آنچه گذشت
گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ٩ روز تا انتخابات

به روز شده:  17:54 گرينويچ - چهارشنبه 05 ژوئن 2013 - 15 خرداد 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. سعید جلیلی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری، در برنامه تبلیغات تلویزیونی خود گفته است که "شعار برخی در باره تنش زدایی در سیاست خارجی را درست نمی دانم."

  آقای جلیلی در توضیح گفته است که سیاست تنش زدایی در سیاست خارجی باعث می شود که "دشمنان" ابزار تنش را در اختیار بگیرند و تنش بیشتری متوجه کشور شود.

  سعید جلیلی آمریکا را به دشمنی با جمهوری اسلامی و "مردم سالاری دینی" متهم کرد و گفت که "ما با آمریکا یک تقابل پارادایمی داریم."

  این نامزد انتخاباتی در مورد برنامه هسته ای هم گفت که "مساله هسته ای یکی از نمونه های بارز دشمنی هایی است که با ملت ایران می کنند" و افزود که "در سطح جهانی، منطق جمهوری اسلامی در مساله هسته ای روشن و قابل دفاع است."

  آقای جلیلی بخش عمده ای از برنامه خود را به مسایل اقتصادی اختصاص داد و در مورد انتخاب اعضای کابینه خود هم گفت که آنان را براساس داشتن "روحیه جهادی" تعیین می کند ولو اینکه در انتخابات به نامزد دیگری رای داده باشند.

 2. علی لاریجانی، رئیس مجلس، در یک مصاحبه تلویزیونی گفته است که "در انتخابات فعلی من رئیس مجلس هستم و شرایط را برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری مناسب ندیدم."

  آقای لاریجانی افزوده است که "مجلس نهاد محترمی است و باید حرمتش نگه داشته شود."

  علی لاریجانی گفته است که "ممکن است عده ای روی یک شخص اجماع کنند؛ آن وقت اوضاع فرق می کند اما امروز که این اجماع وجود ندارد، من احساس لزوم برای حضور نمی کردم."

  در مورد انتخابات ریاست جمهوری سال ١٣٨٤ هم رئیس مجلس گفته که  "جبهه هماهنگی اصولگرایان به اجماع رسیدند که من را به عنوان کاندیدا معرفی کنند" اما افزوده است که "عده ای آن نظم سیاسی را بر هم زدند."

 3. محمد قالیباف در برنامه تبلیغات تلویزیونی خود گفته با گسترش بخش خدمات مانند IT توریسم و خدمات آموزشی، اشتغال ایجاد می کند و توضیح داده که در حوزه IT "با رعایت امنیت" می توان به بسیاری از مشکلات اشتغال پاسخ داد.

  آقای قالیباف گفته یکی از برنامه ها او این است که طی دو سه - سال آینده "سه میلیون شغل در IT" ایجاد کند.

  این نامزد انتخاباتی در عین حال از برخی کنترل ها مانند فیلترینگ حمایت کرده اما افزوده است که "البته نباید با تنگ نظری عمل شود."

   

 4. غلامعلی حداد عادل، نامزد انتخاباتی، بخشی از برنامه تلویزیونی گفتگو با کارشناسان را به روابط خارجی اختصاص داد و در مورد مذاکره با آمریکا گفت: "سیاست کلی را رهبری تعیین می کند و دولت در مورد ارتباط با آمریکا باید هماهنگ با رهبری و منطبق بر دیدگاه ایشان باشد."

  آقای حداد عادل آمریکا را متهم کرد که "با دست پس می زند و با پا پیش می کشد" و یادآور شد که چند سال پیش، [مادلین] آلبرایت، وزیر خارجه وقت آمریکا، در حالیکه از کودتای ۲۸ مرداد در ایران عذرخواهی می کرد، "در کار ما دخالت کرد و گفت برخی نهادهای در ایران غیردموکراتیک و انتصابی هستند."

  این نامزد انتخاباتی افزود که "عذرخواهی وظیفه آنان بود اما دخالت در اینکه شورای نگهبان و قوه قضاییه نهادهای غیرانتخابی هستند، درست نبود، بنابراین، کلید این قضیه در رفتار آمریکایی هاست."

 5. صادق زیباکلام، تحلیلگر سیاسی و استاد دانشگاه در نامه ای سرگشاده خطاب به اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی از آنها خواسته که موضع خود را نسبت به انتخابات پیش رو روشن کنند و حمایت خود را از یکی از دو نامزد نزدیک به اصلاح طلبان اعلام کنند.

  آقای زیباکلام در نامه خود نوشته است: "روشن نکردن تکلیف طرفداران اصلاحات با هیچ عذر و بهانه ای قابل توجیه نیست. پاسخگو نبودن رهبری اصلاحات به رسالت تاریخی اش راه را برای پیروزی مجدد اصولگرایان هموار خواهد نمود."

 6. دومین مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری امروز ساعت چهار بعد از ظهر به وقت تهران پخش می شود.

  مسئولان صدا و سیما گفته اند که این مناظره نسبت به برنامه قبلی تغییراتی کرده است.

   

 7. علیرضا پناهیان، مشاور نهاد رهبری در دانشگاه ها: "به خاطر خدا انتخاب کنید کسانی که مخلصانه رای ندهند روز قیامت خدا به آنها می گوید تو به خاطر من شرکت نکردی. اگر در راه خدا جان دهی ولی به خاطر خدا نباشد خدا این را قبول نمی کند. رای دادن ارزشی است که اگر برای خدا باشد توشه اخروی محسوب می شود."

  "نامزدها به خاطر خدا به صحنه بیایند و مردم به خاطر خدا رای دهند. این یعنی 15 خرداد زنده است و نفس امام بر ما تاثیر گذاشته است. رمز موفقیت امام این بود که به خاطر خدا قیام کرد."

 8. خبر فوری

  نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری برای دومین مناظره تلویزیونی با محوریت برنامه فرهنگی وارد ساختمان صدا و سیما می شوند

 9. خبر فوری

  دومین مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری با محوریت برنامه فرهنگی آغاز شد

 10. به هر نامزد چهار دقیقه فرصت داده می شود که رئوس برنامه های فرهنگی خود را اعلام کنند، سپس نامزدهای دیگر فرصت دارند گفته های او را نقد کنند

 11. محسن رضایی نخستین نامزدی است که برنامه های فرهنگی خود را تشریح می کند

   

 12. محسن رضایی: فرهنگ و سینما و ورزش را باید به خود فرهنگیان، سینماگران و ورزشکاران سپرد

 13. محمد غرضی (خطاب به محسن رضایی): آیا فرهنگ یک موجود زنده است که در طول حرکت می کند یا در عرض؟

 14. سعید جلیلی (خطاب به محسن رضایی): چگونه می خواهیم از ظرفیت فرهنگ در مقوله های اقتصادی استفاده کنیم؟

 15. علی اکبر ولایتی: مصوبات شورای عالی فرهنگی ضمانت اجرایی ندارد.

 16. محمدرضا عارف از محسن رضایی انتقاد کرد که برنامه ای در این زمینه ارائه نکرده است.

  ولایتی: در شورای عالی انقلاب فرهنگی، آن طور که آقای رضایی گفتند، نیست. با توجه به عضویتم در این شورا از سال 1369، تلاش زیادی در جهت احیای فرهنگ ایرانی اسلامی شده است. اما مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمانت اجرایی ندارد. لذا رئیس جمهور را به ریاست این شورا انتخاب می کنند. هر مقدار که بودجه برایش مشخص شود، ما شاهد اجرای این تصمیم ها هستیم.

   

 17. غلامعلی حداد عادل: من تعجب می کنم که آقای دکتر رضایی بدون پرداختن به مسئله فرهنگی، وارد بحث اقتصادی شدند.

 18. حداد عادل در انتقاد از سخن محسن رضایی گفت: اگر مشکل فرهنگی عمدتا ناشی از اقتصاد است، پس جای تقوا کجاست؟ پس باید نتیجه بگیریم، افراد مرفه نباید مشکل فرهنگی داشته باشند در حالی که خیلی از ناهنجاری ها ناشی از ثروت های کلان است. 

 19. حسن روحانی: ما امروز مشکلات بسیار زیادی در بخش فرهنگ داریم. اولی این است که باید فضای فرهنگی برای فعالیت فرهنگی دارای امنیت باشد. ناامنی فضا و اینکه اصحاب فرهنگ اگر دغدغه های بی موردی داشته باشند، نگرانی از سانسورهایی داشته باشند که برخی از آنها ضرورت ندارد، خلاقیت از بین می رود. قوانین را باید جوری تنتظیم کرد که آنها بتوانند خلاقیت داشته باشند.

  مسئله دوم صیانت از باورهای دینی است. برخی از مسئولان به جای تقویت باورهای مردم، باورها را تضعیف کرده اند. هر مدیریت ناکارامدی را به امام زمان نسبت داده اند. قشری گری و خرافات به نام دین رواج پیدا کرده است. باید عقلانیت را در فهم مسائل دینی ترویج کنیم. باید رفتار دینی را ترویج کنیم. به بایدها تکیه نکنیم.

 20. محمدباقر قالیباف: از سخنان شما این برداشت را پیدا کردم که نگاه اقتصادمحوری نسبت به فرهنگ اولویت بیشتری دارد. فلسفه یک نظام اسلامی چیست و چه فرقی بین نظام اسلامی با دیگر نظام ها چیست؟ آیا نگاه فرهنگی و تربیتی یک اولویت نیست؟ فرهنگ مظلوم شده است. اقتصاد و سیاست باید تحت تاثیر فرهنگ باشد.

 21. با توجه به اینکه بیشتر نامزدها به گفته های محسن رضایی انتقاد کردند و گفتند که آقای رضایی بیش از آنکه برنامه فرهنگی خود را ارائه کند به مسائل اقتصادی پرداخت.

  محسن رضایی در پاسخ گفت که هنوز به برنامه فرهنگی خود نپرداخته و تا پایان این مناظره فرصت دارد که برنامه های خود را ارائه کند.

 22. محسن رضایی: برخی از دوستان بیش از حد در تهران زندگی می کنند. هشدار می دهم که دشمن با تمام توان آماده و مشکلات فقر و گرانی و بیکاری را حل کنیم. من هنوز وارد برنامه هایم نشده ام. خواهم گفت که فرهنگ چه تاثیری بر سیاست و اقتصاد دارد. مگر دوستان یادشان رفته که سال اول دفاع مقدس چه وضعیت فرهنگی داشت. ما فرهنگ را بعد از دفاع مقدس، تحویل شورای عالی انقلاب فرهنگی دادیم. آیا توانستید این فرهنگ را بعد از دفاع مقدس احیا کنید؟ شورای انقلاب فرهنگی کاستی های جدی هم دارد که به نظرم قابل دفاع نیست. دوستان جوری صحبت نکنند که ما مشکل اقتصادی نداریم. 

 23. حسن روحانی، دومین نامزدی است که برنامه های فرهنگی خود ارائه می کند.

 24. روحانی: آیا امروز در جامعه اخلاقی وجود دارد؟

 25. حسن روحانی: مساله فرهنگ و آسیب های اجتماعی یکی از مهمترین مسائل اجتماعی و ملی است. انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی بود و امروز در زمینه فرهنگ، آنچه مردم باید شاهد باشند، نیستند. انقلاب ما انقلاب نور و اخلاق بود. آیا امروز اخلاقی وجود دارد؟ وقتی در رسانه های عمومی سخنی گفته می شود که مردم آشکارا می دانند اغراق است، گاهی آمار نادرست است. از رسانه استفاده می کنند و بدون اینکه حکم قضایی صادر شود، افترا می زنند. الناس علی دین ملوکهم. وقتی اخلاق از بین می رود، چک های بی محل، افزایش 7 درصدی طلاق در یک سال گذشته، افزایش حاشیه نشینی دلایلش صدمه مبنای فرهنگ است. مهم ترین راهکار را تمرکز زدایی می دانم. تا زمانی که فرهنگ ما  دولتی است مسائل ما حل و فصل نخواهیم شد. تا زمانی که به جای تعمیق، ترویج کنیم، مسائل ما حل نخواهد شد. دولت در زمینه فرهنگ باید سیاستگذار، ناظر و حامی است، و اولین حمایتش ایجاد فضای امن است اما باید کار را به اصحاب هنر واگذار کنیم.

 26. برنامه امروز نوبت شما به مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران اختصاص دارد. نظرات خود درباره مناظره امروز را می‌توانید به ما بگویید

 27. قالیباف از آقای روحانی پرسید: در دولت ایشان با چه رویکرد فرهنگی باید نگاه کنیم اگر تمرکز را از بین ببریم. آیا همه مشکلاتی که ایشان اشاره کردند، حل می شود؟

   

 28. محسن رضایی: دامنه رفتار غلط در دولتمردان بیش از چیزی است که آقای روحانی اشاره کردند.

   

 29. عارف: نگاه قیم مابانه ای که دولت در حوزه فرهنگ دارد، آیا با فرض تمرکززدایی، حل خواهد شد؟

  جلیلی: نباید با نگاه صرفا سیاسی نگاه کرد. زمانی فرهنگ اشرافی گری در این کشور داشت شکل می گرفت. دولت باید خودش جلو اشرافی گری، تبعیض و فساد و ریخت و پاش را بگیرد.

 30. ولایتی: آقای روحانی به بخشی از آسیب شناسی فرهنگی اشاره کردند. اما توقع این بود که راه حل های خود را هم ارائه می کردند.

 31. غلامعلی حداد عادل: آقای روحانی گفتند که مخالف سانسور هستند. من هم موافق سانسور نیستم. اما اگر در یک اثر هنری کتاب یا فیلم ریشه های اخلاقی یک جامعه زیر سئوال رفته باشد، آیا ایشان اجازه می دهند که آن کتاب یا فیلم وارد خانواده ها شوند و آن کتاب را سانسور نمی کنند؟

 32. حسن روحانی: راه حل این است که بسیاری از این امور را به انجمن های حرفه ای و نظام صنفی واگذار کنیم. نظام صنفی از پیشکسوتان بخش هنر، روزنامه و غیره داشته باشیم که خودشان کنترل کنند. مگر دولت به تنهایی می تواند فرهنگ را کنترل کند. مقدسات ما را فقط کارمندی می فهمد که در فلان اداره نشسته که می خواهد ممیزی کند؟ آنها که دم از ساده زیستی زدند ببینیم کارشان به کجا رسید؟ به رسانه ها آزادی بدهید تا جلو فساد گرفته شود. اکتفا به نظارت های رسمی که وجود دارد، نکنیم. فرهنگ تزریقی نیست. فرهنگ چشمه های جوشانی است که در نهاد مردم است و باید کشف کنیم. ما زیاد قیم نمی خواهیم، قوام می خواهیم.

   

 33. محمدرضا عارف: سومین نامزدی است که رئوس برنامه های فرهنگی خود را ارائه می کند.

 34. عارف: حوزه فرهنگ و هنر و اجتماعی جزو اولویت برنامه های ماست. انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی و اجتماعی بود. تصدی گری دولت در حوزه فرهنگ و هنر باید به حداقل برسد. امور فرهنگ باید به اهل فرهنگ و هنر سپرده شود. فکر نکنیم با انتخاب یک مسئول فرهنگی مشکل فرهنگ ما حل می شود.

  فرهنگ و هنر شاید بومی ترین صنعت ما باشد. ما در مورد تولید فیلم رتبه اول را در منطقه داریم. اما متاسفانه زیربناهای خوبی نداریم.

  متاسفانه نگاه ما در فرهنگ و هنر نگاهی امتیازی است که باید اصلاح شود.

 35. سعید جلیلی: به فرهنگ باید به چشم فرصت نگاه کنیم. اگر به بهانه برخی موضوعات دیگر راضی بشویم که هر چیزی در آن قاطی شود و دیگر فرهنگ ما نباشد، به ضد خودش تبدیل می شود

 36. ولایتی: ما محوریت فرهنگ را باید بگذاریم فرهنگ خودی و هر چه مغایر آن بود را اصلاح کنیم و  فرهنگی مقاومتی را مبتنی بر فرهنگ ملی و اسلامی فراهم کنیم.

 37. حداد عادل: در اینکه کار فرهنگی باید به دست مردم باشد تردید نیست ولی دولت ها هم وظایف فرهنگی دارند. همه جای جهان دولتها کارهای فرهنگی می کنند. دولت اسلامی چه وظایف فرهنگی بر عهده دارد؟ آیا می شود همه چیز را از دولت گرفت؟

 38. حسن روحانی: باید مسائل فرهنگی را به انجمن ها بسپاریم. سیزده بدر و عاشورا و مراسم دینی را مردم برگزار می کنند و بهترین شکل برگزار می کنند. بنابراین باید دست مردم را باز بگذاریم.

  فسادهای کلان را فراموش کرده ایم و چهار تا جوان را که تخلف کوچک می کنند در خیابان های می گیریم که این تخلف ها با فرهنگ قابل رفع است.

  هنر بهترین سفیر ایران است. آیا بهتر از حافظ، میرخانی، احصایی، فرشچیان و شجریان برای صدور فرهنگ و هنرمان داریم؟

 39. قالیباف: توقع من این بود که رویکردهای فرهنگی را بشنویم. فکر کنم بحث ها عمدتا می رود در حوزه موردی و مصداقی. به هر حال در حوزه فرهنگ، متکی به رای حرف نزنیم بلکه متکی به اصلاح جامعه حرف بزنیم. بی اعتمادی و دروغ گفتن در جامعه بدتر از فقر است. همین دروغ فقر را درست کرده است. بله تصدی گری کار غلطی است. دولت هم در فرهنگ و هم در اقتصاد باید دست و پای خود را از زندگی مردم را جمع کند. آقای عارف بگوید چه نگاهی در فرهنگ باید حاکم باشد. چه کنیم که اصلاح شود؟

 40. محسن رضایی ار عارف پرسید: چرا طرح جامع ورزش در دولت اصلاحات اجرایی نشد؟

 41. محمدرضا عارف: طرح جامع ورزش را مطرح کردیم اما در دولت بعدی اجرا نشد.

  ما باید رویکردی در بخش فرهنگ و هنر به دست اندرکاران اعتمادکنیم. نباید یک مولف برای چاپ کتابش از هفت خوان رستم بگذرد. باید خبرگان هر بخشی در نظام صنفی آن بخش بر تولیدات نظارت کنند. مانند سازمان نظام پزشکی.

  ما یک فیلم را به دلیل 5 تا 10 درصد اختلاف نظر توقیف می کنیم و جوان ایرانی را به سوی فیلم های خارجی سوق می دهیم.

 42. علی اکبر ولایتی چهارمین نامزدی است که رئوس برنامه های فرهنگی خود را مطرح می کند.

 43. علی اکبر ولایتی: تعریف فرهنگ تجلی باورها و رفتار یک جامعه است. انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی است. دولتی که تشکیل خواهد شد، باید دولت هدایت باشد. رئیس جمهور و وزرا باید اسوه باشند. آسیب شناسی از وضعیت موجود این است که آثار رشوه خواری و تبعیض و اعتیاد و پارتی را می بینیم و عقب ماندن کار ضعفا از مشکلات فرهنگی موجود است. در تاریخ ما فرهنگ اسلام و ایران همواره نگهبان هویت ایرانی و اسلامی بوده. باید در خانواده ایجاد مصونیت کنیم. خانواده ما را بر اساس نظریات هانتینگتون و تافلر مورد هجوم قرار دادند. تسهیل ازدواج، ایجاد شغل و تلاش در جهت پایدارکردن خانواده ها و توجه کامل به آموزش و پرورش اهمیت دارد. حدود 50 درصد معلمان ما در دبستان تدریس می کنند.

 44. حسن روحانی: ما باید تسهیلاتی فراهم کنیم که کالای فرهنگی فاخر به مردم ارائه کنیم و به تنوع های دینی و قومی توجه کنیم.

 45. محسن رضایی خطاب به روحانی: اگر در خانواده های ما آرامش نیست دلیلش چیست؟ اقتصاد در مسائل فرهنگی چقدر نقش دارد؟

 46. غرضی: آیا تهاجم فرهنگی توانسته در فرهنگ ایران نفوذ کند؟

   

 47. عارف: برای مقابله با تهاجم فرهنگی همیشه صورت مسئله پاک شده. مانند جمع کردن ماهواره، کاهش پهنای باند اینترنت و یا فیلترینگ.

  آقای عارف ربنا با صدای محمدرضا شجریان را یک نمونه فاخر فرهنگی دانست.

 48. جلیلی: ظرفیت های فرهنگی ما خیلی بزرگ است که موجب افتخار است. یک نوع انحصار و خلاصه کردن در زمینه فرهنگ هست. این همه شعرای خوب بعد از انقلاب داریم، همه این ظرفیتها باید آزاد بشود.

 49. ولایتی: رئیس جمهور اگر به فرهنگ اسلامی و ایران عمل کند بیشترین اثر را خواهد داشت

 50. ولایتی: در خصوص تهاجم فرهنگی باید مصون سازی شود و آن تقویت بنیاد خانواده است.

 51. در میان نامزدها حسن روحانی تا اینجا بیش از همه صحبت کرده و 2 دقیقه 11 ثانیه بیشتر از وقت خود استفاده کرده است. در مقابل محمد غرضی کمتر است همه صحبت کرده و هنوز 6 دقیقه و 10 ثانیه از وقت خود را استفاده نکرده است.

   

 52. محمدباقر قالیباف پنجمین نامزدی است که پشت تریبون قرار گرفته است.

 53. محمدباقر قالیباف: برای هر کشوری مهم ترین موضوع، استقلال و عزتش است. حفظ استقلال فقط با قدرت سیاسی امکان پذیر است؟ به نظر می رسد خیر. کشور باید مولد باشد. تولید قدرت، ثروت، معرفت، و منزلت کند. پس اقتصاد، فرهنگ، سیاست و مسائل اجتماعی مهم است. فلسفه نظام ما رشد و تعالی انسان هاست. خداوند انسانیت و آزادگی انسان را اعطا کرد. دولت توسعه سیاسی یک جانبه نگری بود. توسعه اقتصادی هم یک جانبه نگری بود. در فرهنگ باید دنبال معنویت و اخلاق باشیم. فرهنگ در کشور ما مظلوم واقع شده. حق فرهنگی را ادا نکردیم. نقش فرهنگ در سیاست، اقتصاد و ناهنجاری ها و هنجارها. دولت وظیفه کمی هم دارد. باید ببینیم مهم ترین بحث تربیت کجاست؟ آموزش و پرورش، دانشگاه ها، حوزه ها، و هنرمندان و نویسندگان تولیدکنندگان فرهنگی هستند.

 54. محسن رضایی: آقای قالیباف چگونه منزلت اجتماعی را تقویت خواهد کرد؟

 55. غرضی: آیا فرهنگ بر سیاست تاثیرگذار است یا سیاست بر فرهنگ تاثیرگذار است؟

 56. عارف: آیا در شهرداری هم با همین رویکرد عمل کردید؟ معماری جدید در تهران با فرهنگ ایرانی و اسلامی در تقابل بوده است.

 57. حداد عادل: اگر می خواهیم فرهنگ و هنر توسعه پیدا کند، باید ما کاری کنیم که اهل فرهنگ و هنر باید همه وقت و وجودشان را صرف خلق آثار فرهنگی و هنری کنند و نگرانی از وضعیت معیشتی شان هم نداشته باشند.

 58. حداد عادل: فرهنگ و هنر مانند سبزی خوردن سر سفره است و نگاه ما به فرهنگ و هنر تشریفاتی بوده است.

 59. روحانی: سیاست یا اقتصادی نداریم که در دلش فرهنگ نباشد. فرهنگ را همه جا باید لمس کنیم. کمبودی که در جامعه ما وجود دارد، منزلت همه اقشار جامعه است. همه منزلت می خواهند. در بسیاری از فضاها به جای حاکم کردن فضای فرهنگی، فضای امنیتی را حاکم کرده ایم. دانشجویان به راحتی نمی توانند سخن بگویند. بر خلاف نظر رهبری که گفت کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه ها فراهم شود.

   

 60. قالیباف: اگر فرهنگ و هنر پایه قدرت حکومت ماست، نباید موقعی که با کسری بودجه مواجه شدیم از فرهنگ و هنر بزنیم. دولت نباید نگاهی امنیتی به فرهنگ و هنر داشته باشد.

  شهر تهران پنجاه سال بدون طرح تفصیلی بوده و امروز در مدار قانون حرکت می کند.

  ما تلاش مان در شهرداری این بود که شهرداری را از یک نهاد خدماتی به یک نهاد اجتماعی و فرهنگی تبدیل کنیم.

 61. محمد غرضی سخنان خود را آغاز کرد

 62. محمد غرضی درگذشت آیت الله طاهری را تسلیت گفت.

  او گفت: فرهنگ انعکاس زندگی مردم در دستاوردهای خود است. فرهنگ تزریقی و تحمیلی نیست و نمی تواند تحت تاثیر سیستم های دیگر قرار گیرد. ملت ایران فرهنگ خود را ساخته و زندگی خود را تامین کرده است. در کشور ما روسیه و انگلیس بر کشور حاکم شد و مجموعه صاحبان امتیاز به سوی فرهنگ روسیه و انگلیس و فرانسه رفتند ولی مردم در جایگاه خود ماندند. تصور تغییر فرهنگ به دست دولت ها نفی شده است. مردم بعد از شکست ایستادند تا دولت را مجبور کنند مشروطه به وجود بیاید. همین فرهنگ ملی شدن نفت را ایجاد کرد. و سپس 22 بهمن. مردم با فرهنگ خودشان زندگی می کنند.

 63. سعید جلیلی: ما اگر توجه نداشته باشیم به موانع فرهنگی، دچار خطا خواهیم شد. اگر آسیب شناسی غلط داشته باشیم، به موضوعاتی توجه خواهیم داشت و از اصل موضوع غافل می شویم.

 64. روحانی: مقایسه فضای دانشگاه های امسال و این روز با سال 82، حالا کجا آن وقت کجا؟ چقدر استاد بازنشسته شدند؟ چقدر اخراج شدند؟

  در سال 82 و 83 تمام اقدام هایی که دبیرخانه شورای امنیت ملی داشته برای رفاه حال دانشجویان بوده. ما گفتیم که تمام دانشجویانی که برایشان پرونده درست شده باید از بین برود و قوه قضاییه را قانع کردیم که این پرونده ها را کنار بگذارد.

 65. غرضی: هر دولتی که بخواهد فرهنگ خود را بر جامعه تحمیل کند، محکوم به شکست است. دولتها باید تابع جامعه و فرهنگ عامه باشند.

 66. غلامعلی حدادعادل، هفتمین نامزدی است که دیدگاه های فرهنگی خود را تشریح می کند.

   

 67. حداد عادل گفت: در اینکه فرهنگ هم با اقتصاد و هم با سیاست مرتبط است بحثی نیست. نمی شود یکسره درباره اقتصاد یا سیاست صحبت کنیم. فرهنگ یک جامعه مانند شخصیت برای فرد است. فرهنگ ما اسلامی است. مردم ایران از دیرباز و قبل از اسلام هم خداپرست بوده اند. باور به خدا باید اساس کار ما باشد. باید زندگی و جامعه خود را قرآنی کنیم. باید بر اصالت فرهنگی اسلامی و ایرانی تاکید کنیم. بنده در دولت آینده تلاش خواهم کرد نسل جوان فرهنگ خود را بشناسد، به آن افتخار کند و به مسلمانی و ایرانی بودن در برابر دنیا افتخار کند. اگر در فرهنگ استقلال نداشته باشیم، در سیاست و اقتصاد استقلال نخواهیم داشت. ما در برابر تهاجم فرهنگی وقتی می توانیم مقاومت کنیم که فرهنگ خود را بشناسیم. داشتن فرهنگ مستقل به معنی ستیزه کردن با جهان و نفی ارزش های فرهنگ های دیگر نیست. ما وقتی می توانیم رابطه منطقی با دیگر فرهنگ ها داشته باشیم که خود را بشناسیم.

 68. غرضی: آیا فرهنگ ایران در منطقه نسبت به همسایگانش، معرفتی عمل کرده، ذلیلانه عمل کرده و یا اینکه تاثیرگذار بوده؟

   

 69. عارف (خطاب به حداد): چرا احکام برنامه چهارم تاکنون اجرایی نشده است؟

 70. ولایتی: پیشنهاد آقای حداد در خصوص کار  و نقش فرهنگستان ها در دولت بعدی چه خواهد بود؟

 71. حدادعادل (در پاسخ به غرضی): فرهنگ ایرانی و اسلامی در منطقه تاثیر گذار بوده است.

 72. حداد: فرهنگستان ها وظیفه شان جنبه راهبردی دارد و راهبردهاشان را باید به دست اندرکاران عرضه کنند.

 73. جلیلی: آنچه مزیت نسبی ماست فرهنگ است. امام با تکیه بر قدرت فرهنگی این حرکت را شروع کردند. او نه جنگ افزار داشت نه حزبی داشت. از ظرفیت فرهنگی توانست این همه پیشرفت را برای کشور ایجاد کند. اگر بتوانیم از این ظرفیت به خوبی استفاده کنیم، قدرت و ظرفیتی که ایجاد می کند حتی از قانون هم مهم تر است. مثل قوانین رانندگی. قدرت فرهنگ مغول ها را شکست داد. در جنگ تحمیلی فرهنگ بسیجی بود. فرهنگ استکبار ستیزی است که این ظرفیت را برای ملت ما در بحث هسته ای ایجاد کرده است. یکی از بحث های اساسی این است که دولت باید فهم صحیح را داشته باشد. رئیس جمهور باید یک عنصر فرهنگی باشد و شناخت دقیق از ظرفیت فرهنگی داشته باشد. امسال در آمریکا سه فیلم آرگو، نیمه شب و لینکلن ساخته شده است که همه در راستای اهداف فرهنگی خودشان بوده. بنابراین جدایی فرهنگ از دیگر عرصه ها درست نیست. ظرفیت های نرم افزاری و سخت افزاری به خوبی بشناسد و آزاد کند.

 74. حدادعادل: مهمترین دستاوردی که در جامعه داریم پیوند نظام و مردم است که در اثر وحدت اعتقادی پدید آمده است.

  شکوفایی نیروهای اجتماعی از وحدت مردم و نظام به وجود می آید.

 75. حداد عادل: برخی از این سریال های ماهواره ای یا فیلم هایی که ساخته می شود، با چه نیتی ساخته می شود. به ما گزارش داده می شود. بیشتر این سریال ها چنان طراحی شده که بنیان خانواده را ویران کند.

 76. روحانی: آقای جلیلی دایره افراد خودی را چگونه می بیند؟ چون برخی دنبال حذف و کناره گیری از حضور در جهان هستند. باید در زمینه فرهنگی فضا را باز کنیم. چرا فرار مغزها اتفاق می افتد؟ چون در دانشگاه ها جاده یکطرفه ایجاد کنیم. نگذاشتیم اساتید به خارج بروند و برگردند چون مشکلاتی برای ایشان ایجاد شده. آقای جلیلی درباره تنگ نظری ها کمی سخن بگویند.

 77. قالیباف: اگر به موضوعات جامعه یکجانبه نگری کنیم، طبیعتا نمی توانیم پیشرفت همه جانبه داشته باشیم.

  برخی جامعه را مانند یک کودک لوس ساده لوح  می بینند و برخی مانند یک موحود زنده رشید و بالغ نگاه می کنند. جامعه یک موجود زنده است. اگر انگشت در چشم این موجود کردی حتما واکنش نشان می دهد و اگر کرامت نشان دادی نیز واکنش نشان می دهد.

 78. قالیباف: برای پیشرفت ما نیازمند یک همدلی هستیم که با تبعیض و فقر به دست نمی آید.

 79. غرضی (سئوال از جلیلی): آیا انقلاب اسلامی توانسته به فرهنگ غرب هجوم ببرد یا فرهنگ غرب به انقلاب اسلامی هجوم برده است؟

 80. محسن رضایی: آقای جلیلی خوب است اشاره به بحث سلامت کنند.

  عارف: امروزه بهترین راهکار و مقابله با کانال های غیراخلاقی حذف نیست. فناوری های روز اجازه می دهد که ضدفیلتر هم تولید شود. باید با خلق آثار خوب، جامعه را واکسینه کنیم. نگاه دولتی به فرهنگ در نهایت به نوعی نگاه سیاسی و امنیتی شدن فضای فرهنگ را نتیجه داده. دولت به جای اینکه سفارش بدهد، خودش را خادم فرهنگ اعلام کند و باید به فرهنگیان اعتماد کنیم. راه مقابله با تهاجم، حذف نیست.

 81. جلیلی: صد شبکه فارسی زبان خارجی برای حمله به فرهنگ ما آغاز بکار کرده است.

 82. جلیلی: یک جوان 25 ساله بوشهری با فیلمی کوتاه بسیار بهتر از من از برنامه هسته ای دفاع کرده است.

 83. جلیلی: پیام انقلاب اسلامی "هجوم" بود.

  عده ای انحصار ایجاد می کنند. [خطاب به روحانی] برخی از کسانی که اسم بردید، هر کس بر خلاف آنها حرف زدند، با ایجاد خفقان، آنها را سکوت کردند. ما مطرح می کنیم که دو روزنامه بسته شد. چرا وقتی بحث از آزادی می کنیم، نگاه نمی کنیم که چند درصد از جامعه از آن بهره می برند.

 84. در پایان وقت اول حسن روحانی (بالاترین) 21 دقیقه و 17 ثانیه از وقت خود و محمد غرضی (پائین ترین) 9 دقیقه و 53 ثانیه از وقت خود را استفاده کرده اند

 85. روحانی: باید بیمه را همگانی کنیم. و همچنین باید بیمه را رقابتی کنیم. سهم بیمه ای که مردم می پردازند باید کم و کمتر شود تا به سطح جهانی برسد. همچنین سه درصد معلولان باید استخدام شوند.

 86. ولایتی: نقش مردم ما در حفظ فرهنگ اسلام و ایران باید تاکید شود.

  او در ادامه به برخی آثار ادبی ایرانی و شکل گیری فرهنگ فتوت و جوانمردان در ایران اشاره کرد و نمونه بارزش را سربداران اعلام کرد. او به فرازهایی از تاریخ ایران اشاره کرد و از افرادی چون ستارخان یاد کرد و گفت که مردم با تمسک به فرهنگ اسلامی و شیعی توانستند جامعه را حفظ کند. او از هیئت های مذهبی در زمان رضاشاه نام برد و ستون فقرات انقلاب 15 خرداد را هیئت های مذهبی دانست.

  او گفت: "افرادی مثل جناب آقای آهنگران هر بار می خواستند مردم را تحریک کنند، روضه خوانی و مدیحه سرایی درست کردند و مردم با شور حسینی به مرزها رفتند برای اینکه به زیارت کربلا بروند. بعد از پیروزی انقلاب و در جریان فتنه هایی از جمله 88، همین هیئت های مذهبی بودند که با توصیه های مقام معظم رهبری، این خط را نگه دارند بدون اینکه از جایی پول بگیرند، و بلکه در جاهایی که کشور ما نیاز به کمک داشت، همین هیئت ها پول جمع می کردند." 

  "تلفیق فرهنگ اسلامی، ایرانی و اهل بیتی ایران ما را نجات داده که تبلورش در هیئت های مذهبی است. عصاره فرهنگ ما عاشورایی است."

 87. عارف: آقای جلیلی و آقای روحانی در مورد فضای امنیتی در دانشگاه بحث کردند. این فضا دانشجویان را بی انگیزه کرد. متأسفانه با چماق کمیته انضباطی دانشجویان را در یک مسیر خاص آموزشی قرار می دادند. تشکلات دانشجویی جایگاه خود را از دست دادند یا بعضی تشکل ها را تعطیل کرده بودند. نمی دانم چرا امسال ترم دوم دانشگاه ها فشرده شد و تا پایان اردیبهشت ماه کلاس ها را تعطیل کردند و الآن که باید دانشجو در دانشگاه فعال باشد، زمان امتحانات است. حتی استادان دانشگاه که می خواهند به سفر خارجی بروند توسط حراست بازخواست می شوند. یکی از دغدغه های رهبری کرسی های آزاد اندیشی بوده است. اما در فضای امنیتی دانشجو انگیزه خود را از دست می دهد. امیدواریم این فضا اصلاح شود.

 88. عارف در مورد اعتیاد: دو سه روز پیش به بازار تهران رفتم. یک خانمی به من التماس می کرد که مرا از شر شوهر و چهار فرزند معتادم نجات دهید. این وضعیتی است که با آن روبرو هستیم. سن اعتیاد پایین آمده و درصد معتادان بالا رفته است. اعتیاد را باید بیماری بدانیم و کمک کنیم معتادان درمان شوند. یکی از دلایل اعتیاد وضعیت اقتصادی و بی کاری است. فضای مناسب برای اوقات فراغت جوانان فراهم کرد. سرانه ورزش در کشور باید افزایش یابد.

 89. جلیلی: اگر می خواهیم تمدن اسلامی را ایجاد کنیم باید بستر فرهنگی آن را فراهم کنیم. یکی از کارهایی که دولت باید بکند، ایجاد هماهنگی فرهنگی بین بخش های دولت باشد. آموزش و پرورش و وزارت ارشاد باید هماهنگ باشند. دولت می تواند در اقتصاد فرهنگ نقش داشته باشد. اگر ما در جایی سرمایه گذاری کنیم، باعث صرفه جویی در جاهای دیگر می شود. مثلا باید بتوانیم مسجد را به جای روزی سه ساعت (برای نماز)، در تمام روز استفاده کنیم.

 90. جلیلی: من روی ظرفیت مادر، معلم و مسجد تأکید دارم. اگر بتوانیم از این ظرفیت استفاده کنیم و سرمایه گذاری و کار کنیم و شرایطی فراهم کنیم که آنها به فکر شغل دوم نباشند، بسیاری از مشکلات حل می شود.

 91. جلیلی: ما در فرهنگ خودمان امکان ایجاد نشاط داریم. مثلا جوانان می توانند با شرکت در هیأت های مذهبی با نشاط شوند و این یک ظرفیت است.

 92. جلیلی در پاسخ به عارف: این فضای امنیتی که آقای عارف می گویند نمی دانم از کجا می گویند. من خودم دیشب در یکی از استان ها در یک دانشگاه بودم و خیلی پر شور بود و انتقادهای زیادی هم از خود من به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی داشتند و مطرح کردند.

 93. رضایی: می خواهم با جرأت بگویم که حتی اپوزیسیون خارج از کشور که در حال نقد جمهوری اسلامی است هنوز در فضای دهه اول انقلاب این کار را می کند. در حالی که ما از آن مرحله عبور کرده ایم.

 94. رضایی: این انتقادهایی که مطرح شد مگر در گذشته گفته نشده است؟ مگر در انتخابات قبل اینها گفته نشد؟ مشکل کجاست که اینها حل نمی شود؟

 95. رضایی: با اسلام سیاسی نمی شود فرهنگ و هنر را اداره کنیم. کسانی که با اسلام سیاسی می خواهند فرهنگ را اداره کنند این کار به دیکتاتوری منجر خواهد شد. ما نیاز به توجه به اسلام اجتماعی داریم. سبک زندگی را می خواهیم با اسلام سیاسی درست کنیم یا با اسلام اجتماعی؟... ما هنوز نگاه اسلامی به اقتصاد و به زندگی نکرده ایم. باید عینک سیاست را کنار بگذاریم و عینک اسلام اجتماعی را بزنیم... چند کار اساسی باید انجام داد. اول اینکه [اگر رئیس جمهور شوم] پای سیاست و امنیت را از مسائلی که مربوط به آنها نیست بیرون می کشم... نگاه ما به اقوام نباید سیاسی-امنیتی باشد... کار دوم این است که اخلاق را به رفتار دولتمردان بر می گردانم و اولین دولت اخلاقی را شکل می دهم... سوم اینکه همه برنامه ها را به سمت مردم سوق می دهم.

  می خواهند ما را محاصره اقتصادی کنند و ما نباید در اقتصاد شکست بخوریم. چرا ما می خواهیم گفتمان انقلاب را به مسئله سیاست و مقاومت منحصر کنیم؟

  ... من اهانت به مرجعیت را خط قرمز اعلام خواهم کرد... کار ورزش را به دست ورزشی ها خواهم داد و از دخالت سیاسیون جلوگیری می کنم... فرهنگ اقوام را تقویت خواهم کرد

 96. نظر شما درباره مناظره فرهنگی و اجتماعی نامزدها چیست؟

  برنامه نوبت شما از تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی امروز دیرتر و کمی پس ازپایان مناظره، ساعت هشت و نیم شب به وقت تهران، پنج عصر به وقت لندن آغاز خواهد شد. موضوع این برنامه مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران درباره مسائل اجتماعی و فرهنگی است. در برنامه امروز نوبت شما شرکت کنید.

  http://newsforums.bbc.co.uk/ws/fa/thread.jspa?forumID=17099

 97. محمد غرضی: اسلام بر "حاکم" پیروز شده است نه بر ملت.

  جریان اجتماعی ملت ما یک جریان فرهنگی وسیعتر از مرزهای ایران بوده و خواهد بود.

  جریان اجتماعی در ایران است که سبب تثبیت جریان امامت شد. بنی عباس به دست ایرانی ها ساقط می شود. ما در تاریخ توانایی های بسیار زیادی داشته ایم. این ناشی از فرهنگ عمومی ملت است. ناشی از حکومت ها و اشخاص نیست.

  محمد غرضی از اینکه دیگر نامزدها "همواره به توانایی ها و وظایف دولت اشاره می کنند" انتقاد کرد.

  کلمه "اجباری" را علما با آن مخالفت کردند. او با اشاره به خدمت نظام وظیفه، از اینکه "وقت جوان ها را بگیریم و دو سال وقتشان گرفته شود و گماشته این و آن شود" انتقاد کرد.

 98. غرضی: ما تا 27 سالگی جوان ها را رها می کنیم. بعد از سربازی، ده سال عمرش تمام شده. چهارمیلیون دانشجو داریم. باید برای اینها مهارت بیافرینی.

  او گفت: "نسل دو و نیم موبایل را در سال 72 من آورده ام. هنوز همین است در حالی که نسل 3 و 4 هم آمده است."

  "تکنولوژی را فراموش نکنید تا جوان ها از شما فرار نکنند."

 99. قالیباف: کارنامه ما در حوزه اقتصادی و فرهنگی کارنامه قابل قبولی نبوده است. در حفظ سرمایه های اجتماعی، آنقدر که بی اعتمادی به ما ضربه زده مسائل اقتصادی ضربه نزده است.

  دولت اجتماعی تبلور حضور اقشار مختلف مردم است.

  در پلیس من بجای روحیه امنیت محور، رویکرد جامعه محور را دنبال کردم.

 100. غلامعلی حدادعادل: ما باید مصونیت فرهنگی ایجاد کنیم و هم باید جلوی ریزش سم در غذای روحی مردم را بگیریم.

 101. بخش نخست پایان یافت و ده دقیقه استراحت اعلام شد

 102. بخش دوم مناظره آغاز شد. مرتضی حیدری، مجری مناظره گفت که شانزده سوال مطرح می شود که هر نامزد به دو سوال پاسخ می دهد که هر پاسخ باید 2 دقیقه باشد.

 103. سوال از حداد عادل: تهیه پیوست فرهنگی برای طرح های عمرانی اقتصادی چقدر اهمیت دارد؟

 104. حدادعادل: مقصود از پیوست فرهنگی این است که دستگاه هایی که می خواهند طرحی را اجرا کنند، باید دغدغه های آن طرح را داشته باشند. مثلا اگر پادگانی در نقطه ای ایجاد می کنیم یا بزرگراهی می سازیم باید از نظر تخریب محیط زیست از پیش اندیشید و باید برایش پیوست فرهنگی داشته باشیم.

  پیوست فرهنگی این است که مدیران برای کارهای غیر فرهنگی باید دغدغه فرهنگی داشته باشند.

 105. سوال از جلیلی: اقدام عملی شما در استفاده از ظرفیت های هنرمندان در مقابله با جنگ نرم چه خواهد بود.

  جواب: هنر و هنرمندان یک فرصت و یک ظرفیت است. اگر بتوانیم پیام انقلاب اسلامی را با قالب های هنری ارائه بدهیم، فرهنگ ما را بهتر به دنیا خواهد شناساند.

  او از "صادرات" محصولات فرهنگی گفت. 

  جلیلی گفت: "در این زمینه ضعف های چشمگیری داریم. دفاع مقدس، تاریخ انقلاب، چند فیلم درباره پانزده خرداد ساخته ایم؟ ما باید از این ظرفیت استفاده کنیم و از انحصار دربیاوریم."

 106. سوال از روحانی: موثرترین اقدام شما در تقویت و توسعه صنعت گردشگری چه خواهد بود؟

  روحانی: "مجموعه محاسبات نشان می دهد که اگر بتوانیم در طول یک سال، 10 میلیون گردشگر وارد کشور شود، بیش از 13 میلیارد درآمد داریم و 4 میلیون اشتغال برای ما ایجاد خواهد شد.

  کشورهایی مثل ترکیه بالای 30 میلیون گردشگر دارد.

  باید در صنعت توریسم زیربناها را بتوانیم درست کنیم مثل هتل، حمل و نقل و ...

  مهمترین مشکلی که داریم، بحث بانکی و مسائل مالی است به خاطر تحریم."

 107. سئوال از علی اکبر ولایتی: الگوی دولت شما برای تحقق شادی و نشاط بیشتر در جامعه چیست؟

 108. ولایتی: تا زمانی که مسئله شغل و معاش مردم حل نشود، صحبت از شادی و نشاط در جامعه بی فایده است.

  در استفاده از تعطیلات باید مانند کشورهای دیگر استفاده از آن اجباری باشد تا روحیه مردم ترمیم پیدا کند. متنوع کردن برنامه های رسانه ها کمک به نشاط جامعه می کند. رسانه ها باید بر هر سن و سلیقه ای امکانات لازم را داشته باشند.

 109. سوال از محمد غرضی: فوری ترین اقدام دولت شما برای حل مشکلات سلامت چه خواهد بود؟

  جواب: شبکه هوشمند سلامت را راه می اندازم. نسل سوم و چهارم تلفن هوشمند را در کشور نصب می کنم. یک نرم افزار کوچک نصب می شود و می تواند به تعداد زیادی از افراد دستور می دهد. در بخش سلامت هر چه تکنولوژی و مهندسی پزشکی را توسعه بدهیم، موثرتر است. نباید از پزشک کار فیزیکی بگیریم. باید در یک محل مستقرش کنیم و باید از تکنولوژی استفاده کرد. مریض را از راه دور می شود مشخصاتش را دریافت کرد. از جمله فشار خون، نبض، تجزیه خون و ... اینها غیرقابل دسترسی نیست.

 110. سئوال از محمدرضا عارف: دولت شما چگونه فضای مجازی را ساماندهی خواهد کرد؟