تبلیغات انتخابات شوراهای شهر و روستا آغاز شد

Image caption تبلیغات شورای شهر از هشت صبح روز پنج شنبه شانزدهم شروع شده و تا هشت صبح روز پنج‌شنبه بیست و سوم خرداد ادامه خواهد داشت

تبلیغات انتخابات شوراهای شهر و روستا از صبح روز پنج‌شنبه شانزدهم خرداد آغاز شده است و تا ساعت هشت و صبح روز ۲۳ خرداد یعنی یک روز پیش از انتخابات ادامه می یابد. در این انتخابات بیشتر از ۱۲۶ هزار نفر عضو شوراهای شهر و روستا خواهند شد.

بنابر گزارش خبرگزاری مهر، منتخبان اصلی شورای شهر ۷ هزار و ۱۹۳نفر، منتخبان علی البدل ۲ هزار و ۹۹۱نفر و منتخبان اصلی شوراهای روستا ۱۱۸ هزار و ۹۶۰ نفر و اعضای علی البدل شوراهای روستا ۷۸ هزار و ۴۴۳ نفر خواهند بود.

بنابر آمارهای رسمی، منتخبان اصلی شهر و روستا ۱۲۶هزار و ۱۵۳ نفر و منتخبان علی البدل شهر و روستا نیز ۸۱ هزار و ۴۳۴نفر و مجموع منتخبان اصلی و علی‌البدل شهر و روستا در مجموع ۲۰۷ هزار و ۵۸۷ نفر است.

گزارش‌ها نشان می دهد که حدود ۳۰۲ هزار نفر در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا شرکت کرده بودند ولی برخی اصلاح طلبان می گویند صلاحیت تعدادی از چهره های شاخص این گروه تائید نشده است.

مطابق قوانین ایران هیات اجرایی بعد از استعلام از مراجع چهارگانه که شامل قوه قضاییه، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و سازمان ثبت است بررسی صلاحیت کاندیدا‌های شورای شهر را آغاز می کند.

رسیدگی و بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراها بر خلاف نامزدهای دیگر انتخابات در ایران بر عهده شورای نگهبان نیست و هیاتی متشکل از نمایندگان مجلس بر آن نظارت دارند.

در صورت رد صلاحیت نامزدها و اعتراض رسمی آنها، در مرحله بعدی هیات نظارت به این موضوع رسیدگی می کند.

چهارمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا قرار است همزمان با انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز جمعه ۲۴ خرداد برگزار شود.

این دوره از انتخابات شوراها با تاخیری حدودا دو ساله برگزار می شود.

بنابر مصوبه مجلس ایران در تابستان سال ۱۳۸۹، انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای شهر و روستا همزمان برگزار می شود.

انتخابات شوراها به دلیل کثرت کرسی های نمایندگی در شهرها و روستاهای ایران بیشترین تعداد نامزد را دارد.

شوراهای شهر و روستا در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران پیش بینی شده بود اما اولین انتخابات آن با ۲۰ سال تاخیر در اسفند ۱۳۷۷ توسط دولت محمد خاتمی برگزار شد و نخستین دوره شوراها در بهار سال ۱۳۷۸ آغاز به کار کرد.

اولین دوره انتخابات شوراها در تهران با پیروزی اصلاح طلبان همراه بود اما در دوره‌های دوم و سوم آن اصولگرایان برنده انتخابات شدند.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور فعلی ایران توسط شورای دوم شهر تهران به عنوان شهردار پایتخت انتخاب شد و دو سال پس از آن با پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴، جانشین محمد خاتمی شد.

مطالب مرتبط