آنچه گذشت
گفته‌ها و شنیده‌ها؛ هشت روز تا انتخابات

به روز شده:  16:13 گرينويچ - پنج شنبه 06 ژوئن 2013 - 16 خرداد 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. محمد رضا میر تاج الدینی، معاون رییس جمهوری در اجرای قانون اساسی، با انتقاد از برنامه تبلیغات "برخی از نامزدهای انتخاباتی" گفته است که آنان "به جای بیان برنامه‌ ها و سیاست راهبردی خود برای آینده کشور تنها به سیاه نمایی از گذشته و عوام فریبی روی آورده اند."

  به گزارش ایرنا، آقای میرتاج الدینی در مراسمی در یاسوج با اشاره به جایگاه ویژه رییس جمهوری، گفته است که اینگونه اقدامات نه تنها تبلیغ نیست بلکه ضد تبلیغ محسوب می شود و به زیان خود نامزدها تمام خواهد شد.

  معاون رئیس جمهوری بخشی از عملکرد دولت کنونی را ذکر کرده و گفته است: مردم فهیم و هوشیار ایران نیز با تیزبینی و بصیرت آنها را مورد بررسی قرار می دهند و بهتر است نامزدها در تبلیغات خود انصاف را رعایت کنند.

  وی تاکید ورزیده که دولت از هیچ یک از کاندیداهای حاضر در صحنه انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری حمایت نکرده و نمی کند.

   

 2. در واکنش به انتقادهای نامزدهای انتخاباتی از عملکرد دولت کنونی، دفتر هیأت دولت از رادیو و تلویزیون دولتی خواست تا فرصتی را برای پاسخگویی به این انتقادات در اختیار مقامات دولتی قرار دهد.

  پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری متن اطلاعیه دولت را منتشر کرده که در آن آمده است "نظر به طرح انتقاداتی از سوی کاندیداهای محترم ریاست جمهوری در جریان برنامه‌های تبلیغاتی خود به دولت، مسئولان اقتصادی دولت آماده‌اند تا برای تنویر بیشتر افکار عمومی با هر کدام از نامزدهای محترم، در قالب برنامه تلویزیونی مناظره و گفتگو نمایند."

  این اطلاعیه می افزاید که "در صورت عدم آمادگی نامزدهای محترم، از صدا و سیما انتظار می‌‌رود، فرصت و زمان مناسبی را در اختیار قرار دهند تا در فضایی عادلانه به انتقادات مطرح شده، پاسخ داده شود؛ در غیر این صورت پاسخ به انتقادات مطرح شده به طرق مقتضی داده خواهد شد."

 3. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - جمعیت زنان جمهوری اسلامی در انتخابات یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از کاندیداتوری حسن روحانی حمایت می کند.

  ایسنا به نقل از فرزانه مافی، سخنگوی این جمعیت، گفته است که  بیانیه جمعیت در این زمینه طی روزهای آینده منتشر خواهد شد.

  جمعیت زنان جمهوری اسلامی در دهه ۱۳۶۰ پایه گذاری شد و زهرا مصطفوی، دختر آیت الله روح الله خمینی، و طاهره دباغ (حدیدچی) از نزدیکان به این خانواده از پایه گذاران آن هستند.

 4. برنامه تلویزیونی نامزدهای انتخاباتی برای روز پنجشنبه اعلام شده که شامل پخش نخستین فیلمهای مستند محمدباقر قالیباف و غلامعلی حداد عادل از شبکه اول تلویزیون و برنامه های حسن روحانی از شبکه ۴، علی اکبر ولایتی از شبکه ۳ و محمد غرضی از شبکه خبر است.

  برنامه های رادیویی نیز شامل برنامه آقای ولایتی از شبکه ورزش، مستند رادیویی آقای قالیباف از رادیو ایران، و برنامه های آقایان حداد عادل و رضایی از رادیو ایران و رادیو معارف است.

   

 5. سخنگوی ستاد انتخاباتی محمدرضا عارف گفته است که مناظره های انجام شده، باعث تهییج و تشویق فضای عمومی جامعه به سمت انتخابات و جذب آرای خاکستری و خاموش نشده بلکه نتیجه عکس آن حاصل شده است.

  به گزارش ایسنا، وی گفته است که این مناظره‌ها تاکنون تاثیر منفی بر تحرک اجتماعی و انتخاباتی میان مردم داشته و فاصله آشکاری میان نتیجه و هدف این مناظره مشهود است.

  سخنگوی ستاد انتخاباتی آقای عارف افزوده است که به نظر می‌رسد دغدغه کسانی که برنامه مناظره را طراحی کرده‌اند، بیشتر دغدغه‌های انتظامی - امنیتی بوده است. 

 6. یک نامزد دیگر انتخاباتی به دلیل نقص فنی هواپیما، از سفر استانی باز ماند.

  سخنگوی ستاد انتخاباتی محمدرضا عارف گفته است که سفر آقای عارف که صبح روز پنجشنبه عازم ایلام بود به دلیل نقص فنی پرواز آسمان، انجام نشد.

  به گزارش خبرآنلاین، آقای عراف در نظر داشت برای تبلیغات انتخاباتی به ایلام، کرمانشاه و کردستان سفر کند اما ده دقیقه پس از پرواز، هواپیمای حامل او دچار نقص فنی شد و به تهران بازگشت.

  چند روز پیش نیز گزارش شد که هواپیمای حامل محسن رضایی، نامزد دیگر این انتخابات، که از تهران عازم گرگان بود،‌به دلیل نقص فنی به تهران بازگشت.

 7. در  مطلب زیر برآیند نظرسنجی های انجام گرفته در دو مرحله قبل و بعد از مناظره اول مورد بررسی و مقایسه قرار می گیرد. همچنین با مقایسه نتایج نظرسنجی های اینترنتی و نظرسنجی های میدانی گزارش شده در سایتهای مختلف، سعی می شود که چگونگی توزیع آرا تا یک هفته مانده به انتخابات (تا قبل از مناظره دوم) ارزیابی گردد. 

 8. فهرست کامل نامزدهای انتخابات شورای شهر تهران در چهارمین دوره انتخابات شوراها

 9. غلامعلی حداد عادل، عضو ائتلاف سه گانه اصولگرایان گفته است که هر سه عضو این ائتلاف تا پایان انتخابات حضور خواهند داشت.

  آقای حداد عادل گفت: "ما در صحنه هستیم مگر این‌که در یک هفته آینده تغییری در واقعیت‌های عرصه انتخابات و آرایش سیاسی نامزدها صورت بگیرد که در این صورت برای پیروزی اصولگرایان متناسب با تغییرات تصمیم‌گیری می‌کنیم و این تصمیم را سه با هم می‌گیریم"

  اعضای ائتلاف 1+2 متشکل از غلامعلی حداد عادل،علی اکبر ولایتی و محمدباقر قالیباف پیشتر گفته بودند فقط یکی از آنها در روز رای گیری حضور خواهد داشت.

 10. روزنامه بهار خبر داده است که رئیس ستاد سعید جلیلی به دلیل "نشر اکاذیب" از این روزنامه شکایت کرده است.

  روزنامه بهار در شماره روز هشتم خرداد خود گفت و گو با سعید‌ جلیلی را منتشر کرد که در آن از قول آقای جلیلی نوشت: "بسیاری از اقد‌امات د‌ولت قابل د‌فاع است."

 11. محمدباقر قالیباف، در پاسخ به عده ای که او را تکنوکرات می خوانند گفت که کسی که در سن 18 سالگی جلوی تانک عراقی می ایستاد، چطور می تواند روحیه تکنوکراتی داشته باشد؟

  او که امروز در یاسوج است گفت: "کسانی که این نسبت ها را به من می دهند کسانی هستند که توفیق رفتن به جبهه را نداشتند و اکنون لفاظی می کنند."

 12. غلامعلی حداد عادل، از نامزدهای اصولگرایان با جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی دیدار کرد.

  جمعیت رهپویان متشکل از چند نماینده منتقد دولت و برخی دیگر از حامیان سابق محمود احمدی نژاد است.

  این جمعیت، دبیر کل خود علیرضا زاکانی را به عنوان گزینه خود انتخاب کرده بود. اما آقای زاکانی توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شد.

 13. علیرضا زاکانی نماینده تهران از عملکرد غلامعلی حداد عادل در مجلس دفاع کرده است.

  صلاحیت آقای زاکانی که خود را برای ریاست جمهوری نامزد کرده بود، از سوی شورای تائید نشد و تشکل جمعیت رهپویان انقلاب که دبیرکلی آن را آقای زاکانی بر عهده دارد، تاکنون از هیچکدام از نامزدهای انتخابات حمایت نکرده است. امروز آقای حداد عادل مهمان جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی بود.

  آقای زاکانی در گفتگویی با خبرگزاری فارس به دفاع از عملکرد و شخصیت آقای حدادعادل پرداخته و گفته که "همت جهادی یعنی فردی اولین کسی باشد که در فتنه بیاید در صحنه، همت جهادی یعنی این که کسی وقتی انحرافی می‌بیند بایستد و بگوید با فساد مقابله بکنیم و این موارد در حدادعادل به خوبی نمایان است."

 14. حسن روحانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در گفتگویی با کانال چهار تلویزیون ایران گفته که "اگر می‌خواهیم با کشورهایی مانند ترکیه، مالزی و کره جنوبی، رقابت کنیم و لااقل به آنها برسیم، باید تحول و انقلاب واقعی در اقتصاد بوجود بیاوریم."

 15. محسن رضایی در خصوص دومین مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات گفت که سطح این مناظره نسبت به نخستین مناظره بالاتر رفته است.

  آقای رضایی گفت: "مناظره های تلویزیونی از سطح کودکستان به دبیرستان رسیده است و امید است این مناظرات حداقل به سطح فوق لیسانس برسد."

  او در خصوص آرام بودن مناظرات گفت: "این مناظرات تبدیل به گفتگو شده است و در این دوره احتیاط کاری زیادی در مناظرات صورت می گیرد."

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در یک نگاه

به روز شده: 25 مه 2013
 • محمد غرضی: ۷۲ ساله، متولد اصفهان، فوق لیسانس الکترونیک دانشگاه تهران. وزیر نفت در دولت میرحسین موسوی و وزیر پست و تلگراف و تلفن، در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی
 • علی اکبر ولایتی: ۶۸ ساله متولد تهران، متخصص کودکان و فوق تخصص بیماری های عفونی دانشگاه جان هاپکینز، شانزده سال وزیر خارجه در دولت میرحسین موسوی و اکبر هاشمی رفسنجانی و شانزده سال اخیر مشاور بین الملل رهبر ایران
 • غلامعلی حداد عادل: ۶۸ ساله، متولد تهران، دکترای فلسفه دانشگاه تهران، چهار دوره نماینده تهران در مجلس، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و مشاور عالی رهبر ایران
 • حسن روحانی: ۶۵ ساله متولد سمنان، دکترای حقوق اساسی دانشگاه گلاسگو، دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی، نماینده مجلس در دوره های چهارم و پنجم، نماینده مجلس خبرگان از سال ۱۳۷۸، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از سال ۱۳۷۰
 • محمدرضا عارف : ۶۲ ساله متولد یزد، دکترای برق دانشگاه استنفورد، رئیس سابق دانشگاه تهران، وزیر پست و تلگراف و تلفن در دولت اول خاتمی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، معاون اول رئیس جمهور در دولت دوم خاتمی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام
 • محسن رضایی: ۵۹ ساله متولد مسجد سلیمان، دکترای اقتصاد دانشگاه تهران، فرمانده سابق سپاه، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام
 • محمدباقر قالیباف: ۵۲ ساله، متولد مشهد، دکترای جغرافیای سیاسی دانشگاه تربیت مدرس، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء و فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران، فرمانده نیروی انتظامی، شهردار تهران
 • سعید جلیلی: ۴۸ ساله متولد مشهد، دکترای علوم سیاسی دانشگاه امام صادق، بسیجی در دوران جنگ، فعالیت در وزارت خارجه و دفتر آیت الله خامنه ای، دبیر شورای عالی امنیت ملی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.