مرور روزنامه‌های صبح تهران: پنجشنبه شانزدهم خرداد

دومین مناظره نامزدهای ریاست جمهوری ایران آن هم فقط هشت روز مانده به برگزاری انتخابات مهم‌ترین موضوعی است که چهار یا پنج روزنامه منتشر شده امروز به آن پرداخته‌اند. به روال معمول روزنامه‌ها این پنجشنبه بین‌ تعطیلی‌های مراسم پانزده خرداد و فردا جمعه که عید مبعث هم هست، ترجیح داده‌اند که منتشر نشوند. در این میان اغلب روزنامه‌ها فضای برگزاری مناظره دوم را بهتر از مناظره اول توصیف کرده‌اند.

مناظره بی‌هیجان

روزنامه اعتماد در گزارشی نوشته است که چالش جدی در مناظره دوم نه بین هشت نفر که میان دو رویکرد فرهنگی موجود در کشور بود. رویکردی که مخالف امنیتی شدن فضای فرهنگی و دخالت گسترده دولت در آن بود و رویکردی که با سکوت از کنار این مسایل عبور کرد.

فاطمه راکعی هم در یادداشتی در همین روزنامه نوشته است؛ مسئله اعتماد به اهل فرهنگ و هنر یکی از مهم‌ترین نکاتی بود که آقایان عارف و روحانی مطرح کردند، چرا که این نکته یکی از دغدغه‌های اهالی فرهنگ و هنر است.

به نوشته خانم راکعی، اصل اعتماد در هنر بسیار مهم است، چون اگر این مسئله نباشد همین اتفاقاتی می‌افتد که در دولت کنونی همه نظاره‌گر آن بودیم که چه مشکلاتی مثل ممیزی سر راه اهل فن بود که گاهی اوقات هم خنده‌مان می‌گرفت و هم با شنیدن خبرهای عجیب گریه می‌کردیم.

عارف نظر جبهه اصلاحات را جلب کرد

روزنامه بهار هم که در روزهای اخیر خط حمایت از محمد رضا عارف را دنبال کرده، در شماره امروز خود از تصمیم شورای هماهنگی جبهه اصلاحات برای حمایت از او خبر داده است.

این گزارش حاکیست که البته اگر اجماع بین آقای عارف و حسن روحانی محقق نشود، شورای هماهنگی جبهه اصلاحات تصمیم گرفته است در صورتی از عارف حمایت کند که بخواهد در انتخابات ریاست جمهوری حضور فعال داشته باشد.

گویا قرار است پس فردا اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات به دیدار محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی برود و در صورت تایید این دو نفر حداکثر تا یکشنبه، نامزد نهایی اصلاحات مشخص شود.

به نوشته بهار جلب نظر اعضای این شورا توسط عارف در حالی است که کمیته‌ای از مشاوران خاتمی در حال بررسی اوضاع برای به اجماع رساندن آقایان عارف و روحانی است.

عبور از چالش تحمیلی در اقتصاد

حسام‌الدین برومند، در سرمقاله کیهان نوشته است که شمارش معکوس برای انتخابات ۲۴ خرداد آغاز شده است و این روزها تبلیغات انتخاباتی اوج گرفته و نامزدها هر چه در چنته دارند به صحنه می‌آورند تا اعتماد مردم را جلب کنند.

در این میان موضوعی که بدون شک در صدر وعده‌ها و سخنان نامزدهای ریاست جمهوری مطرح می‌شود بحث‌های پردامنه مسایل و مشکلات اقتصادی است.

به اعتقاد نویسنده سرمقاله، علت این که مسایل اقتصادی در اولویت نامزدهاست به واقعیتی بازمی‌گردد که غیرقابل انکار است و آن مشکلات ملموسی چون تورم، گرانی، اشتغال، بیکاری، کاهش ارزش پول ملی و مسایلی از این دست است که اکنون خواسته بحق عموم مردم و بخصوص اقشار مستضعف به عنوان حامیان بی‌بدیل انقلاب است.

به نوشته آقای برومند، مقارن با این فضا از مدتها قبل رسانه‌های غربی تحرکات و تکاپوی گسترده‌ای را کلید زده‌اند تا از دالان مشکلات اقتصادی در ایران به میدان انتخابات نفوذ کنند.

مظهر بارز این ادعا هم به گمان نویسنده، حربه تحریم‌ها بوده که در تمامی ماه‌های گذشته این خطر پیگیری و رهگیری شده است.

مطالب مرتبط