت‌های آقای حداد عادل با انتقاد از نظام بانکی ایران همراه بود و سعید جلیلی نیز از موفقیت "منطق جمهوری اسلامی ایران" در زمینه سیاست خارجی سخن گفت.‏

آقای قالیباف که از نامزدهای اصول‌گرا در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری است، از طرح هدفمند‌سازی یارانه‌ها ستایش کرد ولی گفت که به نحوه اجرای آن انتقاد دارد.

او گفت در این طرح "بخش پرداخت نقدی اجرا شده اما بخش تولید که حامی اشتغال است مورد توجه قرار نگرفته و باعث تورم و کاهش قدرت خرید مردم شده است."

به گفته شهردار تهران، "امروز مردم حتی با دریافت یارانه قدرت خریدشان کمتر از زمانی است که هنوز یارانه‌ها هدفمند نشده بود".

این نامزد انتخابات گفت این شیوه اجرای برنامه هدفمندسازی یارانه‌ها، هدف آن را نقض کرده است.

او در شبکه سه تلویزیون ایران گفت نباید اینترنت در ایران به شکل "تنگ‌نظرانه و سلیقه‌ای" فیلتر شود و در عین حال گفت که فیلترینگ اینترنت، "ضروری" است.

این شهردار تهران در شبکه سه تلویزیون ایران که برنامه‌های آن اغلب مخاطب جوان دارند، گفت که در مدیریت خود به جوانان اهمیت می‌دهد و از جمله گفت: "از ۱۳۲ شهردار نواحی در تهران، حداکثر ۱۰ نفر از شهردار نواحی بالای ۳۵ سال سن دارند و بقیه کمتر از این سن هستند."

آقای قالیباف همچنین گفت میانگین سن دست‌اندرکاران احداث پل صدر در تهران، "۳۵ سال" بوده است.

این نامزد انتخابات گفت: "در کشور ما افرادی هستند که در جاهای مختلف مشغولند و نمی‌روند مگر اینکه حوادث آنها را کنار ببرد که این درست نیست."

او وعده داد برای اشتغال‌زایی در ایران، به بخش خدمات و از جمله حوزه فناوری اطلاعات (IT) توجه کند.

او وعده داد که با افزایش رونق اقتصادی در ایران، با فقر مبارزه کند.

به گفته محمدباقر قالیباف، "فقر‌زدایی نباید از جنس گدا‌پروری باشد بلکه باید مبتنی بر توانمند‌سازی با محوریت رونق اقتصادی و تولید باشد."

او گفت برای توانمند‌سازی زنان سرپرست خانوار، کارگران ساختمانی، کشاورزان و سایر اقشار کم‌درآمد ایران برنامه دارد.

این نامزد انتخابات وعده "ارتقای معیشتی" و "افزایش مهارت‌ها" برای معلمان و مجموعه آموزش و پرورش در ایران داد.

او ضمن مخالفت با "نگاه جنسیتی" گفت: "هیچ کاری نمی‌تواند جایگزین نقش مادری باشد بعد از نقش مادری بقیه اوقات با حفظ رعایت شئون می تواند به کار اختصاص پیدا کند."

آقای قالیباف گفت که مدیریت باید به زنان واگذار شود و "شئونات" در این باره رعایت شود.

'قطع یارانه‌های نقدی ممکن نیست'

Image caption آقای حداد عادل در برنامه‌های تبلیغاتی خود به دفعات از ضرب‌المثل‌ها و تک‌مصرع‌های اشعار فارسی استفاده می‌کند

غلام‌علی حداد عادل، دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری، در شبکه چهار تلویزیون ایران، از نظام بانکی ایران انتقاد کرد و گفت که "پول مردم زیر زبان آنها مزه کرده است".

او که به دفعات در سخنان خود از ضرب‌المثل‌ها و تک‌مصرع‌های اشعار فارسی استفاده می‌کند، بانک‌های ایران را متهم کرد که "به جای سرمایه‌گذاری، برج می‌سازند و می فروشند".

به گفته این نامزد اصول‌گرا، در حال حاضر "کاسبی بانک‌ها، از عوامل تورم در ایران است".

رئیس سابق مجلس ایران گفت: "اقتصاد ایران یک اقتصاد بیمار است". او اضافه کرد: "سال‌ها و دهه‌ها قبل از انقلاب، ‌متخصصان این بیماری را تشخیص دادند."

این نامزد انتخابات، "طرح تحول اقتصادی"‌را شجاعانه خواند ولی گفت از بین ۷ بخش این طرح، فقط یکی از آنها که هدفمندی یارانه‌ها بود در دولت محمود احمدی‌نژاد اجرا شده است.

آقای حداد عادل گفت: "دولت باید با عمل خود ارزش‌هایی مانند صداقت و عدم دروغگویی را اشاعه دهد. دولت باید از خودش شروع کند."

این نامزد انتخابات، مشارکت در سهمیه‌بندی بنزین را از جمله افتخارات خود بر شمرد.

به گفته رئیس دوره هفتم مجلس شورای اسلامی ایران، محمود احمدی‌نژاد ابتدا "میل نداشت" طبق قانون قیمت بنزین را در ابتدای اجرای سهمیه‌بندی بنزین از لیتری ۸۰ تومان به ۱۰۰ تومان بالا ببرد اما آقای حداد عادل با او که در سفر خارجی بوده تماس گرفت و از طریق مستخدم سفارت ایران در اوکراین، او را در این باره مطلع کرد.

این نامزد اصول‌گرا گفت که پرداخت یارانه نقدی به شهروندان ایرانی باید ادامه پیدا کند چون "قطع پرداخت نقدی به مردم نه معقول است و نه ممکن چرا که خانواده‌ها بر این اساس زندگیشان را تنظیم کرده‌اند".

رئیس مجلس هفتم در عین حال از محمود احمدی‌نژاد انتقاد کرد که بخش‌های از هدفمندسازی یارانه‌ها را درست اجرا نکرده است؛ از جمله این که قرار بوده است طبق قانون "۳۰ درصد درآمد دولت از طریق افزایش قیمت سوخت، به تولید داده شود".

او همچنین گفت که دولت نهم "چون نتوانست فرم‌هایی که مردم پر کرده بودند، پردازش کرده و دهک‌های غیرنیازمند را حذف کند، پول را به همه دادند".

این چهره اصول‌گرا بار دیگر بر برنامه خود برای "نهضت ازدواج آسان" تاکید کرد.

این نامزد انتخابات درباره مذاکره با آمریکا گفت که طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی، سیاست‌های کلی کشور را مقام رهبری تعیین می‌کند و بر همین اساس "دولت در موضوع ارتباط با آمریکا باید هماهنگ با رهبری کار کرده و منطبق با دیدگاه های رهبری باشد."

او وعده داد که اگر رئیس جمهوری شود، ظرف یک سال ایرانیان "نشانه‌های بهبود تورم" را ببینند.

آقای حداد عادل درباره برنامه خود برای آموزش و پرورش، به سابقه ۱۳ ساله خود در این وزارتخانه اشاره کرد و گفت که نظام آموزشی دبیرستانی باید در روستاها و شهرها فرق کند.

او درباره سیاست خارجی دولت خود، بر توجه به "بیداری اسلامی" تاکید کرد.

رهبر جمهوری اسلامی و دیگر مقامات ایرانی از اعتراض‌های سه سال اخیر در کشورهای خاورمیانه که به "بهار عربی" معروف شده است، به عنوان "بیداری اسلامی" نام می‌برند.

او ضمن ستایش از طرح "مسکن مهر"، انتقاد کرد که می‌شد "حال و هوای معماری اسلامی را وارد معماری شهرهای خودمان بکنیم که این کار را نکردیم".

انتقاد از صادرات هلو و واردات آبمیوه

Image caption رئیس تیم مذاکرات هسته‌ای ایران می‌گوید تحریم‌ها علیه این کشور "می‌تواند به فرصت تبدیل شود"‏

سعید جلیلی، دیگر نامزد اصول‌گرا در انتخابات ۲۴ خرداد، در یک برنامه در شبکه خبر تلویزیون ایران، گفت: "آمریکا با ملت ایران دشمنی دارد".

این دبیر شورای عالی امنیت ملی و رئیس فعلی تیم مذاکرات هسته‌ای ایران گفت: "اگر تقابل، ریشه‌ای باشد بقیه مشکلات روبنایی و سطحی می‌شود."

آقای جلیلی گفت برای مقام‌های اجرایی ایران افرادی را در نظر دارد که ممکن است در این انتخابات به او رای ندهند.

این نامزد انتخابات گفت: "یکی از نقاط قوت ما، منطق ما در سیاست خارجی است."

به گفته او، "هرجا که منطق جمهوری اسلامی ایران مطرح می‌شود، مورد استقبال قرار می‌گیرد چنانچه جنبش عدم تعهد برای چندمین بار از حق هسته‌ای ما اعلام دفاع کرد".

رئیس فعلی تیم مذاکرات هسته‌ای ایران گفت: "امروز به جایی رسیده‌ایم که نیاز دارویی و انسانی را برای ۸۵۰ هزار بیمار خود تامین کرده ایم و آنها [کشورهای ۱+۵] می گویند حال که شما غنی سازی ۲۰ درصد را دارید، کار را بیشتر از این ادامه ندهید. این یعنی تمام معادلات تغییر کرده است."

آقای جلیلی گفت: "مهم‌ترین کسی که می تواند مورد مشورت قرار بگیرد، خود مردم هستند. مثلا در بحث کشاورزی نمی‌توان بدون این که از نظر خود کشاورزان استفاده کرد تصمیمی گرفت."

این نامزد انتخاباتی با انتقاد از "خام فروشی" محصولات ایران، گفت: "چرا باید هلو از کشور ما برود و به صورت آبمیوه از یک کشور همجوار وارد شود؟"

آقای جلیلی با اشاره به معوقات بانکی گفت: "۵ هزار میلیارد تومان از این معوقات در دست ۶ نفر است. این دو برابر مبلغی است که در یک ماه به عنوان یارانه به ۷۰ میلیون نفر می‌دهیم."

این رئیس تیم مذاکرات هسته‌ای ایران، گفت تحریم‌ها علیه این کشور "می‌تواند به فرصت تبدیل شود".

او توضیح داد: "ما در بسیاری از حوزه هایی که تحریم شدیم، ظرفیت های بسیاری داشتیم که به سراغ آن نرفتیم و به بهانه همین تحریم‌ها به دنبال آن رفتیم".

سعید جلیلی بدنه دولت را به یک قطار تشبیه کرد که در حال حاضر "خیلی ضعیف و کند است".

مطالب مرتبط