انتقاد حسن روحانی از وضعیت اینترنت و مطبوعات در ایران

Image caption روحانی گفت برخی در سیاست خارجی "دنیا را حق و باطل در نظر می‌گیرند که در آن روزگاری می‌رسد که حق بر باطل پیروز می‌شود"‏

حسن روحانی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران، در یک برنامه تلویزیونی گفت که پهنای باند اینترنت در ایران "در شان ایرانیان" نیست. او همچنین انتقاد کرد که مطبوعات "تنوع ندارند".

شامگاه پنج‌شنبه ۱۶ خرداد آقای روحانی و دو نامزد دیگر این انتخابات، علی‌اکبر ولایتی و محمد غرضی، در سه برنامه در شبکه‌های مختلف تلویزیون ایران حاضر شدند و از سیاست‌های خود گفتند.

آقای روحانی که حمایت گروه‌هایی از اصلاح‌طلبان و میانه‌روهای ایران را جلب کرده است، در شبکه چهار تلویزیون ایران گفت که رسانه‌ها باید "در چارچوب" فعالیت کنند و از جمله به کسی تهمت نزنند.

این دبیر پیشین شورای امنیت ملی ایران گفت: "تا اقتصاد ما دولتی است و انحصار وجود دارد، نمی‌توان برنامه‌ها را عملیاتی کرد".

به گفته حسن روحانی، "اگر می‌خواهیم با کشورهایی مانند ترکیه، مالزی و کره جنوبی، رقابت کنیم و لااقل به آنها برسیم، باید تحول و انقلاب واقعی در اقتصاد به وجود بیاوریم."

او بر وظایف و اختیارات مقام ریاست جمهوری طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی تاکید کرد.

آقای روحانی ابراز تاسف کرد که "بخش مهمی از قانون اساسی به ویژه فصل سوم آن که حقوق ملت را تبیین می‌کند در مقام عمل هنوز به مرحله عملیاتی در نیامده است".

او گفت برنامه هدفمندسازی یارانه‌ها مربوط به پیش از دولت محمود احمدی‌نژاد بوده است.

با این حال حسن روحانی گفت: "معتقدم یارانه‌ها هنوز هم هدفمند نشده است".

او به "تخلفات اجرایی و عملیاتی" دولت محمود احمدی‌نژاد در هدفمندسازی یارانه‌ها اشاره کرد و گفت "ارزش پول ملی را کاهش و نقدینگی را افزایش داده است."

حسن روحانی تاکید کرد که پرداخت یارانه‌های نقدی به شهروندان باید ادامه پیدا کند چون مردم ایران زندگی خود را با این یارانه‌ها تطبیق داده‌اند.

Image caption روحانی از "دو تخلف بزرگ" در اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها انتقاد کرد

با این حال او از "دو تخلف بزرگ" در اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها انتقاد کرد: "بنا بود ۳۰ درصد به بخش تولید پرداخت شود که انجام نشد؛ و مقرر شده بود این پول از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی تامین شود که از سایر منابع برداشت شد."

رئیس پیشین تیم مذاکرات هسته‌ای ایران گفت که در سیاست خارجی"باید ببینیم دنیا چگونه است".

او در انتقاد ضمنی از سیاست خارجی فعلی ایران گفت: "بعضا دنیا را حق و باطل در نظر می‌گیرند که در آن روزگاری می‌رسد که حق بر باطل پیروز می‌شود اما باید بین آرمان‌ها و منافع، تمیز قائل شد".

حسن روحانی گفت: "باید قدرت ملی را افزایش دهیم تا در سیاست خارجی منافع خود را تامین کنیم. با شعار نمی‌توانیم در جهان سیاست گام برداریم."

او در انتقاد از دولت محمود احمدی‌نژاد گفت: "در هیات وزیران نیز جو دموکراتیک و آزادی وجود نداشت و حتی به خاطر یک اختلاف کوچک، وزرا جابه‌جا شدند."

دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی ایران بار دیگر در این برنامه تلویزیونی تاکید کرد که برنامه هسته‌ای ایران پیش از محمود احمدی‌نژاد آغاز شده و نتیجه داده است.

وعده ولایتی برای کاهش نرخ سود بانکی

Image caption ولایتی می‌گوید مشاغلی که "در شان زنان است"، باید بین زن و مرد به صورت مساوی تقسیم شود

علی اکبر ولایتی، از نامزدهای ائتلاف انتخاباتی اصول‌گرایان، در یک برنامه تلویزیونی گفت برای تامین امنیت و آرامش در ایران، به اشتغال و ازدواج جوانان توجه می‌کند.

آقای ولایتی شامگاه پنج‌شنبه ۱۶ خرداد در شبکه سه تلویزیون ایران که برنامه‌های آن اغلب مخاطب جوان دارند گفت: "باید اقتصاد داخلی و روابط خارجی را تقویت کنیم تا رسیدن به سند چشم‌انداز ۲۰ ساله راحت‌تر شود."

این مشاور امور بین‌الملل رهبر جمهوری اسلامی گفت که "عصر، عصر ترجمه است" ولی افزود: "علم را نباید سایرین تولید کنند و ما استفاده کنیم. خودمان باید علم را تولید کنیم."

آقای ولایتی با انتقاد از نرخ سود بانکی در ایران گفت بانک‌ها در کشورهای غربی به شیوه‌ای وام‌ می‌دهند که به گفته او "گویی اسلام را اجرا می‌کنند".

او وعده داد که نرخ سود بانکی را پایین می‌آورد.

این نامزد اصول‌گرا گفت: "دولت باید بیمه بیکاری برای زنان سرپرست خانوار در نظر بگیرد".

به گفته او، "مشاغلی که در شان زنان است، باید بین زن و مرد به صورت مساوی تقسیم شود".

این نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری درباره برنامه‌هایش برای مسکن گفت: "دولت با ساختن مسکن مهر نشان داد که می‌شود از طریق انبوه‌سازی قیمت‌ها را کاهش بدهیم."

پیشنهاد غرضی برای رای‌گیری و انتخاب استانداران

Image caption غرضی گفت که آمریکا و آلمان به خاطر عدم تمرکز، بیشتر "شهر آباد" دارند

محمد غرضی، نامزد دیگر این انتخابات در شبکه خبر تلویزیون ایران بر اجرای قانون اساسی تاکید کرد و گفت این قانون، "به اندازه لازم و کافی ظرفیت ایجاد کرده است".

این وزیر سابق مخابرات ایران گفت: "در اجرای کارم هرگز با مانع قانونی مواجه نبوده‌ام".

این نامزد انتخاباتی که مستقل در انتخابات شرکت کرده، بار دیگر همچون دفعات پیش که در برنامه‌های تلویزیونی‌اش گفته بود، از تورم در ایران انتقاد کرد و گفت: "تورم، دست کردن دولت در جیب مردم است."

او پیشنهاد داد گفت برای مشارکت بیشتر مردم ایران در اداره کشور خود، استاندار با رای‌گیری انتخاب شود "اما شرط می‌کنیم که تجزیه‌طلبی نباشد".

آقای غرضی ضمن یادآوری این که سه دهه پیش استاندار خوزستان بوده است، گفت: "وقتی امروز می‌روم آنجا دلم را غم می‌گیرد. شوشتر که مرکز تمدن بود امروز در چه وضعیتی است؟"

این نامزد ریاست جمهوری از تمرکز قدرت سیاسی در تهران انتقاد کرد.

او در این باره آمریکا و آلمان را با کشورهای دیگر مقایسه کرد و گفت این دو کشور به خاطر عدم تمرکز، بیشتر "شهر آباد" دارند.

محمد غرضی در صحبت‌های خود بر اهمیت "اجماع" در تصمیم‌گیری‌های سیاسی تاکید کرد و گفت: "من روش مونتسکیو را قبول ندارم که می‌گفت حکومت با نصف به علاوه یک تشکیل می‌شود."

او درباره سیاست خارجی گفت: "وقتی هر روز مساله‌ای در کشورتان به وجود می‌آید، در دنیا به شما مثل یک آدم ورشکسته نگاه می‌کنند."

آقای غرضی گفت: "من مذاکره با آمریکا را به صلاح نمی‌دانم ولی با آن تعامل می‌کنیم."

این نامزد ریاست جمهوری گفت: "ظرف ۱۰۰ سال گذشته ۲۷ یا ۲۸ دولت آمده و رفته‌اند اما هیچ‌کدام خوشنام نیستند؛ نه اینکه آدم‌های بدی بودند، بلکه چون بخشی از جامعه قبولشان نداشت."

محمد غرضی با نام‌بردن از رسانه‌های خارجی و از جمله بی‌بی‌سی گفت که هر شبانه‌روز در این رسانه‌ها "سه هزار نفر علیه جمهوری اسلامی نقشه می‌کشند".

او درباره نحوه حل مشکلات سینماگران و روزنامه‌نگاران و ورزشکاران، گفت که باید تشکل‌های صنفی و سازمان‌های غیر دولتی در این باره تصمیم بگیرند.

مطالب مرتبط